Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Calendarul gradinarului vesel - 11


262 raspunsuri la acest subiect

#21
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 09 martie 2010 - 11:39

Citat:
citat din mesajul lui huacin

ufff, mi-ati dat de gandit cu atata conversatie pe tema rasadurilor... eu ziceam ca nu fac rasaduri, dar nu mai sunt asa sigura... nu prea am loc, de ce sa fac rasaduri??? acum vreo 5 ani, eu ma chinuiam 2 luni si obtineam niste sfrijituri strambe (am 25 grade in casa - cresteau repede si fortate) si la piata apareau precupetele cu niste minunatii de rasaduri...



Problema cu precupetele este ca nu prea sti ce-ti vand. Ele au rasaduri de rosii, de castraveti de vinete... dar din care soi nu stie nimeni... Asa ca se merita sa pui rasaduri de chestii mai deosebite pe care le vrei in gradina.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

#22
huacin

huacin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 09 martie 2010 - 12:52

Citat:
citat din mesajul lui martie

Huacin [flo], de unde ai luat crizantemele? Sunt fabuloase[:)]. Ai ceva de lucru la gradina[:)]

saru'mana! le-am luat de la florareasa din coltul strazii, dealtfel singurele flori luate de la ea in 11 ani; are preturi mari, la crizanteme a lasat bine la pret, oricum le-as fi luat, aratau super si eu am o mare slabiciune pantru crizanteme si tufanele, din cele romanesti care miros, nu-mi plac cele olandeze, chiar daca arata bine. Crizantemele le-am tinut parca vreo saptamana in Bucuresti, in casa la caldura, erau tare nefericite, in gradina s-au inviorat repede, dar florile principale cam palisera...

Valentina(33ani), [poc] Alexandru(8ani), bebe Andrei (3 ani) si taticu' Gaby (33ani)

#23
huacin

huacin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 09 martie 2010 - 12:55

Citat:
citat din mesajul lui simali

Problema cu precupetele este ca nu prea sti ce-ti vand. Ele au rasaduri de rosii, de castraveti de vinete... dar din care soi nu stie nimeni... Asa ca se merita sa pui rasaduri de chestii mai deosebite pe care le vrei in gradina.

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice


Am o prietena care ia de la aceeasi precupeata in fiecare an si a fost multumita de fiecare data; intentionez sa merg cu ea in primavara asta. Oricum, m-ati atins cu rasadurile, tot fac cateva... dar oare de ce sa le fac? adica din care dintre seminte....

Valentina(33ani), [poc] Alexandru(8ani), bebe Andrei (3 ani) si taticu' Gaby (33ani)

#24
leeloo2004

leeloo2004

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.804 mesaje

Postat 09 martie 2010 - 13:44

Ma uit la vremea asta de afara si ma iau cu mainile de cap...[bang] In plus m-au sunat ca saptamina viitoare imi livreaza gardul viu (ulmul) - oare s-o duce iarna asta ca sa-l pot planta in weekendul 20-21 martie??? Nu mai zic de comanda de sieberz care banuiesc ca va sosi si ea spre sfirsitul lunii...

Nu va mai spun de rasadurile de castraveti care sunt mari - deja le da a doua frunza buna...mi-au rasarit si cele de rosii dar mi se pare cam lungi si plapinde, oricum nu au inca frunza buna...cu salata nu am avut deloc succes, iar busuiocul e inca mic, cred ca trebuie sa-l transplantez in ghivece ca sa aiba loc sa creasca.



Cainele i l-am dat sora-mii - asta dupa ce mi-a distrus cam totul in gradina...[q] - dar cum a dat iar inghetul, oare ce s-o alege de narcisele, zambilele si lalele mele care au crescut intre 2 si 5-6 cm?? Or rezista ele la ingheturile si frigul de acum??



Huacin - ti-am admirat inceputurile gradinii - cred ca o sa arate tare frumos cind o sa-ti cultivi de toate acolo! Unde este, ca zona?



Gabriela mami de Stefan David (8 Iulie 2004) si [bibe] Tudor Andrei (21 Mai 2008)

Poze

Povestea nasterii lui Tudorel



Giving is the secret of a healthy life. Not necessarily money, but whatever a person has of encouragement and sympathy and understanding

John D. Rockefeller, Jr.


#25
huacin

huacin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 09 martie 2010 - 15:23

Citat:
citat din mesajul lui leeloo2004

Huacin - ti-am admirat inceputurile gradinii - cred ca o sa arate tare frumos cind o sa-ti cultivi de toate acolo! Unde este, ca zona?



Imi pare rau ca ai dat catelul... terenul nostru este in Dambovita, la Cornatelu, cam la 30km de Bucuresti; e usor de ajuns daca suntem in partea aia de Bucuresti, mai mult ne ia sa traversam Bucurestiul... Oamenii din zona au o mare calitate din punctul meu de vedere: nu fura. Pentru noi e foarte important, pentru ca nu stam acolo. Si mai este un avantaj: mana de lucru in zona e ieftina, mie mi s-a parut mare lucru cand, pentru o caruta plina cu pamant, adica s-o incarce si s-o si descarce, mi s-au cerut 10 lei. In Bucuresti nici "buna ziua" nu ti-ar fi dat cineva de banii astia...

In jur de 20 martie cam toate site-urile de profil anunta sfarsitul iernii "serioase" in zona, nu cred ca mai ai de ce sa-ti faci griji cu gardul viu, daca esti prin zona asta...

Valentina(33ani), [poc] Alexandru(8ani), bebe Andrei (3 ani) si taticu' Gaby (33ani)

#26
huacin

huacin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 09 martie 2010 - 15:26

Stiti ce am descoperit eu?!? Ca nu am seminte de dovlecei, castraveti si ardei... E incredibil, la cate am tot luat, fix pe cele mai importante le-am uitat... In schimb am altele, tare fanteziste, de genul anghinare, fenicul si varza de bruxelles...

Valentina(33ani), [poc] Alexandru(8ani), bebe Andrei (3 ani) si taticu' Gaby (33ani)

#27
simali

simali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.349 mesaje

Postat 09 martie 2010 - 16:06

Citat:
citat din mesajul lui huacin
Oamenii din zona au o mare calitate din punctul meu de vedere: nu fura.


Hai ca esti simpatica.[:-)))]

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice

#28
huacin

huacin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 113 mesaje

Postat 09 martie 2010 - 16:21

Citat:
citat din mesajul lui simali

Citat:
citat din mesajul lui huacin
Oamenii din zona au o mare calitate din punctul meu de vedere: nu fura.


Hai ca esti simpatica.[:-)))]

"Calea de mijloc este calea ZEN"

Alice


Ei, eu am niste poveti de groaza din Ialomita cu furtul, iti dispar gastele din fata portii in miezul zilei, vaca nu mai o gasesti unde o priponesti la pascut, gasesti urmele ciopartirii/ transarii ei in 2 lanuri mai incolo, etc... Aici un amic si-a lasat sculele noi, de gen bormasina, flex, etc in mijlocul bataturii casei in constructie si nelocuite, materialele imprastiate si nu i-a disparut nimic... Acum nu bag mana in foc ca nu pune nimeni mana pe nimic din ce nu-i apartine, dar macar nu fura patul cu tine in el si-ti da in cap sa-l golesti...

Valentina(33ani), [poc] Alexandru(8ani), bebe Andrei (3 ani) si taticu' Gaby (33ani)

#29
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 09 martie 2010 - 17:33

leeloo, cum ai facut rasadurile de castraveti ? Cat de inalte sunt acum si la ce dimens trebuie mutate afara? Eu am seminte cumparate si am citit pe plic ca se pun direct in gradina...

Mi-au iesit la rasadnita din casa rasadurile de rosii-cherry, tare is mandra de ele. Am si ceva floricele de jardiniera iesite cam de 3 cm. Asa ma bucur pt fiecare progres. Narcisele, zambilele, etc ar trebui sa reziste, cel putin bulbii...

huacin, ai dreptate cu preturile mici la comisioanele celor din provincie. In Bucuresti dar si prin Ilfov preturile sunt mari. Nu e tarziu sa-ti cumperi semintele lipsa, gasesti la supermarketuri si timpul de semanare e prin martie-aprilie. Eu am pus tufanele in w-e, mi-au adus parintii din gradina lor. Am facut un semicerc in fata bradului, cred ca vor arata super inflorite in toamna.

Tala, vroiam sa-ti scriu ca iti pot oferi seminte de fasole verde&galbena fideluta (specie rara si f gustoasa, adusa din Moldova), de asemeni boabe de mazare (am o 1/2 cutie) daca le vrei desigur, am cantit mai mare. Constat ca la cate seminte am adunat, n-o sa am teren suficient pt plantat. [:D] Oare daca le mai pun in camp pe mosiile altora lasate oricum in paragina, oare se supara cineva?[:D]



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

My Family

#30
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 09 martie 2010 - 18:23

Liviana, multumesc, nu te refuz (stiu la ce te referi cand spui gustoase)
Huacin, ma bucur ca ti-am vazut gradina, abia astept sa vad progresele caci sunt sigura ca vor fi evidente si rapide. Multumesc de sfaturi, sper sa salvez violeta.
Eu sunt cea mai lenesa de pe pamant, sau daca nu, cel putin dezorganizata caci n-am reusit sa pun nici un rasad si pe urgia asta imi este aproape imposibil. Insa poate nu e intamplator pt ca tot aud de temperaturi prea mari si eu cum tot am mansarda neincalzita, cred ca le voi pune acolo unde au f multa lumina si nici nu ma incurca. In schimb am avut grija sa plantez un ananas[:D]. Multe cred ca le voi semna direct in gradina (anul trecut astea au rasarit cel mai bine) cand le vine timpul. Nici mie nu-mi vine sa mai cumpar rasaduri pt ca rosiile de anul trecut n-au fost ce mi-au zis ca sunt, ci un soi cu mijlocul lemnos, vinetele pricajite si ardeii la fel.

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -