Sari la conținut

Sari la conținut


* * - - - 9 voturi

Prieteni dragi


201 raspunsuri la acest subiect

#21
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 13:08

Inteleg ce simti si mi se pare corect cum gandesti. dar in acelasi timp tu esti submarinul prietenelor tale. [:)]



Monica si [pis] Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

#22
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 13:10

io daca as fi una din prietenele tale (deocamdata sunt doar virtuala) as veni la tine pe neanuntate. si nu m-ar interesa decat sa te vad si sa pot petrece cu tine cateva ceasuri sa depanam amintiri.

trebuie sa-i dau dreptate lui buli [flo]

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!


#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 13:13

Citat:


Adica eu dau banii mei pe submarin si ele dau banii lor sa ma duca pe mine la restaurant. Nu e corect.



Asa este - nu e corect. Dar asta nu prespune sa nu mergi. Nu haina conteaza. Dar ceea ce ai surpins mai sus reprezinta punctul meu 2 din primul raspuns catre tine. Deci ramane intrebarea: ce faci de maine concret ca sa schimbi asta?



Ce nu stiu romanii despre aurul lor!



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#24
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 13:18

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b
Problema este ca la aceste intalniri trebuie sa treci testul cu hainele, cu masina cu care vii, eventual cu barbatul. E nasol rau daca te dai jos dintr-un Logan, "normalitatea" e Audi. Si daca n-ai Audi si haine de firma inseamna ca e nasol de tine.
Da, asa este, pentru cei care nu reusesc sa-si traiasca visele cu care au terminat liceul macar sa se dea jos dintr-un audi nu dintr-un logan.Obiective RealisteAndroix BijouxNiste copii si toti copiii! [;)]

#25
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 13:21

Multumesc tuturor pentru raspunsuri.

Mai am de raspuns dar acum plec sa-i iau pe mici de la gradi/scoala.

Scurt: Marius, nu cred ca voi schimba nimic. Cred ca voi plati cu mari probleme imprumutul pe care l-am facut pentru Tenerife + submarin + catamaran + altele. Nu stiu la ce vom renunta (tocmai s-a citit apa si am ramas cu gura cascata). Dar stiu ca anul viitor pe vremea asta, cand voi fi platit datoria (sper), voi avea zece planuri si ma voi imprumuta iar. (Sincer, as vrea sa nu se intample ceva care sa ma faca sa nu ma mai imprumut. Adica as vrea sa-mi platesc imprumutul conform planului cu sacrificii pe care sa le consider acceptabile.)

#26
Eleni

Eleni

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 861 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 13:23

Personal eu sunt fix opusul a ceea ce esti tu... 1 copil, disperata sa muncesc, bla-bla-bla... dar nu asta e relevant.
Ce vreau sa iti spun este asa:
1. e drept ca nu te vei mai plimba cu submarinul, dar nici pe oamenii astia minunati nu ii mai revezi in formula asta. Si da, unii pot muri a2a zi, cine stie ce se poate intampla... e pacat sa nu te duci
2. Costurile mesei acasa vor ajunge tot la nivelul restaurantului... nu e o solutie: eu iti sugerez sa iei imprumut de la prietenele tale banii aceia de restaurant si sa ii restitui intr-un termen confortabil tie. Cat poate sa coste? Unde e sindrofia?
3. Da, sunt de acord ca banii strica relatii, si ai dreptate sa nu accepti ajutor... mai ales ca nu esti intr-o situatie disperata ci doar una aleasa de tine. Cred cu tarie ca banii strica cele mai frumoase prietenii, ai grija sa specifici omului de la care iei termenul de restituire si sa il respecti la sange.
4. Rochie si pantofi - hai da aici kilograme si numar la pantofi, si vedem cine cu ce vine. Gasesti solutii impreuna cu oamenii de aici. Multi dintre cei care vin sa se etaleze cu masini si haine scumpe sunt niste mega-nefericiti care incearca sa se ascunda sub "poleiala". Dar nici sa te duci praf nu e ok. Poti sa abordezi o atitudine cool, chiar si in blugi, daca o accesorizezi corect. Zi-mi si mie locatie te rog si daca e vreun dress code specificat.
5. Aici e o opinie personala, nu te supara daca ma bag aiurea, nu vreau sa crezi ca te judec... sunt convinsa ca tu ai facut alegerile bune pentru tine si ai tai, dar nu cred ca esti fericita si ok cu hainele uzate, cu papucii pe care ii porti sau cu kilogramele acumulate... de ce mananci mult? de fericire?

Te rog onest sa crezi ca am cele mai bune intentii. Te admir in posturile echilibrate pe care le scrii... de aceea te rog sa iti pastrezi echilibrul si in ceea ce te priveste.

Elena & Maria Bucuria

#27
olympia

olympia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.618 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 13:24

Fomalhauti, noi doua avem cred aceeasi varsta! [pup] Accepta ajutorul oferit de prietene ca imprumut, asa cred n-ai de ce sa-ti faci atatea probleme de constiinta. Oricui i se poate intampla sa aiba o urgenta sau o suprapunere de cheltuieli! Ia-ti haine simple, decente, nu festive, ceva care sa te salveze si din alte ocazii asemanatoare si o pereche de incaltari comode si du-te la intalnire! Cu trecerea timpului oricum vin din ce in ce mai putini colegi... iti va parea rau sa nu mai ai ocazia sa-i vezi. Poate merge modificat ceva din ce ai deja in dulap, poate modifici cordonul unei fuste si cumperi doar o bluza.

Si primeste si fetele la tine la o cafea, sa-ti vada copiii!

Sunt convinsa ca vei returna banii cat mai repede.

La o intalnire asemanatoare, am avut colege care au venit si in tinute de panza topita, un coleg a venit in geaca sport[:D]si el era patronul firmei unde angajase vreo zece fosti colegi, acestia imbracati ca la nunta... Relaxeaza-te![:)]





Pene colorate... cate putin din toate!



album

gradina

#28
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 13:25

Citat:
citat din mesajul lui iulia_b

Problema este ca la aceste intalniri trebuie sa treci testul cu hainele, cu masina cu care vii, eventual cu barbatul. E nasol rau daca te dai jos dintr-un Logan, "normalitatea" e Audi. Si daca n-ai Audi si haine de firma inseamna ca e nasol de tine.


depinde si de oamenii care formeaza acea "intalnire"!iar incazul lui Fomalhaulti-nu cred ca problema se pune asa.e intalnirea de 30 de ani, unii s-au mai maturizat, nu crezi?[flo]


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca


#29
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 13:28

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti
Fetelor, jur ca nu vreau rochie super-ultra pentru restaurant. Doar ca ceea ce port eu acum multe din voi nu ar purta nici la piata. Dar eu sunt perfect linistita cu asta, sunt impacata - dar nu ma pot duce cu ele la restaurant. Nu este cine-stie-ce restaurant dar nu poti merge cu haine usor decolorate si uzate la o reuniune. Daca renuntam in ultimele doua luni la toata mancare in plus pe care am inghitit-o cu siguranta imi luam si rochie si pantofi. Dar daca renuntam la mancarea in plus nici nu aveam nevoie.A ajuta pe cineva este minunat. Si a primi ajutor este minunat, nu e nimic umilitor sau jenant. E minunat sa primesti ajutor cand esti intr-o situatie dificila, cand ceva in viata ti-a scapat de sub control, a aparut o boala (batem in lemn), ti-ai pierdut serviciul, te-a lasat sotul (iar batem in lemn). Chiar si cand ti-ai pierdut casa din cauza unui imprumut la banca (iar...).Mie nu mi-a scapat nimic de sub control (bine, mi-au scapat de sub control cheluielile legate de excursie). Sunt sanatoasa (cred), apta de munca.E minunat sa primesti ajutor atunci cand AI NEVOIE. A merge la restaurant nu este o nevoie. Este o distractie. Nu e normal sa primesti ajutor ca sa te distrezi. Plec in Tenerife. Am platit o excursie cu submarinul. E greu de spus daca am platit-o inainte sau dupa ce am decis sa nu mai merg la intalnire - asta cu intalnirea a fost ceva "progresiv" - daca trebuia sa dau banii acum doua luni ii dadeam. Dar "a intervenit" submarinul, mi-am dat seama ca de fapt imi trebuie si rochie, a mai "intervenit" catamaranul, mi-am dat seama ca nu am nici pantofi, mi-am cumparat un memory card pentru aparatul foto - nu stiu in ce ordine. A, da, am fost la Budapesta - de fapt cu asta au scapat lucrurile de sub control. Revenind la submarin. Nu m-am mai plimbat niciodata cu submarinul. Nu stiu daca o sa o mai fac. Nu stiu daca copiii mei vor mai avea ocazia sa o faca vreodata. Poate peste 10 ani tot omul se va plimba cu submarinul in Dambovita. Sau poate nu se va mai ivi niciodata ocazia. Nu le pot lua aceasta experienta copiilor mei. Si vreau sa fiu acolo, sa-i vad cum se mira, cum li se maresc ochisorii, casca gura. Imi plac momentele astea.Prietenele mele nu s-au plimbat cu submarinul. Nici copiii lor (de fapt, la una dintre ele e posibil sa se fi plimbat). De ce sa-mi dea mie bani sa merg la restaurant? De ce sa nu se plimbe ele cu submarinul? De ce sa nu-si plimbe ele copiii cu submarinul? Adica eu dau banii mei pe submarin si ele dau banii lor sa ma duca pe mine la restaurant. Nu e corect.As fi acceptat banii daca as fi fost intr-o situatie dificila. As fi acceptat banii daca ar fi fost vorba de o nevoie reala. As fi acceptat banii daca una din prietenele mele ar fi castigat o suma importanta la loto sau daca ar fi fost casatorita cu un milionar (desi si aici e discutabil, daca nu l-ar fi iubit probabil nu as fi acceptat banii, m-as fi gandit ca "ea sta cu animalul in casa", ea merita sa se bucure de bani[:D])
Inseamna ca astea sunt prioritatile tale, nu trebuie sa le motivezi nimanui. Prietenele tale si-ar dori sa te vada, esti printre prioritatile lor cand vin in tara, ele nu sunt printre ale tale. De ce atata framantare atunci? Totusi, daca tii la ele si ti-e dor de ele, le poti intalni si in alta parte decat la restaurant sau la tine acasa. Eu mi-as da intalnire in parc. Nu e nevoie nici de rochie, blugii si papucii (care sunt si tinuta mea in 90% din timp) sunt potrivite locului si ocaziei si nu e nevoie nici de tratatie.Obiective RealisteAndroix BijouxNiste copii si toti copiii! [;)]

#30
My_Lady0091

My_Lady0091

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.630 mesaje

Postat 23 mai 2012 - 13:38

Parerea mea:daca tii la PRIETENELE tale catusi de putin-te vei duce, solutii se gasesc, asa cum ai gasit si pt.excursia cu submarinul.daca ele nu inseamna asa MULT pentru tine...vei continua sa te eschivezi-asa cum faci momentan.

si sa nu crezi ca nu stiu ce vorbesc, am fost in situatia ta de nenumarate ori, iar prietenele mele-fie si bogate s-au bucurat de compania mea nu de etichetele hainelor.Si daca as fi fata in fata cu tine, ti-as demonstra ca ai arata super si intr-o rochie de 50 lei sau imprumutata!


Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -