Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-8


218 raspunsuri la acest subiect

#211
try

try

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.429 mesaje

Postat 26 septembrie 2007 - 20:17

quote:
Originally posted by sirimie
quote:
Originally posted by try
Mey, eu nu stiu ce sa ma mai fac, mi-a venit ciclul in iunie, la 10 luni dupa nastere si de atunci in fiecare luna, pe la jumatea ciclului cand ar trebui sa ovulez, dau in infectie vaginala cu tot tacamul.
Eu nu stiu ce sa te sfatuiesc, poate ca in perioada respectiva sa nu faci nici un efort in perioada respectiva si sa ai grija de tine.Felicitari pentru progresele lui Adrian!Va dorim sa cresteti mari si frumosi! [:)]Simona & Vladut (27 februarie 2005)Poze la http://www.kodakgall...t6d&x=0&y=nr5bnAndrei are nevoie de ajutor: http://andrei.point.ro/Despre Andrei
Multam, am depasit momentul [:D][:D].Au trecut. Ultima a trecut de la sine, n-a mai fost nevoie de ovule cu clotrimazol."Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"[mamica] Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian - 24 Aug. 2006 ......... poze I si poze II

#212
loleka

loleka

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 160 mesaje

Postat 30 septembrie 2007 - 02:18

Buna seara tuturor! A trecut ceva timp de cind nu am mai postat nimic dar ba nu a mers netul ba profitam de zilele insorite si iesim la plimbarica; acum ca am intrat la diversificare si papam fff bine si fara mofturele nu prea mai am timp de pc. Chiar imi era dor de voi si am citit cu mare interes pag din urma. Observ ca avem mamici noi si ca s-au ingrosat rinduriel. Asta e un lucru bun ca e mai multa activitate ca oricind.

Sa va mai zic despre noi: pe 2 oct facem 7 luni reale si avem 6700 gr, 68 cm. Ne chinuim sa stam intre pernute ca asa a zis pediatra ca ar cam fi timpul. Nu-l tin ff mult de teama sa nu oboseasca si singurel, nesprijinit are tendinta sa vina spre fata dar nu mai are si forta necesara sa se ridice la loc, ceea ce ma duce mintea ca inca nu ar fi pregatit sa stea in fundulet. Corectate, Dominic, ar avea 5 luni si jumatate. E vioi, zglobiu, ride in hohote, e dulce tare. Are 2 dintisori ( i-au spart incisivul de jos si unul de sus dar in diagonala ). A fost crunt. Tot ce prinde in mina duce la gurita si isi freaca gingiutele. De dormit mai putin peste zi si peste noapte se trezeste ba de 3-4 ori ba de 2 ori pe noapte. Are si el toane.

As dori sa va adresez si eu o intrebare: cam cind ziceti voi ca ar fi momentul cind Dominic ar fi bine sa stea in fundulet? Este bine ce fac eu acum ( cu pusul intre perne? ). As dori sa stiu din experienta voastra.



In alta ordine de idei, am tinut legatura cu o mamica de fetita prematur ( am stat timp de 2 sapt. in acelasi salon de spital ) si mi-a telefonat sa-mi spuna ca a luat legatura cu un neurolog pediatru si ca ar fi fost cu bb la consult si nu mai retin exact ce diagnostic i-a pus dar in urma consultatiei i-a recomandat masaj terapeutic si sa ii administreze fetitei Encefabol si complexul de vitamine B. Acum sa ma ierte dumnezeu, dar m-a ingrijorat foarte fata asta. Noi nu am facut nici un fel de consult neurologic caci nu ne-a recomandat absolut nimeni ( nici neonatologul, nici pediatra, nici med de fam ). Si stau si ma gindesc ca nu am nici cea mai vaga idee la ce medic bun si competent as putea merge cu Dominic, in Constanta! Daca stiti sau ati uzit de cineva va rog sa ma ajutati. eu oricum am sa intreb in stg si-n dreapta si voi da din coate cit voi putea, dar....



Voi incerca sa pun niste poze recente cu Dominic!

O seara placuta sau mai bine zis la ora asta asa tirzie: noapte buna!





loleka [mamica]de[copil]Dominic Andrei * nascut la 02.03.2007 *

#213
bb_degetar

bb_degetar

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 30 septembrie 2007 - 14:55

Partea a 8-a s-a deschis aici
http://forum.desprec...TOPIC_ID=108261

#214
sheherezada

sheherezada

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 547 mesaje

Postat 02 octombrie 2007 - 18:56

loleka si noua ni s-a recomandat un consult neurologic la 3 luni.Si la orl si oftalmologie cand vrem noi.Si com tot o sa ne deplasam la Cluj peste o luna,o sa le facem atunci pe toate!

Intre timp am facut si noi doua luni si avem 3,300 kg!Si am devenit mai mofturoase.In ultimul timp mananca jumatate din portia ei obisnuita.[V]



Sheherezada si[copil] Maia-Iulia



'Nu exista culmi de neatins,ci numai aripe prea scurte."

Poze

#215
Ontz

Ontz

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 02 octombrie 2007 - 19:15

Buna, dragi mamici..Va salut si va pupic pe toti...Ne primiti si pe noi?! Sunt o mamica de prematurica nascuta pe 13 iulie 2007, la 33 saptamani(desi "ei" zic ca ar fi fost 31) si cantarind 1.760 kg. Nu imi dadea nimeni nici o sansa ca acest copil va trai, ba chiar din contra imi aruncau in fata "adevarul" probabil sa nu imi fac sperante..Dar D-zeu a fost marinimos!!!Ne-am chinuit multtttttttttt prin reanimare, am stat acolo o luna de zile, am avut un icter de care am scapat foarte greu si care ne-a scazut din greutate cam 500 de grame, dar toate au trecut..zic eu cu bine...Acum Clara are 2 luni si 2 saptamani si 3.150 kg.Si cautand informatii despre copii prematuri v-am gasit pe voi..si m-am gandit sa va cer o parere, daca ma puteti ajuta: in ultimul timp, dupa masa regurgiteaza foarte des, adica de vreo 2-3 ori dupa fiecare masa..si mai ales cum o pun in patut...iar eu bineinteles ca ma sperii...desi ragaie cam de 2 ori dupa ce mananca..Ce sfat puteti sa imi dati?! A mai trecut cineva prin asta?! Am uitat sa precizez ca o hranesc numai cu lapte matern (muls, pt ca nu vrea sa suga)...

[gravi]9+

#216
oanacatalina

oanacatalina
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 05 octombrie 2007 - 16:02

Si eu am nascut prematur la 34 de saptamani,adica la 8 luni si am avut noroc de medici buni pentru ca a avut mici probleme s-a nascut pe 22.06.2006 a avut la nastere 2.350 kg si 46 cm, Apgar 8, acum are 1 an si 3 luni si e o fetita superba si sanatoasa [mamica]

COC

#217
IULIABRAILA

IULIABRAILA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 06 octombrie 2007 - 01:04

draga Ontz, si al meu tot asa facea pina m-am hotarit sa il pun pe un pui de perna de al meu, cind ii dau sa suga si sa il las acolo potolit vreo 10-20 minute dupa masa. stiu ca ce spun eu este greu, dar nu si irealizabil, mie mi-au trebuit vreo 2 sapt pina sa il conving.
acum numai asa maninca[:D][bis] si nu mai regurgiteaza de la 4 luni.
pofta buna.

IULIA, mami lui FLORIN MARIO/03.05.2007

#218
IULIABRAILA

IULIABRAILA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 138 mesaje

Postat 06 octombrie 2007 - 01:08

oanacatalina, ai putea sa imi dai si mie un grafic de crestere al fetitei tale, pt ca si al meu tot asa a fost. adica kg lunare si lungimea? mie tot mi se pare.........[bang]
si sa imi spui cind a tinut capul bine, sa se rostogoleasca, cind a putut sa stea in fundulet..sa mearga.
multumesc anticipat.

IULIA, mami lui FLORIN MARIO/03.05.2007


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -