Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Parinte singur


26 raspunsuri la acest subiect

#21
Happy_in_TO

Happy_in_TO

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.146 mesaje

Postat 27 martie 2012 - 22:50

Daniela, bine ai venit in Club! [grup]

Asta a fost ca sa te fac sa zimbesti... E greu, dar nu imposibil.
La inceput esti cu totul debusolata de toate schimbarile din viata ta dar cu timpul o sa te linistesti si o sa vezi mai limpede.
Nu dispera, ai incredere in tine si in puterile tale, fii buna cu tine si cind nu mai poti, lasa pentru a doua zi.
Mereu este o a doua zi care vine citeodata cu cite o solutie neasteptata. Sau macar cu o noua speranta.

[pup]

live and let live [:)]

#22
msl1

msl1

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 909 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 07:24

Pai daca aici in america (care se considera cu nivel de trai ridicat nu?) nu se da nici un ajutor unei femei care vrea sa divorteze cum sa se dea in Ro?
exista ceva ajutor pt persoanele cu venit mic de exemplu sponsorizare la scoala de stat iti plateste statul o parte din taxe dar oricum e ieftin sa mergi la scoala de stat aici; dar nici aici nu exista nici o facilitate pt parinte singur, nimic, pai cum ar exista in Ro atunci?
cum am mai zis in tarile nordice se dadea ajutor asa femeilor divortate/singure dar nu stiu daca se mai da chiar as fi curioasa?

#23
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 28 martie 2012 - 11:18

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO
Marius, ai scris ca un avocat. Putina empatie in mesajul tau nu ar fi stricat deloc! [flo]live and let live [:)]
Ai dreptate, insa uneori prefer sa spun lucrurilor pe nume - exact cum sunt ele in realitate, pentru ca dincolo de toate, ne lovim ca ne place sau nu, de aceste realitati.Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#24
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 02 aprilie 2012 - 14:06

Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO

Daniela, bine ai venit in Club! [grup]

Asta a fost ca sa te fac sa zimbesti... E greu, dar nu imposibil.
La inceput esti cu totul debusolata de toate schimbarile din viata ta dar cu timpul o sa te linistesti si o sa vezi mai limpede.
Nu dispera, ai incredere in tine si in puterile tale, fii buna cu tine si cind nu mai poti, lasa pentru a doua zi.
Mereu este o a doua zi care vine citeodata cu cite o solutie neasteptata. Sau macar cu o noua speranta.

[pup]
live and let live [:)]




Multumesc din suflet pentru cuvinte frumoase si incurajari! Te admir foarte mult pentru forta ta interioara si atunci ( cum altfel?) ele sint si mai puternice pentru mine!
[pup][flo]

Fara semnatura. Ma simt mai bine.

#25
daniela_b

daniela_b

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 02 aprilie 2012 - 14:09

Citat:
citat din mesajul lui marius
Citat:
citat din mesajul lui Happy_in_TO
Marius, ai scris ca un avocat. Putina empatie in mesajul tau nu ar fi stricat deloc! [flo]live and let live [:)]
Ai dreptate, insa uneori prefer sa spun lucrurilor pe nume - exact cum sunt ele in realitate, pentru ca dincolo de toate, ne lovim ca ne place sau nu, de aceste realitati.Ce nu stiu romanii despre aurul lor!Eu pur si simplu / Pagina legislativa
Nu e nicio problema! Nu m-am suparat, deloc! Multumesc, Happy[pup][pup][pup]Fara semnatura. Ma simt mai bine.

#26
danielatt

danielatt

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 02 aprilie 2012 - 17:04

Si eu sunt tot o mama singura si de multe ori mi-am pus intrebarea de ce ar trebui statul sa ma sprijine sau sa nu ?
Pai sa explic de ce: pentru ca daca inainte sa raman singura cu un copil minor in ingrijire am avut servici adica am platit taxe la stat s nu am beneficiat nici macar de un concediu medical.
Acum, daca am ramas singura si mai am si serviciu, platesc la stat taxe da ? Pai ok, atunci ma bag si eu in medicale, ca sa cheltuiasca statul mai mult cu mine, corect ?
Nu ar fi normal ca si statul sa se implice si macar sa-mi micsoreze taxele ?
Adica cine pe cine pacaleste? Eu daca sunt om serios, cu vechime la munci nu ? adica de ce sa nu ma trateze corect? ca doar nu cer pomana ci cer sa-mi asigure cadrul normal sa-mi pot face viata normala.
Asa daca ma duc la spital lunar, ma internez, fac tratemente,nu cumva cheltuie statul mai mult?
Nu zice nimeni ca statul trebuie sa-mi tina mie loc de barbat in casa, dar daca tot luam taxe si inmpozite pana pe la 67 de ani varsta de pensionare...hai sa sta drept si sa judecam corect.
Daca chiar vrei sa faci statul sa cheltuie mai mult, sunt posibilitati, asta ar trebui sa aibe in vedere dragul de stat si anume ca un om sanatos fizic si mental este un contributor de taxe si impozite pana la 67 de ani.
Unul cu probleme la mansarda si stresat este o cheltuiala.
E foarte simplu !


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -