Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Graviduta si nasica?


19 raspunsuri la acest subiect

#11
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 23 august 2005 - 18:21

Si eu am botezat cand eram in 4 luni si fetita mea a fost botezata de o nasa foooooarte insarcinata (8 luni), chiar ne-am grabit cu botezul, doar ca sa o "prindem" inainte sa nasca. Asa ca mergi inainte si boteaza copilul, ca doar sa fii insarcinata nu e un pacat, e un dar de la Dumnezeu.[flo]

Oana si Mara 11.08.2004

#12
iren

iren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.502 mesaje

Postat 23 august 2005 - 18:38

Cre ca mika1 a botezat de mult, intre timp probabil ca a shi nascut, subektu e de prin februarie [:D]



Iren dubla mamica[zana] Bogdanelu nazdravanu [aerob] si Julia turbo[majoreta]

pozne





In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

#13
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 24 august 2005 - 11:52

[quote]Originally posted by iren
Cre ca mika1 a botezat de mult, intre timp probabil ca a shi nascut, subektu e de prin februarie [:D]Iren dubla mamica[zana] Bogdanelu nazdravanu [aerob] si Julia turbo[majoreta]pozne [:-)))][:-)))][:-)))]...ai dreptateOana si Mara 11.08.2004

#14
andora

andora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 756 mesaje

Postat 31 august 2005 - 16:57

quote:
Originally posted by iren
Cre ca mika1 a botezat de mult, intre timp probabil ca a shi nascut, subektu e de prin februarie [:D]
Asa e, eu m-am bagat peste el in august, mea culpa [:I][:I][:I]Andreea [balcon] & Gogo[majoreta]maimutica [aerob] (DN 10.10.2004)[foto]Povestea Gogosicii

#15
valiburu

valiburu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 07 septembrie 2005 - 18:42

Nu ai voie sa intri in Biserica dupa ce ai nascut, nu inainte. Daca poti, mergi si boteaza si in luna a 9 a!
nastere usoara si sa iti traiasca finutul sau finuta!

#16
Catalin

Catalin

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 439 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 22:12

Subiect initial: "Graviduta si nasica?"

postat de gicutza, 03/02/2006, 23:44:03




Dragele mele,



Am si eu o problema si tare nevoie am de ajutorul vostru.



Niste prieteni f. buni ne-au rugat sa le botezam bebelina nascuta pe 11 ianuarie. De fapt era un lucru stabilit cu mult timp inainte chiar de a o concepe .



Zis si facut. Deja am inceput cumparaturile, am planificat zile libere (noi fiind din orase diferite), bucurie mare pe capul meu (mai ales)... cand in seara asta, imi spune bona baietelului nostru ca nu am voie sa botez, ca sunt graviduta in luna a 5-a !



Acum de dat inapoi nu mai putem, pt. ca viitorii nostri cumetri deja au facut invitatiile pentru botez, si nici nu as vrea pt. ca astept de mult timp momentul.



Voi ati auzit asa ceva? Si daca e intr-adevar asa, poate sa boteze sotul? Adica sa tina el bebelina in brate, eu doar sa o imbrac dupa botez? A doua zi am voie sa-i fac eu baita?



Mai pe scurt: ce am si ce nu am voie sa fac?



Eu nu sunt neaparat o persoana religioasa, dar cand vine vorba de copiii mei sunt in stare sa respect orice regula bisericeasca, doar sa-i stiu "safe and sound", unul mare si voinic si una mica-mica in burtica (inca) .



Multumesc anticipat si sper sa ma lamuriti ce si cum .





Sa traim bine!







raspuns postat de gegea, 04/02/2006, 00:25:37



Spre marea mea surprindere, am citit despre asa ceva intr-un topic asemanator anul trecut tot de aici de pe DC, ca nu "au voie" sa boteze. Explicatia consta in aceea ca respectivul copilas va fi lipsit de noroc tot restul vietii, deoarece nasica binevoieste sa i-l fure.

Nu sunt o persoana care stie prea multe lucruri ce tin de biserica, dar destul cat sa zic sigur ca asa ceva e o mare aberatie si ca nici un concept religios nu interzice botezul de catre o femeie insarcinata. Care ar fi logica si fundamentul unei astfel de interdictii?

Uite, ca sa dobandesti o convingere absoluta, poti intra si aici.

Multa sanatate, sarcina usoara in continuare si Dumnezeu sa te ajute sa iei decizia cea buna!



Geani si Daria







raspuns postat de andora, 04/02/2006, 12:11:58



E o superstitie prosteasca zic eu. Eu am botezat cand eram in 8 luni (si a tinut sotul bebele in brate doar din motive de greutate pt burtoiul meu, insa eu l-am dus la preot cand a trebuit sa-l miruiasca etc). Iar bebele botezat e bine mersi, sanatos, frumos si norocos . Sa spui cui mai zice ca "se fura norocul" sa intrebe un preot si sa-ti arate unde scrie in Biblie asta. Cred ca parintii hotarasc cine va fi nas, iar daca ei considera ca pe voi va vor - atunci gura lumii poate zice orice. Sa fie bebe sanatos, ca si cel din burtica ta!







raspuns postat de teolinda, 05/02/2006, 15:00:50



Cred ca este o pura superstitie chestia asta. Si pe bebele meu are nasica insarcinata. O sa il tina nasul in brate la botez dar doar pentru ca sa nu ii fie ei greu sa stea o ora cu 6kg si ceva in brate.Astea sunt nascociri de babe.. parerea mea. Asa cum am auzit la o mamica cum ca nasa nu a fost primita in biserica sa boteze pentru ca era la CM. Si ce? Asta nu e tot de la Dumnezeu lasat?

Pupicei si petrecere frumoasa sa va traiasca finuta!



TEOLINDA si NICOLAS ALEXANDRU (6.12.2005)

#17
gicutza

gicutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 05 februarie 2006 - 23:11

Multumesc mult fetelor pentru raspuns si multumesc moderatorului ca a "contopit" subiectele [:)].

Azi a fost viitorul nostru cumatru la biserica si a intrebat preotul, care i-a spus ca nici o fapta crestineasca facuta din suflet nu poate mania pe Dumnezeu si ca asta e doar o superstitie din popor fara baze bisericesti.

Asa ca vom boteza fetita pe 17 februarie si sper sa-i fim parinti spirituali in adevaratul sens al cuvantului.

Va multumesc inca o data [flo]

Sa traim bine!

#18
marrycalu

marrycalu

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 39 mesaje

Postat 26 februarie 2006 - 14:52

Nu am mai auzit asa ceva,eu eram in 6 luni cand am botezat un baietel
[gravi]30

#19
gicutza

gicutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 156 mesaje

Postat 21 martie 2006 - 10:38

Deci pana la urma am botezat pe 17 februarie, asa cum am stabilit. Inainte de a o baga pe finuta in cristelnita am tinut-o eu in brate, dar doar cat am citit crezul, dupa care preotul mi-a spus ca pot sa o mai las pe masuta de alaturi ca deja obosisem, iar din cristelnita i-a dat-o sotului, care a tinut-o in brate pana la sfarsitul slujbei, iar eu am tinut lumanarea. A fost o slujba frumoasa, iar noi avem o finuta minunata si ma bucur tare mult ca am botezat-o noi. Acum vom avea doua fete cucuiete: fetita noastra si finuta, Si speram sa aiba amandoua noroc cu carul [:)].



Vlad



Sa traim bine!


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -