Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce probleme pot sa ai cu un copil adoptat?


102 raspunsuri la acest subiect

#11
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 17:54

Haideti sa va spun si eu povestea mea.....spre deosebire de toate(cred) fetele de pe forum eu pot face copii....Suntem casatoriti de 10 ani dar niciodata nu putem spune ca am fost pregatiti sa crestem un copil. Astfel ca atunci cand toate erau aranajate, am pus in balanta....copilul nostru sau un copil adoptat....si am ales sa mergem pe calea adoptie. Atat eu cat si sotul meu suntem foarte deschisi, asta si datorita faptului ca avem cate 2 facultati si ....sa stiti ca cititul si studiul iti deschide noi orizonturi.
Atat prietenii , cat si parintii cand au auzit au fost de partea noastra, la aflarea vestii am sesizat ca toata lumea s-a luminat la fata, si dovada mai clara ca asta, ca sunt de acord cu hotararea noastra nu cred ca exista. Parintii sunt cei mai nerabdatori, vreau sa va spun!
Vreau sa va mai spun ca deja o iubesc pe fetita noastra, am multe planuri pentru ea, simt ca face parte din mine si ca.....deocamdata este in vacanta (cel putin asa ma simt).
Sotul meu este o persoana la fel de sufletista, ca si mine, ca vorba e ...cine se aseamana, se aduna.....
Asa ca, eu cred ca vom fi o familie foarte buna pentru ea si o asteptam cu drag in caldura caminului nostru....in casa ei, practic.


#12
LittleAngel

LittleAngel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 18:19

Malex,si eu pot face copii,dar am ales adoptia de mult,de cand ma stiu asa mi-am dorit,tin minte ca plangeam la mama sa ma ia copii de la orfelinat,ca vazusem eu nu stiu ce film...cu toate ca mai aveam un frate.
De atunci am ramas cu un fix,si din pacate,rudele si prietenii nu au reactionat bine,toti ma fac nebuna,nu inteleg de ce vreau copil adoptat si nu fac eu unu....Li se pare ff ciudat.
Ma intreb,oare cate din fetele noastre de pe forum ar mai adopta daca ar putea face copii?

#13
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 18:29

Little Angel.....nu pot sa-ti spun decat FELICITARI! Sunt convinsa ca esti un om f bun si cu un suflet mare iar DD iti va da un copil pe masura sufletului tau.
Parintii probabil ca se vor obisnui cu ideia, la un moment dat.
Nu cred ca vor fi reci si distanti cu o mogaldeata, ca de ......un om sufletist nu a crescut decat intr-o familie cu oameni inimosi.
Bafta si sa-ti gasesti copilul cat mai repede!

#14
qicoletta

qicoletta

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 19:59

Si noi putem face copii...... si am ales adoptia.Intotdeauna mi-am dorit sa adopt un copil,doi.[flo]

#15
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 20:06


Citat:
Multumesc pentru mesaje. Mi-au dat lacrimile. Cred ca voi adopta pana la urma, daca altfel nu se poate. Probabil ca undeva, in sufletul meu, va ramane cumva un fel de parere de rau ca nu este al meu cu totul.





Eu cred ca mai devreme sau mai tirziu fiecare dintre noi dorim sa devenim parinti ,dorim sa avem copii pe care sa-i iubim ,sa-i crestem ,sa-i ajutam cum si cu ce putem pt.a deveni de cele mai multe ori mai buni decit sintem sau am fost noi.
Daca reusim sau nu ramine de vazut, insa indiferent daca copilul nostru este un copil biologic sau adoptat, nu ne apartine .
Toti sintem trecatori prin viata ,asa ca nimic nu ne apartine.


#16
LittleAngel

LittleAngel

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 194 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 21:38

Multumesc Malex[flo]
Sper ca toata lumea de aici sa-si gaseasca puii repede si fara prea mult stress.
Asa este, nimic de pe pamant nu ne apartine,plecam de aici numai cu emotiile noastre,cu amintiri,cu tot ce am simtit in suflet.


#17
S_Elena

S_Elena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 157 mesaje

Postat 16 februarie 2012 - 23:51

Multumesc pentru mesaje si pentru multiplele fatete prin care vedeti problema.Sper sa am taria sa trec de simplul gand, sa trec la fapte pentru ca am inteles ca procedura de adoptie nu e chiar atat de simpla.

#18
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 01:41

De proceduri se trece pas cu pas, chiar daca la inceput par un hatzis imposibil de strabatut, hartie cu hartie, se aduna acolo la dosarel pana cand la un moment dat vine si ultima hartie si gata.
Copilul... ce sa iti spun de copil... Pentru noi este copilul nostru, copilul la care am visat cu ochii deschisi si cu ochii inchisi, copilul pe care l-am dorit si l-am asteptat, copilul pentru care ne-am luptat cu toti si toate, copilul care face parte din sufletul nostru adanc, fara de care nu ne imaginam ca am fi noi insine asa cum suntem, fara de care nu am fi intregi. Acest copil este copilul nostru din toate punctele de vedere, absolut, este parte din noi.



Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#19
S_Elena

S_Elena

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 157 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 12:58

Mai pun o intrebare,desi cred ca rasucesc cutitul in rana. Nu exista pareri de rau ca nu ai trait starea de graviditate cu tot ce inseamna ea?

#20
simo_73

simo_73

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 17 februarie 2012 - 13:02

Elena, sincer nici nu mi-am pus aceasta intrebare, dar ti-am zis eu acum ca sunt in asteptare sa ma sune cei de la directie ma simt chiar ca si cand as fi gravida, sa nu crezi ca sunt nebuna dar cateodata am si pofte


"In viata nu e suficient ca ai ales drumul cel bun. Daca nu mergi repede inainte, te calca in picioare cei care vin din urma."
(Will Rogers)


simona


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -