Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

posesivitate sau nu?


39 raspunsuri la acest subiect

#11
magdalena17

magdalena17
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 30 martie 2012 - 18:13

Buna
Parerea mea este ca el are pe cineva si incearca sa ascunda acest lucru acuzandu-te pe tine de tot felul de chestii. Gelozia este intradevar o boala grea dar eu sunt de parere ca atacul este cea mai buna aparare si el asta urmareste. in legatura cu banii incearca sa te umileasca sa te faca de ras si sa iti dea de inteles ca nu esti in stare sa te intretii pe tine si pe copii.eu in locul tau as incerca sa sapa mai adanc sa vad ce face el cat timp nu sunteti impreuna. a si recunoscut ca a fost cu alta femeie dar nu e la fel de buna ca tine adica iti spune adevarul sub forma de gluma.
Asta e parerea mea poate ma insel.

#12
genioaranico

genioaranico

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 31 mesaje

Postat 30 martie 2012 - 18:49

ce sa ti zic groaznic!sper sa poti trece cu bine peste tot.


Nu merita sa plangi pentru nimeni, iar cei care merita nu te vor face sa plagi.buzna genioara nicoleta

#13
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 30 martie 2012 - 19:03

2 variante:

1. brusc s-a declansat "boala"
2. are ceva de ascuns si e sufient de actor cat sa joace teatru si sa te faca sa "te duci" cu capul

as incepe sa cer ajutor, as vb cu cat mai multa lume (ai lui, ai tai, prieteni comuni) mi-as asigura "spatele" ca sa zis asa...
as face programare pt terapie de cuplu...
si m-as consulta si cu un avocat specializat pe divorturi


#14
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 30 martie 2012 - 19:13

Citat:
citat din mesajul lui Porumbita
2. are ceva de ascuns si e suficient de actor cat sa joace teatru si sa te faca sa "te duci" cu capul
dap!

#15
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 30 martie 2012 - 20:35

Mie imi suna a sindrom paranoid.
Ce face de fata cu copilul est incalificabil, josnic si grotesc.
Din ce povestesti inteleg ca pana acum nu ai pus niciodata piciorul in prag, nu?

**Fur is for petting***

http://www.facebook....tiicaini?ref=ts
http://www.facebook....100001793812916


#16
Fomalhauti

Fomalhauti

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.629 mesaje

Postat 30 martie 2012 - 22:58

Exista mai multe variante. Dar una este chiar periculoasa pentru tine si copiii tai asa ca ar fi bine sa iei masuri urgent.

Spui ca sotul tau a fost normal, nu a avut idei de genul asta. Ei, bine, este posibil sa fi facut o boala psihica. Oamenii se mai imbolnavesc, de inima, de stomac; exact la fel pot face o boala psihica.

Daca are o boala psihica ea poate evolua oricum, pot sa apara tot felul de idei si in urma lor pot sa apara si actiuni.

Cred ca sotul tau trebuie vazut urgent, dar urgent, de un medic psihiatru (nu de un psiholog). Treaba este dificila, cu siguranta va refuza. Cred ca ar fi bine sa gasesti intai si intai un medic, sa discuti cu el, sa-i povestesti si apoi sa stabiliti impreuna (tu cu medicul) o strategie, eventual sa spui sotului ca tu ai nevoie de medic si sa mearga cu tine. (Mai exista si alte metode, discuta cu medicul.)

Sigur ca pot fi si alte variante, nu este sigur o boala psihica, dar trebuie neaparat exclusa acesta varianta.

#17
adriananton

adriananton

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 26 mesaje

Postat 31 martie 2012 - 03:02

m-a intristat foarte tare povestea ta , mai ales ca spui ca baietelul tau e obligat sa auda ce va spuneti . e trist si dureros .
eu nu cred ca e vorba de o boala desi nu ar trebui exclusa`posibilitatea asta .
cred ca din totdeauna a fost asa doar ca s-a abtinut mult .
sau , acum nu stiu cat timp ai stat acasa fara sa lucrezi . daca ai stat mult timp e posibil ca el sa se fi simtit in sigurnta stiindu-te acasa , avandu-te cumva sub control . iar acum cand ai iesit "in lume" ca sa-i zicem asa , simte ca nu mai are controlul .
daca el intre timp ce tu te ocupai de copii pe langa casa el avea pe altcineva si acum isi inchipuie ca si tu faci la fel .
te-a schimbat mult maternitatea ? te-a facut sa fii mai stapana pe tine si el doreste sa te faca sa te simti inferioara , ca el e mai "tare" si mai destept decat tine ?
sunt multe posibilitati . doar tu stii exact cum a fost de la inceput relatia voastra . si eu eram convinsa ca eu si sotul meu avem o relatie perfecta si foarte frumoasa , dar era doar apartenta din pacate .
poate , cu toate raspunsurile noastre , reusim sa te ghidam un pic .
cel mai bine e sa povestesti cuiva din familie si sa te sfatuiesti cu mama ta sau cu cineva in care ai mai mare incredere .
copiii nu ar trebui sa fie partasi la discutiile parintilor dar din pacate se intampla destul de des .
iti doresc multa putere sufleteasca si rabdare .
[flo][:X]


#18
eumada

eumada

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 14.106 mesaje

Postat 31 martie 2012 - 09:35

Valeu Doamne...da` el ce lucreaza?Cum sa faca asta fara sa se gandeasca la copii?Iesirile astea denota instabilitate psihica,ceva o declanseaza.Probabil o amanta.Stii ce se spune"cherchez la femme".Altfel,cu iesiri de genul asta fata de copii nu te vad bine.A innebuit.Ori ceva il face sa se poarte altfel.Nu e iubire asta e prostie.

Madalina si Eva-Maria
https://picasaweb.go...047175923810098

TE IUBESC MINUNEA MEA ...ESTI ALFA SI OMEGA PENTRU MINE,RATIUNEA MEA DE A TRAI.....TE IUBESC.....

#19
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 01 aprilie 2012 - 00:49

Citat:
citat din mesajul lui jenny_jack
Credeti ca terapia de cuplu ar ajuta? Dar daca ar merge el la terapie?
Apropo de asta am nevoie de un sfat practic: el tot incearca sa ma convinga sa spuna ca sunt nebuna/bolnava cu nervii si ca nu poate sa lase copii cu mine si ca el aduna probe pt divort deja [bang]
Poate oare sa faca asta chiar daca fabrica dovezile?

Normal ca doar putine persoane stiu adevarul despre noi dar eu am inceput sa povestesc cat mai multor persoane si asta il deranjeaza.
Credeti ca mai exista vreo sansa sa se vindece?
Cum ar trebui sa ma pregatesc pt divort? (ce subiect ar trebui sa citesc?)

Atat pot sa scriu deocamdata
jenny

Gelozia nu are leac si se agraveaza in timp.
Am cunoscut o familie care la 70 de ani erau dominati de gelozie.

Nu cred ca ajuta terapia de cuplu si nici medicamentele.
Te impaci cu gandul sau renunti.
Cineva a renuntat si la copil si la confortul urban, a divortat si s-a recasatorit la tara si are o viata linistita.
Viata cu o astfel de persoane este un iad.

Nu are cum sa fabrice dovezi ca esti dezechilibrata, daca ai servici si ai colegi care pot confirma ca esti echilibrata. O persoana cu probleme psihice se manifesta si la servici si are dificultati de integrare in colectiv, ceea ce am inteles ca nu e cazul.

Probabil ca nu s-a manifestat pana acum pentru ca ai stat in concediu de ingrijire a copilului. Daca din 10 ani ai stat 4 acasa, in cei patru ani nu si-a facut probleme.

Poti incerca sa inregistrezi discutile cu el fara sa stie, eventual sa provoci discutile cand ai posibilitate sa le inregistrezi.

Mintile ilustre discuta idei; Inteligentele medii discuta evenimente; Mintile reduse discuta persoane. (Eleanor Roosevelt )

#20
Morgano

Morgano

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.476 mesaje

Postat 02 aprilie 2012 - 14:33

Eu vad ca a reusit ceva: ti-a indus teama!
Si eu cred ca joaca teatru ca sa ascunda ceva, eu asta as incerca sa descopar: cu ce se ocupa el subit!
Vrea sa iti creeze tie culpe, dar cred ca el este cel care pute a ... cacao.
Mergi la psiholog, ma tem ca vei avea nevoie nu doar ca sa treci peste moment, ci si in cazul unui divortt, de dovada ca esti perfect normala si ca esti ABUZATA de ceva timp.


PS: e control freak, nu putem noi decide pe forum daca e de psihiatru sau doar un om fara caracter, insa eu as avea grija mare, mi se pare abject ce face de fata cu baiatul, si parte din planul lui de a te discredita ... sper sa nu ajunga sa fie si violent
Ai mare mare grija [flo]




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cu bebe in burtica la Zoo

    Pau26
    - Astăzi, 13:17

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -