Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

N-AM CURAJ SA CONDUC (11)


153 raspunsuri la acest subiect

#1
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 21 aprilie 2008 - 15:00

<<<Topic precedent




Fetelor azi mi-am dat testul in condus[alcool] Colegele care fac cu mine naveta, au declarat cu mana pe inima ca acum ar merge cu mine oriunde. Ei, dar sa va povestesc de unde atata `iubire`, s-a intamplat acu o ora si-nca nu m-am linistit...

Veneam de la munca, acelasi traseu. Ies din catunul in care lucrez, vad o masina rosie care iese si ea in drumul principal, in fata mea, face la stanga cum trebuia sa fac si eu, insa fara sa semnalizeze. In gandul meu `inca un idiot`. Ies si eu la sosea, si ma postez in spatele ei, maxim 30km/h[bicla], mai scotea si fum gramada, ma tin mai in spate.

Ei, daca vad eu ca merge ca cu mortu`, ma hotarasc s-o depasesc. Imi iau vant, prind viteza, a 4-a sa am putere, semnalizez si ma bag, vizibilitate buna, nu vine nimic din fata. Dar nenea, se pare ca are aceleasi intentii [bang], nu sa depaseasca, s-o ia si el in stanga, sa iasa de pe drum, fara sa semnalizeze bineinteles. Il vad in ultima clipa cum trage stanga catre mine, eu cu piciorul pe acceleratie. In dreapta masina parcata [help]. O calc si mai tare, trag cat de tare pot stanga sa nu intre in mine, si nici sa n-o iau pe cea din dreapta, timp de frana nu mai este.

Fetele n-au mai zis decat VAI, eu am simtit ca sunt cu masina pe doua roti, gata sa ma rostogolesc, si-n gand un Doamne-ajuta!

Se pare ca cineva acolo sus ma iubeste[ruga], am redresat-o, fara sa ma ating de nici una si m-am tot dus, multumind lui Dumnezeu in continuu c-am scapat cu bine. Idiotul a ramas in mijlocul drumului. Daca trageam pe dreapta sa stau la povesti cu el, cred ca eram in stare sa-l sfartec in bucati[box][bruta][drac], e prea putin spus sa-l sfartec la cati draci aveam dupa ce mi-am dat seama ce era sa se intample....



___________________________________



There is a crack, a crack in everything

That's how the light gets in. (L. Cohen)



#2
andraduska

andraduska

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 22 aprilie 2008 - 12:42

Anca, felicitari!
De vineri mi-am ridicat carnetul si am tot condus. Sotiorul e langa mine mereu![biz][il][il] Incep si eu sa ma relaxez si sa merg mai bine.

Orice problema are o solutie. Trebuie doar s-o gasesti!

#3
marlenn

marlenn

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 23 aprilie 2008 - 03:22

Bine v-am regasit...

N-am mai scris cam de multisor dar v-am citit...Intre timp masina a fost reparata si e ca noua, nici nu zici ca a avut vreo lovitura...Am avut si ceva peripetii cu RCA-ul vinovatului, adicatelea ne-a platit cu 5 ron mai putin decat trebuia [:D]...

Cat am avut masina in service, cam o saptamana imi era asa dor sa conduc...parca imi lipsea ceva...Dar si cand mi-am vazut din nou masina, am condus cu atata placere de nici nu mai recunoasteam...


Dupa accident, atentia mi s-a marit in intersectii si nu stiu de ce, dar parca ii intuiesc cu mare precizie pe cei care is pericole, intuiesc cam ce vrea sa faca cel din fata sau din lateral, ma minunez si eu...Or fi avand si lentilele de contact vreo contributie...

Acu' ca tot s-a incalzit vremea si maxi-taxistii au geamurile deschise, am o placere maxima de a nu-i lasa sa imi taie fata cand in timp ce semnalizeaza stanga se si scurg spre mine...ma infig in claxon si turez motoru fara a mari viteza, de le piere chefu' la baieti sa mai fie nesimtiti[:D]...Normal ca tot ei is cei care gesticuleaza, probabil cred ca trebuie sa le dai prioritate la semnal stanga chiar si unde nu au statie cu alveola...

Curajul parca mi-a crescut si mai mult, simt si vad ca m-am schimbat mult (in bine) la condus de cand ne-am scos masina din service...Situatiile limita le tratez cu calm, nu intru in panica si ies repede din incurcaturi indiferent a cui e vina...

Imi vin in minte acum vreo 2 peripetii...mult curaj am mai avut de facusi ce facusi avand in vedere cine era in masinile cu pricina[:D]...

Prima peripetie...Pe celalalt sens oprise unu cu avariile, in paralel cu alta masina, si cum altfel decat pe contrasens...Mi-am vazut de treaba, si l-am ignorat...Ei, dar m-am intors pe acolo...si avariatu mergea pe contrasens, adica pe sensul meu si nu avea nici un gand de a se da la o parte din calea mea...Cum nu aveam nici un gand sa intru in el si cum am incetinit la o trecere de pietoni mi-am intors botu masinii spre avariat si m-am oprit in fata lor [:D]...Am vrut sa le stopez avantu pe contrasens, dar nu am reusit decat sa le ingustez spatiul de inaintare...I-am facut sa opreasca, le-am vazut si fetele...erau colorati[:D]...si pozitia masinii mele i-a facut sa ii taie apele...pt ca ei in loc sa se duca pe sensul lor de mers au preferat sa treaca printre mine si masina oprita pe prima banda, si au trecut cam la limita...Daca au avut chef sa se ia de mine, le-a pierit ca mi se vedea pe fata furia[:D]...dar in sinea mea abia ma abtineam sa nu rad, asa tare mi-a placut ca se albisera la fata[pk]...Poate nu trebuia sa fac asta sau ma pun cu coloratii, dar habar nu aveam cine era in masina pana nu s-au apropiat de mine...Oricum daca se dadeau jos la mine eu as fi plecat de acolo si pana intorceau ei dupa mine, imi pierdeau urmele...[:D]...

A doua peripetie...eu la semafor, pe banda pentru inainte...coloratu cu bmw pe banda pentru stanga dar mergea tot inainte...Eram cam la jumatatea lui, cand el de pe banda pt stanga da semnal dreapta si da se bage peste mine ca in fata lui unu chiar vroia sa faca stanga...Satula de destepti d-astia care de smecheri nu servesc coada de la semafor pt inainte, ma infig in claxon si le cant o "serenada" lunga chiar la ureche, avand masina mai inalta i-am surzit cu "serenada" [:D]...si nu ii las sa se bage in fata mea...Dar cum aveau orgoliu au au vrut sa ma depaseasca si vazand in oglinda ce vor sa faca, nu i-am lasat sa ma depaseasca, le-am luat-o inainte cu manevra...si asa am depasit si autobuzu din fata mea si am revenit pe banda mea...Dupa ce ma bagai in fata autobuzului m-au depasit si coloratii, dar deja scopu meu fusese atins si nu-mi mai pasa de ei...[:D]...Cand au trecut pe langa pe mine, s-au uitat lung la mine...iar eu le-am zambit (a se citi ranjit) frumos [:D]...Li se citea pe fata uimirea, facusera niste ochi mari...probabil nu se asteptau sa am asa un tupeu nebun si sa fac o manevra de profi, in conditiile in care eu aveam lamaitele in geam[:D]...

In fiecare zi imi descopar noi calitati in ale condusului...

...si pe 21 aprilie permisul meu a facut 7 luni...ce repede a mai trecut timpul...[bis]...inca 5 luni si o sa-mi fie dor de lamaite...

Va pupacesc pe toate. [pup]

--------------
Viata e frumoasa daca stii cum s-o traiesti...

#4
andraduska

andraduska

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 23 aprilie 2008 - 12:16

Bravo marlenn! Nu-i lasa! Eu sunt satula de tampiti care se cred pe tarlaua lor si n-au pic de bun simt![cool][cool][cool]

Orice problema are o solutie. Trebuie doar s-o gasesti!

#5
anca_27

anca_27

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.796 mesaje

Postat 23 aprilie 2008 - 18:42

Buna fetelor,

marlenn, frumos lucrat, trebuie sa le dam lectii cu tact, ca doar suntem niste ladies[vampa]

andraduska, felicitari pt permis. drumuri lungi si fara peripetii![flo]

___________________________________

There is a crack, a crack in everything
That's how the light gets in. (L. Cohen)


#6
Lorenza

Lorenza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 712 mesaje

Postat 23 aprilie 2008 - 21:46

Mai Marlenn,asta e comportament tipic de incepator,cand crezi ca nu e nimeni ca tine.Eu zic sa te temperezi,si sa conduci preventiv.Nu te mai pune cu prostii,ca gasesti unul cu mintea f. hodinita,Doamne fereste!Lasa-i in plata Domnului,ca si-asa nu-i schimbi tu.Cei care se uitau lung la tine credeau ca esti nebuna,nu vreo maestra.Ti-o spun ca si eu eram asa la inceput,dar treptat mi-am dat seama ca gresesc.Studiaza cum conduce un profesionist si-o sa ramai uimita ce calm si linistit conduc masina.Si sunt unii care n-au avut niciodata un accident.
Hai,succes la condus!

#7
marlenn

marlenn

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 37 mesaje

Postat 24 aprilie 2008 - 04:04

Lorenza, am vazut eu cum circula profesionistii...si tocmai astia sunt cei care incalca cel mai mult regulile de circulatie si sunt nesimtiti in trafic si forteaza in toate intersectiile[alcool]...Nu o data mi s-a intamplat ca un profesionist sa-mi taie calea si sa imi franeze brusc in fata pt ca nu avea loc destul intre mine si cel din fata mea...Noroc ca le intuiam din timp miscarea si nu ma lua prin surprindere franarea lor brusca, am reusit mereu sa incetinesc fara sa pup pe vreun profesionist d-asta in fund...Sau au fost destule situatii cand cei cu mai multa experienta sau profesionisti ma depaseau la limita, de a trebuit sa pun frana in podea nu doar sa metin viteza constanta sau sa n-o maresc ca sa-i fac loc in fata mea sau sa se poata replia mai repede ca sa nu se pupe cu al ce-i venea pe contrasens...sau de multe ori a trebuit sa franez chiar eu la blana ca sa nu ma pup cu ala care depasea pe contrasens pt ca or nu se asigurase or nu mai avea rabdare pana treceam eu...si majoritatea erau soferi cu experienta...[bang]

Si nu ma pun eu cu prostii...au fost multi pe care i-am lasat sa se duca si sa faca ce vor atata timp cat nu imi periclitau siguranta mie si pasagerilor mei...Au fost destui care m-au depasit sau mai exact care au schimbat banda trecand in fata mea printre mine si cel de pe banda 1 tocmai pt ca le lasam spatiul da a intra pt ca le intuiam miscarea asta...si faceau asta pe drum cu 3 benzi pe sens...De ce nu ma depaseau prin stanga, preferand prin dreapta nu stiu...si nu m-am pus cu ei...i-am lasat sa se duca...oricum ii ajungeam din urma la vreun semafor sau trecere de pietoni...si nici nu ma enervam...Foarte greu reuseste cineva sa ma enerveze in trafic, mai ales dupa accidentul avut...

La avariatu care venea pe sensu meu...ma enervase ca venea in tromba spre mine fara a avea intentia de a se duce pe sensul lor normal de mers pt ca baietii vroiau sa faca stanga tot de pe sensul meu la urmatoarea intersectie...deci nici gand sa se duca pe sensul celalalt...Si eu care circulam corect a trebuit sa incetinesc pentru ca deh ei erau smecheri si nu se lasau dati de pe sensul meu, mai exact de pe banda pe care circulam eu fortandu-ma intr-un fel sa ma duc pe contrasens, sa incalc linia dubla continua ca sa le fac lor loc...si atunci am ales sa opresc (asa s-au dat si ei mai in dreapta) si astfel sa ii fac sa inteleaga ca acolo ei erau cei care nu aveau ce cauta...Daca nu au inteles, e problema lor...dar eu pe contrasens nu ma puteam duce ca sa le fac lor loc si chiar veneau masini pe contrasens si nu vroiam sa ii incurc pe ceilalti care circulau normal pt ca avariatu incurcase sensurile...de smecher. Daca am gresit procedand asa, asta e...[:I]

Si apoi aia cu bmw-u la semafor incadrati pt stanga, desi mergeau inainte...asta intr-o intersectie cu 3 benzi de preseletie si cu 2 semafoare, unu pt stanga, celalalt pt inainte si la dreapta...Eu eram in dreptul lor...ei au pus semnal de dreapta si au si inceput sa se miste fara sa tina seama ca eu eram in dreptul lor...Puteam sa ii las sa intre inaintea mea atata timp cat sansele de a intra in mine erau de 100%? Nici o clipa nu au avut de gand sa se asigure cand au vrut sa mi se bage inainte, eu eram invizibila pt ei, nu existam acolo...Si de-asta nu i-am lasat...apoi am si vrut sa depasesc autubuzu pt ca nu vroiam sa-i inghit gazele de esapament...si apoi dupa ce am terminat depasirea...am revenit pe banda mea, chiar in spatele unei dacii care mergea cu 40 la ora...Coloratii i-au depasit pe toti de smecheri, si s-au incadrat pe banda pt stanga desi vroiau sa mearga inainte tot de smecheri...nu ca au gresit directia...

Cei care gresesc directia sau care au surpriza ca in fata lor unu sa puna semnal pt la stanga in ultima clipa, semnalizeaza frumos dar nu se baga, asteapta pana cand pot sa isi schimbe directia in siguranta...pe astia si eu ii mai las daca ii vad din timp...

Apoi cu maxi-taxistii e poveste lunga...ei vesnic circula dupa codul lor rutier dedicat, la fel ca taximetristii...Putin din ei sunt cei care respecta vreo regula de circulatie...Ei cand semnalizeaza stanga, le plecarile din statii (nu ma refer la cele cu alveola), se si scurg spre tine desi tu esti mai mult de jumate in dreptul lor...de ajungi sa crezi ca oglinda laterala stanga e pe post de bibelou...Nu mai spun, noroc ca le stiu statiile si stiu cand fac dreapta...ca nu semnalizeaza cand opresc in statie...si unii dintre ei (cei mai multi) nu semnalizeaza nici cand pleaca din statie, ii vezi cum se scurg spre tine...Si rezisti cat rezisti fara sa te enervezi, dar cand cu nesimtire ei tot continua sa se scurga inspre tine desi esti in dreptul lor fortandu-te sa te duci jumate pe contrasens ca sa nu intre-n tine mai poti fi calm? Ei si atunci singuru mod de a le atrage atentia ca esti si tu acolo pe strada este claxonul...si daca tot nu ajunge, apelezi la turatia motorului si asa isi mai revin din nesimtire si brusc isi dau seama ca esti si tu pe acolo...Si unii se scurg asa chiar daca au banda libera in fata mai mult de 100 m...

Azi...tot la o intersectie cu 3 benzi pentru preselectie...aceeasi cand cu bmw...Eu pt inainte, in dreptul meu o dubita pe banda pt la stanga...care mergea inainte...In fata, dubita avea pe unu care chiar vroia sa faca stanga...Ei, numai ce vad ca dubita semnalizeaza dreapta si incepe sa si flashuiasca ca deh el era mai smecher si nu a servit coada celor care asteptau cuminti sa o poata lua inainte...ca era o coada lunga tare (la randu-mi si eu am stat la coada pana cand tot inaintand am ajuns sa fiu a doua la semafor)...si nu numai ca flashuia ci a si inceput sa se miste inspre mine...unde vroia sa se duca el stie...dar eu cu siguranta nu vroiam sa il las sa se urce pe mine...Mi-am vazut de drumul meu ingorandu-i flashurile, la fel au facut si cei din spatele meu...si nu l-a lasat nimeni sa se bage...A stat omu acolo pana a plecat cel din fata lui...Dar astia care fac asa nu tin cont de cei care chiar vor sa faca stanga si nu pot din cauza lor...Daca politia ar sta in intersectia aia si-ar face planul la amenzi si la permise suspendate la cati nu tin cont de benzile pentru preselectie de acolo...

Nu mai zic ca nu o data cand eu plecam de la semafor de pe banda pt inainte, nu puteam sa imi continui drumu de smecherii care se incadrau pt stanga si plecau tot inainte...nu taindu-mi fata ci barandu-mi-o pur si simplu si ajungeam sa le dau prioritate tot lor celor ce se-ncadrau de-am-boulea la semafor ca le era greata sa stea pe banda de preselectie din mijloc...in loc sa fie invers...Si crede-ma is satula de d-astia ce se cred smecheri...si sunt constienta ca nu am ce sa le fac ca doar nu sunt eu politia...si nu m-oi apuca acuma sa fac si treaba politiei...Si nici nu am pretentia sa ii schimb...dar uneori ma vad nevoita sa iau atitudine nepunand in pericol pe nimeni, altfel smecherii astia se urca pe mine in trafic la propriu...si nu numai pe mine ci si pe ceilalti care circula cat de cat corect...

Si asa incepatoare cum sunt, i-am evitat pe multi...Nu mai departe ieri...eram pe drum cu prioritate si ajung si in intersectie, unde unu care facea stanga de pe drumu fara prioritate avand si STOP desi nu avea vizibilitate din cauza unei autoutilitare care facea dreapta, eu fiind astfel in umbra autoutilitarei si nu eram vizibila deloc,eu venind din stanga lui, s-a gandit sa se bage...Eu il vazusem si am incetinit foarte mult ca mi-era sa nu ma trezesc cu vreo supriza...daca nu incetineam intram din plin in el...pur si simplu mi-a tasnit in fata...si el de s-a bagat nu avea de unde sa stie ca eu incetinisem pentru ca nici nu ma vazuse...M-a vazut cand el deja intrase in intersectie...Prefer sa ma asigur si pt altii numai sa nu mai trec prin ce am trecut cand am avut accidentul din februarie fara ca eu sa am vreo vina...

Suntem oameni si gresim cu totii...si trebuie sa fim intelegatori in situatia cand unii gresesc din neatentie...dar unii prea se cred smecheri si cred ca strad

#8
Lorenza

Lorenza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 712 mesaje

Postat 24 aprilie 2008 - 15:26

Moama cat ai scris!Da' ce trafic aveti si in Braila.Am crezut ca esti din Bucuresti pana sa ma uit la profil.Ai dreptate, dar ce D-zeu sa le faci la inconstientii astia decat sa fii prevazatoare cum zici ca esti si sa incerci sa nu dovedesti nimic,doar sa ai in minte ca trebuie sa ajungi ok acasa,tu si masinuta.Ma enerveaza si pe mine cei care imi iau fata din scurt,ii claxonez pana ma calmez si merg mai departe.De cand am trecut la SUV,adica Honda CR-V, nu stu',poate-i doar o impresie,e de-ajuns doar un claxon scurt si nesimtitu se repliaza imediat.Probabil e frica de un impact,cel sifonat bine ar fi tot el,eu n-as pati nimic,sau mai nimic.Cand eram cu Picassoul,mi se intampla sa claxonez ca disperata si tot se bagau,n-aveau nicio greata.Incerc pe cat posibil sa pazesc masina,ca pe mine ma pazeste ea,ca n-am chef de service-uri!Oricum,sunt constienta ca ,cat as fi de atenta,nu poti sa le prevezi pe toate si tot poti sa ti-o iei.Doamne-ajuta sa nu ni se intample nimic rau!
[dual]si spor la [bonjovi]

#9
petrojola

petrojola

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 12 martie 2010 - 21:26

Doamneee,ce bine ca am gasit topicul asta[pk]...binenteles ca mi-e frica sa conduc,am 1 an jumate de cand n-am mai pus mana pe volan,DE FRICA!!am ce sa citesc,si poate prind curaj



Imagine postata

#10
flavia maria

flavia maria

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 558 mesaje

Postat 13 martie 2010 - 00:21

Citat:
citat din mesajul lui petrojola
Doamneee,ce bine ca am gasit topicul asta[pk]...binenteles ca mi-e frica sa conduc,am 1 an jumate de cand n-am mai pus mana pe volan,DE FRICA!!am ce sa citesc,si poate prind curajImagine postata
Si io zic la fel...bine ca am gasit un loc in care lumea ma intelege [:D]...de ani de zile imi fac curaj sa ma apuc de scoala de soferi si nu am fost in stare...si acum M-AM HOTARAT!joi merg sa-mi fac analizele, psihologicul, cazierul si toate cele pt inscriere...ioi ce emotii am!!!Fetele cu experienta avem nevoie de incurajari...VA RUGAAAM!Pe sistem"curaj gaina ca te tai" incerc sa ma mobilizez singura [:D]Ioana 76 pana la urma ti-ai luat carnetul ? [pup]are mama 2 baieti : ANTONIO MIHAI (29.05.2004) si ALEXIAN GABRIEL (07.11.2006)


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -