Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Chist ovarian fetal


32 raspunsuri la acest subiect

#11
ancaelena14

ancaelena14
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 12 mai 2011 - 01:29

salutare!
si eu am avut si am aceeasi problema cu fetita.Am aflat la 36 de saptamani de sarcina ca bebica mea are chisturi ovariene la ambele ovare.Chisturi de 3/4 cm respectiv 4/5 cm.am nascut la 37 de saptamani si am plecat cu fata la spitalul de copii Grigore Alexandrescu.Acolo mi-a vazut-o o dna doctor de la Chirurgie care se ocupa de ea si in prezent(un super om) si m-a trimis cu ea la ecografie.s-a decis sa asteptam sa vedem cum evolueaza starea lor, i s-a facut si un RMN.Pana la 3 saptamani de viata ale fetei chisturile astea tot se mareau iar cel drept nu parea un chist normal, era un chist plin cu lichid.
Atunci s-a luat decizia operatiei pentru a se extirpa acest chist.In timpul operatiei s-a constatat ca era prea mare(de marimea unui ou in conditiile in care atunci cand a ramas de marimea asta se scosesera inca doua seringi de sange din el)si nu mai puteau salva ovarul pentru ca era mult prea lipit si nu se putea extirpa doar chistul asa ca i-a scos ovarul drept.Cum v-am spus ea avea la ambele ovare, dar cel stang era un chist normal si se micsorase(adica 2/3 cm asa ca au decis sa-l pastreze).
Dupa operatie s-a facut biopsie ambelor chisturi(pentru ca luasera putin si din cel stang)si ne-au dat rezultatul de tumora benigna(la cel pe care l-au extirpat)si chist benign la cel stang.
In prezent o monitorizam ecografic,luna trecuta i-am facut eco si chistul stang s-a micsorat si este un chist folicular(adica mai multi foliculi intr-un chist) si avea dimensiuni de 7.4/6.5 mm,s-au mai evidentiat 2 foliculi latenti de 2.5 mm,respectiv 2.9 mm.
Dar luna asta i-au facut eco iar, dar de data asta cu o sonda pediatrica pe care au primit-o acum si a iesit putin mai marit, adica 6.3/8 mm si altul de 4.7/5.8 mm .
A mai iesit si uterul marit,adica 2.3 cm in conditiile in care data treuta era de 2 cm si a mai aparut si o lama de lichid in Douglas cu grosime de 4.4 mm(asta nu stiu exact ce inseamna ca eram prea bulversata si nu am mai intrebat, o sa intreb luna viitoare la eco).
Eu sper sa fie vorba de o diferenta datorata schimbarii de sonde pentru ca asa cum v-am spus scum i s-a facut eco cu o sonda pediatrica.O sa vad luna viitoare la eco si va mai spun.
fetita are 5 luni acum , e perfect sanatoasa in rest, vioaie,haioasa!!
Bafta si voua!


#12
marielena1_9

marielena1_9
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 22 mai 2011 - 20:12

Si noi suntem in aceeasi situatie de necrezut... o suspiciune de chist ovarian fetal de 4.5 cm la 33 de saptamani... M-a demoralizat complet, pana la urmatoarea eco de monitorizare nu stiu cum o sa treaca timpul... [:(] [:(]Am facut tot felul de teste mereu si nici prin gand nu imi trecea ca mai poate sa apara ceva atat de tarziu in sarcina. Cel putin nu ceva de felul asta. Nici nu stiam ca exista asa ceva. Sa ma simt eu vinovata ca nu am facut ceva bine? Atat de mult imi doresc sa fie sanatoasa bebita...

#13
briana_gab

briana_gab
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 27 noiembrie 2011 - 15:13

Buna ziua. tocmi am fost la un control ecografic, am 37 sapt si mi s-a spus ca sunt suspiciuni privind existenta unui chist ovarian la fat, cam de 4 cm. Sunt foarte nelinistita. Puteti sa spuneti mai multe despre cum au evoluat problemele la fetitele voastre dupa nastere? V-as fi tare recunoscatoare. Medicul a spus de asemenea ca ar putea fi si o vezica urinara f plina.

#14
simi29

simi29
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 04 ianuarie 2012 - 23:57

Buna seara

Cautand informatii despre aceasta problema am dat de mesajele voastre.Sunt o gravida de 37 saptamani si i-a fost depistat fetitei mele un chist ovarian de aproape 5 cm. Dr mea spune ca nu trebuie sa imi fac griji, il tinem doar sub observatie si ca totul se rezolva dupa nastere, dar eu ce ma preocupa pe mine este sa nu mai creasca.
Nu gasesc nici o informatie pe internet despre asta sau despre evolutia unui asemenea chist la fat

#15
EmaIoana

EmaIoana
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 14 ianuarie 2012 - 14:31

Buna,sunt gravida in 24 de saptamani,iar acum o saptamana la a doua ecografie,(moment in care am aflat ca bebelusul meu este fetita), ni s-a spus ca are doua "posibile" chisturi de 9, respectiv 10 mm pe ovarul drept.Doctora ne-a spus ca nu este grav si ca nu este un caz singular, ba din contra, se poate intampla oricui.Ne-a oferit trei posibilitati:
1) poate disparea oricand, pe perioada sarcinii sau dupa nastere
2)daca nu cresc mai mult de 4 cm o sa ramana sub supraveghere, iar la nastere sa fie tratate cu medicamente
3)daca cresc mai mult de 4 cm pe perioada sarcinii imediat la nastere sa o operam.
Ni s-a spus ca trebuie tinuta sub observatie, prin efectuarea mai multor ecografii.Urmatoarea este peste o luna, adica pe 2 februarie, si de data aceasta o sa fac o ecografie 3D, la un alt ecograf, sa aud o alta parere.
Am totusi o mica speranta ca vor disparea, datorita faptului ca este vorba de marimi milimetrice.Iar daca nu, asta este, o sa trecem cu bine peste acest mic obstacol.
As vrea tare mult sa ma consult cu mamici care trec prin aceeasi situatie, Simi29, am vazut ca tu ai aflat pe 4 ianuarie, iar eu pe 5, deci am putea sa discutam sa vedem cum avanseaza lucrurile in ambele cazuri.



#16
kinga29

kinga29
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 20 ianuarie 2012 - 19:28

Buna!

Numele meu este Kinga, sunt insarcinata in 32 de saptamani si ieri la eco medicul a descoperit un chist la bebe (posibil ovarian) de 2,5 cm.La eco de acum 5 saptamani inca nu s-a vazut nimik. As ruga mamicile care au mai postat despre aceasta problema sa-mi spuna cum a evoluat situatia. Nu prea am gasit nimic pe net in afara de acest forum. Ma gandesc ca toate sunteti ingrijorate si nu prea aveti timp sa scrieti, va ocupati de bebe, dar daca aveti putin timp, v-as fi tare recunoscatoare daca mi-ati spune ce s-a intamplat. La fetita mea diagnosticul dat ieri la eco este: tumora pelviabdominala(formatiune chistica) uniloculara de 2,5 cm intre vezica si rinichiul stang aparent intraperitoneal.
Va multumesc si va doresc sanatate la bebei!

#17
simi29

simi29
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 01 februarie 2012 - 19:11

Buna

Intre timp am nascut mai exact pe 23 ianuarie. La o zi dupa nastere i-au facut fetitei mele un ecograf si s-a vazut in acelasi loc adica langa vezica acea formatiune chistica(posibil chist ovarian) de aceeasi dimensiune adica 4,6 cm. Cat am stat in spital i s-au mai facut inca doua ecografii si nu a crescut dar nici nu s-a micsorat.
Ne-a recomandat dr de la copii sa luam legatura cu o dr chirurg din Bucuresti sa vedem ce putem face mai departe, daca trebuie intervenit chirurgical sau se resoarbe singur.

#18
EmaIoana

EmaIoana
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 03 februarie 2012 - 01:38

felicitari simi29, va doresc multa sanatate in continuare si noroc, eu maine ma duc la ecografie sa vad in ce stadiu sunt chisturile fetitei mele, nu stiu cum o sa adorm in seara asta, dar am mari emotii....Doamne ajuta! Observ ca si ea este cam agitata in seara asta, poate ca presimte mititica.revin maine cu vesti...bune...sper

#19
EmaIoana

EmaIoana
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 04 februarie 2012 - 01:47

Am revenit cu vesti bune!!!
din doua chisturi am mai ramas cu unul, iar acesta a diminuat, 8,5/mm.Doctorul acesta a fost f dragut si ne-a explicat nici nu se pune problema de operatie, dar parerea dansului, este ca sigur va disparea pana la nastere.Cu ocazia asta mi-am revazut piticotul, si i-am facut si cateva poze 3D, pacat ca nu i-am vazut fata in totalitate pentru ca tinea tot timpul degetelul in gura [bibe] :).urmatoarea ecografie, peste o luna...dar sunt plina de sperante,cu ajutorul lui Doamne-Doamne, totul va fi bine!! curaj in continuare

#20
kinga29

kinga29
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 08 februarie 2012 - 18:05

Buna mamicilor!
Si eu revin cu vesti bune. Am fost din nou la eco, dupa 2 sapt. jumate, si chistul s-a micsorat de la 2, 5 cm la 1 cm, ceea ce e de bine. Dr. mi-a spus ac ar trebui sa dispara pana la nastere. Relaxata total nu sunt, dar cred ca suntem pe drumul cel bun. Dupa ce am aflat de chist (acum 2 sapt) am fost si la un medic homeopat care mi-a dat Lachesis sa ajute la resorbtia chistului. Nu stiu daca acest remediu m-a ajutat in vreun fel sau nu, dar eu zic ca merita incercat. Va doresc sanatate si vou si la bebe si sa ne auzim cu vesti bune si dupa nastere!



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -