Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV cu Dr. Dragos Albu 63


208 raspunsuri la acest subiect

#171
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 27 iulie 2012 - 23:43

ah, am uitat sa va zic. am fost azi la dr. Avram, care mi-a dat o veste buna, si anume ca putem renunta la heparina, ca mutatiile pe care le am nu necesita tratament. prin urmare mi-a recomandat sa mai fac injectiile pana prin septembrie, adica doar primul trimestru, dupa care am sa iau aspirin cardio ceva vreme, facem niste analize si vedem daca e totul in regula. mi-a zis ca daca mergeam la ea inainte de fiv, nu mi-ar fi recomandat tratament, dar acum daca tot l-am facut, sa nu-l intrerup pana in septembrie. si nici nu am platit consultatia, ceea ce mi s-a parut foarte ciudat [8)] cica are intelegere cu medcenter, nu ia bani la consultatii, se compenseaza cu analizele cumva.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, beta ziua 12 - 46

#172
elbereth

elbereth

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 719 mesaje

Postat 28 iulie 2012 - 01:02

Liza se stie ca dr Avram nu prea e "fan" anticoagulant, in general [;)] Va trebui supraveghere mai atenta a sarcinii dupa ce renunti la heparina, eventual eco mai des si cu masurarea rezistentelor (IR-urilor) pe arterele uterine.

Fetelor - Qiao, rlk_2009 - sa nu radeti de mine, dar neuronul meu ofilit, plecat cu sorcova si ratacit pe drum, se tot intreaba ce inseamna "ca la AA" [:D]


-----------------------------------------------------------------------
eu: MTHFR C677T homozigot, tiroidita autoimuna cu hipotiroidism subclinic; sotul: OATS severa (aproape de azoospermie), infertilitate inexplicabila (cu toate analizele - genetice, hormonale, bacteriologice - perfect normale)
FIV1 2012 Medlife nereusit


#173
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 28 iulie 2012 - 01:05

liza dr Avram are o abordare mai retinuta in ceea ce priveste administrarea de heparina spre deosebire de dr U. Tu ai 4 mutatii hetero, eu nu cred ca e in regula sa opresti heparina dupa trim I, mai ales daca sarcina merge bine cu tratamentul respectiv si nu apar alte probleme. eu una nu mi-as asuma riscul asta. aspirina se ia doar pana in s28, pe urma ramai "descoperita".
Eu am ambele PAI hetero si MTHFR 1298 tot hetero - cand am fpst la Fundeni, am primit Clexane, am vorbit cu dr A la tel si mi-a zis ca nu am nevoie la ce am eu. am fost si la hematologul de la Medlife care tot Clexane mi-a recomandat (asta in contextul in care eu am o sarcina oprita in evolutie si ceva incidente in familie)
dupa FIV-ul din iarna am mers sa mai cer si alte pareri la alte clinici si la 2 (Biogenesisi si BFC) am auzit ca tratamentul cu heparina a devenit o adevarata isterie si ca firma s-a imbogatit pe urma asta, ca nu toata lumea are nevoie. cand am povestit de istoricul familiei mele, Diakumakos a zis ca da, in cazul meu se justifica. La Polisano mi s-a zis direct ca imi recomanda pt MTHFR acid folic, dar pt PAI-uri heparina si aspenter. asa ca scorul la mine e 2 la 5 in favoarea heparinei

---------------------------------------------
TANARA SPERANTA
Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)


#174
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 28 iulie 2012 - 11:28

elbereth,Alcoolici Anonimi [:D]

#175
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 28 iulie 2012 - 12:01

Multumesc de info, fetelor. Intr-adevar auzisem de Avram ca e mai putin agresiva in tratamente, ea mi-a zis ca monitorizam mai atent sarcina dupa ce renunt la heparina. E foarte adevarat ca nu imi vine sa stau cu grija toata sarcina si sa imi fac procese de constiinta ca am reununtat la tratament in caz ca se intampla ceva...
Qiao, pai daca zici ca ai facut asa multe investigatii in sensul asta, si suntem cam la fel cu mutatiile (si cu incidentele din familie), cred ca merg si eu inainte la fel, cu tratament. Better safe than sorry [:D]
[pup] fetele

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, beta ziua 12 - 46

#176
cristiama

cristiama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 670 mesaje

Postat 28 iulie 2012 - 15:27

Liza,

Cand am ajuns eu la dr. Avram eram in primul trimestru de sarcina si aveam o singura mutatie.
Si mi-a spus f senina ca sarcina asta sa incercam doar cu aspenter.
SA INCERCAM!!!

Ce conta ca mai pierdusem sarcini, ca aveam deja 40 de ani, ca pierdusem sirul tratamentelor de fertilitate?
Eu clar mi-am pierdut timpul la ea.

Asa ca am urmat cu sfintenie sfaturile dr Albu, la sase luni am oprit cu strangere de inima clexanul si am nascut un baietel de 4,4 kg.


cristiama

#177
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 30 iulie 2012 - 00:25

liza din cate-am citit la fetele gravide cu trombofilii, extrem de rar se scoate sau se scade doza de heparina in sarcina. De obicei, aceasta se creste. Desigur, in urma analizelor, vei putea face alegerea corecta, sau, mai bine zis, Albu o poate face. Nu te grabi. Sarcina e ok asa, iar tu ai 4 mutatii, hetero, e adevarat, dar sunt 4.
elbereth, qiao, velvet, cri, angy, rlk[flo]

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

#178
liza79

liza79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 883 mesaje

Postat 30 iulie 2012 - 00:34

Multumesc de sfaturi, fetelor. [pup]
Dupa cum am zis, probabil voi merge inainte cu tratamentul.

ambele MTHFR heterozigote, ambele PAI-1 heterozigote, trompe infundate, Graves-Basedow, FIV1 in iunie, beta ziua 12 - 46

#179
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 30 iulie 2012 - 00:42

Velvet "aspirantele" erau cu ghilimele, pentru ca toate suntem in aceasta categorie, doar ca unele nu-s optimiste si asta ati simtit-o si voi, din pacate.[pup]

Eram aievea, printre ingeri, cand I-am cerut Bunului iubirea parentala. Mi-a oferit viata in bratele parintilor. Eram pierduta printre oameni, cand am ridicat privirea si I-am cerut Bunului dragostea arzatoarea. Mi-a oferit sotul. Sunt aidoma voua, ratacind printre doctori. Ridic privirea si-I cer Bunului daruirea completa neasemuita.

#180
velvet

velvet

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.616 mesaje

Postat 30 iulie 2012 - 00:52

da,Ari,asta am vrut sa zic in legatura cu ghilimelele,ca nu toate aspiram asa optimiste...[pup]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -