Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***386***


399 raspunsuri la acest subiect

#21
anamariame

anamariame

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.474 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 14:18

Da, asa e, m-am gandit si la depresia de dupa, esecul alaptatului si luatul kilogramelor, recunosc [:I]
Lucrez, Ilinca, de cand avea Eva cateva luni, chiar daca la inceput doar 2 ore pe zi. Avem afacerea noastra si nu prea mi-am permis sa lipsesc. Planul era facut, cand am ramas insarcinata am angajat pe cineva, am instruit-o din timp, insa cu o luna inainte sa nasc, a dat o masina peste ea si a avut medical 6 luni, cu un picior in ghips. S-au dus toate planurile pe apa sambetei...
Stiu ca suna groaznic, mama ce mi-ar fi sarit in cap fetele de la subiectul lui pisigri de scriam acolo asa ceva, dar pentru mine e un sacrificiu al doilea copil, mi-l doresc, pentru Eva, pentru ca eu am o relatie extraordinara cu fratele meu, si nu vreau sa ii rapesc eu sansa de a avea si ea ceva similar, dar nu sunt dispusa inca sa i-o ofer...era perfect daca ramaneam insarcinata in vara, atunci parca ma simteam mult mai pregatita...

Editez ca sa completez, ca parca tot ca naiba suna [bang]. O sa il fac pe al doilea cand nu voi mai vedea in asta un sacrificiu...astept momentul prielnic...stiu, stiu, nu vine niciodata [:-@]



#22
anamariame

anamariame

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.474 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 14:21

Eva nu merge la gradi, am avut o tentativa in toamna, a mers vreo 10 zile, dar s-au lipit virozele de ea ca lintea de veverita murdara de miere (stiti povestea cu Ghinduta? E favorita Evei mai nou), si am renuntat anul acesta. In toamna o voi duce iarasi.






#23
Ilinca_M.

Ilinca_M.

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.927 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 14:26

Trebuie sa ma descarc pe ficatzeaua noastra![bang]
La inceput i-a prescris injectii pe 3 zile, ca vedem noi dupa aia...Azi a zis ca plamanii sunt ok dar nu-i place gatul, hai ca e mai bine sa continuam inca 3 zile injectii...dar nu i-a mai putut da compensata retzeta, ca a avut deja una pe luna asta, ca blabla...si i-a prescris si ceva spray antibiotic, tot necompensat, desigur...
Ei, prima reteta, compensata, a fost 12 lei...asta- 80 [q][bang] Da' moima naibii, nu i-a putut scrie din start tratament pe 5-6 zile, ca doar e pneumonie, nu durere-n kur (desi acum aia e efect secundar)?!! Ca doar daca nu mai era nevoie le punea la pastrare sau le dadea cuiva si gata!! Ea crede ca toata lumea invarte banii cu lopata ca ea, ce conteaza ca-i reteta compensata sau nu, tot acolo!!!!![bang][bang]
Ahhh, ce nervi mi-a putut face!!
(Imi amintesc acum cativa ani, cand eram eu dependenta de rinofug, zicea ca poate-s alergica la praf si ca exista un aspirator super, care trage fara sa faca praf blabla si as putea sa cumpar si eu, ca nici nu e scump, vreo 1000 (o mie!) de euro...Bai, io n-am nimic cu ea ca are bani gramada, da' un pic de simtu' realitatii n-ar putea sa aiba?![q])

I'm wearing my heart like a crown/ Pretending that you're still around.

#24
novus

novus

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.559 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 14:33

Citat:
citat din mesajul lui anamariame
Novus, da' tu cate tigari fumai pe zi?Eu fumez in medie 3-4, dar in weekend, de exemplu, niciuna daca nu ies in oras. Ca doar nu ies in balcon sa-mi inghete degetele pe tigara (urasc frigul).
Eu fumam cam 1 pachet pe zi [:I] Alexandra (03.03.09)

#25
Bianca2503

Bianca2503

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.892 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 14:33

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Ah, Bianca, acum mi-am dat seama ca suna ca naiba[bang][bang][bang][bang]...ma gandeam doar la faptul ca sotul meu nu se implica deloc in cresterea lui, iar eu nu sunt dispusa sa cresc al doilea copil 100% singura cum am facut cu primul...iar cand o sa il fac, o sa il fac pentru ca isi doreste si el, iar acum chiar nu e cazul...





daca te incalzeste cu ceva iti zic ca Robert abia acum se implica in "creterea" lui Vladimir. Adica de cand se inteleg ei ca baietii.

pana pe la 2 ani m-a lasat sa imi fac rolul si se implica doar daca il solicitam. Adica nu emitea pareri sau alte chestii. Nu i-a dat nicodata sa manance iar de caca nu il schimba ca mirosea prea tare si nu il tinea stomacul.

eu oricand as lua-o de la capat cu toate ca imi aduc aminte toata chinuiala si cat de greu mi-a fost. Mi-a fost foarte greu dar sunt convinsa ca pot trece inca o data prin asta si cand cel de-al doilea copil va fi implinit 2 ani eu voi fi foarte mandra si fericita si implinita.

#26
anamariame

anamariame

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.474 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 14:37

Ilinca, dar zi-i sa iti dea reteta compensata pe numele tau. Ce naiba, e proasta??? Ca si eu m-am enervat. Dupa ce ca e vina ei ca la o pneumonie ea da doar 3 zile antibiotic, acum te pune pe tine sa scoti bani din buzunar. Offf [bang]

Bianca, din pacate nu ma consoleaza cu nimic [:D]. La fel e si sotul meu, acum petrece ceva mai mult timp cu Eva, iar pampers plin de kk nu a schimbat nici el niciodata [alcool]
Te admir pentru curajul tau! [flo]




#27
Bianca2503

Bianca2503

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.892 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 14:47

Citat:
citat din mesajul lui anamariame

Ilinca, dar zi-i sa iti dea reteta compensata pe numele tau. Ce naiba, e proasta??? Ca si eu m-am enervat. Dupa ce ca e vina ei ca la o pneumonie ea da doar 3 zile antibiotic, acum te pune pe tine sa scoti bani din buzunar. Offf [bang]

Bianca, din pacate nu ma consoleaza cu nimic [:D]. La fel e si sotul meu, acum petrece ceva mai mult timp cu Eva, iar pampers plin de kk nu a schimbat nici el niciodata [alcool]
Te admir pentru curajul tau! [flo]





Anamaria, majoritatea mamelor sunt de admirat...pana la urma ajungem la vorba aia cu oala[:D]

#28
novus

novus

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.559 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 14:48

Hahaha Ilinca, la fix intrebarea ta, tocmai a plecat de la mine o amica cu care am discutat aceeasi tema si anume al doilea copil [bibe]



Sa va zic cum e la mine:

De ce nu vreau un al doilea copil:

- din motive financiare si locative, mi se pare greu pt noi in conditiile actuale, sincer daca as castiga o suma mare la loto zau ca nu mi-as mai face probleme [:I]

- ar fi greu si ca si logistica adica ar trebui inca o bona pe langa mama ca eu iar nu as putea sta acasa decat cateva luni (tot de bani e nevoie si aici)

- mi-e teama de riscurile sarcinii dupa 35 ani avand in vedere si ca nepotica mea are sindrom Down (aici nu se rezolva cu bani din pacate)



Astea ar fi motivele mari si late, ca si sarcina cu tot ceea ce implica abia as astepta , dupa cum stiti mie mi-a fost foarte usor si de prima data din toate punctele de vedere asa ca as lua-o din nou la capat oricand



Am si eu frate si ne intelegem de minune si il iubesc ca pe ochii din cap doar ca mereu eu am fost responsabila pt toate ''boacanele'' lui si pe umerii meu a picat mereu sa-l scot din ele, incepand cu partea financiara (pt care platesc inca si acum :((() si terminand cu cea emotionala si sincer mi-e teama de aspectul asta si nu as dori sa se intample asta si Adei.



Bine, aici sigur a fost de vina educatia si lipsa comunicarii din familie pe tema asta, dar tot am ramas cu sechele [:-@]adica eu parca as avea doi copii, si acum fratele meu cu mine se consulta primul in aproape orice decizie si ma macin si ma consum de fiecare data cand au ei probleme si tot ce imi doresc este sa fie fericiti



No, probabil ca sunt cu capul dar asta simt si de aceea momentan nu imi doresc inca un copil cu toate ca ... imi place cand vad o familie cu multi copii si initial asta mi-am dorit si eu, acum ca Pisi nu vrea asta e cea mai mica problema, zau ca-l pot influenta [:)]

Ca si ajutor chiar nu ma plang, stitidoar cat de devotat e [flo][pup]



Vom vedea ce ne rezerva viitorul dar acum asta simt !





Alexandra (03.03.09)







#29
Dodo-pui

Dodo-pui

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 12.513 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 14:52

[hia] tufete,

insanatosire grabnica celor mari si celor mici....



Eu prin zona cu martisoarele mele...si incerc sa ma pregatesc sufleteste pt jumatatea de an de scola[:-@]



V-am citit ,dar cum imi era "perfect" n-am fost in stare sa scriu nik.



~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*~*



Credinta vede invizibilul, crede incredibilul si primeste de la Dumnezeu imposibilul!

Razbunarea cea mai cruda este cand dusmanul tau e silit a recunoaste ca esti bun si dansu-i rau.









#30
chatonel

chatonel

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.856 mesaje

Postat 13 ianuarie 2012 - 15:06

Neata la prinz, tufete :)

Oli, nu am nici o parere despre carucioarele acelea, nu imi plac deloc cele futuriste [:I] io sint mai conservatoare [:D]

Ilink, ficateaua aia e timpita ori e debila? Cred ca ii lipseste o doaga, daca nu toate!!

La discutia despre copilul 2, nici io nu as mai fi asa de receptiva acum... desi, in principiu, la noi poate sa vina oricind, ca nu ne protejam. Ideal era sa vina vara trecuta, dar daca n-a fost, chiar mi-a iesit din kap ideea si acum mi-ar fi greu sa ma vad iara in postura de gravi, apoi nopti nedormite etc... sigur, e egoismul cit casa pe mine, dar il asum [:D]

Famille Dragoon, mami de [roker] Izia, 23 mars 2009

Toulouse, la ville rose
[hippi]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -