Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bobocei de sept-oct 2012 (14)


216 raspunsuri la acest subiect

#211
bya_me

bya_me

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 56 mesaje

Postat 01 iunie 2012 - 12:24

Citat:
citat din mesajul lui lulutza_1980

buna dimineata burticutze [pup] !!!

bya_me eu sunt (cum am mai spus si alte dati ) peste nr normal de kg [bang] ... dar dupa cum am inteles , oricine care are precedente in familie de diabet ar trebui sa faca testul asta ...la mine a fost cazul pentru ca m-a vazut mai dolofana si e singura grija pe care o am eu in sarcina : sa nu exagerez cu dulciurile ... si pentru acelasi motiv , marikaki mi-a interzis sa mananc prea multe fructe si sa beau sucuri ( de orice fel) ... pot manca linistita atata timp cat nu exagerez ... dar trebuie si apa pentru ca acum se risca f mult deshidratarea (si sucul nu e intotdeauna suficient [flo] )...

va puuuup [pup][pup][pup] !!!


[gravired] 24 + [fetita]


Multumesc de lamuriri lulutza_1980. Am crezut ca e o analiza uzuala si ma gandeam ca de ce nu-mi propune si mie medicul sa o fac...dar eu nu am diabet si nici istorie de diabetici in familie asa ca probabil de-asta nu-l fac... [:)]

Bia mamica de fetita scumpilici de 2 anisori si [gravi] 22+ de [baietel]

#212
Elfica

Elfica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.189 mesaje

Postat 01 iunie 2012 - 13:05

Nu am mai avut timp de net si am avut de recuperat vreo 5-6 pagini. Va spuneam acum cateva zile de o conferinta ce va avea loc maine la Palatul Copiilor, tema fiind Comportamentul alimentar al copiilor. Cu siguranta vor fi informatii utile, cele care vor sa afle mai multe si sa se inscrie, intrati pe adresa comuna de gmail (sept.oct.2012@gmail.com), ca am trimis aseara invitatia si acolo aveti toate amanuntele.



Ramona_bm: Imi pare foarte rau ca te-am deranjat si ca am deranjat-o pe Tzuki. Doar ca nu am simtit nimic, am crezut ca e un schimb civilizat de pareri, altfel cu siguranta nu as fi insistat pe subiect. Nu intentionez niciodata sa conving pe cineva, ma intereseaza mai mult buna intelegere. Si doar nu militez ca cineva sa isi schimbe parerea, nici macar cu prietenele mele si nici nu le condamn, fiecare are drept de optiune si gandeste intr-un anume fel. Ma intereseaza doar cum fac eu si atat si vroiam sa stiu daca imi doresc sa schimb ceva la optica mea. Scopul acestui forum fiind invatarea, nu m-am gandit ca o discutie in contradictoriu ar putea deranja, mai ales ca fiecare putea vedea mai multe aspecte si se plasa de partea cui dorea (iti amintesti poate, chiar am primit incurajari sa continuam cu discutia, ca fiecare citeste si va lua decizia potrivita). Spui ca am exagerat cu replicile, ca nu mai conteneam cu contraargumentele, dar cine stabileste nr. de replici acceptate pe o tema data? Sau daca cineva spune ceva, altul altceva, discutia trebuie sa moara aici, dupa un singur schimb de replici, ca nu e cazul sa continuam, sa nu se supere nimeni? Daca dorea sa incheiem discutia, putea spune CIVILIZAT sa incheiem si sa citesc singura, ca sigur voi gasi acolo toate amanuntele pe care le solicit sau orice altceva. Nu cred insa ca cineva, oricine, nu s-ar simti deranjat sa i se spuna ca e bizar sa ai timp sa emiti o parere, dar nu sa citesti zeci de pagini.

Exemplu de raspuns civilizat pe baza informatiilor ei, fond identic, doar cu forma schimbata, ca doar tonul face muzica...: "hai sa o lasam balta, faci cum vrei, fac cum vreau, citeste mai multe si poate iti schimbi opinia, ceea ce iti doresc, eu sunt foarte incantata ca am descoperit metoda si regret amarnic ca la bebe 1 nu am stiut de aceasta". Era de bun simt si discutia se incheia de la sine, ca doar nu insistam eu "ba nu, spune acum...". Si daca vroiam sa fiu rautacioasa as fi spus si eu ca eu spun ca afecteaza stomacul, iar ea imi spune ca dezvolta simturile copilului, ca vede, simte, miroase alimentele etc, ca ce are aia cu prefectura (stiti vorba, nu?). Dar m-am abtinut, combatand de fiecare data doar argumentul prezentat anterior de ea. Are cineva vreo reteta cum sa procedam in viitor, sa fie toata lumea multumita si sa nu se mai supere nimeni? Comunicarea da nastere la neintelegeri si o patim cu oamenii dragi de langa noi, daramite cu persoane necunoscute, care au personalitati diferite , formari profesionale diferite etc. Cu siguranta nu avem cum sa cadem toate pe aceeasi lungime de unda, iar discutiile in contradictoriu pot fi doar utile, pentru ca vedem mai multe aspecte. Daca documentarea individuala e calea de a afla orice, ce scop mai are forumul? Doar sa discutam ce am facut azi noi sau puiul din burta, doar pentru asta eu nu pierd timpul pe forumuri, sunt anti mess, facebook etc, pe principiul ca acestea sunt pentru oameni care au prea mult timp liber si se plictisesc. Eu zic ca e ciudat si nu inteleg de ce consideri ca am gresit eu si nu Tzuki, cand e evident ca am procedat identic, doar ca ea a fost rautacioasa cu acea replica si cu cateva de dupa aceea. Dar nu e cazul sa continuam, si asa atmosfera forumului a fost afectata si e mai bine ca acest subiect sa fie incheiat. O sa va ofer informatii pe care le-am mai salvat eu si le consider utile, dar nu stiu cat voi mai avea curajul sa exprim pareri de teama de a nu deranja pe altcineva. Faptul ca Tzuki s-a retras e regretabil, chiar si mie imi pare rau si, sincer, nu inteleg atitudinea ei sau a lui Simonix. Sunt mult mai multe burtici care au nevoie de sfaturile lor, decat cele care nu au nevoie si care au avut ceva de comentat la adresa lor. Dar e treaba lor si numai a lor. Iar daca Tzuki are alergie la mine si la Simonix, ca am deranjat-o, poate sta linistita, ca nu mai intram in polemica cu ea, asa ca poate reveni, in caz ca ne mai citeste. Sau, daca aici nu mai vrea, sa intre pe FB, unde eu nu voi intra, cum am spus nu am timp sa urmaresc si nici nu imi place faptul ca nu pot pune semn unde am ramas si sa recuperez cand am timp. Iar de Simonix a scapat, a spus ca nu ne-a mai citit dupa contrele despre alaptat, iar daca revine cand si cand cu siguranta nu va mai interactiona cu ea.



Iertare pentru ca m-am intins. Ca sa uitati disconfortul produs, va indic cateva link-uri care pot fi utile cuiva: http://atasatlasanul.../didinuska.html - o poveste impresionanta despre relactat, http://www.amazon.co...419848&sr=1-114 - dispozitivul pe care l-am comandat eu din UK pentru inceputul diversificarii, dar pe care l-am folosit de doua ori, ca pana mi-a parvenit deja invatase sa manance singura si mi se parea inutil (nu prezinta riscuri si mi-a fost recomandat de gravidute de la odiseea anterioara ca e super) si un aparat recomandat de o alta mamica, dar neincercat de mine, ca deja aveam separat tot ce imi trebuia si nu merita investitia, dar poate il luati voi in calcul, neavand, poate, de niciunele cumparate inca: http://www.erfi.ro/b....html#descriere (va indic si comentariul ei, poate va ajuta: "Am acest "aparat" minune si sunt super multumita de el. Folosesc cutia de sterilizat pt cuptorul cu microunde, iar apa de bibe vine in 30 secunde exact la temperatura buna de papat. Cand trecem la papica gen piureuri, partea de bain marie va fi si ea f utila, incalzeste repede. Noi l-am luat din magazinul lor de la et 5 - Cocor, unde au si alte chestii dragute". Si o ultima recomandare: http://www.scribd.co...uments/53939244 - o carte pentru cele care au timp. Pentru moment atat, revin alta data cu alte informatii. Pe gmail am postat deja mai multe documente ca atare, aici va indic doar link-uri.



Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE



[gravired]19 +

#213
mlhaela

mlhaela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 01 iunie 2012 - 13:38

Exact acelasi expresso mi l-a recomandat si vecina mea, Elfica, ea are 2 fetite si si l-a cumparat doar la nasterea celei de-a doua. Zice ca e o inventie minunata si, din fericire pentru noi, mi-a zis ca-mi va lua si mie unul cadou cand se naste bebe.
Cat despre discutii, nu cred ca are rost sa te justifici in fata niciuneia dintre noi, e normal ca fiecare sa aiba parerea ei si sa nu fie toata lumea "de partea ta". Nici pe Tzuki nu ar trebui sa te superi pentru reactia respectiva (ca n-ai timp sa citesti, dar ai timp sa emiti pareri), cine stie in ce dispozitie era cand a scris ce-a scris.
Eu o admir si pe Tzuki pentru modul in care-si creste copiii, ca are "curaj" sa-si creasca copiii cum crede ea ca e mai bine, fara sa-i pese de parerile celor din jur. La fel faci si tu si la fel, te admir si pe tine.
Eu personal m-am bucurat de discutia ce-ati avut-o voi pe forum, pentru ca m-a ajutat sa ma decid asupra modalitatii de a-mi diversifica copilul. N-am stiut pana acum de autodiversificare si nu cred 100% in aceasta metoda, dar cu siguranta partile pe care le consder eu bune din aceasta metoda la voi aplica si la piciul meu.
Eu zic sa nu va mai tot justificati nici tu, nici Tzuki, sa trecem mai departe ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic si sa comunicam mai mult. Iar Simonix, ar trebui sa revina si ea pentru ca si de sfaturile ei avem nevoie.
Pupici si un week-end placut.

#214
mlhaela

mlhaela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 01 iunie 2012 - 13:41

Ah! Era sa uit! La multi ani bebeilor din burticile noastre si fratiorilor/ surioarelor lor!

#215
Ramona_bm

Ramona_bm

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 484 mesaje

Postat 01 iunie 2012 - 15:47

Buna fetelor!



La multi ani tuturor copiilor !![flo][s]



O sa incerc sa revin mai tarziu ca cateva informatii care m-au convins pe mine cu privire la autodiversificare. Din pacate nu am reusit sa merg doar pe acesta metoda pentru ca nu am intrerupt serviciul dupa nastere si nu mi s-a parut ok sa-i impun mamei mele toate ideile mele atata timp cand a acceptat bucuroasa sa aiba grija de broscuta cat sunt eu la lucru.



Momentan sunt la birou asa ca diseara sper sa scriu mai multe[:)]



Va pup![flo]



________________________________________________________

[mamica] fericita de [zana] Elisa Maria (26.10.2010)



[gravired] 18+



asa creste BB2

#216
sept.oct2012

sept.oct2012

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 147 mesaje

Postat 01 iunie 2012 - 20:30



Capitol nou!





Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -