Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bobocei de Sept-Oct 2012 (2)


202 raspunsuri la acest subiect

#21
anidaz

anidaz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 18:23

Citat:
citat din mesajul lui danageodoiu

Vreau sa va intreb daca ati fost la medicul de familie sa va dea reteta compensata pt medicamente prescrise pt gravide. Ca eu am fost si mi-a zis ca nu-mi poate bifa pe reteta rubrica de GRAVIDA decat daca nu am niciun venit sau venitul minim pe economie??????[:-@]
Asa ca mi-a bifat la SALARIAT si evident sunt alte cote de reducere (la gravide de exemplu Dufastonul era gratis,pe SALARIAT mi-a dat o reducere mica).
Mi se pare ca se abuzeaza, sunt curioasa daca scrie undeva in lege asa ceva sau sunt doar manevre de la casa de sanatate pt a-si mari incasarile.

Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si [gravi]


Reteta compensata?Ce e aia? [bang] N-am beneficiat decat de o singura reteta compensata in 14 ani de cand cotizez si aia cu rugaminti serioase ca nu aveam bani ,pe bune,la medicul la care merg (este bun de asta nu-l schimb) nici nu indraznesc sa-i cer reteta pentru utrogestan desi stiu ca se poate da.

Asa ca trebuie sa scotocim dupa niste legi si sa ne documentam ,daca gasesc ceva postez in lista cu linkuri utile.

#22
anidaz

anidaz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 18:25

Cristiina eu inaintea sarcinii nu o aveam mai mare de 90/60,iar acum o am 110sau 120 /80,de aici si ametelile mele ca nu-i obisnuit corpul cu tensiunea.

#23
anidaz

anidaz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 18:29

Eu merg la dr.Supiala daca ati auzit de el,e medicul meu de ani de zile ,deja e medicul meu de suflet nu de [indecent][:I]
Moni tu esti chiar din Arad?
Eu ,Cristina ,de loc sunt din Covasant ,deci si mai aproape de Ghioroc [:D]

Corina sper sa fie aproape de tine si sa te poti intelege cu doctorita ,ma bucur ca esti multumita!

#24
anidaz

anidaz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 18:35

Mi-am tras ticker !Sa vedem daca merge...

http://tickers.baby-...dev272pf___.png

#25
anidaz

anidaz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 18:45

Fetelor mai este vreuna fumatoare?[:I][:I][:I]


[gravired]6+

http://tickers.baby-...dev272pf___.png

#26
Cristiina

Cristiina
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 19:03

Citat:
citat din mesajul lui anidaz

Eu merg la dr.Supiala daca ati auzit de el,e medicul meu de ani de zile ,deja e medicul meu de suflet nu de [indecent][:I]
Moni tu esti chiar din Arad?
Eu ,Cristina ,de loc sunt din Covasant ,deci si mai aproape de Ghioroc [:D]

Corina sper sa fie aproape de tine si sa te poti intelege cu doctorita ,ma bucur ca esti multumita!


Da il stiu pe Dr Supiala, am fost si eu la el in trecut si inainte de sarcina tot la el am fost sa imi spuna ce analize sa fac...dar ma deranjeaza ca fumeaza [q] de zor cand sunt pacienti inauntru la el in cabinet si eu nu suport fumul de tigara...dar e un doctor foarte bun

[gravi]6+

#27
donna79

donna79

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 20:05

Hello!

Referitor la tensiune, eu n-am avut probleme in sarcina anterioara, acum nu am apucat sa o verific dar presupun ca e la fel.
Medicamente compensate parca am primit dar nu cine stie ce, fier pe final de sarcina ca aveam o anemie. In schimb sunt happy ca m-am dus la prima consultatie cu trimitere de la medicul de familie si in baza acestei trimiteri nu voi plati nicio consultatie toata sarcina. Spre deosebire de cealalta sarcina cand am platit fiecare consultatie. Partea rea e ca daca merg cu trimitere trebuie sa fac programare si dureaza cca 3 sapt.
De fumat nu mai fumez de un car de ani :)

Si acum si o intrebare: mai exista in grupul nostru gravidute care sa nu aiba modificari la nivelul sanilor? Spre deosebire de sarcinile anterioare, nu m-au durut deloc sanii de data asta. Dr imi spune sa urmaresc evolutia simptomelor, sa nu dispara si ca cel mai evident ar fi sensibilitatea sanilor, nu greata. Ori eu n-am nimic :( E drept ca in clipa in care am aflat de sarcina, inca mai alaptam si l-am intarcat imediat pe T. Poate din pricina asta... In schimb imi e greata si sper sa nu dispara ca asa stiu si eu ca bb e bine si creste.

..............................................................................................
Donna, mamica lui Tudor-Gabriel (04.10.2010) si [gravi]7+




#28
anidaz

anidaz

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.786 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 20:30

Nici pe mine nu ma dor tot timpul ,de fapt in afara de somnolenta si presiunea pe care o simt jos in abdomnen ,mai ales cand stau intinsa nu am nici un simptom.Vad ca azi mi-a fost doar un pic greata dimineata,atat.


[gravired]6+

http://tickers.baby-...dev272pf___.png

#29
Bob_Pixel

Bob_Pixel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.009 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 21:05

Seara buna, burtici! [pup]

Donna, mie la prima sarcina sanii mi s-au comportat clasic : s-au umflat dinainte de testul +, ma dureau, nu puteam dormi pe burta (desi sunt mici).

Dupa ce am nascut atunci, au ramas mici si dezumflati pentru un an si ceva. Inclusiv acum in sarcina asta au fost absolut neschimbati, de aia nici nu mi-am dat seama de nimic. Dar, de cateva zile observ o schimbare in volum si sensibilitate. Sa zic ca abia pe la 8 saptamani au inceput sa... ceva acolo. Eu sper sa se umfleeeee si sa creasca vreo 4 numere si sa ramana asa forever. [olala][olala]



Bebe dragonel la bord !!! [batetoba]

#30
g_rainbow

g_rainbow

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 172 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 21:35

Citat:
citat din mesajul lui danageodoiu

Vreau sa va intreb daca ati fost la medicul de familie sa va dea reteta compensata pt medicamente prescrise pt gravide. Ca eu am fost si mi-a zis ca nu-mi poate bifa pe reteta rubrica de GRAVIDA decat daca nu am niciun venit sau venitul minim pe economie??????[:-@]
Asa ca mi-a bifat la SALARIAT si evident sunt alte cote de reducere (la gravide de exemplu Dufastonul era gratis,pe SALARIAT mi-a dat o reducere mica).
Mi se pare ca se abuzeaza, sunt curioasa daca scrie undeva in lege asa ceva sau sunt doar manevre de la casa de sanatate pt a-si mari incasarile.

Dana, mama Siminicii (25.03.2010) si [gravi]


bine v-am gasit in casuta noua! suntem si cap de lista[:D], dar cred ca o sa nasc la sfarsitul lui august[:D]
sa stii ca medicul este obligat sa-ti treaca ''gravida'' pe reteta, indiferent de salariul tau. toate gravidutele au aceleasi drepturi. iti spun sigur pt ca eu am lucrat 5 ani in farmacie in romania.

donna, stai linistita ca nu la asta m-am referit cand am scris mesajul ca te-ai laudat cu sarcina ta pana la termen[:D](si eu m-as fi laudat[olala])[pup]

Gabrielle, mami de Lucas (14.10.2010) si [gravired] 10+


2 ingerasi in ceruri, opriti din evolutie la 12 si 16 saptamani
mutatia MTHFR C677T heterozigota si mutatia MTHFR A1298C heterozigota


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -