Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Prima oara la gradinita!


25 raspunsuri la acest subiect

#21
allexxia_m

allexxia_m

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.767 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 09:42

In primul rand imi cer scuze daca am suparat pe cineva  [ascuns] cu ce am scris despre gradinitele particulare ....

Lorikay:  La multi ani pentru fetita ta!!!!   [deziuata]  Sa fie sanatoasa, desteapta si cu mult noroc!  [artif] Distractie placuta!

 

Ce pot sa zic ... noi incercam de la inceputul anului trecut sa cautam o gradinita care sa ne convina si initial am ajuns la conculiza ca atat cat ne permitem sa o ducem totusi la particulara.

Aveti mare dreptate cu educatoarele care sunt la gradinite, ca de asta conteaza in primul rand cum se adapteaza copilul si cum va invata.

Multumesc pentru pareri, defapt asta si cautam  [:)]

Numai ca am scris cele din post-ul anterior dupa o analiza de un an si discutii cu multi parinti din mai multe orase, nu doar Craiova. Si asta a fost concluzia ...   [ups]

In final am inscris-o la stat cand am auzit deja prea multe pareri de genul mentionat.

Si oricum am luat decizia si datorita faptului ca acum stim ca va venii BB2 si va trebui sa pastram bona iar cheltuielile si cu bona si cu BB2 si cu gradinita particulara ar cam fi depasit bugetul .... 



#22
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 10:33

intr-adevar depinde de la gradinita la gradinita.

multe gradinite particulare si-au capatat reputatie proasta pt. ca, fiind mai mici, au putini copii si de varste diferite, deci pot sta la gramada, unul de 2 ani cu unul de 4-5.

am o cunostinta care e supraveghetoare la o gradi particulara, ea insasi are un copil de 2 ani si ceva. l-a luat cu ea unde lucreaza (mai ales ca nu platea nimic, doar mancarea), insa din toamna il va da la gradi de stat, tocmai din acest motiv, ca nu prea invata mare lucru unde e acum.

 

pe de alta parte stiu gradi particulare unde patroana e de specialitate si cere educatoarelor sa faca proiecte de lectie in fiecare zi si sa se pregateasca temeinic, asista la activitati etc.

 

deci depinde f. mult de la o gradi la alta.



#23
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 10:59

In primul rand imi cer scuze daca am suparat pe cineva  [ascuns] cu ce am scris despre gradinitele particulare ....

Lorikay:  La multi ani pentru fetita ta!!!!   [deziuata]  Sa fie sanatoasa, desteapta si cu mult noroc!  [artif] Distractie placuta!

 

Ce pot sa zic ... noi incercam de la inceputul anului trecut sa cautam o gradinita care sa ne convina si initial am ajuns la conculiza ca atat cat ne permitem sa o ducem totusi la particulara.

Aveti mare dreptate cu educatoarele care sunt la gradinite, ca de asta conteaza in primul rand cum se adapteaza copilul si cum va invata.

Multumesc pentru pareri, defapt asta si cautam  [:)]

Numai ca am scris cele din post-ul anterior dupa o analiza de un an si discutii cu multi parinti din mai multe orase, nu doar Craiova. Si asta a fost concluzia ...   [ups]

In final am inscris-o la stat cand am auzit deja prea multe pareri de genul mentionat.

Si oricum am luat decizia si datorita faptului ca acum stim ca va venii BB2 si va trebui sa pastram bona iar cheltuielile si cu bona si cu BB2 si cu gradinita particulara ar cam fi depasit bugetul .... 

Nu ai suparat pe nimeni, pe mine in nici un caz, doar nu am vreo astfel de institutie [:)] . Nu neg ca sunt multi parinti care au avut experiente nefericite cu gradi particulare, voiam doar sa spun ca nu e bine sa generalizam. Bine ai spus: cautam, vizitam, comparam si luam decizia cea mai potrivita pentru noi la momentul respectiv.

Multumesc pentru urari.



#24
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 12:28

Lorikay, sa ti traiasca fetita [s] [s] [s]


Editat de szivarvany, 14 iunie 2013 - 12:28 .


#25
blackgirl0

blackgirl0

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.422 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 13:10

Hai ca imediat se termina anul de gradinita si pot sa-mi dau cu parerea! [flo2]

 

Nici la gradinita de stat nu a invatat mare lucru, insa si asteptarile noastre au fost mici. Nu a plans deloc, a invatat sa manance (cat-de-cat [bib] ), doarme in sistem organizat, sta pe scaunel cuminte si numai este prin toata sala ca pana acum, deseneaza relativ in contur. Spune poezii in germana cursiv, canta si danseaza de placere.

 

Frustrarea vine din faptul ca nu face germana extraordinar de serios, iar noi nu stim incat sa-l ajutam acasa. Ne punem problema unor cursuri suplimentare in vacanta, profesor meditator, schimbarea gradinitei cu una privata, dar care costa cca 800 ron/luna (mult peste ce putem oferi noi acum).



#26
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.459 mesaje

Postat 14 iunie 2013 - 13:16

Black, eu zic sa nu ti faci prea mari probleme, e imposibil sa nu invete copilul germana, insa mai aveti rabdare, zic eu [:I]  Abia a trecut primul an, daca am inteles eu bine.

Dar voi stiti mai bine cum stati.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -