Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Atractia sexuala in cuplu


201 raspunsuri la acest subiect

#181
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 20:54

Nu, nu ... Chiar nu-ti spun ... Dar iti recomand cu insistenta sa il vezi ... Macar numai ca sa te contrazici cu mine, uite, promit sa tin la tavaleala ... [:)][:I]

#182
babyblue

babyblue

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.904 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 20:58

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Nu, nu ... Chiar nu-ti spun ... Dar iti recomand cu insistenta sa il vezi ... Macar numai ca sa te contrazici cu mine, uite, promit sa tin la tavaleala ... [:)][:I]


lol. promit sa incerc sa ma uit. dar cu un urlator de 6 luni dupa mine, greu sa ajung sa belferesc la filme.:)


_______________________________________________________________________

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)[caru]
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....[ruga]
________________________________________________________________________




#183
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 22:24

Stau si ma scarpin in cap sa vad de ce se exataziaza doamnele de felul in care scrie NoUserName. Mi se pare vulgar, lipsit de bun simt, lipsit de orice umbra de respect, dragoste sau afectiune fata de sotie si copil. Pe scurt, mi se pare o mare mirlanie.

Nu doi barbati stau la o bere si discuta "bunaciunea" si "cracii pin in git" ci 2 pushtani de liceu. Un om matur cu o experienta si cu capul pe umeri nu discuta asa si nici nu-i tremura mina pe shoarec doar pentru ca o "oarecare" sta in picioare linga el...este jalnic.

Toti admiram sexul opus, e natural...dar se presupune ca totusi nu ne tremura inima si ne uitam "jumatatea" la vederea vreunei Jolie pe strada...este infantil.

Probabil ca cele care se imbraca pentru fluieraturi se potrivesc cu domnii (deja prea mult spus) carora le tremura miinile la orice fusta scurta...si apoi ne miram de ce nu merge relatia!


"The surest sign of intelligent life in the universe is the fact that none of it has tried to contact us". Calvin and Hobbes


#184
ioachim

ioachim

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 204 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 22:31

eu cred ca e o diferenta intre a te impotmoli putin de rutina si a nu te mai simti asa de atras de consort, etc, si a nu mai simti aproape deloc afectiune pt. ea/el

din ce citesc eu la nousername, problema nu e atat ca s-a diminuat atractia, dfar efectiv nu mai exista afectiune aproape deloc. doar datorie si simtul moralei.

ori, chiar daca casnicia nu inseamna numai fluturasi pe pereti se presupune ca in ansamblu trebuie sa fie ceva care cat de cat te face multumit si implinit.

la nousername, casnicia in schimb nu este sursa de satisfactie ( nici macar altfel decat cea pur sexuala ), a devenit o corvoada.

in cazul acesta si eu cred ca este mai bine sa divorteze.



#185
pisigri

pisigri

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.432 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 22:47

Ba mie mi-a lasat exact senzatia de monotonie, de plictiseala, de trenant, banal, obositor. De "ou sont les neiges d'antant", daca vreti. Pentru ca tot el povesteste de vremurile "de dinainte", de spontaneitatea, mobilitatea, gasca de prieteni.

Si nu mi se pare ca nu mai simte nimic pentru sotie si copil. Nu mi se pare ca sta cu ei numai din simtul datoriei. Chiar cred ca e exagerat sa spunem ca nu isi iubeste copilul; cine suntem noi sa judecam asta? Daca nu ar fi prezentat viata la modul realist la care a facut-o si ar fi exclamat intr-un scurt moment de exasperare "si imi venea sa-l arunc pe ala micu pe geam" (si mai era si femeie :)) s-ar fi bucurat de intelegere si consolari cu "o sa treaca", este "doar o faza".

Sefa, ma duc sa caut podurile [pup][pup]

______________________________

http://scrisoaredelamosul.blogspot.com/

http://pisigri.blogspot.com/

Mami de Ilinca (5.03.2009)

#186
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 23:35

nici mie nu-mi place cum scrie NUN. mi se pare foarte simplutz substratul, chiar daca omului ii curge, aparent, verbul din condei.

chiar asa sa fie, o pereche de "craci lungi" baga in boale un barbat? adica atat, doar cracii? daca era o fantezie ceva mai dezvoltata, despre ce minunata e cristina si ce comunicare superioara are cu ea, cum se inteleg ei din priviri si ce ochi frumosi are ea, cum unduieste soldul cand merge si ce gene matasoase ii umbresc privirea, atunci ziceam, da' domle, omu' e indragostit! dar el ne-a povestit doar de craci si ce buna e si cum vrea s-o agate pe perete in dormitor (?!). ah, si nevasta nu mai e ce era acum 10 ani, mare drama, mare sablon!

ce scrie el e un fel de nuvela scrisa dupa telenovela. un fake.



#187
isabella_80

isabella_80

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 31 ianuarie 2012 - 23:45

babyblue, decizia mea e sa raman alaturi de sot.
Despre X, nu, a inteles ca a facut mult rau cu comportamentul lui. Si-a cerut si scuze, cu lacrimi, a pus-o pe seama "iubirii"... Stie clar ca nu are un viitor cu mine asa cum mi-a spus ca si-ar dori si a acceptat lucrul asta. Nu imi e deloc indiferent, insa nu vad un viitor cu el, chiar si daca as fi necasatorita si fara copil. Cu toate acestea, simt o mare subiectivitate si o anumita afectiune care nu au de-a face cu logica - si nu e vorba nici de atractie sexuala, chiar daca am simtit la un moment dat asta cu mult timp in urma. Femeile sunt fiinte complexe, stiu asta, dar eu in special cred ca ar trebui sa fiu studiata intr-un laborator!!!

Nousername, si eu cred ca iti va trece cu timpul, sunt sigura, insa imi mentin parerea ca trebuie vorbit... Despre cum te simti in relatie - cu sotia, si despre ce-ai simtit sau simti despre Cristina - cu Cristina. Se poate vorbi in asa fel incat nimeni sa nu se simta prost, o mica gluma pe-aici si pe-acolo, un mic haz de necaz...

E foarte interesant si la subiect ce a scris buflea. Si eu vad lucrurile cateodata la fel, doar cu o mica diferenta, bazata pe propria experienta: putem iubi mai multe persoane in acelasi timp.

Eu mai cred ca exista dragoste pana la moarte, iubire care creste si se inradacineaza, insa nu si neaparat atractie sexuala pana la moarte :-) Sau poate, mai bine spus, dupa un anumit nivel de adancime al iubirii, sexul nu mai e atat de relevant. Din cauza asta nu ma simt deloc nefericita in relatia mea! Insa, din cand in cand, bineinteles imi doresc si altfel de aspecte. (Ei bine, sambata noaptea am avut si acel aspect... se poate daca se vrea, babyblue, si asta ma bucura foarte mult.)

*off-topic: babyblue, ai un bebe foarte frumos si scump...*





#188
alexia_21

alexia_21

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 340 mesaje

Postat 01 februarie 2012 - 00:01

portocalia, tu te-ai impiedicat cracii aia si nu poti intelege ce spune omul mai departe. atractia de care vorbeste noname nu e un fake. ai grija ca poate o sa ti se intample si tie , si in mod sigur nu din cauza unor craci.

#189
cristoiu

cristoiu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.573 mesaje

Postat 01 februarie 2012 - 00:13

Vin si eu sa imi dau cu parerea ca mi-e sotul plecat in tarile calde si copilul doarme linistit. Si in soba arde focul[:D]

NUN, la tine de ce nu mai arde focul? Ai senzatia ca v-a coplesit rutina, ca vi s-au lasat poverile prea multe pe umeri sI nu mai reusiti sa evadati din cotidian. Dar eu cred ca sunteti amindoi raspunzatokri de indepartarea care vi se intimpla. Exact ca focul. Daca nu pui lemne pe el, se stinge incet incet. In general el mocneste sub carbuni multa vreme si ajunge sa pui inca o bucata de lemn pe el si incet incepe din nou sa arda. Dar daca nu faci nimic nimic, el nu se reaprinde de la sine. Vorbesc din experienta mea cu soba din sufragerie [:D]

Ce te-a facut pe tine fericit? Care erau lucrurile alea mici care te faceau sa o admiri pe sotia ta? Cum ar fi sa incercati sa le redescoperiti impreuna? Si nu sugerez plecatul pe undeva fara copii. Parerea mea e ca intimitatea poate continua si dupa copil. Cu putin efort uneori, da, uneori trebuie sa faci un efort, sa stingi televizorul si sa incerci sa ASCULTI ce are celalalt de spus. Sa te interesezi de ce simte cel de linga tine. Interesul asta se va intoarce la tine si te va face sa te simti din nou special. In fine, eu nu stiu exact ce iti lipseste. Sunt amanunte, insa e posibil sa le recuperati. Dar doar impreuna, in mod constient. O relatie este un efort. Nu in sensul negativ, insa in sensul in care asa cum iti duci masina la inspectii tehnice de intretinere, asa trebuie sa investesti un pic de timp si atentie si in relatia personala. Exempllul meu personal, casnicia mea nu e atit de lunga ca a altora, suntem casatoriti de 5 ani, dar jur ca suntem amindoi la fel de indragostiti, de fapt cred ca mai mult decit la inceput. Si poate este pentru ca am incercat sa conservam micile lucruri care ne-au facut sa ne simtim atrasi unul de celalalt si sa ne simtim bine impreuna. Spre exemplu unul din lucrurile care a tras enorm in cintar a fost ca danseaza. Cred ca m-am topit ca luminarea la soare cind am realizat asta. Ei, fiind unul din lucrurile care ne-au apropiat foarte mult, facem eforturi amindoi sa il pastram, sa il includem in viata noastra. Acum nu mai mergem la clubul nostru, fiind insarcinata in luna a 7-a, dar citeodata cind aud cite un quickstep sau tango, sau stiu eu ce care imi place, ma duc pur si simplu si il iau la dans si dansam amindoi de nebuni in sufragerie printre mobile. Sau gatim impreuna. Ridem foarte mult impreuna, facem misto unul de altul, impreuna de altii, de orice, de lucruri minore si de lucruri importante. Si ne readucem reciproc la linia de plutire cind e cazul. Daca ia el foc, nu pun si eu paie, ci incerc metoda cu "bine ca" de care vorbea Happy pe alt subiect. Pune lucrurile in perspectiva corecta. Astea sunt amanuntele cuplului nostru. Astea sunt lucrurile pe care le-am iubit unul la celalalt de la inceput si pe care incercam sa le mentinem.

Ceea ce ti s-a intimplat tie cu Cristina cred ca li se poate intimpla tuturor. E normal si nici nu cred ca ai fi renuntat la casnicie daca ea s-ar fi lasat sarutata. Am avut si eu un student la un moment dat, flirta ceva de nu se poate si avea o privire magnetica de te intepenea. Imi placea cind aveam curs cu el, imi placea sa flirtez, dar nu m-a interesat sa il iau acasa cu adevarat, fiindca acasa ardea cu adevarat focul. Si daca la tine pe perete s-ar fi aflat Guernica, probabil ca nu ti-ai mai fi dorit-o pe Mona pe perete. Dar tu nu ai nici-o capodopera pe perete. Nu spun ca e vina ta exclusiv. Ai inceput sa visezi monalise pe pereti fiindca acasa nu iti sunt satisfacute niste nevoi, care sunt ele, tu stii. Nevoia de intimitate, de satisfactie sexuala, de sustinere si apreciere ... Probabil ca nici tu nu i le implinesti pe ale sotiei. Ajuta daca vorbesti cinstit despre asta. Daca reusiti sa definiti ce va lipseste exact, atunci puteti sa le si rezolvati. Doar sa vreti. Momentan esti pasiv si astepti sa treaca de la sine. Nu o sa treaca nimic. Din pasivitate nu se construieste si nu se naste nimic. Pune mina pe spaclu si apuca-te de renovat. O relatie noua nu e o solutie. S-ar duce dracului la fel de rapid, tot din pasivitate. Pentru ca din pasivitate se ajunge la rutina si oricarei monalise ii creste parul pe picioare la un moment dat.

#190
portocalia

portocalia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.595 mesaje

Postat 01 februarie 2012 - 00:25

Citat:
citat din mesajul lui alexia_21

portocalia, tu te-ai impiedicat cracii aia si nu poti intelege ce spune omul mai departe. atractia de care vorbeste noname nu e un fake. ai grija ca poate o sa ti se intample si tie , si in mod sigur nu din cauza unor craci.


alexia, ce sa mi se intample si mie? :)


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -