Sari la conținut

Sari la conținut


* - - - - 4 voturi

Rautatea umana


111 raspunsuri la acest subiect

#11
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 15:18

Steluta, io-s mai nesimtita de felul meu [:D]
Da, hranesc si ciinii fara stapin...nu am "abonati" constanti, dar o data la 2-3 saptamini cind elibereaza hingherii niste cotarle necajite care abia se tin pe picioare, ma duc si cumpar ceva de mincare si le dau. Ca nu am atita spirit civic sa ma uit la ei cum mor de foame...

Eu i-am explicat copilului meu - 3 ani - in gura mare, sa ma auda toata lumea, ca pe lumea asta exista si oameni rai si oameni nesuferiti si atita timp cit nu ii deranjez direct, nu au dreptul sa comenteze. In cazul de fata, de exemplu, nu avea de ce sa comenteze si tu nu aveai nici un motiv sa pleci.
Si ii mai explic in gura mare, la fel, sa fiu auzita, si cind se arunca mizerii pe jos, si cind se injura in parc...[:D]

______________________________

http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#12
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 15:19

Da,e clar ca exagerezi!



Chiar si titlul subiectului"Rautate umana"e o mare exagerare!



Dana



handarbeit

#13
kariguld

kariguld

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.428 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 15:36

Citat:
citat din mesajul lui steluta25

Nu stiu, poate aveti dreptate cu pisicile hranite in spatele blocului. Dar acea replica la adresa lui bebe m-a pus pe ganduri si...am plecat de acolo. Cred ca ne-ar fi atras atentia si daca ne jucam cu mingea, ca doar eram la o distanta prea mica de geam. Asta e. De acum inainte nu mai facem fapte de caritate de genul, pentru a evita conflictele.


ce replica? parca a spus ca "aici nu e loc de joaca". cu ce ti-a jignit copilul? intreb sincer, ca vreau sa inteleg.

Cei mai fericiti oameni nu au parte de lucrurile cele mai bune, dar obtin totul din cele pe care le au!


#14
steluta25

steluta25

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 15:41

E o simpla intamplare ceea ce v-am povestit, dintr-un punct de vedere pur subiectiv, normal ca fiecare o vede altfel. Si eu poate o sa o vad altfel maine, poimaine. Dar, ceea ce am simtit atunci tine de rautatea umana (parere pur personala), indiferent catre cine ar fi fost indreptata replica,animal sau copil.

#15
psichoMom

psichoMom

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 398 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 15:44

Ca exista rautate umana pe lumea asta din pacate este o realitate duresros de adevarata... Ca vine din lipsa educatiei, ca vine din caracterul urat al unora, ca vine din uzura zilnica care te face la un moment dat sa-ti pierzi cumpatul... nu stiu!
Am de-a face zi de zi cu oameni care pare ca si-au pierdut uzul ratiunii si farama de omenie cu care toti ne nastem (cred).
Am vecini care parcheaza deliberat pe 2-3 locuri si daca le atragi atentia te injura, care asta iarna mi-au aruncat zapada din fata caselor lor in poarta mea (toti!!!! [:D] ), si muuuulte altele si altii de care mi-e sila sa povestesc!
Ma sperie cateodata astfel de oameni si numarul lor din ce in ce mai mare... Credeam ca despre asta vrei sa vorbesti aici...

Tanti nesuferita care te-a gonit cu copilul, exact cum spunea si cineva mai sus, cred ca si-a ales cuvintele prost intr-un moment de enervare, iar tu nu ti le-ai gasit deloc [:D] . Imi pare rau ca te-ai suparat!

#16
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.667 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 15:47

Eu i-as fi spus ca o rog sa vina jos sa discutam daca are ceva sa imi spuna, nu sa strige ca o tzatza de la geam. Si eu am vecini din astia care striga la copii ca se joaca prea zgomotos sau celebra "mergi la scara ta" sau mai nou striga unul ca se joaca cei mici pe spatiul verde (este niste iarba intre blocuri si vezi Doamne, o distrug copii cand alearga pe acolo. Nu am vazut in schimb nici unul sa strige la cei 3 care au caini, ii plimba pe aceeasi iarba si nu strang niciodata kk facut de caini). Pe mine ma irita ca aceasta agresivitat este intotdeauna manifestat cand cel agresat este mai mic sau mai vulnerabil (un copil, o mama cu copil mic).






Am marfa la bazar umanitar DC



Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)

Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi



'Cos what I feel is the only truth for me



#17
steluta25

steluta25

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 79 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 15:47

Nu, nu e vorba de jignire, doamne fereste. Atunci chiar ca as fi ripostat. E vorba de simplul fapt ca am deranjat pe cineva chiar dace nu ne aflam pe proprietatea lui, chiar daca nu am avut o actiune care il leza in mod direct, chiar daca nu ne aflam in spatiul lui personal.

#18
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 15:49

Citat:
citat din mesajul lui steluta25
E o simpla intamplare ceea ce v-am povestit, dintr-un punct de vedere pur subiectiv, normal ca fiecare o vede altfel. Si eu poate o sa o vad altfel maine, poimaine. Dar, ceea ce am simtit atunci tine de rautatea umana (parere pur personala), indiferent catre cine ar fi fost indreptata replica,animal sau copil.
Eu zic ca asta tzine de perceptzia fiecaruia!Tot n-am intzeles de ce "rautate umana",de ce caracterizarea asta?De fapt stau si ma gindesc,ca si eu am primit epitetul asta aici pe forum[:D],cind replicile mele n-au fost pe placul celor care le-au citit!Deci subiectivism,pur si simplu!Stelutza,tu te-ai gindit vreo secunda ca poate femeia aia avea un copil bolnav in casa care avea nevoie de liniste,sau un batrin?(nu spun ca tu ai facut galagie dar daca se aduna o sleahta de motani vagabonzi zilnic sub geamul ei si incep un concrt pe masura...imi cam dau seama ce liniste e aoclo).Asta inainte de a deschide un subiect cu un titlu atit de dramatic![:D]Danahandarbeit

#19
coracora

coracora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 924 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 15:56

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Si eu am vecini din astia care striga la copii ca se joaca prea zgomotos...


Toti locatarii unui bloc au dreptul la o existenta rezonabila dpdv al decibelilor; nu vad asadar de ce ar trebui tolerate strigatele/ tipetele copiilor atunci cand depasesc cota bunului simt.

#20
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 16:02

Citat:
citat din mesajul lui coracora

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Si eu am vecini din astia care striga la copii ca se joaca prea zgomotos...


Toti locatarii unui bloc au dreptul la o existenta rezonabila dpdv al decibelilor; nu vad asadar de ce ar trebui tolerate strigatele/ tipetele copiilor atunci cand depasesc cota bunului simt.

una e sa atragi frumos atentia cand te deranjeaza ceva, alta e sa urli de la fereastra, sau sa recurgi la alte mijloace. aveam o baba la bloc care turna apa in cap copiilor care o deranjau cu galagia. [alcool]



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -