Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Leucemie acuta limfoblastica


3 raspunsuri la acest subiect

#1
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 16 mai 2012 - 19:37

Buna. Pentru ca fetita mea a fost diagnosticata cu Leucemie in iunie 2010 si suntem aproape de terminarea tratamentului, m-am gandit sa deschid un subiect, sa dau sperante parintilor de copii diagnosticati cu LAL. Victoria a fost diagnosticata in 10 iunie 2010 si este in remisie din 17 iulie 2010! Greu de crezut (?) ca se poate trata un cancer de sange in 32 de zile de tratament, tratamentul a inceput in 16 iunie 2010, dupa ce a fost stabilizata. Tratamentul dureaza 2 ani la fetite si 3 ani la baieti. O sa va dau si cateva informatii, culese de pe net, caci eu stiu toti termenii in engleza, in Ro e putin mai greu ptr. mine cu termenii medicali.



O scurta introducere:



Leucemia acuta limfoblastica (LAL), este o afectiune hematologica severa

determinata de proliferarea necontrolata in maduva osoasa hematogena de

celule imature numite limfoblasti. Desi diagnosticul de LAL produce un impact

important asupra dumneavoastra si a celor din jur, trebuie sa fiti constient ca, in

prezent exista multe mijloace terapeutice cu care aceasta boala poate fi

controlata si chiar vindecata.



Sursa:

http://www.leukemia-...LL_romanian.pdf



Ne puteti citi toata istoria la blogul de mai jos, desi va avertizez ca daca nu sunteti direct implicati (copil cu leucemie, al vostru sau al cunoscutilor apropiati), este de-a dreptul plictisitor blogul meu. E un blog creat special ptr. Victoria, daca va vrea sa cunoasca amanuntelor luptei noasrte impotriva Leucemiei cand va fi mare. Daca doriti sa cititi, sunteti bine-veniti. Daca aveti intrebari, nu ezitati sa intrebati, o sa va raspund cat stiu de bine.



Va dorim o copilarie sanatoasa. [pup]



_____________________________________________

Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008



VICTORIA





Acute Lymphoblastic Leukemia

#2
ingeras26a

ingeras26a

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.619 mesaje

Postat 30 mai 2012 - 16:16

Citat:
citat din mesajul lui Victoria_mami
Buna. Pentru ca fetita mea a fost diagnosticata cu Leucemie in iunie 2010 si suntem aproape de terminarea tratamentului, m-am gandit sa deschid un subiect, sa dau sperante parintilor de copii diagnosticati cu LAL. Victoria a fost diagnosticata in 10 iunie 2010 si este in remisie din 17 iulie 2010! Greu de crezut (?) ca se poate trata un cancer de sange in 32 de zile de tratament, tratamentul a inceput in 16 iunie 2010, dupa ce a fost stabilizata. Tratamentul dureaza 2 ani la fetite si 3 ani la baieti. O sa va dau si cateva informatii, culese de pe net, caci eu stiu toti termenii in engleza, in Ro e putin mai greu ptr. mine cu termenii medicali.O scurta introducere:Leucemia acuta limfoblastica (LAL), este o afectiune hematologica severadeterminata de proliferarea necontrolata in maduva osoasa hematogena decelule imature numite limfoblasti. Desi diagnosticul de LAL produce un impactimportant asupra dumneavoastra si a celor din jur, trebuie sa fiti constient ca, inprezent exista multe mijloace terapeutice cu care aceasta boala poate ficontrolata si chiar vindecata.Sursa:http://www.leukemia-net.org/content/e77/e4342/e4343/e4417/infoboxContent4973/Pat_Manual_ALL_romanian.pdfNe puteti citi toata istoria la blogul de mai jos, desi va avertizez ca daca nu sunteti direct implicati (copil cu leucemie, al vostru sau al cunoscutilor apropiati), este de-a dreptul plictisitor blogul meu. E un blog creat special ptr. Victoria, daca va vrea sa cunoasca amanuntelor luptei noasrte impotriva Leucemiei cand va fi mare. Daca doriti sa cititi, sunteti bine-veniti. Daca aveti intrebari, nu ezitati sa intrebati, o sa va raspund cat stiu de bine. Va dorim o copilarie sanatoasa. [pup]_____________________________________________Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008 VICTORIAAcute Lymphoblastic Leukemia
felicitari pentru reusita! sa va ajute Dumnezeu sa fiti sanatoase toata viata si sa nu mai fie probleme niciodata!Cea mai fericita mami de Maya si Sasha

#3
Victoria_mami

Victoria_mami

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.541 mesaje

Postat 30 mai 2012 - 16:48

Ingeras, multumim. [flo]



_____________________________________________

Mami Nadia si Daddy lupta impotriva leucemiei, impreuna cu Printesa Victoria Isabella [fetita] 22.05.2008



VICTORIA





Acute Lymphoblastic Leukemia


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -