Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

CRETA


76 raspunsuri la acest subiect

#71
carmaw

carmaw

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.959 mesaje

Postat 18 mai 2011 - 22:24

Astazi dupa amiaza a plouat...lumea merge la strins melci
Vad multe masini inchiriate de turisti....se anunta un an bun cu multi turisti rusi care printre altele vin sa cumpere si case.
[flo]

#72
carmaw

carmaw

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.959 mesaje

Postat 22 mai 2011 - 23:41

Minunata a fost ziua de azi in Chania:
1 deosebit de placut
2 se celebra 70 de ani de la batalia pt Creta(au venit generali de 94 de ani din Australia,nemti...fanfara , onoruri militare)
3 parada de masini de razboi gen commando (conduse de frumosii australeieni
4 multa lume in port
5 multa lume pe yahturi
PT CA :
a avut loc un spectacol aero de la RAF Anglia(avioane cu rosu alb si albastru) care au facut atit de multe acrobatii....au lasat urme pe cer albe ,rosii si albastre ...in final au desenat o inima strapunsa.
Spectacol de exceptie ne a umplut sufletul de bucurie...a fost o admosfara,toata lumea din port aplauda si tipa de placere.


Iar Chania cu stadutele pline de casute vechi traditionale ,cu flori multe si mici magazine de souveniruri.....ff frumos...nu cred sa existe un oras vechi mai frumos ca acesta
Mai apoi multimea de turisti sa revarsat spre taverne...am intilnit asa de multa lume bucuroasa care faceau neincetat fotografii..
Cu siguranta va fi in bun an turistis mai ales ca linga Chania in portul Souda vin vapoarele ce croaziera americane si canadiene
Deci asa ,e aici si acum...[olala][olala][olala]

#73
carmaw

carmaw

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.959 mesaje

Postat 23 mai 2011 - 11:47

Iata relatarea ziarului local HANIOTIKA NEA despre evenimentul aviatic
http://www.haniotika...ed Arrows .html

#74
nina68

nina68
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 13 iunie 2011 - 19:09

buna carmaw,la cat de multe ai scris si la cate sfaturi ai dat parca nici nu-mi vine sa mai repet intrebari si sa cer sfaturi,insa la cum se schimba vremurile... Eu si sotul meu,impreuna cu fratele meu si sotia sa,am rezervat un apartament la lefteris apartments in hersonissos.(fara masa) . Acum ne-am gandit ca ideal ,la 4 persoane,ar fi sa mergem cu masina(la avion,mai jos de 1500 euro nu am gasit pt toti 4).Rugamintea mea cea mare ar fi,daca vei putea sa ma ajuti,sa-mi dai sfaturi referitoare la traseu,costuri ferry,etc,ca sa stiu daca ne vom putea construi un buget adecvat sau nu pana in august pe 22 cand ar trebui sa plecam din bucuresti(cazarea incepe pe 23). I speranta ca nu te-am deranjat prea mult,iti multumesc anticipat,si,poate,daca vei avea un pic de timp,ne vom cunoaste acolo.

#75
carmaw

carmaw

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.959 mesaje

Postat 13 iunie 2011 - 22:28

Citat:
citat din mesajul lui nina68

buna carmaw,la cat de multe ai scris si la cate sfaturi ai dat parca nici nu-mi vine sa mai repet intrebari si sa cer sfaturi,insa la cum se schimba vremurile... Eu si sotul meu,impreuna cu fratele meu si sotia sa,am rezervat un apartament la lefteris apartments in hersonissos.(fara masa) . Acum ne-am gandit ca ideal ,la 4 persoane,ar fi sa mergem cu masina(la avion,mai jos de 1500 euro nu am gasit pt toti 4).Rugamintea mea cea mare ar fi,daca vei putea sa ma ajuti,sa-mi dai sfaturi referitoare la traseu,costuri ferry,etc,ca sa stiu daca ne vom putea construi un buget adecvat sau nu pana in august pe 22 cand ar trebui sa plecam din bucuresti(cazarea incepe pe 23). I speranta ca nu te-am deranjat prea mult,iti multumesc anticipat,si,poate,daca vei avea un pic de timp,ne vom cunoaste acolo.

Buna
Poate e bine sa trimiti pm lui EWKA(buna!![flo]) care vine si ea cu masina si tot acolo se cazeaza
Da e bine cum v ati gindit cu masina e mai economicos plus ca daca vreti puteti lua ulei de masline....
Deci la bulgari drumurile sunt perfecte ,nu conduceti cu viteza si aveti grija la faruri.Da benzina e unpicut mai ieftina decit la romani
Despre traseu ..eu am avut GPS si daca nu faceti traseul prin google.Noi ieseam prin KULATA si cam pina sa trecem frontiera greaca luam un hotel Acum ultimul hotel nu a fost asa o grozavie (toate erau inchise restaurantele toate) si ne am multumit cu hotelul :
hotel_pautalia@abv.bg
tel00??(0)74632633 sau 00??(0)882411313 SANDANSKI
unde camerele erau curate 25E ne au primit cu pisicul ...si am avut si un LIDL deschis caci toate restaurantele erau inchise[bang]
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Asa.....acum despre drumurile la greci perfecte sa va lasati timp ca sa strabateti ATENA caci in august grecii sunt in vacanta...fi ti atenti si mereu atenti la pancarda cu PIREAS( cautati poarta 3 acolo sunt vapoarele pt CRETA)
Si pt voi cel mai bine e de luat un vapor catre HERAKLION(sunt 2 vapoare unul fast si un ul normal unde trebuie cabina...zic eu:)
Cabina interioara(e mai ieftina caci nu are gemulet) cu 4 paturi aveti dus e ok
Preturile sunt pe situl anekului faceti rezervarea din timp (vezi ca am dat linkuri in alte postari mai sus)
Si fi ti atenti la manevrarea msinii in cala.
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Mai e si posibilitatea sa veniti cu busul Buc heraklion
tel 00306945408407
++++++++++++++++++++++++++++++++++
Sper ca in mare am raspuns
va pup

#76
carmaw

carmaw

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.959 mesaje

Postat 21 iunie 2011 - 11:13

Si inca doua noutati:
1.un autobuz de 2 etaje deschis va ofera posibilitatea de a face turul Chaniei(15E)
2.un nou ferry va sta la dispozitie pt a parcurge distanta PIREAS _HERAKLION
Sursa:www.chezmoiencrete.com


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -