Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Rugaciune colectiva pentru a avea un copil


316 raspunsuri la acest subiect

#311
criss_2081

criss_2081

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 08 septembrie 2007 - 21:36

fetelor cleo de pe data de 04.09 nu ne-a mai scris nimic?
sper ca este bine si doar a fost putin ocupata si sigur o sa intre sa ne povesteasca cum a fost la eco.
aditi cand ai timp poate ne povestesti despre ajutorul pe care l-ai primit de la Sf.Ioachim si Ana.
din pacate eu in seara asta nu am ajuns la vecernie, de fapt nici nu prea stiu in constanta vreo biserica care sa faca vecernie pentru liturghia de duminica.sambata majoritatea bisericilor au nunti pana tarziu.
va pup si va doresc un weekwnd placut!

#312
ainigriv

ainigriv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 413 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 01:26

Acatistul Sfintilor si Dreptilor Dumnezeiesti Parinti Ioachim si Ana

9 SEPTEMBRIE

Dupa obisnuitul inceput, se fac condacele si icoasele.

Condacul 1:

Însotirii celei de Dumnezeu alese, dumnezeiestilor parinti Ioachim si Ana, ca celor ce ati nascut pe Maica Vietii noastre, binecuvântata de Dumnezeu Nascatoarea si Pururea Fecioara Maria, cântari de lauda aducem voua noi, rugatorii vostri; iar voi, ca cei ce aveti îndrazneala catre Dumnezeu, paziti-ne cu rugaciunile voastre de toate primejdiile pe noi, cei ce cântam: bucurati-va, parinti de trei ori fericiti!

Icosul 1:

Îngerul cel mai întâistatator din cer a fost trimis sa spuna vestirea de bucurie dreptului Ioachim, zicând: Ioachime, Ioachime, auzitu-s-a rugaciunea ta; si iata, femeia ta va naste tie o fiica de care cerul si pamântul se vor bucura, laudându-te pe tine si zicând:

Bucura-te, Ioachime, mângâierea lui Adam celui cazut;
Bucura-te, mijlocitorul iertarii celui gresit;
Bucura-te, ca rugaciunile tale au strabatut cerurile;
Bucura-te, ca darul cel mai presus de lume ai dobândit;
Bucura-te, ca de aceasta Anei grabindu-te ai vestit;
Bucura-te, ca si acesteia de asemenea i s-au descoperit;
Bucura-te, luminatorul cel cu raze veselitoare;
Bucura-te, aducatorule de roada mântuitoare;
Bucura-te, ca ai odraslit din semintie împarateasca;
Bucura-te, ca ai marit vrednicia arhiereasca;
Bucura-te, cel ce ai întrecut cu darul pe Avraam;
Bucura-te, cel prin care întristarea nerodirii s-a pierdut;
Bucura-te, Ioachime, parinte prea fericite!

Condacul al 2-lea

Vazându-se Dreptul Ioachim defaimat din pricina nerodirii, s-a departat în pustie, cu post si cu lacrimi rugându-se lui Dumnezeu, de la Care câstigând darul cel mai presus de lume, s-a bucurat cântând: Aliluia!

Icosul al 2-lea:

Sfatul cel mai înainte de veci venind sa se plineasca, a fost trimis de la Dumnezeu Arhanghelul cel mai întâistatator sa vesteasca bucurie Sfintei si Dreptei Ana, zicând: Ana, Ana, s-a auzit rugaciunea ta; si iata, vei naste pe Nascatoarea de Dumnezeu Maria, prin care lumea se va mântui, laudându-te pe tine si zicând:

Bucura-te, Ana, asteptarea cea mult dorita de stramoasa Eva;
Bucura-te, luna care ai risipit negura întristarii;
Bucura-te, gradina de Dumnezeu sadita;
Bucura-te, ca ai odraslit floarea cea nevestejita;
Bucura-te, ca de nasterea ta lumea s-a bucurat;
Bucura-te, ca prin tine stârpiciunea s-a dezlegat;
Bucura-te, ceea ce ai hranit pe hranitoarea Vietii;
Bucura-te, mângâierea celor necajiti;
Bucura-te, bogatia celor lipsiti;
Bucura-te, ca prin tine s-a facut începatura Darului;
Bucura-te, ca prin nasterea ta s-a stins datoria pacatului;
Bucura-te, Ana, maica prealaudata!

Condacul al 3-lea:

Vazându-se pe sine Sfânta si Dreapta Ana întru întristarea nenasterii de prunci, plângând cu amar în gradina sa se ruga lui Dumnezeu, zicând: Doamne al puterilor, cel ce stii ocara nerodirii, dezleaga-mi stârpiciunea, ca roada pântecelui meu în dar o aduc tie, laudându-Te si cântând: Aliluia!

Icosul al 3-lea:

Alergat-a Ioachim în Ierusalim la Biserica Domnului, dupa ce i-a grait lui Arhanghelul, si aflând pe sotia sa, i-a spus vestirea cea de bucurie; si au multumit împreuna lui Dumnezeu pentru mila aceasta, pentru care si noi îl laudam pe dânsul, zicând:

Bucura-te, batrânule de Dumnezeu iubit;
Bucura-te, prealaudate parinte al Maicii lui Dumnezeu;
Bucura-te, sfesnicul lui Dumnezeu cel în fapte bune îmbatrânit:
Bucura-te, cel ce din coapsele tale ai îmbogatit lumea;
Bucura-te, pomul psalmistului ale carui frunze nu au cazut;
Bucura-te, ca întru tine s-a plinit proorocirea;
Bucura-te, cu tu pe toti parintii ai întrecut;
Bucura-te, ca te-ai învrednicit a fi parinte Maicii lui Dumnezeu;
Bucura-te, radacina sadului celui dumnezeiesc;
Bucura-te, ca ai odraslit din neamul împaratesc;
Bucura-te, ca ai bineplacut lui Dumnezeu pe pamânt;
Bucura-te, ca ai împodobit Ierusalimul cel de sus cu odrasla ta;
Bucura-te, Ioachime, parinte preafericite!

Condacul al 4-lea:

Întelegând batrânul sfatul lui Dumnezeu pentru rascumpararea neamului omenesc, intrând în biserica împreuna cu sotia sa, cea de Dumnezeu înteleptita si închinându-se, a cântat lauda: Aliluia!

Icosul al 4-lea:

Auzind rudeniile dumnezeiestilor parinti ca a marit Domnul mila Sa fata de dânsii, au alergat laudând într-un glas pe preaînteleapta Ana, zicând:

Bucura-te, ceea ce ai prefacut în bucurie lacrimile Evei;
Bucura-te, ca întru nasterea ta îngerii dantuiesc întru veselie;
Bucura-te, corabia care porti pe porumbita în cetarea potopului;
Bucura-te, maslin plin de roada în casa Domnului;
Bucura-te, ceea ce porti scaunul împaratului;
Bucura-te, ca prin nasterea ta se surpa împaratia iadului;
Bucura-te, tarina bine roditoare;
Bucura-te, holda hranitoare a saracilor;
Bucura-te, podoaba si lauda maicilor;
Bucura-te, ajutatoarea si mângaierea celor sterpe;
Bucura-te, camara împaratesei îngerilor;
Bucura-te, vistieria mângâierii celor pacatosi;
Bucura-te, Ana, maica prealaudata!

Condacul al 5-lea:

Steaua cea cu stralucire dumnezeiasca rasarind din pântecele tau cel preafericit, Ana de Dumnezeu iubita, vesteste bucurie la toata lumea, si pe toti îi îndeamna a cânta cu un glas: Aliluia!

Icosul al 5-lea:

Vazând Dumnezeu-Cuvântul zidirea Sa chinuita de tiranul diavol, si voind a-si pregati pe pamânt camara însufletita, pe tine, Ioachim, te-a chemat la o vrednicie ca aceasta, ca din coapsele tale sa rasara Mireasa cea preacurata; pentru aceasta graim tie:

Bucura-te, sadul crestinatatii cel prea-stralucit;
Bucura-te, începatorul darului cel prea-marit;
Bucura-te, ca din samânta ta s-a lucrat cortul cel însufletit;
Bucura-te, ca acesta mai desfatat decât cerurile s-a aratat;
Bucura-te, mester întelept care ai întrecut pe Solomon;
Bucura-te, ca fiica ta s-a facut Biserica a lui Dumnezeu;
Bucura-te, radacina pomului vietii;
Bucura-te, temelia turnului credintei;
Bucura-te, râu care ai adus pe margaritarul cel de mult pret;
Bucura-te, ca pe acesta în Sfânta sfintelor l-ai pus;
Bucura-te, cel ce ai primit fagaduinta prin arhanghel;
Bucura-te, ca prin aceasta s-a plinit sfatul cel mai înainte de veci;
Bucura-te, Ioachime, parinte preafericite!

Condacul al 6-lea:

Dupa zilele acelea, încredintându-se Ioachim ca fagaduinta cea data lui prin arhanghel s-a plinit, aducând jertfa si arderi de tot, a fost binecuvântat de arhiereu, de preoti, de leviti si de tot poporul ca s-a învrednicit de un dar mare ca acesta si împreuna au cântat lui Dumnezeu: Aliluia!

Icosul al 6-lea:

Apropiindu-se zorile mântuirii neamului omenesc nascut-ai, Sfânta si Preafericita Ana, pe prunca cea fagaduita tie de la Dumnezeu, pe pururea Fecioara Maria; pentru aceasta te laudam:

Bucura-te, ceea ce ai nascut pe Împarateasa cerului;
Bucura-te, lâna cea preacurata din care s-a tesut cortul împaratului;
Bucura-te, mijlocitoarea iertarii si a darului;
Bucura-te, steaua Nazaretului cea mult luminoasa;
Bucura-te, podoaba Bisericii cea prea-frumoasa;
Bucura-te, lauda patriarhilor si a dreptilor;
Bucura-te, maica nadejdii crestinilor;
Bucura-te, chivot purtator de tablita darului;
Bucura-te, cuibul porumbitei raiului;
Bucura-te, stâlpul cel neclintit al Bisericii;
Bucura-te, reazemul cel nemarginit al credinciosilor;
Bucura-te, ceea ce ai nascut pe cea fagaduita lumii;
Bucura-te, Ana, maica pururea laudata!

Condacul al 7-lea:

Vrând dumnezeiasca Ana sa-si plineasca fagaduinta, a adus pe prunca cea daruita ei de Dumnezeu în Biserica Domnului si în Sfânta Sfintelor a asezat-o pe ea, ca ziua si noaptea sa cânte lui Dumnezeu: Aliluia!

Icosul al 7-lea:

Aratat-a faptura noua Stapânul tuturor, din dreptul Ioachim rasarind pe înnoitoarea Evei si mieluseaua cea mai înainte vestita de prooroci; pentru aceea auzi de la noi asa:

Bucura-te, pastratorul tainelor celor nespuse ale lui Dumnezeu;
Bucura-te, plinitorul sfaturilor Lui celor nepatrunse;
Bucura-te, lucratorul camar

#313
ainigriv

ainigriv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 413 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 01:39

Aditi,Dumnezeu si Maica Domnului sa va aiba in paza, cu rugaciunile Sf. Parinti,si pe tine si pruncul tau, ca nu stiu daca imi aduceam aminte de pomenirea Sf. Parinti Ioachim si Ana, probabil maine la Sf. Liturghie si la predica...dar este bine de citit din seara asta acatistul!!!
M-am chinuit mult sa intru pe forum, nu merge prima pagina si numai din meniu se poate accesa, adica din subiectele lor, sa te conduca vreunul la forum...cica remediaza in 20 de minute si a trecut o ora,dar multumesc lui Dumnezeu ca am putut intra macar acum!!!
Mare liniste sufleteasca primim prin rugaciune si azi la predica preotul spunea sa ne rugam din suflet Maicii Domnului, cu cuvintele noastre, sa-l roage pe bunul sau fiu, Domnul nostru Iisus Hristos sa ne auda si sa ne indeplineasca rugaciunile!!!Ca nu se poate ca maicuta, a carei inima a fost strapunsa de durere la rastignirea fiului sau,sa ne lase fara raspuns si fara ajutor!!!Si asa este, de cate ori am rugat-o ceva, Maicuta Domnului mi-a fost grabnic ajutatoare!!!Trebuie numai sa avem rabdare, ca probabil stie Dumnezeu ce face...eu cand cu extrauterina, facusem radiografie la toti dintii, ca nu stiam de sarcina, asa ca si daca era sarcina normala, ce copil ar fi iesit???Ne-o fi pazit Dumnezeu de mai rau...
Doamne ajuta tuturor si mai ales bebicilor care cresc, duminica linistita si bucurie multa!!!

#314
cleopatra70

cleopatra70

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 366 mesaje

Postat 09 septembrie 2007 - 22:57

Buna,dragele mele!
Sa stiti ca nu am putut sa mai intru pe forum deoarece mi-a fost cam rau,indur cu toata dragostea aceste simtome de gravidute dar m-a oprit sa intru cu voi,sper ca nu va suparati pe mine,acum ma simt putin mai bine.
Ma bucur pentru tine Aditi ca esti bine,rugaciunea de multumire am facut-o si eu acasa dar mi-a facut-o si preotul asa e mai bine.
Iti doresc o sarcina usoara,multa sanatate atat tie cat si bebelusului tau si Dumnezeu sa aiba grija de voi!
Geogia,bine ai venit in grupuletul nostru,te-am adaugat in listuta noastra!
Iti doresc sa ti se indeplineasca visul cat de curand,sa ai multa rabdare,credinta si totul o sa fie bine!Dumnezeu sa-ti calauzeasca pasii spre lumina!
Va multumesc tuturor de urarile voastre frumoase si eu va doresc sa va bucurati cat de curand ca mine de indeplinirea frumosului vis,sunt cele mai frumoase clipe din viata unei femei sa stiti.
Va multumesc si voua care ati mai postat rugaciuni!
M-am rugat pentru voi in fiecare seara si nu incetez sa ma rog,sigur o sa fie bine.
Acum ma pregatesc de rugaciuni,va scriu dupa accea cum a fost la echo si ce vis am avut.
Ne intalnim pe calea rugaciunii la ora 21:00.
Dumnezeu sa ne calauzeasca pasii spre lumina!
Doamne ajuta!

Va zic cu intarziere tuturor fetelor care aveti numele de Maria si derivatii din acest nume Dumnezeiesc:"La multi ani,multa sanatate si indeplinirea minunatei dorinte cat mai repede posibil,Maica Domnului va ajuta cu toata puterea ei divina!"
Acum sa va zic cum a fost la echo,vineri,am trait cele mai frumoase clipe din viata mea,bebelusul are 6 saptamani si 3 zile azi,e dezvoltat pefect pentru varsta lui,i s-a dezvoltat cordul am auzit bataile inimioarei lui minuscule,acum m-a programat peste 1 luna la control doctorul meu,deabia astept sa-l mai vad pe copilasul meu drag si iubit,cand i-am auzit inimioara batand parca m-am nascut a doua oara,au fost cele mai frumoase clipe din viata mea,va doresc si voua sa le traiti cat de curand.
Sambata adica ieri am fost si am facut analizele,cand am venit de la analize am dormit ca eram foarte obosita si nu ma simteam bine,sa vedeti ce vis am avut,este adevarat nu va mint cu nici un cuvant,ieri a fost si sarbatoare,Na#351;terea Maicii Domnului.
Iata visul,se facea ca stau in pat in dormitor, chiar acolo si dormeam ,deodata o lumina puternica a aparut in camera nu am mai putut sa vorbesc sa misc doar simteam ca a venit asa cineva o prezenta sa zic nu vedeam nimic doar lumina ,parca un copil a venit si m-a luat in brate si m-a pupat, auzeam respiratia lui de bebelus mic in ureche ,m-am fortat sa pot sa vorbesc cu el dar nu am putut parca cineva ma adormise dar simteam tot,m-am trezit zambind si cu o liniste sufleteasca de nedescris,eu cred ca a fost copilasul meu din burtica,mi-a aratat Maica Domnului de ziua Ei ca este bine in pantecul meu,eu am icoana Maicii Domnului sa stiti deasupta capului unde dorm ,adica in dormitor,ma rog la ea de cate ori am ocazia si cand ma trezesc si ziua si inainte de a adormi si la ora 21:00,ori de cate ori am ocazia nu ma opresc in a ma ruga.
Va doresc si voua sa va bucurati de aceste momente pe care le-am trait eu cat de curand posibil!
Dumnezeu,Maica Domnului si toate puterile ceresti sa va ajute sa va calauzeasca pasii spre reusita!
Doamne ajuta la toate fetele!
[pup]
[pup]

#315
ainigriv

ainigriv

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 413 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 00:25

Ohhh, ce bine ca ai aparut,Cleo!!!Ne faceam griji, desi stim ca Dumnezeu si Maica Domnului va au in paza si pe tine si pe puiutul tau.Ai un suflet de aur daca tu mai poti sa te rogi si pentru noi in conditiile in care ti-e rau,sa nu-ti faci griji, ca asta-i rostul rugaciunii colective, cand unul nu poate, se roaga ceilalti pentru el.
Chiar voiam sa le propun fetelor, cand pomenim numele de botez, primele sa fie ale fetelor cu puiuti:Claudia cu pruncul sau,Adriana Olimpia cu pruncul sau, Adela Maria cu pruncul sau.Am inteles ca pana la botez copii nu pot fi pomeniti la biserica, dar cat sunt inca la mamica lor in pantece vor fi pomeniti odata cu acestea.
De abia asteptam sa ne povestesti mai multe, asa ca te asteptam!!!
Doamne ajuta tuturor, saptamana usoara si plina de credinta.

#316
Oana_B

Oana_B

    Membru de baza

  • Moderators
  • 5.756 mesaje

Postat 10 septembrie 2007 - 09:01

Rugaciune 2



Oana_B

vesnica aspiranta[greutati]

I love[il] pink!


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -