Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Enurezis nocturn


22 raspunsuri la acest subiect

#1
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 13 aprilie 2010 - 17:04

Dupa ce am scapat (apropape de tot) de povestile cu pneumoniile virale pe care le facea non-stop, apoi enterocolitele, laringitele, otitele si alte ...ite, o noua problema la orizont: enurezisul nocturn. Vorba lui Murphy, daca totul pare sa mearga bine, cu siguranta ai omis ceva [:D].

Luca are 4,7 ani si abia de vreo 2 luni m-am decis sa iau taurul de coarne, sa renuntam la pampers noaptea si sa ma trezesc eu sa-l duc târâsh la WC, pentru ca el nu se trezeste nici daca e ud, rece sau suna 3 desteptatoare concominent. Evident, sunt cam zombi in ultima perioada, dar mai bine ma ocup eu de treaba asta pentru ca am somnul "bun", adica ma trezesc, fac ce am de facut, pun capul jos pe perna si adorm la loc instantaneu. Taica-su oricum are probleme cu somnul si daca l-as pune pe el sa execute procedurile nocturne l-ar ucide la propriu [:D]

O ameliorare din cate vad eu, e ca nu mai face de 2-3 ori pe noapte ci doar odata, insa trebuie de fiecare data sa "prind" ora potrivita (cam la 1 ora dupa ce adoame), altfel e ud cand suna ceasul. El de trezit tot nu se trezeste singur. Inca n-am incercat cu oprirea lichidelor dupa 7 seara - e drept ca bea 2-3 pahare de apa seara si bea lichide in general. O sa incerc si asta.

Am vorbit cu pediatra, care mi-a recomandat un control urologic amanuntit, cu care sunt de acord si mi-a vorbit de Minirinmelt (desmopresina), insa din cate vad pe forumurile frantuzesti nu este indicat pentru copii mai mici de 6 ani; in plus are si contraindicatii care ma fac sa fiu rezervata in a-i da asa ceva deocamdata. M-a trimis si la neuopsihiatrul infantil din aceeasi policlinica, care dupa nici 5 minute de vorbit (cu mine) i-a prescris Piritinol, care dupa un gugalit scurt inteleg ca se recomanda in depresii, tulburari de comportament, intarzierii psihomotorii (!) etc, ca sa nu mai vorbesc de posibilele efecte secundare.

Mi se pare ca exagereaza cu medicamentele in conditiile in care nu are nici 5 ani. E de stiut de altfel ca medicii romani se inghesuie sa prescrie pilule "fara numar" :). Eu inca nu ma stresez prea tare, dar nici nu vreau sa las lucrurile in voia sortii, in speranta ca se regleaza de la sine. Cred ca trebuie sa il ajut cumva sa depasim faza. Am citit pe undeva ca si constipatia poate favoriza enuresis-ul nocturn si e drept ca are tendinta asta (probabil ma mosteneste pe mine).

Asadar, ca m-am lungit ca o zi de post, ce parere aveti, ce as mai putea incerca in momentul de fata in afara de fara lichide dupa 7 si trezitul noaptea?

Merci pentru sfaturi!

Edit: mentionez ca nu il cert, ar fi stupid, nu e vina lui ca doarme profund si nici nu-l afecteaza inca chestia asta. Ba chiar se distreaza, cand mai aude mobilul meu intreba "e alarma de pipi"? [:D]

#2
zmotocel

zmotocel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 683 mesaje

Postat 13 aprilie 2010 - 23:21

intreruperea lichidelor dupa ora 6-7 sapte seara, trezitul noaptea la cateva ore dupa ce a adormit pt a merge sa faca pipi sunt cele mai simple si de obicei cele mai de efect.
oricum.... in multe carti de pediatrie nici nu se diagnosticheaza enurezis (daca e doar nocturn) inainte de 6 ani.
inainte de a merge sa faci tot felul de analize si sa incerci tot felul de medicamente afla daca nu cumva este din cauza ca bea prea multe lichide seara.... parerea mea :)

#3
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 11:57

Merci de raspuns [flo]. Seara bea 2-3 pahare de apa, sa zic in total cam 250 ml?

Ieri am reusit sa-l trezesc la timp, dar a mai facut odata in timpul noptii, desi in ultima vreme ii ajungea un pipi pe noapte. Of, simt ca o sa am de tras si cu povestea asta. Dar in nici un caz nu ma apuc sa-i dau medicamente acum; poate totusi o eco la rinichi si vezica n-ar strica.

Sunt totusi siderata de usurinta cu care ti se prescriu medicamente la noi fara nicio investigatie. Nu am reusit pana acum sa am 100% incredere in niciun medic, din pacate. De fiecare data am o retinere si trebuie sa fiu eu cea care ia deciziile finale, ceea ce nu stiu daca este tocmai normal.

#4
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 12:17


Enurezis-ul afecteaza 15-20% din populatia de 5 ani, 7% din cei varsta de 7 ani si 1-2% dintre adolescenti si adulti. Baietii sunt de doua ori mai afectati decat fetele.

http://www.sfatulXXX...sul-nocturn_201


Este inca foarte mic; la baieti nu se pune problema de enurezis nocturn inainte de 6 ani.

Mai degraba la Luca pare a fi vorba de antrenament pt stat fara scutece.. cred c-a stat prea mult cu scutec noaptea si s-a obisnuit asa. (si noi suntem in aceeasi oala.. stiu ca tb sa-l scoatem, dar inca mi-e mie prea lene.. ca-i mai simplu si mai comod asa)

Ar fi fara lichide dupa ora 7 seara, de servit cina cu cca 1,5-2 ore inainte de culcare. Daca vrei sa-l trezesti, poti sa incerci la cca 1-1,5 ore dupa ce se culca.

In nici un caz nu i-as da acele medicamente .. iar prescriptia neuropsihiatrului mi se pare tare dubioasa! Practic nici n-a vazut copilul [bang]


..timpul sterge totul, dar focul naste foc (Iris)


#5
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 12:32

Citat:
citat din mesajul lui ruxandra_sb


Enurezis-ul afecteaza 15-20% din populatia de 5 ani, 7% din cei varsta de 7 ani si 1-2% dintre adolescenti si adulti. Baietii sunt de doua ori mai afectati decat fetele.

http://www.sfatulXXX...sul-nocturn_201


Este inca foarte mic; la baieti nu se pune problema de enurezis nocturn inainte de 6 ani.

Mai degraba la Luca pare a fi vorba de antrenament pt stat fara scutece.. cred c-a stat prea mult cu scutec noaptea si s-a obisnuit asa. (si noi suntem in aceeasi oala.. stiu ca tb sa-l scoatem, dar inca mi-e mie prea lene.. ca-i mai simplu si mai comod asa)

Ar fi fara lichide dupa ora 7 seara, de servit cina cu cca 1,5-2 ore inainte de culcare. Daca vrei sa-l trezesti, poti sa incerci la cca 1-1,5 ore dupa ce se culca.

In nici un caz nu i-as da acele medicamente .. iar prescriptia neuropsihiatrului mi se pare tare dubioasa! Practic nici n-a vazut copilul [bang]


..timpul sterge totul, dar focul naste foc (Iris)



Exact la fel si eu, mi-era groaza de trezitul noaptea, eu sunt in general "rea de somn":) si daca as putea as dormi non stop:). De asta am inceput atat de tarziu.

Psihiatra respectiva l-a vazut in alea 5 minute cat a vorbit cu mine (pe el l-a intrebat doar ce varsta are), a dedus ca e usor hiperkinetic - probabil pentru ca, plictisit fiind, dadea din picioruse pe scaun si ma tot pisa la cap sa-i dau mobilul sa se joace pe el - si atata tot.

#6
diana_jors

diana_jors

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.159 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 12:38

Eu am avut enurezis nocturn pana pe la 8-9 ani, nici nu mai stiu exact (la mine s-a presupus ca ar avea legatura cu spina bifida pe care o am). Ideea e ca mi s-a prescris un medicament din respectiva gama. L-am luat o vreme (nu mai stiu cat, vreo luna? stiu doar ca erau cutii de 30 buc si aveam de luat multe cutii, cate o pastila in fiecare seara...), devenisem foarte agitata si nu ma mai puteam intelege cu nimeni, apoi a inceput sa mi se faca greata de la el si am renuntat sa il mai iau. Ah, n-am spus nimic parintilor, ma faceam ca il luam si mergeam si il aruncam in chiuveta din baie.



Si eu aveam interzis la apa seara, dar e absolut criminala treaba asta (nici n-am respectat-o, cand imi era sete ma duceam la baie "pentru pipi" si beam apa de la chiuveta de acolo).

Oricum, a trecut "de la sine", fara medicamente, fara trezit noaptea, fara interdictie la apa... (ah, eu mai am o teorie, cum ca trezitul la aceeasi ora noaptea pentru pipi mi-e teama ca da reflex conditionat...), practic a trecut cand nu m-am mai stresat deloc pe tema asta...



Legat de constipatie - incearca sa ii dai mai multe iaurturi seara... ar trebui sa il ajute si la constipatie, si sa ii potoleasca si setea si sa bea mai putina apa...



Diana [mamica] de [cavaler] Alex (23 aprilie 2007)

"If you want to win something, run 100 meters. If you want to experience something, run a marathon." (Emil Zatopek)

When you cross that finish line - no matter how slow, no matter how fast - it will change your life forever. (Dick Beardsley)

#7
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 12:49

Noi am luat taurul de coarne la 6 ani, cand deja era vorba de mers in tabara si nu s-a putut din cauza asta, chit ca era problema doar de rusine, nu de altceva. La 6 ani stia deja sa-si puna pampersul seara, stia sa-si ascunda dimineata[:D] Am inceput cu smiley face si crying face in functie de evenimentele de noapte, astea le-am pus pe calendar. Am discutat cu ea ca seara nu bem decat cate o gurita de lapte, sa nu avem probleme. Trezirile noaptea nu prea au dat rezultate, dar am insistat, macar nu mai avea somnul la fel de profund. Si asa, in 2-3 luni am ajuns la 100%[pk] Mai ales era si "pericolul" ca a vrut sa meara neaparat la 6 ani la scoala, nu a vrut la gradi, si i-am promis, ca are unda verde numai daca nu mai face pipi in pat.

In afara de treziri si lichide, eventual poti incerca metoda cu calendarul si in noptile curate un [:)], iar in noptile cu accident un [q]

Faceti cate o statistica de ex. saptamana 1 a avut 5 accidente, saptamana 2 a avut doar 3, si daca este o scadere, merita recompensa.





Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

poze noi poze si mai noi

poze cele mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert

#8
ellej

ellej

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.991 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 12:54

Multumesc tuturor de sugestii; am sa incerc sa-i dau mai multe iaurturi seara, poate si niste fructe confiate pentru constipatie.

Luca n-a avut pana acum nicio noapte uscata; ma gandesc sa incep metoda calendarului cand va avea macar un antecedent?

#9
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 13:07

Citat:
citat din mesajul lui ellej
Multumesc tuturor de sugestii; am sa incerc sa-i dau mai multe iaurturi seara, poate si niste fructe confiate pentru constipatie.Luca n-a avut pana acum nicio noapte uscata; ma gandesc sa incep metoda calendarului cand va avea macar un antecedent?
da, poti incepe la prima noapte uscata.Trezitul noaptea nu creeaza neaparat reflex, asa a facut mama cu mine, asa faceam si eu cu ai mei, si nici unul dintre noi nu se trezeste noaptea pentru pipi, cu toate ca fiimea bea mult lapte seara inainte de culcare (in medie 500 ml), si eu beau multa apa seara, si nici fiul meu nu se abtine daca-i sete.Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)poze noi poze si mai noipoze cele mai noiPovestea nasterii: Lili si Robert

#10
filofteia

filofteia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.512 mesaje

Postat 14 aprilie 2010 - 13:32

La baieti nu se considera enurezis pana la 6 ani.
Baiatului pana la 6 ani nu i-au facut nici analize. La 6 ani am facut tot setul, a iesit foarte bine si ne-a dat driptane. Asta a functionat pentru o perioada foarte scurta, doua trei luni.
Din pacate are 9 ani si inca nu este rezolvata problema, inca mai are o noapte pe saptamana, dar doctorul ne-a spus ca se va rezolva cu trecerea timpului.
Apa este restrictionata seara, dupa ora 20, daca ii este sete bea din canita mica (de cafea).
Daca seara dupa 20 mai cere de mancare ii dau un fruct, mar in general, ca sa nu i se faca sete.
Am incercat si un aparat de sunat cand face pipi...chestia este ca nu-l aude [bang], desi il aud eu la doua camere diferenta, cu usile inchise [alcool]... cert este ca n-a functionat, desi, daca este pus corect, incepe sa sune de la primele picaturi, ma duceam eu si-l trezeam, dar reflex pauza...
Pe de alta parte, la copii ceilalti am observat ca de fapt nu fac pipi toata noaptea, nu neaparat ca s-ar trezi sa faca.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -