Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Braces (ap. dentar) pt. copii, la ce varsta?


68 raspunsuri la acest subiect

#21
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 19 octombrie 2011 - 00:20

Dragelor toate :), multe multumiri, m-ati ajutat in trecut si cu alte raspunsuri (la alte subiecte), deci duble multumiri si [flo].

Ma bucur ca ati adus vorba si despre plata, interesant cum se abordeaza compensarea serviciilor medicale pe unde locuiti fiecare.

Am fost deci cu fata miercurea trecuta la ortodont, i-au facut doua radiografii (una panoramica, alta cefalometrica (profil /cap si gat)) si mai multe fotografii fata si profil, cu dintii la vedere si fara.

Apoi ne-au spus ca este prea devreme (in cazul ei) pentru braces (are inca 6 dinti de lapte in gura), ca cei permanenti vor iesi inghesuiti si ne propun sa-i scoata 5 dinti de bebe (poate si pe al saselea, la nevoie) si apoi sa-i monteze si sus si jos un "space maintainer" pentru a pastra locul dintilor permanenti in gura. Asa arata:



http://www.doctorpat...otos/2_2072.jpg



Urmeaza sa-l poarte 2-3 ani (cred ca zi si noapte), pana ii ies toti dintii. Apoi vin braces. Poate asta ar fi pe scurt, sper ca am inteles corect...



I-am intrebat si daca asteapta precum suedezii sa-i creasca capul... ortodontul mi-a spus ca da, oricum, mi se pare ca nu atat de mult, pana la 14-15 ani. Am intrebat de curiozitate si care este varsta maxima la care ii pot indrepta, mi-a spus ca au si pacienti de 75 de ani [:D].



Apoi am intrebat cat costa cele doua "sarme" si daca includ extractiile celor 5-6 dinti in pret.



1600 $, fara extractii.



Extractiile probabil ca vor fi acoperite de asigurare la mai putin de jumatate din cost, "sarmele", le platesti din buzunar caci se considera cosmetizare. La fel, bracesurile, acum si nu peste 2-3 ani cand i-ar veni randul fetei, sunt in jur de 6000 $, nerambursabili.



Si daca mai ai si 2-3 copii iti vine sa te muti la suedezi sau la "nemti" si sa-i lasi naibii cu fitzele lor (cand i-am intrebat despre suedezi, asistenta mi-a spus cu ton de banoisuntemmaicumot :), ca in Germania nici nu se preocupa de aspectul dintilor si americanii pun pe primul loc zambetul, profilul si tineretea fara batranete [:D]. Barbatu ma tot calca pe bombeu ca sa nu fac comparatii si-mi si spuse in masina sa nu fiu sarcastica, sa nu ne faca vant. Asa ca i-am lasat, cu regret, sa creada ca europenii-s mai zgripturoi si stirbi pe viata, eventual chiar mai obezi decat domniile lor. Iar fata se alese, conform obiceiului "paine si circ" cu vreo 3 perechi de manusi ortodontice din latex mirosind a ciunga si cirese negre (ale cu gust de cirese erau chiar negre, ne-au spus ca le folosesc de Halloween pentru cei care n-au enough excitement in viata asta plicticoasa).



[pup] pe toate de ajutor, om trai si om zambi, fiecare cum il tine punga.



La tzara americana (poze)





"Un fluture (de noapte) pe zi si alte [biz]" (tot poze)



#22
ML

ML

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.108 mesaje

Postat 19 octombrie 2011 - 08:15

Revin vazand ca pana la urma nu se intelege din mesajul precedent ca am acceptat "sarmele" si planul de a-i scoate fetei cei 5 dinti [alcool] plus ca am o alta intrebare (daca Mihaela sau altcineva cunoaste):



Cum anume recunoaste un ortodont ca maxilarele/capul s-au oprit din crestere? De ex., cand asistenta ne-a aratat profilul fetei pe radiografia cefalometrica, a indreptat cursorul spre vertebrele de la ceafa (parca in special spre a treia) si a concluzionat: cu cat mai curbate in jos sunt, cu atat procesul de crestere este mai avansat. La un moment dat stagneaza si devin curbe ca si la adulti. Imi inchipui, ca, daca ar fi sa ma iau dupa suedezi, atunci maxilarele s-au maturizat si se poate vorbi despre "braces", si "cosmetizare". Asa-i, Mihaela?

Ma gandesc insa ca trebuie sa existe si alte criterii dupa care stabilesc incheierea procesului, decat facand radiografii o data pe an. Stie cineva?



La tzara americana (poze)





"Un fluture (de noapte) pe zi si alte [biz]" (tot poze)



#23
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 19 octombrie 2011 - 11:26

Chiar nu stiu, nu sunt deloc in domeniu si nu am studiat...:(.





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie



#24
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 20 octombrie 2011 - 16:29

Citat:
citat din mesajul lui andacos
Pote depinde de la casa la casa(de asigurare vorbesc)insa nu-tzi este rambursata intreaga suma!Noi in titzia ani de tratament,n-am platit niciodata 9 euro!Ce casa de asigurari avetzi, Tinatache?[:D]Sau e privat?Danahandarbeit
nu, suntem la TK. Intamplator a fost o factura mica, am mai platit si (putin) mai mult dar nu stiu sa-ti spun acum. Noua asa ne-a spus ortodontul, nu stiu daca tine de casa de asig sau nu, sa tinem toate facturile ca la sfarsit ne ramburseaza. Si acuma ca tot veni vorba, mai stiu de cel putin 2 exemple la fel. Persoane diferite, ortodonti diferiti dar nu stiu la ce case de asig. Unul s-ar putea sa fie privat, dar al 2-lea sigur e la stat ca nu castiga mult nici un parinte. Voi la ce casa sunteti? Eu as intreba macar sa fiu sigura ca nu e asa si poti spune si ca la TK de ex. e altfel[:D]cristina

#25
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 20 octombrie 2011 - 16:33

Citat:
citat din mesajul lui ML

Revin vazand ca pana la urma nu se intelege din mesajul precedent ca am acceptat "sarmele" si planul de a-i scoate fetei cei 5 dinti [alcool] plus ca am o alta intrebare (daca Mihaela sau altcineva cunoaste):

Cum anume recunoaste un ortodont ca maxilarele/capul s-au oprit din crestere? De ex., cand asistenta ne-a aratat profilul fetei pe radiografia cefalometrica, a indreptat cursorul spre vertebrele de la ceafa (parca in special spre a treia) si a concluzionat: cu cat mai curbate in jos sunt, cu atat procesul de crestere este mai avansat. La un moment dat stagneaza si devin curbe ca si la adulti. Imi inchipui, ca, daca ar fi sa ma iau dupa suedezi, atunci maxilarele s-au maturizat si se poate vorbi despre "braces", si "cosmetizare". Asa-i, Mihaela?
Ma gandesc insa ca trebuie sa existe si alte criterii dupa care stabilesc incheierea procesului, decat facand radiografii o data pe an. Stie cineva?


nu stiu, imi pare rau... Voiam numai sa spun ca si la noi a scos 2 masele de lapte. Una fara urmas deloc (!!) si alta ca deja se vedea la radiografie f aproape cealalta de dedesubt si ar fi iesit stramba. Conteaza f mult ca dentistul sa lucreze cu copii, sa stie cum sa-ia ca altfel nu stau, le e frica (normal, la urma urmei...).

cristina

#26
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 octombrie 2011 - 17:36

Citat:
citat din mesajul lui tinatache
Citat:
citat din mesajul lui andacos
Pote depinde de la casa la casa(de asigurare vorbesc)insa nu-tzi este rambursata intreaga suma!Noi in titzia ani de tratament,n-am platit niciodata 9 euro!Ce casa de asigurari avetzi, Tinatache?[:D]Sau e privat?Danahandarbeit
nu, suntem la TK. Intamplator a fost o factura mica, am mai platit si (putin) mai mult dar nu stiu sa-ti spun acum. Noua asa ne-a spus ortodontul, nu stiu daca tine de casa de asig sau nu, sa tinem toate facturile ca la sfarsit ne ramburseaza. Si acuma ca tot veni vorba, mai stiu de cel putin 2 exemple la fel. Persoane diferite, ortodonti diferiti dar nu stiu la ce case de asig. Unul s-ar putea sa fie privat, dar al 2-lea sigur e la stat ca nu castiga mult nici un parinte. Voi la ce casa sunteti? Eu as intreba macar sa fiu sigura ca nu e asa si poti spune si ca la TK de ex. e altfel[:D]cristina
Tinatache,pai tot la TKK suntem si noi,noi ne-am recuperat banii de la ei,insa doar ceea ce am platit in plus pe factura de care spui tu,la fiecare 2-3 luni,cind se stabilea controlul!Suma lunara(la noi a fost undeva la 25de euro pe luna)pe aia nu i-am primit ianpoi,dar ni s-a spus de la inceput de la ortodont ca asa va fi!Danahandarbeit

#27
ocebine

ocebine

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.304 mesaje

Postat 20 octombrie 2011 - 18:44

ML,

Nu poti merge si la alt ortodont pentru a doua opinie? Mi se pare destul de drastic extragerea a cinci dinti (dar la noi a fost problema de prea mult spatiu, nu de prea putin).

Noi avem un plan de asigurare prin serviciul sotului si nu ne-a costat nimic (ba mint, primul retainer al lui Alex ne-a costs $500 ca l-a pierdut o data). Depinde de asigurare. Prin serviciul meu m-ar costa pe mine 20% din cost (dar mi-e urit sa ma apuc acum).

Tare m-as bucura sa te poti muta de unde esti...zau.

Anamaria

"With sufficient thrust, pigs fly."


#28
tinatache

tinatache

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.717 mesaje

Postat 20 octombrie 2011 - 19:12

Citat:

Tinatache,pai tot la TKK suntem si noi,noi ne-am recuperat banii de la ei,insa doar ceea ce am platit in plus pe factura de care spui tu,la fiecare 2-3 luni,cind se stabilea controlul!

Suma lunara(la noi a fost undeva la 25de euro pe luna)pe aia nu i-am primit ianpoi,dar ni s-a spus de la inceput de la ortodont ca asa va fi!

Dana


care suma lunara? noi in afara de ce scrie pe factura nu platim nimic. Este posibil sa tina de ortodont, vreo taxa pusa de el ca sa-si "acopere" cheltuielile?

cristina

#29
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 20 octombrie 2011 - 19:21

Deci noi am platit lunar 25 de euro,timp de 5 ani cit a durat tratamentul,plus la fiecare doua trei luni,factura aia d ecare spui tu care ,cu diverse costuri:brechetzii,lipitul brechetzilor,schimbarea lor daca cadeau intre vizite(ei schimba doar 2,daca se dezlipesc),sirma aia ce se pune pe brechetzi,ma rog uite ca nu mai tzin minte,noi am incheiat anul trecut tratamentul,chiar nu-mi mai amintesc exact!



Insa costurile astea decontate de casa de asigurari(Andrea parca spunea intr-un post ca depinde ce tip de "sirma"preferi,noi am optat pentru cea care se schimba odata la 2-3 luni)au fost cuprinse intre 18 euro(asta o tzin minte ca a fost cea mai mica factura[:D],pina la 130 de euro,cea mai scumpa)nicidecum 9 euro cum spui tu![:D]



Mie mi s epare normal cei 25 de euro platitzi lunar si nerecuperatzi de la casa de asigurari,pentru ca in definitiv nu e suportat tratamentul in propotzie de 100% de casa!(adica eu m i-as dori sa-i primesc inapoi dar...stiu ca aceste costuri nu sunt suporatte 100% de casa de asigurari)



Restul fetelor din Germania,la voi cum e?Voi platitzi lunar o suma nerecuperabila de la casa?



Dana



handarbeit

#30
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 20 octombrie 2011 - 20:43

Am fost azi cu Silvia la dentist, ne-au chemat pentru controlul caninilor de care va spuneam ca au iesit putin in afara, ca la vampirasi. :) Ne mai cheama peste alte 6 luni sa se uite, deocamdata nu e nevoie de aparat, s-au mai asezat(asta vazusem si eu) si spera sa se aseze de tot odata cu cresterea dar ii verifica mai des. Normal controlul e la un an jumate, pe noi ne cheama la 6 luni. Cam atat. :)





pur si simplu...



Hobby



calator de profesie




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -