Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

mami si tati pt nicoleta


27 raspunsuri la acest subiect

#21
Anca Wish

Anca Wish

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.497 mesaje

Postat 03 aprilie 2012 - 17:34

LittleAngel, nu esti grea de cap. Chiar deloc. Sau suntem mai multe (cine stie?!?) Am citit si recitit toate postarile de 3 ori. Si...nimic[alcool]



Pana la urma, care-i treaba cu Nicoleta? [:)]









[foto]



"Daca plangi pentru ca soarele a disparut din viata ta, lacrimile te vor impiedica sa vezi stelele." - Rabindranath Tagore



#22
marumiha

marumiha

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 817 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 01:34

Citat:
mesajul meu era asa ...stie cineva daca incalc legea stiind despre un copil care este adoptabil si care nu a fost vizitat inca de potentiali parinti si eu dau informatia cuiva interesat?malex a primit vizitare cu cerere de plasament familial.petit daca ai depus cerere oficiala maternala nu are curaj dar urgente...poat eodata a lesinat de cald dar nu se poate sa renunti asa usor doar daca nu era ceva oficial si poate era o falsa situatie.dgpc nu creaza astfel de situatii.intentia mea sincera era ca micutul superb sa gaseasca parintii iar sa sper ca maternalei ii va da o fetita micuta.sa nu se supere nimeni pe mine dar in bucuresti sunt mai multe posibilitati in astfel de situatii.micutii va asteapta asa cum voi ii asteptati asa ca trebuie sa cautati singure daca este cazul.tema era nicoleta ea este pe drum bun eu va urez ca dorinta sa vi se implinesca repede


Eu nu am inteles nici "traducerea "mesajului initial.
De ce spui ca in Bucuresti sint mai multe posibilitati ,nu este o lege in toata tara?[bang]

#23
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 04 aprilie 2012 - 09:43

Malex, sunt si situatii despre care spui tu insa cel mai des in cazul copiilor mai marisori, ca si Nicoleta, 7 ani. In multe directii asistentii sociali pleaca de la premiza ca pe cei mari nu-i vrea nimeni si nici nu mai sunt prezentati.



Gabriela, nu doar ca incalci legea ci incalci si alta regula, nescrisa punand pe drumuri necurate si dand sperante false mamicilor in asteptare care te citesc.

Prin astfel de recomandari ajungem sa ne plangem ca e cumplit sa adopti, ca e groaznic de alambicat, ca e inuman de stresant. Da, este, dupa cum este si calea aleasa.





[hippi]



AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids[hippi]






#24
aniela23

aniela23

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 530 mesaje

Postat 05 aprilie 2012 - 13:17

Ceea ce am înteles eu este ca Gabriela stie maternale cu copii mici (un baietel de 1.5 ani si altul de 5) pe care, desi sunt adoptabili, nu ii viziteaza nimeni pentru ca nu sunt prezentati familiilor care vor sa adopteze (din cauza ca nu sunt destui angajati care sa se ocupe de dosare). Ceea ce Gabriela sugereaza este ca familiile sa contacteze serviciile sociale direct si sa ceara sa li se dea voie sa viziteze acei copii, chiar daca nu le-au fost oferiti inainte. Daca situatia prezentata de ea e adevarata chiar as fi curioasa sa stiu care ar fi scuza serviciilor sociale pentru a nu prezenta cei 2 baietei.

Despre nicoleta am înteles ca deja s- a gasit o familie care sa o viziteze deci s- ar parea ca o sa fie infiata.

#25
gabriela42

gabriela42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 06 aprilie 2012 - 11:09

cu mii de scuze daca am deranjat sau creat o stare de negativism eu am in intentie clara doar de a ajuta .probabil ca eu sunt mai eliptica dar intentia si marea mea dorinta este de a incuraja viitoarele mamici sa caute sa depuna cereri .daca eu vad zilnic fara sa vreau maternala cu copilul o intreb il vede cineva si raspunsul este nu!simt nevoia sa ajut!din ce am inteles o viitoare mamica are atestat si sta in sector deci sanse mari eu doar incerc sa ajut.nu am nici un interes financiar sau de absolut nici o natura necurata,niciodata nu am gindit asa ceva,nimeni niciodata nu a asteptat sau primit nici o prajitura in toata colaborarea cu adoptia.dra asistenta si dra psiholog in vizitele post nici macar nu au servit o prajitura in casa fiind doar mama copilul si una dintre ele.am spus sincer ca sunt putine angajate si multe dosare.aniela23 tu ai reusit sa spui exact situatia!iti multumesc pentru postarea ta caci altfel chiar ma lua cu plins ca vrind sa fac un bine ma trezesc amagind si intristind pe cineva.nimeni sa nu se descurajeze sa spere chiar daca este greu sa astepti intilnirea cu copilasul si viata de familie care urmeaza sterge cu o viteza ametitoare clipele grele.pe cine am deranjat rog sa primeasca gindurile mele bune .

#26
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 06 aprilie 2012 - 14:07

Da, mesajele tale sunt neclare. Nu stiu ce incerci sa faci, dar ce se intelege din ele este incurajarea folosirii unor cai mai putin legale, pentru ca pe cele legale nu ai avea sanse, ceea ce este total neadevarat.
Sub nici o forma nu ar trebui sa propui cuiva sa ocoleasca legea.
Nu inteleg nici cum si de ce ne intrebi pe noi cum sa procedezi tu, sa incalci legea sau nu. Raspunsul ti-l dai singura de fapt, doar ca vrei sa pui responsabilitatea in carca altuia si sa te ascunzi dupa paravanul unei fapte bune. Care fapta buna? Ca indemni pe cineva sa comita o ilegalitate?
Cred ca cel mai bine este sa nu mai incerci sa lansezi astfel de mesaje.
Iti faci rau si tie si celor care au pasit pe acest drum al adoptiei.
Toate marturiile fetelor de aici care au reusit sa adopte arata ca se poate.
Nu avea grija, ca nimeni nu se descurajeaza si fiecare isi gaseste copilul pana la urma, dupa o asteptare mai lunga sau mai scurta.
Cine se descurajeaza si renunta nu a dorit intr-adevar sa mearga pana la capat si se foloseste practic de o situatie pentru a avea o scuza sa dea inapoi.



Nu te ingrijora de ceea ce gandesc oamenii, nu li se intampla prea des.

#27
gabriela42

gabriela42

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 401 mesaje

Postat 07 aprilie 2012 - 22:01

ok am inteles ca este o ilegalitate si chiar nici nu mai doream sa ne consumam energia pe o tema gresita.in cazul meu situatia a fost asemanatoare si nu a patit nimeni nimic dar poate legea sa schimbat si asta trebuie sa respectam.o viata minunata si sarbatori fericite[flo]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -