Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

pomana 40 zile..


23 raspunsuri la acest subiect

#21
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 12 octombrie 2011 - 20:12

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

ok, dar "casa de paturi" o va da unchiul meu, dar nu poate la 40 de zile(oare o poate face si mai tarziu?) , eu fac doar pomana de mancare acasa.Ce anume trebuie sa cumpar in afara de mancare, covrigi, batiste, lumanari?/? Altceva?


e aceeasi lista de la pomana de la inmormantare... difera tipul menu-ului: de post, de dulce...daca la voi se dau vase de pomana trebuie cineva sa se ocupe si de astea (farfurii, cani/pahar, tacam)pe vase poate fi acelasi menu ca la masa sau diferit, important e sa nu lipseasca coliva, zic eu...acu eu nu stiu ce obiceiuri aveti si cum v-ati impartit treburile...daca tu pui doar mancarea pe masa... te ocupi doar de asta...

iar nu stiu cum e cu prosoapele, la biserica stiu ca preotului/preotilor i/li se da/dau prosoape legate la lumanari, unii dau la fel si dascalului, altii la 40 de zile pun si la vase prosoape... de ce nu intrebi pe cineva din familie, cineva cu experienta.....

[flo]

Nina,[gravired] 30s+, [fetita]



#22
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 14 octombrie 2011 - 02:55

Din fericire in familia mea nu preaau murit multi...ma refer ca e o familie longeviva si bunica nu si-a ingropat decat parintii..si asta de ff mult timp, iar mama nu a avut experiente de genul asta,..la fel si unchiul..mai multe stiu eu ca ei..pt ca sunt genul care ma implic cand e vb de cinoscuti si asa am vazut cum au mai facut altii..dar nefiind direct implicata, mi-e teama sa nu-mi scape ceva si sa ma fac de ras..mai ales in fata preotului..[:I]

#23
isabela

isabela

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 469 mesaje

Postat 24 octombrie 2011 - 13:28

La noi in zona (Oltenia si nu la tara, ci in oras) la 40 zile se procedeaza cam asa: se da de poamana: pat + toata lenjeria pe el, masa+2 scaune(pe masa sa fie farfurie cu mancare, pahar, cana de apa, veioza, iar langa masa: matura, galeata de apa, lighean). Pe pat se pun toate hainele care se dau de pomana ( nu noi, cele purtate de cel decedat).
Apoi trebuie sa fie 44 de vase( farfurii+linguri+furculite+pahare) cu mancare de dulce sau post si 40 colacei.
Chemat oamenii la masa.


Mi se pare aiurea, dar in fine, am respectat obiceiul acesta pentru ambii mei parinti. Sa va spun cat costa, nu are rost.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -