Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Testarea Nationala pentru vara 2007


119 raspunsuri la acest subiect

#111
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 14 iulie 2006 - 23:09

Kuki,si noi tot la geografie vom da,ca la istorie e varza.Nu am de gand sa-i pun meditator si am sa invat eu cu ea.Pe mine ma streseaza rau romana,adica literatura.Sper sa se faca ceva pregatire la scoala si am gasit deja un meditator.Avem noroc ca in clasa sunt copii directoarei si ai altor cativa profesori din scoala si sper sa-i pregateasca profesorii mai bine.

In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

#112
be_yourself

be_yourself

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 25 mesaje

Postat 14 iulie 2006 - 23:56

KUKI,eu nu sunt la bilingv,insa asta era anul trecut asta ca varianta,si aflasem cateva informatii.
Din cate imi aduc aminte in plus fata de programa standard mai sunt cateva ore de din limba respectiva (engleza presupun),dintre care una de conversatie parca, si istoria si geografia acelei tari predata de profesori straini nu pe romana).
La asta se mai adauga si teza la limba straina,dar probabil ca mai difera si in functie de profil.

Cat despre pregatirea la cea de-a treia materie,eu am dat la istorie si nu am facut nimic in plus,pt ca nu mi s-a parut ceva neclar...trebuie doar sa inveti teorie.Dar la noi la scoala a mai facut si profesoara oree suplimentare cu toti copiii deodata.

...smile...it confuses people :) :) :)

#113
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 16 iulie 2006 - 14:37

Alina, ma indoiesc ca cineva care a luat admiterea nu a mers pana la capat si nu s-a inscris. Cred, in continuare, ca e vorba despre vocationale, care se repartizeaza separat. Nu te poti interesa direct despre persoana respectiva?

Kuki, copilul meu a ales istoria. Noi am avut parte de ceva emotii in timpul anului scolar, in privinta acestei optiuni, din cauza lipsei de flexibilitate a regulamentului, care impune sustinerea tezei de pe sem II la aceeasi materie la care a fost sustinuta si pe primul, chiar daca, intre timp, copilul a ales cealalta varianta. Fiu-meu a ales, initial, geogra ( ca majoritatea colegilor) si, in consecinta, a dat teza la aceasta materie pe primul sem. In al 2-lea sem. s-a decis pt. istorie, a fost lasat sa dea teza la istorie, dupa care i s-a spus ca "nu se pune" si ca trebuie sa dea teza tot la geogra, ca pe primul sem., chiar daca, la examen, va opta pt. istorie. Asa ca a mai dat o teza, singur, pt. ca deja toti ceilalti copii o dadusera. Deci... atentie!

La istorie nu a facut meditatii. Si-a scris referate, cu scheme si sublinieri si... a tocit, mai serios, in ultima luna dinaintea examenului. A luat 9,80. Din observatiile mele, cam 3/4 din elevi aleg geografia si un sfert istoria. In general, notele la aceste materii sunt mari si ii "salta" pe copii.[:D]

La clasele de "bilingv" se preda una dintre materii in limba respectiva. Pentru a putea intra la o astfel de clasa, copilul trebuie sa sustina un mini-examen (oral si scris) la limba respectiva, programat inainte de examenul de capacitate. Se declara admisi cei care obtin minim media 6. Cei care reusesc la acest examen pot inscrie in fisa de optiuni si codurile claselor de bilingv. O pot face si cei care nu au sustinut proba sau cei care au fost declarati respinsi, dar computerul le anuleaza din fisa aceste optiuni.

La clasele de "intensiv", se preda un nr. mai mare de ore pt. limba straina respectiva. Baiatul meu cel mare, care este la intensiv, are un nr. dublu de ore de engleza fata de cealalta clasa de filo.

Alinaxeni, deci, la istorie, nu i-am luat meditator. Dar am considerat necesar sa faca pregatire, incepand din clasa a 8-a, la romana si mate, desi, la aceasta din urma avea aproape numai 10 (la romana, mai scapa si cate un 9 sau chiar 8... ). M-am temut, insa, ca notele din gimnaziu sa nu fie date cu indulgenta. Un meditator corect il evalueaza just si aceasta evaluare te scuteste de surprize la examen. Noi am avut noroc in privinta matematicii: notele de la scoala au reflectat perfect nivelul lui real, confirmat si de meditator si, apoi, de comisia de examinare. Copilu' a luat 9,60 si daca nu se zapacea un pic la o formula, putea lua si mai mult.
Surprizele neplacute au fost la romana, unde meditatoarea ne-a asigurat ca va obtine peste 9 si cam la acest nivel se situa si la scoala. A obtinut 8,35 si apoi, dupa contestatie, 7,85, aceasta din urma ramanand nota finala [bang]. Drept e ca, la aceasta materie, in special la eseu, aprecierea este subiectiva. Dar, totusi, cu proba asta de romana se intampla ceva (vezi si Bac-ul!), pt. ca aici s-au inregistrat cele mai multe contestatii si, majoritatea, au fost "admise", prin scaderea notei initiale. Oricum, mie mi se pare incorect ca elevul si parintele nemultumiti nu au dreptul sa vada lucrarea contestata si nu-ti justifica nimeni de ce a fost depunctata.

Hai, curaj, ca timp mai e destul si copiii sunt destepti si buni. Eu voi ramane aici, alaturi de voi, sa va mai ajut si eu cum pot! [pup]



#114
copiloi

copiloi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.166 mesaje

Postat 16 iulie 2006 - 15:42

Kikina, multumesc mult de raspuns![pup] Nu intelesesem din mesajul tau ca cei cu vocationalele sunt repartizati separat. De aceea am mai intrebat o data.

Persoana respectiva a luat nota foarte mica la admitere, iar familia ei e destul de suparata...Asta e si motivul de ce nu m-am interesat "direct".

Numai bine!


Alina

In der Ruhe liegt die Kraft! - In calm sta puterea!

#115
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 18 iulie 2006 - 19:07

Alina, imi pare rau pt. copilul in cauza. Si pt. supararea parintilor. Cred ca ei resimt cel mai intens insuccesele de acest gen.

#116
Adrianaa

Adrianaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 726 mesaje

Postat 04 iunie 2007 - 23:26


Suntem in ultima saptamana de scoala, se apropie examenele de Capacitate. Emotiile au inceput si din partea mea si a lui Alex si tot avanseaza la cote ridicate pe zi ce trece. Voi si copiii vostri cum resimtiti aceasta perioada?[bang]

#117
alinaxeni

alinaxeni

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 448 mesaje

Postat 05 iunie 2007 - 10:34

Suntem debusoalte.
A dat examen la engleza,a luat 7.70 si acum asteptam examenele adevarate.Nu-i mai arde de scoala si manualele le-a predat deja.
Nu prea am timp acum de povesti dar voi reveni cu amanunte
Oare cati suntem pe forum cu copii de clasa a8a?

-------------------------
In momentele grele trebuie sa gasesti ceva sa te motiveze sa mergi mai departe.

#118
Kikina

Kikina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 151 mesaje

Postat 19 iunie 2007 - 12:46

Pentru Alinaxeni si pentru toti parintii de viitori liceeni: SUCCES LA EXAMEN!

#119
maryam

maryam

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 143 mesaje

Postat 24 iunie 2007 - 01:13

succes tuturor, va rog stiti cumva vreun site unde se pot afla rezultatele la capacitate?


"Citeste...in numele Domnului tau care a creat!!!"

#120
annnna35

annnna35

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 631 mesaje

Postat 24 iunie 2007 - 03:06

quote:
Originally posted by maryam

succes tuturor, va rog stiti cumva vreun site unde se pot afla rezultatele la capacitate?


"Citeste...in numele Domnului tau care a creat!!!"



Se vor afisa in scoli azi (duminica), iar pe net tocmai pe 29, pe aceasta pagina: http://www.clopotel....este_Nationale/

Am dreptul sa comit greseli si sa nu fiu intotdeauna perfect.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -