Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

M-am hotarat.............adoptie(78)


199 raspunsuri la acest subiect

#191
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 24 martie 2012 - 22:38

simo73...cei de la ADOR COPIII-un ONG care a luat nastere la initiativa unor familii care au adoptat(presedinta din Bucuresti chiar si-a spus povestea aici pe forum) au mers la ORA si au propus un min de 3 luni de zile pentru cei care adopta copii peste 2 ani.....bineinteles ca a ramas la faza de dezbatere (eu am scris la ADOR COPIII sa-i felicit pentru initiativa luata si au spus ca vor insista la ORA pe aceasta tema)......Cam asta e ce pot sa-ti spun privitor la aceasta problema.
Daca s-ar aproba acest lucru ar fi nemaipomenit pentru parintii care adopta...eu sincer ma stresez de pe acum cum voi face cand va veni copilul......mai mult de 2 sapt nu cred ca pot sa-mi iau concediu(de fapt sigur nu pot sa-mi iau) iar parintii nu sunt in localitate cu noi,inscrierile la gradinita incep pe 4 aprilie(deci pierd startul si aici , probabil ca ramane varianta privat unde taxa e de cca 800 lei/luna).....asa ca deja ma stresez pentru ca vreau tot ce este mai bine pentru fetita iar acomodarea sa fie una usoara ''fara lacrimi din partea ei''.

#192
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 24 martie 2012 - 22:40

Dacris....suntem alaturi de tine
Felicitari si sa dea DD sa fie bine!
Te asteptam pe forum cu povesti!!!!!

#193
Mariaa

Mariaa

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.726 mesaje

Postat 25 martie 2012 - 12:44

Citat:
citat din mesajul lui malex
simo73...cei de la ADOR COPIII-un ONG care a luat nastere la initiativa unor familii care au adoptat(presedinta din Bucuresti chiar si-a spus povestea aici pe forum) au mers la ORA si au propus un min de 3 luni de zile pentru cei care adopta copii peste 2 ani.....bineinteles ca a ramas la faza de dezbatere (eu am scris la ADOR COPIII sa-i felicit pentru initiativa luata si au spus ca vor insista la ORA pe aceasta tema)......Cam asta e ce pot sa-ti spun privitor la aceasta problema.Daca s-ar aproba acest lucru ar fi nemaipomenit pentru parintii care adopta...eu sincer ma stresez de pe acum cum voi face cand va veni copilul......mai mult de 2 sapt nu cred ca pot sa-mi iau concediu(de fapt sigur nu pot sa-mi iau) iar parintii nu sunt in localitate cu noi,inscrierile la gradinita incep pe 4 aprilie(deci pierd startul si aici , probabil ca ramane varianta privat unde taxa e de cca 800 lei/luna).....asa ca deja ma stresez pentru ca vreau tot ce este mai bine pentru fetita iar acomodarea sa fie una usoara ''fara lacrimi din partea ei''.
malex, [flo]simo73 stie despre noi si i-am si propus o solutie la un moment dat :) dacris77, mult mult succes, ai incredere in tine ca viitoare mamica, mergi cu sufletul deschis si vezi ce poti face cu copilul pe care-l ai inaintea ta in viitor, nu neaparat ceea ce vezi in clipa aia :) Tuturor mamicilor aflate in asteptare va dorim sa va umpleti bratele cat mai curand [flo]
[hippi]AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids[hippi]


#194
malex

malex

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 264 mesaje

Postat 25 martie 2012 - 14:13

Mariaa....inteleg ca esti membru ADOR COPIII
Daca stii ceva in plus fata de ce s-a discutat pe acest forum referitor la legea noua te rog sa ne impartasesti si noua (informatii ''de culise'')
MULTUMIM!!!


#195
simo_73

simo_73

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 25 martie 2012 - 15:49

Citat:
citat din mesajul lui Mariaa
Citat:
citat din mesajul lui malex
simo73...cei de la ADOR COPIII-un ONG care a luat nastere la initiativa unor familii care au adoptat(presedinta din Bucuresti chiar si-a spus povestea aici pe forum) au mers la ORA si au propus un min de 3 luni de zile pentru cei care adopta copii peste 2 ani.....bineinteles ca a ramas la faza de dezbatere (eu am scris la ADOR COPIII sa-i felicit pentru initiativa luata si au spus ca vor insista la ORA pe aceasta tema)......Cam asta e ce pot sa-ti spun privitor la aceasta problema.Daca s-ar aproba acest lucru ar fi nemaipomenit pentru parintii care adopta...eu sincer ma stresez de pe acum cum voi face cand va veni copilul......mai mult de 2 sapt nu cred ca pot sa-mi iau concediu(de fapt sigur nu pot sa-mi iau) iar parintii nu sunt in localitate cu noi,inscrierile la gradinita incep pe 4 aprilie(deci pierd startul si aici , probabil ca ramane varianta privat unde taxa e de cca 800 lei/luna).....asa ca deja ma stresez pentru ca vreau tot ce este mai bine pentru fetita iar acomodarea sa fie una usoara ''fara lacrimi din partea ei''.
malex, [flo]simo73 stie despre noi si i-am si propus o solutie la un moment dat :) dacris77, mult mult succes, ai incredere in tine ca viitoare mamica, mergi cu sufletul deschis si vezi ce poti face cu copilul pe care-l ai inaintea ta in viitor, nu neaparat ceea ce vezi in clipa aia :) Tuturor mamicilor aflate in asteptare va dorim sa va umpleti bratele cat mai curand [flo]
[hippi]AlesBiz-touch by magic moments * kidsmania-just for kids[hippi]
Mariaa, ar fi foarte bine daca s-ar acorda mamelor care adopta un copil cu varsta peste 2 ani, cele 3 luni de concediu pentru acomodare.Poate este nevoie de o petitie semnata online ca acest lucru sa devina realitate, ce ziceti?Un copil este ca o samanta de floare...Cat de frumos va creste, cat de frumos va rodi,Depinde de gradinarul care o va ingriji,De ce pamant si de cata lumina si apa are,De cat e de ferita de frig, de furtuna si de soare prea tare.E atat de plapanda...Cum ai putea s-o rupi ori sa o calci in picioareCand e tot ce va mai ramane in urma ta.(Irina Petrea)simona

#196
alabina

alabina

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 66 mesaje

Postat 25 martie 2012 - 16:25

simo73 si malex, si eu am trecut printr-o stare crunta timp de o luna de zile.Am crezut ca s-a sfarsit cu viata mea,plangeam intr-una si nu mai vroiam sa fac nimic.Vroiam sa am un copilas si nu intelegeam de ce nu se poate,de ce nu ma suna nimeni,desi am trimis cereri in jumatate de tara.E foarte greu sa traiesti cu asteptarea asta si mai ales cu eterna intrebare daca iti vei intalni vreodata copilul.Eu chiar asta ma intreb uneori,daca o sa ni se prezinte vreun copil sau o sa asteptam in zadar vreo doi,trei ani si nimic.
In fiecare zi imi pun aceeasi intrebare: cum de sunt atatia copii abandonati in tara asta si noi nu avem posibilitatea sa-i cunoastem si sa-i luam acasa.De ce trebuie sa stea la asistenti maternali, in sate uitate de lume, in conditii uneori mizere, cand sunt atatia parinti (ca noi si voi) care ii asteapta acasa.Nu stiu,e o asa mare bataie de joc in tara asta.Si m-am saturat sa aud ca totul e in interesul copilului.
Asa cum a spus si malex,in iunie ar trebui sa sa vada o schimbare dupa intrarea in vigoare a mult trambitatei legi.Sa vedem ce o sa mai fie.Daca nici atunci nu se intampla nimic, chiar ca ma duc in fata Guvernului si nu plec de acolo pana cand se intrevede o rezolvare.
Scuze ca am scris asa mult si poate cu inversunare, dar sistemul asta romanesc ma omoara cu zile.Si chiar ca parca iti vine sa te duci sa iti cumperi copilul,asa cum au facut atatia si sa nu mai astepti un semn de la ei,care "vegheaza" asupra copiilor.

O zi frumoasa [flo]

MTHFR C677T Heterozigot, PAI - 675 Heterozigot 4G/5G, 4 sarcini oprite in evolutie,mutatiile descoperite dupa ultima sarcina

#197
simo_73

simo_73

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 348 mesaje

Postat 25 martie 2012 - 17:12

alabina, hai sa nu ne pierdem sperantele, ai vazut dacris dupa 11 luni a primit acel telefon mut asteptat.
ai dreptate in ce spui, si eu sunt trista, dar cand vad un mesaj de o fata ca si-a gasit copilul, imi revine zambetul pe fata gandindu-ma ca am sa devin si eu mama cat mai curand

Un copil este ca o samanta de floare...
Cat de frumos va creste, cat de frumos va rodi,
Depinde de gradinarul care o va ingriji,
De ce pamant si de cata lumina si apa are,
De cat e de ferita de frig, de furtuna si de soare prea tare.
E atat de plapanda...
Cum ai putea s-o rupi ori sa o calci in picioare
Cand e tot ce va mai ramane in urma ta.
(Irina Petrea)



simona

#198
erato

erato

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 362 mesaje

Postat 26 martie 2012 - 14:34

Nu va intristati pentru ca inca nu ati primit acel telefon care sa va faca mame. Stiu si eu prin ce am trecut si cat de grea a fost asteptarea, intr-o perioada eram trista, aproape de depresie gandindu-ma cat de neputincioasa ma simteam ca trebuia sa astept cu "mainile in san" fara sa fac nimic, dar la un moment dat, desi nerabdarea de a fi mama era la fel de mare, am simtit o pace interioara, o detasare, o relaxare, asteptam telefonul cu sufletul impacat si acesta a inceput sa sune. Intr-adevar, sarbatorile in casa fara un copil par serbede, dar incercati sa va bucurati de ele asa cum sunt, gandindu-va, ca poate, cine stie?!? anul viitor le veti sarbatori impreuna cu copilasul vostru.

Suntem ceea ce gandim. Tot ceea ce suntem ia nastere in gandurile noastre. Cu gandurile noastre construim lumea. -Buddha

#199
amy2007

amy2007

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.062 mesaje

Postat 27 martie 2012 - 00:03

Dacris, ma bucur ca ai primit telefonnul. Asteptam sa ne spui cum a fost :).
Despre concediul de 3 luni pot sa va spun ca in prima faza asa era propunerea legislativa, dar articolul a disparut inca de la Senat, adica a disparut dintre celelalte modificari. Eu nu cred ca se va rezolva prea curand aceasta speranta a noastra, nu au cum sa aduca asa repede modificari unei legi care abia intra in vigoare. Articolul respectiv a disparut odata cu inca unul referitor la un fel de alocatie tot pe copiii adoptati. So...
In al doilea rand nu mai scrie multa lume pentru ca mamicile sunt ocupate cu piticii iar noi cele in asteptare cred ca am obosit, si nici nu avem ceva nou. Noi joi ne ducem sa ne reinnoim atestatul, a expirat pe 18. Si nu pentru ca am vrut ceva special. Dar lista la noi e lunga, suntem pe locul 8 (din 15 cate erau pe 10 ianuarie),iar dupa noi inca 44 familii. Doamneee, suntem pe primul loc ca numar de familii in asteptare.
Firesc, am intrebat cati copii sunt adoptabili si ne-au raspuns ca 12, nascuti intre 2001 si 2004. Prea mari, din pacate. Dosare de rol, pentru a declara adoptabili? Cateva, cu copii cu probleme.
Astept ca si voi sa intre in vigoare noua lege, poate ORA face altfel selectia si ne trimit sa vedem un copil din alt judet, unde nu e ,,coada" asa mare.
O seara frumoasa sa aveti.


___________________________________________________________________________________
Copiii nu le datoreaza parintilor viata, ci cresterea (Nicolae Iorga) [http://handmadeamy.blogspot.com/]

#200
dacris77

dacris77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 261 mesaje

Postat 27 martie 2012 - 00:12

revin cu vesti proaspete. am fost impreuna cu sotul la birouri cu multe emotii. am avut o noapte grea, cu griji. ni s-a spus de vineri ca peste o luna va implini 2 ani. ma gandeam ca este ori berbec, ori taur. imi doream nespus un tauras. ajungem la birouri si ne asteptau. ne-am asezat si incep sa citeasca dupa un dosar. aflu ca este taur, sanatos, roman. ne arata pozele. un baiat zapacit, plin de energie [batetoba]. am fost de acord sa il vedem si a ramas pe miercuri. de atunci sunt...[olala] oare m-a hipnotizat cineva sau mi-au pus niste lichiori magice in mancare?


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -