Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil rrom


111 raspunsuri la acest subiect

#21
zupina

zupina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 02:21

Am citit tot ce sa vorbit, hai sa fim seriosi la urma urmi un rom tot rom moare, cai copil sau cai om mare singele apa nu se face, cine se incumeta sa infieze nu are decat eu una nu as faceo de ar fi ultima optiune si punct, ati sarit toate cu gura pe liliana29s fiecare are dreptul la o parere, parere mea e ca are dreptate, si nu as vrea sa spun mai multe despre aceasta etnie

zupi

#22
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 08:27

Ce imi place sa citesc pareri rasiste si superioare de la o persoana care nu e in stare sa scrie corect romaneste [bang].

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#23
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 11:12

SI eu cred ca rromii au ..ceva mostenire genetica[:D]nu tocmai grozava!
Dar nu toti sunt la fel.
Un caz: piticul meu are la gradinita o fetita de etnie rroma, luata in plasament. E negruta, are un par negru cret superb. Se vede ca e tiganca. E o fetita vesla, afectuoasa, impaciuitoare cu copii care se cearta, inteligenta si..... tare vorbareta[:)] E o dulceata de fetita!

Alt caza: Nul trecut , la maica-mea la tara, intr-un catun uitat de lume, a sosit intr-o zi o satra de tigani, d'aia cu mustati si palarii iar femeile cu fuste colorate si salbe in par. Vindeau diferite produse la targul saptamanal. Veneau de departe. Aveau copii; multi[:D]. Unul era micut de cateva lunite. SI am ramas surprinsa sa vad ca s-a dus la magazin, a cumparat doua scutece, cema pt bebe, o banana si biscuiti pt el. Mamica a zis ca-i sensibila si se irita la fundulet. Si a luat si servetele umede[:D] Nu se stergeau cu coceni[alcool]
Piticul meu s-a imprieteni repede cu fetitele cu salbe-n par. Uneia i-am cumparat cateva bomboane . Fetita a zis: pot sa-i dau si surioarei mele una?[flo]

#24
mamiy

mamiy

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 11:16

Alta faza: eram in avion. In fata noastra muuulti rromo, vre-o doua familii, bineinteles cu copii, destui. Piticul meu zice, in gura mare: Mami, copiii astia sunt tigani, nu? Ca aia de la tara de la mamaia! Si eu i-am zis: da, de fata cu ei , sa ma auda. Si tiganca nu s-a suparat. Nici n-avea de ce> Asa se numescsi doar sunt oameni la fel ca noi. Si s-a jucat piticul meu timp de doua ore cu tiganii iar eu n-am avut treaba. Ma ingrijorasem degeaba crezand ca o sa se pliciseasca[:)]

#25
LittleAngel

LittleAngel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 18:31

Mai voi nu intelegeti un lucru:nu conteaza rasa,culoarea,gena,felul cum il educi,conteaza cu ce spirit,energie e inzestrat copilul.
Degeaba il educi tu daca el nu simte lectiile si nu le asimileaza ca pur si simplu sant impotriva firii lui.
Noi ca oameni santem diferiti,si depinde de "norocul" fiecaruia,cu ce minte e inzestrat si cu ce caracter...
Daca voi va mintiti singuri ca odraslele voastre genetice vor fi destepti si ascultatori ca voi sau ca cineva din neam ...e problemea voastra si o sa va treziti la un monent dat.
Si daca va mintiti singuri ca cei adoptati vor fi asa cum vreti voi doar pt ca-i educati bine,e iar problema voastra.
Un copil fie ca e al tau fie ca e adoptat e o loterie.Dupa cum iti este norocul,sa ai un copil bun,destept,iubitor cu care sa te intelegi sau...nu.
Nu tine de RASA,GENA,EDUCATIE,tine de SOARTA.
WAKE UP!

#26
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 19:17

da-o naibii de soarta, nu mai fi asa fatalista, mai indreptam si noi soarta aia cu putintica educatie.

Marina

#27
zupina

zupina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 20:23

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper


HA,HA,HA ce nostima esti, abia acum invat alfabetu nu vrei sa vii tu sa ma inveti mai bine? Rasismul cum il numesti tu e foarte raspindit si se manifesta sub diverse forme, nu am nimic cu rromi in mod special dar daca tu nu ai inteles sa-ti ecxplic mai pe indelete, eu mam referit cu totu si cu totul la alceva ca nu as adopta un copil rrom sub nici o forma, dar daca tie iti plac nu ai decit sa ei citi vrei"fara numar" asa ca nu ma stirni si nu vorbi prosti

zupi

#28
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 09 aprilie 2012 - 20:51

De noroc cred ca avem nevoie cam toata viata ,in multe situatii insa depinde de noi cum alegem strada potrivita atunci cind ne aflam la o intersectie ,fara un bagaj de cunostinte nu ajungem nicaieri .
Mai ales ca traim timpuri in care daca nu te urci in primul tren ramii pe jos si e destul de greu de recuperat timpul chiar daca te-ai urcat in al doilea.


#29
bird70

bird70

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.631 mesaje

Postat 10 aprilie 2012 - 02:22

Citat:
citat din mesajul lui zupina
HA,HA,HA ce nostima esti, abia acum invat alfabetu nu vrei sa vii tu sa ma inveti mai bine? Rasismul cum il numesti tu e foarte raspindit si se manifesta sub diverse forme, nu am nimic cu rromi in mod special dar daca tu nu ai inteles sa-ti ecxplic mai pe indelete, eu mam referit cu totu si cu totul la alceva ca nu as adopta un copil rrom sub nici o forma, dar daca tie iti plac nu ai decit sa ei citi vrei"fara numar" asa ca nu ma stirni si nu vorbi prosti

Zupina mama,
cu cat scrii mai mult cu atat mai incoerenta esti si cu atat mai multe greseli faci. Eu nu sunt genul care se leaga de greseli gramaticale, dar e greu sa nu-ti sara in ochi ce pareri hotarate vin de la cineva care e foarte clar ca a lipsit muuuuult de la scoala [bang]. Nu e nevoie sa-mi explici mai mult, am inteles, esti o fatuca simpluta care 'atata stie, atata face'.

Health is a state of physical, mental and social wellbeing and not merely the absence of disease or infirmity . World Health Organisation
I'm not insane, my mother had me tested! Dr.Sheldon Cooper



#30
LittleAngel

LittleAngel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 10 aprilie 2012 - 12:45

Hai sa va zic doua povesti scurte:
Verii mei,frate si sora,crescuti in aceiasi casa de aceiasi parinti,EA a ajuns judecatoare,EL la 33 de ani e fara servici,nu a vrut sa faca nici o facultate,nu s-a tinut de nici un job,si a avut toate conditiile din lume,pur si simplu nu l-a interesat.Parintii nu sant bogati,dar sant ok,se descurca,avea posibilitatea ca sora lui sa faca ce facultate vrea el,e super talentat la actorie,dar nu s-a tinut nici de asta...acum va intreb:mai este educatia de vina????
La mine in bloc sant niste tigani,au doi copii,unul se duce la scoala,invata,e respectuos,celalalt e araestat in fiecare vara a fost si inchis pt furt si altele...parintii sant praf,tigani adevarati, nu i-a obligat sa se duca la scoala,vorbesc urat,injura,tipa,se intoxica cu bautura in fiecare seara.Copilul ala care merge la scoala nu e din aceiasi casa?Nu a fost crescut de ei?Nu e rrrom>?
Daca un om se naste cu un anumit dar,spiritual vorbind,sa fie cuminte,la locul lui,destept,cu dorinta de a face ceva in viata,nu e meritul parintilor,este norocul parintilor.
PS:ZUPINA ,nu stiu daca iti dai seama,dar chiar scrii gresit gramatical,si nu din cauza ca te grabesti,e clar ca ai lacune.Dar nu asta e important,atitudinea e mai importanta...Nu e frumos sa te certi cu nimeni,fiecare are parerea lui.Trebuie s-o respectam,fie ca ne convine fie ca nu.
Este adevarat ca daca vrem sau nu un copil rrom,e problema noastra,nu trebuie sa fim condamnati de nimeni.Dar sa stiti ca 70% din copii abandonati sant si rromi un pic,chiar daca nu e evident,sau nu li se cunosc parintii.Si uneori AS nici nu zic adevarul daca acesta nu e evident.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -