Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

cum vi se pare numele sasha??


47 raspunsuri la acest subiect

#31
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 06:52

hai mai, asta-i nume de catel :)

Sasha, Pasha, Tasha, Masha....e plin parcul :))

Ingrid si Cristi 10 ani

 

foarte urat din partea ta! [8]

 

eu am trait in zona rusa multi ani si sa stii ca toate cele pe care le-ai enumerat tu sunt extrem de folosite la oameni, nu la caini si sunt diminutive: Sasha de la Alexandru/a, Tasha este prescurtarea de la Natasha care este forma de alint de la Natalia, Masha de la Maria, Dasha de la Daria, Jenea de la Evghen/ia si asa mai departe. Asa ca inainte sa deschizi gura sa jugnesti mai bine te-ai documenta...



#32
anaraluca83

anaraluca83

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.102 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 12:34

Ce e drept si eu am avut o catelusa pe care o chema Sasha, dar am iubit-o enorm. Asta nu inseamna ca nu putem numi copilul asa. Pana la urma am auzit si la caini nume umane, gen Danutz, Vasile si asa mai departe. Nu e ca si cum i-ar fi pus copilului numele de Labus, Grivei sau Azorel [:-)))]  

 

Si viitorul meu copil se va numi Alexandru sau Alexandra, fiindca nu stim inca ce e, n-a vrut sa ne arate. [:)]  Daca in viitor cand va creste , i se va adresa lumea cu Sasha , nu o sa ma deranjeze.



#33
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 15:10

pe meleagurile romanesti mai rar sa se cheme cineva Sasha.
Documentare in sus sau in jos, eu mai mult la caini am auzit numele asta, in Bucuresti cel putin. Numai aici la subiectul acesta s-au dat doua exemple concrete :)

Ingrid si Cristi 10 ani

#34
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 16:13

pe meleagurile romanesti mai rar sa se cheme cineva Sasha.
Documentare in sus sau in jos, eu mai mult la caini am auzit numele asta, in Bucuresti cel putin. Numai aici la subiectul acesta s-au dat doua exemple concrete :)

Ingrid si Cristi 10 ani

Azi (n-am putut scrie pina acum)chiar ma gindeam la postul meu adresat tzie la subiectul asta,si chiar imi faceam grji zicind ca daca totusi n-ai citit decit primul mesaj si chiar n-ai vazut ca sunt la subiecte si forumisti ce considera...uman numele asta.

 

Insa postarea ta de mai sus imi intareste convingerea ca n-a fost o greseala,o scapare ,ci intentzionat ai spus...ba chiar mai intaresti spusele si cu ":)"

 

Urit,mai mult nu pot spune.

 

Dana


Editat de andacos, 11 iulie 2013 - 16:52 .


#35
miriama

miriama

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 11 iulie 2013 - 21:58

Ingridnen, sa stii ca tot intr-un parc romanesc am auzit pe cineva strigand "Aliiiin!"; Evident, credeam ca va veni un copil, cand colo... ditamai dulaul de ciobanesc german...

 

Acu', ce sa faca lumea? sa nu-si mai boteze copiii Alin? Asta e, fiecare cu cateii lui...

 

Insa nimic nu-ti da dreptul sa iei in ras numele pe care un parinte l-a ales pentru copilul lui! Mai ales ca nu e un nume de care sa razi ( ca tot era un topic pe aici). Urat din partea ta!


Editat de miriama, 11 iulie 2013 - 21:59 .


#36
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 12 iulie 2013 - 12:03

dar nu a ales nimeni numele Sasha, a fost doar o intrebare, ce parere avem despre acest nume.

Si  nu, nu am ras de nume, doar ca nu e prea uzual la noi si ma duce cu gandul la altceva.

De gustibus....

 

Insa, m-a pufnit rasul cand un coleg de gradi de la fi-miu era strigat Nectarie, asa il cheama pe copil. M-am obisnuit in final :)

 

Aveam o colega de facultate, o chema Cerna, iar pe fratele ei Olt. Parintii i-au botezat cu nume de ape.

Astea da ciudatenii.....

 

Ingrid si Cristi 10 ani



#37
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 12 iulie 2013 - 12:26

Ingrid, culmea dar sa stii ca e oarecum la moda mai nou numele Nectarie [alcool] [batcap], este un nume de sfant.


Editat de lavi02, 12 iulie 2013 - 12:26 .


#38
anaraluca83

anaraluca83

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.102 mesaje

Postat 12 iulie 2013 - 12:56

Asa e, numele Nectarie/Nectaria a devenit foarte popular in ultima vreme, am o cunostina a carei fetita se cheama Nectaria. E numele Sf. Ierarh Nectarie, facator de minuni , cunoscut pt vindecarea bolilor grele. Sunt multe mamici care se roaga la el, ca sa protejeze Dumnezeu pe copii de boli.



#39
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 12 iulie 2013 - 13:27

Ingrid,uite aici,postarea e ...desupra postarii tale.(aia cu sasha-nume de ciine)

 

Buna,

 

 

Pe baietelul meu il cheama Sasha si mi se pare ca este ... al lui.

...


Numele este superb si mie imi place pt ca mai avem o fetita pe care o cheama Maya si sunt dulci ambele si ... pur si simplu ale lor!

 

 

Si vad ca ...continui,acum e Nectarie la rind,dar ma rog...cred ca nu se merita efortul de a-tzi arata ca nu e corect fatza de altzii.Viatza le intoarce,mai devreme sau mai tirziu.

 

Dana



#40
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 12 iulie 2013 - 13:34

ce santeti asa razbunatoare, fetelor ? De cand e lumea si pamantul sant nume si nume si nu trebuie sa placa la toata lumea.

Auzi, mi-o intoarce viata...pacatele mele... pentru ca exprim o parere, pentru ca mi se pare un nume sau altul mai ciudat ? 

Fiecare poate sa-si numeasca cum vrea copilul si gura lumii e sloboda :))

 

Stiu ca Nectarie e nume de sfant, tatal baiatului in cauza era preot.  

 

Ingrid si Cristi 10 ani




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -