Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Clasa zero 2012-2013


301 raspunsuri la acest subiect

#21
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 12:19

chiar daca e la scoala exista after school.



Din punctul de vedere al schimbarii, mie orice schimbare la ce e acum in scoli mi se pare un lucru bun. Deci nu sunt tocmai convinsa ca asta cu clasa 0 e chiar asa rea.



Anca, Manu [copil] 02.06.2007 si Mihnea [copil] 09.04.2009



S-o ajutam pe Sonia



#22
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 12:52

crys si mie mi-ar fi convenit, din punct de vedere logistic, ca pregatitoarea sa ramana la gradinita, mai lungeam cu un an viata dulce de acum, cand avem acelasi program. Dar oricum din clasa I ar fi intevnit schimbarea, ar fi avut programul doar in prima parte a zilei si asta mai toata viata de scolar de acum inainte. Deci doar tre sa te mobilizezi sa gasesti solutii un pic mai devreme decat ti-ar conveni [:D] Same for me...

Eu am in minte vreo 3 variante: 1. Scoala cu after school de stat (daca ii tine pana la 17.00), 2. scoala cu program normal si apoi sa mearga la masa si somn/odihna/teme la o gradinita particulara de peste drum de aceasta scoala sau 3. s-o iau eu de la scoala in pauza mea de masa si s-o duc acasa unde sa stea singura pana ma intorc eu de la serviciu. Varianta 3 cred insa ca e fezabila abia de prin clasa a doua insa, la 6 ani mi se pare cam mica sa stea singura 5 ore pana vin eu



Monica si [pis] Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

#23
ella_74

ella_74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.078 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 12:55

pe mine ma deranjeaza ca nu mai exista optiunea, asa cum a fost pana anul asta, sa dai copilul la scoala la 6 ani , la 7 ani, etc; pana la urma fiecare parinte apreciaza daca copilul este sau nu pregatit; de ce sa vina statul sa spuna, ca toti se duc la scoala la 7 /8 ani?

Ella

#24
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 13:27

Da, optiunea mi se pare normal sa existe (si e rau ca nu e). Cum zicea Didi ca e in Germania - se poate amana 1 an daca la evaluare se vede ca nu e pregatit copilul. Aici sa fie invers - sa poata sa mearga cu 1 an mai devreme daca e pregatit.

Oricum, nici clasa 0 cu o invatatoare si 1-4 cu alta nu mi se pare normal. Sunt prea mici pentru schimbari atat de mari.



Anca, Manu [copil] 02.06.2007 si Mihnea [copil] 09.04.2009



S-o ajutam pe Sonia



#25
boticelina

boticelina

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.125 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 13:31

ella dupa parerea mea, oricum optiunea aia era o prostie, in urma exercitarii ei au rezultat clase I cu copii intre 6 ani si 7,10 ani! e o diferenta enorma! Mi se pare mult mai naturala uniformizarea varstei de intrare la scoala din noua lege. Cf. acesteia, la intrarea la pregatitoare, copiii vor avea intre 5 ani si 10 luni (cu dispensa), preferabil 6 impliniti si 6 ani si 9 luni, vor fi mai apropiati ca nivel de dezvoltare fizico-emotionala decat ce poti vedea acum in unele clase I.

La fetita mea in grupa (mijlocie) la gradi sunt copiii intre 3 ani si 4 luni (a mea) si 4 ani si 11 luni! Diferenta e foarte evidenta intre ei, dar asa au fost repartizati la inscriere, pe unde au fost locuri...



Monica si [pis] Nancy, 04.07.2008
"If you are unware of your choices, then you have none"

#26
Androix

Androix

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.147 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 13:45

De unde stiti ca se face clasa 0 cu o invatatoare si restul cu alta?



Obiective Realiste

Androix Bijoux



Niste copii si toti copiii! [;)]

#27
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 14:06

Cred ca nu e tot alb si negru:

- si eu sunt de acord ca pentru majoritatea copiilor e bine sa fie alaturi de copii de aceeasi varsta
- exista si exceptii, copii mai dezvoltati din punct de vedere emotional / intelectual / mai pregatiti pentru scoala decat ceilalti copii de varsta lor. Pentru acestia, ar fi frumos ca in urma unei evaluari sa se poate hotari sa inceapa mai devreme. Stie Ella ce zice de Bob :)

Am mai zis, am auzit si eu in jur povesti despre copii de 6 ani si un pic dati la scoala alaturi de copii de peste 7 ani, 7 ani si 1/2 - si am inteles ca majoritatea au simtit diferenta / au intampinat probleme.

Mie una imi place sa fie reglementat, sa existe niste reguli clare, o uniformizare (mi-a ramas in minte de cand am auzit cum e in Germania). Dar bineinteles ca nu se poate potrivi acelasi lucru la toata lumea, si din cauza asta ar trebui sa existe si exceptii.

Despre invatatoare diferite - repet si eu ce am auzit de la gradinita / ce am citit aici pe forum (pe prima pagina a subiectului) - cum ca invatatoarele cu experienta nu vor / nu au pregatirea necesara sa ia clasa 0, si exista un mare pericol sa nu se faca 0-5 cu aceeasi invatatoare / acelasi invatator.

Anca, Manu [copil] 02.06.2007 si Mihnea [copil] 09.04.2009


#28
ella_74

ella_74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.078 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 14:16

Botocelina,

dar de ce la 3 ani si 4 luni la grupa mijlocie? eu stiu ca de la 3 la 4 ani e grupa mica.
Bob al meu are 4 ani si 6 luni si e la grupa mijlocie.
era doar o intrebare...

ref la clasa 1 unde acum sunt clase cu copii a caror varsta variaza mult, mie mi se pare normal, fiindca pana la urma nu varsta e un criteriu. Unii sunt pregatiti de scoala la 6 ani, altii la 7 , altii nici atunci; si cand spun pregatiti nu ma refer numai la nivelul cognitiv, ci si daca ei se pot concentra pentru ora de studiu, daca comunica suficient de bine, daca sunt adaptati in colectivitate etc.
La evaluarea facuta la 2 ani jumate, Bob avea avans cognitiv 2 ani ; la evaluarea de anul asta din ianuarie avansul era similar; asta inseamna ca el asimileaza diferit si n-am de ce sa-l tin acasa pana la 7 ani jumate fiindca in mod cert i se va parea scoala plictisitoare si isi va pierde interesul; iar eu stiu ca startul e foarte important.

Ella

#29
poohy

poohy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.914 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 14:28

Ella, e intr-un fel logic ce spui - daca toti parintii ar fi responsabili si ar considera/evalua corect posibilitatile copiilor lor. Dar multi ii dau la scoala cand vor ei, fara a cantari ce poate copilul. Din cauza asta eu tot zic ca e bine sa se reglementeze, si pe baza unei evaluari foarte clare facute de cadre specializate (stiu ca suna cumva utopic pentru Romania, dar tot sper) sa apara exceptiile.

Ma intereseaza si pe mine - unde ai facut evaluarea pentru Bob - la gradi sau v-ati dus voi?

Anca, Manu [copil] 02.06.2007 si Mihnea [copil] 09.04.2009

#30
tamaraspt

tamaraspt

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 141 mesaje

Postat 28 octombrie 2011 - 14:50

Interesant subiectul.
Duminica m-am intalnit cu o mamica care este jurist in acest sistem. Asa ca am intrebat-o cum va fi de la anul cu grupa 0 si raspunsul a fost pana nu se publica metodologia nu se stie nimic. Si dupa publicare cum va fi interpretata. Asa ca deocamdata sunt doar speculatii unde se va si cu tine se va tine, in ce fel de clase, ce dotare, etc.

Iar nu toate educatoarele au drept de predare in scoala, asta o stiu de la inceputul anului scolar cand la prima sedinta cele 2 educatoare au spus ca nu stiu daca vor fi si la anul la grupa lui Matei, pentru ca amandoua au drept de predare in scoala.

Tamara si [copil] Matei Alexandru (20 mai 2007)


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -