Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Piersicute de iulie-august 2012 (11)


195 raspunsuri la acest subiect

#191
Dianami

Dianami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.375 mesaje

Postat 06 februarie 2012 - 22:43

Va invit la clatite cu dulceata de zmeura ("zapacita", expresie din desenele animate [8D]).

Alex e mult mai bine, azi a mancat tot ce a prins, nu-l mai ustura bubitele din gura. Cu manuta s-a obisnuit asa, vedem joi daca mai e nevoie sa il tinem cu ea imobilizata.

Copiii au liber de la scoala/gradinita pana miercuri, inclusiv, au anuntat azi. Deci vom avea activitati de interior.

In legatura cu kg, eu la ultimele 2 sarcini nu am luat nimic, ba la Alex am terminat cu 3 pe minus, insa am o tona de kg, se tin de mine ceva de speriat. Cauza - dereglari hormonale multiple, cu tratamente, etc.

Fleurdelise, daca faci eco 4D numai pt. a-l vedea pe bebe, te poti programa pana in saptamana 26-28 ca sa incapa tot in imagine, dupa aceea va fi mare si il vei vedea pe bucati [:)].
Morfologia din sapt. 20-24 nu are legatura cu 4D-ul, masuratorile toate se fac tot in 2D, 4D e pt. parinti, sa-si vada mai bine bebelusul [:)].

Bag copiii la dus si deschid capitol nou daca intram pe pag. 20.



Diana, [gravi] 20+ cu [fetita] si mami de Iulia (15.07.2005), Andrei (23.06.2008) si Alexandru (16.01.2010)

#192
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 06 februarie 2012 - 22:57

La prima sarcina, la morfologia de 22 de sapt, s-a descoperit la fetus o malformatie la creier. Ecograful era setat in 2D, bineinteles. Dupa ce s-a uitat la creierul fetusului din n unghiuri, a pus ecograful si in 3D sa vada dinamica fetusului in contextul malformatiei la creier, pt a intelege cat de afectat este fetusul la acel moment.
Asa ça eu nu cred ça 3D/4D este doar un moft pt parinti. Uneori, din pacate, devine o necesitate. Ecografia nu s-a facut in Romania, ci in Austria, si oamenii aia chiar stiu ce fac.
Nu vreau sa vorbesc mai mult despre experienta mea din prima sarcina, fiindca inca ma mai doare.

#193
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.939 mesaje

Postat 06 februarie 2012 - 23:15

Voiam sa multumesc fetelor pentru sugestiile despre 4D si nu a mers site-ul. Intre timp am citit si mesajul Balantei, eu tocmai voiam sa scriu ca voi face 4D doar din considerente estetice si sa am o amintire cu bb in utero.
Daca totul va fi bine la morfofetala (2D) ma voi programa la 4D ceva mai tarziu, pe la 28-30 sapt., daca Doamne fereste e vreo problema, sigur voi face 4D mai devreme, desi nici nu vreau sa ma gandesc la posibilitatea asta.
Balanta, prin ce ai trecut si tu... tin pumnii stransi stransi sa fie totul bine de data asta!
Pupici!

[gravired] 19 + [baietel] X Ioan

"Copiii sunt mesajele vii pe care le trimitem unor vremuri pe care nu le vom vedea" (John W. Whitehead)

#194
Dianami

Dianami

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.375 mesaje

Postat 06 februarie 2012 - 23:24

Balanta_tm, la tine a fost un caz special, imi pare sincer rau ca a trebuit sa treci prin asa necaz. [flo]
Ideea era ca, de regula, la o ecografie 3D/4D, dr foloseste tot 2D si din cand in cand schima modul de vizualizare in 4D, mai face o poza, etc.
De aceea in alte tari e separata morfologia de 20-24 sapt. de 4D care se face doar contra cost. La noi s-a impamantenit regula ca morfologia mare e numai 4D, la nicio clinica nu iti poti face alt tip de ecografie in aceasta perioada (decat prin spitale, insa majoritatea aparatelor sunt depasite).
Iar in 4D (se adauga timpul la celelalte 3 dimensiuni) nu se descopera eventuale probleme, Doamne fereste, eventual se evalueaza motilitatea, cum a fost si in cazul tau, pt. ca vezi doar miscarile in timp real in plus fata de 2D.

De data asta o sa fie bine si iti vei tine baieteii sanatosi in brate, la vara [:)].



Diana, [gravi] 20+ cu [fetita] si mami de Iulia (15.07.2005), Andrei (23.06.2008) si Alexandru (16.01.2010)

#195
iul_aug_2012

iul_aug_2012

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 236 mesaje

Postat 06 februarie 2012 - 23:27

[bis] Capitolul 12 [bis]



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -