Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (14)


199 raspunsuri la acest subiect

#191
sara_

sara_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 15 mai 2012 - 19:38

La multi ani ursulet!!!
La multe lunite Matei si Beatrice!!!


Altesa si noi avem fontanela anterioara prea mica, mi s-a spus sa ii scad vigantolul la 1 pic pe zi. De 3 zile nu i-am mai dat deloc pt ca am expus-o la soare. Merg si la 5 luni la control la dr sa vedem Mai departe ce e de facut.

mamica fericita de baietel mare Sebi si fetita dulcica Sara Antonia

Happy mamosul


#192
sara_

sara_

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 343 mesaje

Postat 15 mai 2012 - 20:38

IATA ce am gasit despre fontanele
http://pediatruldebu...tanele.html?m=1

mamica fericita de baietel mare Sebi si fetita dulcica Sara Antonia

Happy mamosul


#193
lalitzuza

lalitzuza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 15 mai 2012 - 20:42

Buna ziua mamici !!
Ghiuli- fara nici o problema ne vedem dupa botez, pana atunci poate si vremea se mai incalzeste , si eu sunt in cautare rochita ptr botez .. stiu cum este ..
Adc- de unde ai luat animattorul ptr botez ,daca vrei poate imi dai ceva detalii, sa vad cati copii se strang si poate luam si noi .
Mihaela - chiar ma gandeam ce perle mai scoate soacra ta [pup]ptr tine sa nu o mai bagi in seama
Jeassmine- sunt doua variante ( dupa parerea mea si sper sa nu te superi )
1. ori le spui cu calm si fermitate care este pozitia ta ca parinte in ceea ce priveste cresterea copulului si diversificarea ,
2. apelezi la o a 3 a persoana -cineva cu autoritate si in fata lor, (eventual pediatrul ) sau nasii care sa discute cu tine in prezenta lor cum si ce ar fi indicat ( sau NU )sa faci, sustinandu-ti asfel parerea [pup] bafta multa


mamica fericita a lui Andrei

#194
mady_19

mady_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 595 mesaje

Postat 15 mai 2012 - 21:00

fetelor...pana la cate Luni poate sta bebe in balansoar?

#195
anca_cls

anca_cls

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 433 mesaje

Postat 15 mai 2012 - 21:05

La multi ani Ursulet!!! [s]

La multe lunite fericite Matei si Beatrice!!! [s]




mamica fericita foc de Eva Georgiana (16.02.2012)

#196
mady_19

mady_19

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 595 mesaje

Postat 15 mai 2012 - 21:15

sara...f util blog ul...azi am observat la ilinca fontanela pulsand...si chiar ma intrebam dak o fi normal...o sa-i spun pediatrei joi knd ma duc cu ea...

#197
lalitzuza

lalitzuza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 15 mai 2012 - 22:39

Acum am ceva timp acum (pana la baita lui Andrei) asa ca m-am gandit ca poate fi de folos cuiva urmatoarele randuri[:)]
DEZVOLTAREA PSHIHOMOTORIE NORMALA
- LA 3 Luni
- In pronatie ridica toracele deasupra planului patului,sustinandu-se pe antebrate.Ridicat in sezut ,clatina usor capul.
-Tine jucariile plasate in maniSe intinde spre obiecte,dar nu le apuca. Isi priveste mainile .
-Se intoarce constantspre zgomote plasatein drepul urechii.Emite zgomote
ascutitede incantare.
-Reactioneaza placut,se bucura in situatii ca vederea biberonuluisai la baie.

La 4 luni
-Se intoarce de pe spate pe burta.Ridicat in sezut are o usoara instabilitate a capului.
-Incearca sa impreuneze mainile pe linia mediana .
Vocalizeaza spontansingur, altora si jucariilor.Rade.
-Initiaza contact social prin zambet sau vocalizare.

La 5 luni
Se intoarce de pe spate pe burta .Sustine bine capul aflandu-se in pozitie sezanda
-Se intinde si apuca jucarii
Emite sunete melodioase
Zambeste la propria persoana in oglinda.

Toate cele bune revin si cu urmatoarele luni daca credeti ca sunt cuiva de folos.
pupici

mamica fericita a lui Andrei

#198
ian.feb2012

ian.feb2012

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 316 mesaje

Postat 15 mai 2012 - 23:23

CAPITOL NOU



[shopi]Mamicile bulgarasilor de ianuarie-februarie 2012

#199
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 15 mai 2012 - 23:49

Prietene dragi,

Veniram si noi de la cantarit si masurat: 5114 grame si 56,5 cm la 11 saptamani. Ma declar multumita, doar am plecat din spital cu 2500 grame.
Ma "bucur" cand va amuzati sau va indignati la "porumbeii" lui soacra mea. Nu mi se mai par asa imposibile si dezastruoase perlele ei cand ma gandesc, ca am sa le impartasesc cu voi. Dar vad ca sunt si alte specimene pe aici!!!
Jessamine bunica sotului meu a fost moasa de copii si "health visitor" (am avut si noi conceptul asta de "moasa" care timp de 6 sapt venea zilnic sa verifice lauza si bebelusul). Dar a imbatranit si a cam luat-o pe ulei, sarmana. Cu ea nu intind multe la vorba cand ma sfatuieste sa incep diversificarea, dar cu soacra mea am procedat intocmai cum te sfatuiau fetele mai devreme. Am rugat-o pe sora sa (medic psihiatru) sa ma "sfatuiasca" in fata soacra-mi sa nu diversific fata pana la 6 luni daca voi avea lapte ca si pana acum. Te informez sca toata faza a tinut maxim 2 saptamani, dupa care m-a frecat cu apa. Nu mai rezist nici eu psihic, tocmai de acea am printat fffffff multe info despre LM si diversificare pe care le-am discutat cu sotul. El a priceput si chiar ma lauda la alti prieteni, tineri parinti.
Sapt trecuta eram in Mall cu sora m.mare a sotului si alaptam pe o banca in mijlocul Malului. A venit ea si mi-a acoperit fata cu un cearceaf ca vezi Doamne, se uita lumea la mine. "Si la tine nu se uita cand mananci la restaurant sau lingi o inghetata pe culoarele Mallului?! E dreptul ei sa manance si daca te deranjeaza vizual, nu te mai uita." Apoi am mers sa pranzim la un restaurant in incinta Mallului, unde era galagie, cald, mirosuri, etc. La fata i s-a facut foame. Mi-am scos tzatza si i-am dat sa suga. Copila, exact cum va descriam cateva postari inainte, urla, sugea, se arcuia de spate, etc. Ea imi spune: Nu vezi ca nu vrea ?! Si in acelasi timp s-a ridicat cu mainile intinse spre fata sa o ia de la sanul meu. Atat de tare m-am enervat ca m-am albit instantaneu (imi povesti cumnatica ulterior) si cand am tipat o data la ea: BA VREA! s-au intors toti oamenii spre noi. M-am asezat la alta masa si am alaptat pruncul pana a adormit.
Si ma intreba cineva mai acum cateva pagini cum a crescut 3 copii: NU I-A CRESCUT EA!! Bunicii, Dumnezeu sa le dea sanatate, i-au crescut, educat si scolit. Dna a vizitat Europa si s-a desfatat din placerile vibovate ale vietii: IN VINO VERITAS!

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
M-am nascut fara sa vreau, am sa mor fara sa stiu, lasati-ma sa traiesc cum imi place...
http://flowerspeaking.wordpress.com/

#200
mihaelaradu

mihaelaradu

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 737 mesaje

Postat 16 mai 2012 - 02:03

Prietene dragi,

Veniram si noi de la cantarit si masurat: 5114 grame si 56,5 cm la 11 saptamani. Ma declar multumita, doar am plecat din spital cu 2500 grame.
Ma "bucur" cand va amuzati sau va indignati la "porumbeii" lui soacra mea. Nu mi se mai par asa imposibile si dezastruoase perlele ei cand ma gandesc, ca am sa le impartasesc cu voi. Dar vad ca sunt si alte specimene pe aici!!!
Jessamine bunica sotului meu a fost moasa de copii si "health visitor" (am avut si noi conceptul asta de "moasa" care timp de 6 sapt venea zilnic sa verifice lauza si bebelusul). Dar a imbatranit si a cam luat-o pe ulei, sarmana. Cu ea nu intind multe la vorba cand ma sfatuieste sa incep diversificarea, dar cu soacra mea am procedat intocmai cum te sfatuiau fetele mai devreme. Am rugat-o pe sora sa (medic psihiatru) sa ma "sfatuiasca" in fata soacra-mi sa nu diversific fata pana la 6 luni daca voi avea lapte ca si pana acum. Te informez sca toata faza a tinut maxim 2 saptamani, dupa care m-a frecat cu apa. Nu mai rezist nici eu psihic, tocmai de acea am printat fffffff multe info despre LM si diversificare pe care le-am discutat cu sotul. El a priceput si chiar ma lauda la alti prieteni, tineri parinti.
Sapt trecuta eram in Mall cu sora m.mare a sotului si alaptam pe o banca in mijlocul Malului. A venit ea si mi-a acoperit fata cu un cearceaf ca vezi Doamne, se uita lumea la mine. "Si la tine nu se uita cand mananci la restaurant sau lingi o inghetata pe culoarele Mallului?! E dreptul ei sa manance si daca te deranjeaza vizual, nu te mai uita." Apoi am mers sa pranzim la un restaurant in incinta Mallului, unde era galagie, cald, mirosuri, etc. La fata i s-a facut foame. Mi-am scos tzatza si i-am dat sa suga. Copila, exact cum va descriam cateva postari inainte, urla, sugea, se arcuia de spate, etc. Ea imi spune: Nu vezi ca nu vrea ?! Si in acelasi timp s-a ridicat cu mainile intinse spre fata sa o ia de la sanul meu. Atat de tare m-am enervat ca m-am albit instantaneu (imi povesti cumnatica ulterior) si cand am tipat o data la ea: BA VREA! s-au intors toti oamenii spre noi. M-am asezat la alta masa si am alaptat pruncul pana a adormit.
Si ma intreba cineva mai acum cateva pagini cum a crescut 3 copii: NU I-A CRESCUT EA!! Bunicii, Dumnezeu sa le dea sanatate, i-au crescut, educat si scolit. Dna a vizitat Europa si s-a desfatat din placerile vibovate ale vietii: IN VINO VERITAS!

Iris Vanessa (25.02.2012) made in/by Mihaela
M-am nascut fara sa vreau, am sa mor fara sa stiu, lasati-ma sa traiesc cum imi place...
http://flowerspeaking.wordpress.com/


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -