Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clasa zero 2012-2013


301 raspunsuri la acest subiect

#1
lidsta

lidsta

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 272 mesaje

Postat 11 octombrie 2011 - 21:08

Am deschis acest subiect pentru toate acele dintre noi care nu au dilema clasa zero sau clasa intai dar au in schimb multe alte intrebari.

Eu una m-am hotarat: clasa zero; indiferent daca se razgandeste Ministerul si o tine in gradinita sub forma de pregatitoare sau daca va fi in scoala. De fapt s-a hotarat copilul (5 ani si 4 luni, grupa pregatitoare 2011-2012) : vrea sa repete pregatitoare chiar daca va fi in scoala, nu vrea in clasa 1 ca cica e greu si trebuie sa stii deja sa scrii cu litere de mana :). Daca voia in clasa 1 scapam poate partial de toata nebunia asta, asa ..

Si acum incep intrebarile mele. Cum aflu la ce scoala sunt arondata? Ma poate sfatui cineva pentru o invatatoare la 307? Daca se dubleaza numarul de clase new-entry la o scoala inteleg ca jumatate din invatatori vor fi cei care termina in 2012 clasa a IV-a si jumatate invatatori noi. Cum aflam care din invatatorii care termina a 4-a iau clasa zero si care clasa intai?

La ce sa ne asteptam la clasa zero la scoala? Nivel actual de pregatitoare din gradinite, mai jos, mai jos? Calificative se vor da din clasa zero sau doar din clasa 1? Numarul de ore si pauzele vor fi la fel ca la clasa 1?

Dupa cum vedeti, doar intrebari, nu am nici cea mai mica idee despre ce va fi. Dar pe la pagina 10, de-o raspunde cineva [flo] poate ma mai lamuresc si eu ...


#2
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 12 octombrie 2011 - 11:53

Intai trebuie sa te intereseazi daca apartii de scoala respectiva. Daca nu, intervin pile si relatii. Apoi va trebui sa afli daca acea scoala va face clase "0" sau nu. Marea majoritate a scolilor inca nu stiu. Daca toatea astea sunt indeplinite treci la etapa cu invatatoarea. Probabil, la inceput cat au de ales, la clasa "0" vor fi invatatoarele tinere. De ce? In primul rand pentru ca institutul pedagogic pe care l-au facut invatatoarele mai in varsta nu "acopera" si pregatitoarea. Invatatoarele mai tinere, cf diplomei pot fi si invatatoare si educatoare. Un al doilea motiv e comoditatea. E mai usor sa lucrezi cu copii mai marisori iar invatatoarele mai invarsta si su state vechi in scoala vor alege - mai ales daca nu mai au mult pana la pensie.

Anya

#3
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 27 octombrie 2011 - 13:50

lidsta, eu am 2 copii: unul in cl I care nu e inscris la scoala arondata (nici nu stiu care e aia!) asa ca iti pot spune ca asta nu mai e un criteriu obligatoriu sau cel putin la multe din scoli (or mai fi si exceptii poate, dar din cate am inteles fiecare scoala e interesata sa atraga copii pt a-si incarca salile).

Cu al doilea pui sunt in dilema si mai mare pt ca vreau sa intre la cl I cand va avea +6 ani, nu +7. Am experienta cu cel mare asa incat sunt sigura ca si cel mic va face fatza cu brio cerintelor la aceasta varsta.
Ma incurca insa Noua Lege a Educatiei care zice ca la cl 0 se pot inscrie doar cei care implinesc 6 ani cel tarziu in decembrie 2012. Asta inseamna ca in sept 2012 cel mai mic scolar de cl I va avea 6 ani si 9 luni, ceea ce mi se pare o limitare incorecta. Puiul cel mare are acum colegi in clasa I de varsta 6 ani si 5 luni care se descurca f bine, de ce asadar sa vina ministerul sa impuna o varsta minima a scolarilor atat de mare???

Eu tot sper sa se schimbe ceva la acest aspect. Mai sper ca "invatatoarea" din clasa 0 sa predea in continuare si la I-IV caci altfel ii debusolam de tot pe cei mici.

Cred ca la clasa 0 copilul tau va relua ceea ce a facut la pregatitoare, ceea ce nu cred ca ar fi in avantajul vostru, dar aici e decizia ta si nu o respect.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#4
maria_alexia

maria_alexia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.544 mesaje

Postat 27 octombrie 2011 - 14:39

si eu ma agit cu aceleasi intrebari. singurul raspuns pe care l-am aflat pana acum e ca nu se stie.

exista doar legea - neclara/vaga si se asteapta metodologia de aplicare. daca nu apare in timp util, legea "clasei 0" nu se va putea aplica de la toamna. poti lua in considerare si varianta aceasta. caz in care pregatitoarea se va face tot ca pana acum, la gradinita.

la toate celelalte intrebari raspunsul e "nu se stie". nu inteleg deloc de unde vin raspunsurile si precizarile de detaliu - discutiile informale din scoli si inspectorate nu fac legea.

#5
anya

anya

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.957 mesaje

Postat 27 octombrie 2011 - 14:43

Intrebati la scoala "dorita" daca se fac clase pregatitoare. Pana atunci va agitati degeaba.

Anya

#6
lbelciug

lbelciug

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.033 mesaje

Postat 27 octombrie 2011 - 15:05

anya, am intrebat la scoala si se pare ca inscrierile se vor incepe de la anul - pana atunci se asteapta lamuriri suplimentare de la Minister.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)


#7
madyrizi

madyrizi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.070 mesaje

Postat 27 octombrie 2011 - 15:41

incepe sa se miste un pic treaba. astazi ne-au cerut spatii disponibile pt. clasa O si clasa I, personal disponibil... etc.

din ce vad eu la invatatoare... cele deja existente vor sa preia clasa I, iar cele nou-venite (care se preconizeaza ca vor veni cand se va forma clasa O) vor lua ce ramane.

am auzit undeva ca daca scoala nu are spatiu, urmeaza sa faca un contract de colaborare cu gradinita de langa ca sa ramana copiii la gradinita, dar cu mentiunea ca apartin de scoala X... din auzite, repet...



Mami [9cer]de [baietel]Mihai siAlex[roker]



#8
ginye55

ginye55

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.679 mesaje

Postat 27 octombrie 2011 - 15:49

Eu sunt curioasa ce se va intampla in cazul in care in scoala respectiva exista doar o invatatoare cu dubla specializare. Va lasa clasa pe care o are acum ca sa preia clasa 0 de la anul? [?]

Flori, mami de [avion]Eduard Stefan (12.10.2008)



#9
OanaRusu

OanaRusu

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.208 mesaje

Postat 27 octombrie 2011 - 16:01

super subiectul! sper macar sa tinem legatura - mamici de copii din 2005-2006 - pentru ca asa un hoas imi pare in momentul de fata..

Am sa merg sa ma interesez si eu la scoala la care vrem noi sa mergem - cum e treaba.



mami de [zana] (intr-o zi de vineri... 13 iunie ) si [bonjovi] (ziua cea mai lunga: 21 iunie)

Priveste partea buna a lucrurilor



Vara 2011 oa1 & oa2

#10
toanca

toanca

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.954 mesaje

Postat 27 octombrie 2011 - 16:25

Si eu sunt interesata de subiect pentru ca suntem in aceeasi situatie



Iuliana si [bonjovi] Matei Alexandru 06.01.2006



poze



http://www.dropshots.com/toanca

http://www.dropshots.com/toanca1

http://www.dropshots.com/toanca2


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -