Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

pomana 40 zile..


23 raspunsuri la acest subiect

#1
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 06 octombrie 2011 - 16:33

Buna fetelor...in scurt timp va muri o matusa de-a mea...va trebui sa ii fac eu pomana de 40 zile si nu cunosc deloc ce ar trebui sa cumpar atat pt masa cat si pt preot..lumanari, covrigi, batiste...Va rog sa imi spuneti exact ce ar trebui sa iau.
multumesc!

#2
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 06 octombrie 2011 - 17:02

Citat:
citat din mesajul lui oana_lex82

Buna fetelor...in scurt timp va muri o matusa de-a mea...va trebui sa ii fac eu pomana de 40 zile si nu cunosc deloc ce ar trebui sa cumpar atat pt masa cat si pt preot..lumanari, covrigi, batiste...Va rog sa imi spuneti exact ce ar trebui sa iau.
multumesc!


[alcool] inca nu e rece si tu vrei sa o pui de un shopping ?

Mik.

#3
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 06 octombrie 2011 - 17:35

Urat din partea ta...sunt ff suparata..am o mie de necazuri , sunt singura intre copil si spital ( de unde nu mi se ma da nicio sansa), medicii asteapta din ora in ora sa se intample nenorocirea..[q]..eu trebuie sa ma gandesc la toate..dar cum altcineva se va ocupa (financiar) de inmormantare eu trebuie sa ma gandesc la acea pomana...imi pare rau ca ma judeci asa...nu doresc nimanui sa treaca prin ce trec eu de 3 zile incoace...

#4
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 06 octombrie 2011 - 17:45


Nu te judec, Oana, insa mi se pare ciudat cum pui problema, praznicul de 40 de zile se face la 40 de zile de la ingropare, adica intr-o luna jumatate. Mai e vreme pina atunci.


Mik.

#5
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 06 octombrie 2011 - 17:49

Mai e vreme, de acord, dar vreau sa stiu ce anume trebuie sa cumpar..trebuie sa ma pregatesc cu bani..am copil mic, am de luat din mot finutei mele..deci am niste cheltuieli si de aceea vreau sa stiu cam la ce ma inham...

#6
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 06 octombrie 2011 - 17:56


Eu as intreba direct la sursa ce trebuie : nu chiar preotul, insa dasacalul, omul de serviciu de la biserica unde vrei sau trebuie sa faci pomenirea : despre ce se face si ce trebuie, ce se obisnuieste si ce nu, cit costa taxa. Cum pomenirea cade in post, trebuie sa stii daca le faci de post sau nu (coliva, colaci, alte cele).

Imi pare rau ca esti necajita. [flo]

Mik.

#7
oana_lex82

oana_lex82

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.806 mesaje

Postat 06 octombrie 2011 - 17:59

Merci, dar daca stie cineva va rog sa va faceti timp sa imi scrieti.multumesc!

#8
abramburika

abramburika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.143 mesaje

Postat 06 octombrie 2011 - 18:31

Mda si eu cred ca cel mai corect te poate indruma un preot, o persoana din familie care poate a avut de-a face cu astfel de evenimente nefericite. Dar da, intrebarea ta suna ff aiurea ... chiar daca trebuie sa iti planifici din timp finantele, atata vreme cat matusa e inca in viata e cam aiurea sa te gandesti la pomana de 40 de zile. As fi inteles sa te preocupi de inmormantare, ca e mai aproape, da' asa .. asteapta sa vezi care-s uzantele la inmormantare (cate farfurii se dau de pomana, ce anume, prosoape etc.) si apoi te gandesti la cealalta pomana.



Cat de cat in tema ... e ca o pomana obisnuita, insa stiu ca se mai face si "casa de paturi". Cam tot ce ii trebuie unei persoane (un scmib de haine, masa, scaun etc.). Cel putin din amintirile mele din familie asa stiu ...



******

Lacrimile sunt limbajul tacut al durerii.



[ruga] Doamne-Doamne, ai grija de noi [gravi] 33s
Se tu sentissi come mi batte il cuore,

Se premo la mano, mi batte più forte ancora:

Sai tu dirmi perché batte così?

Perché il mio amore per te sta tutto qui!!!


#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 06 octombrie 2011 - 18:45

oana, dar persoana care se va ocupa de inmormantare nu poate sa se intereseze si de cele trebuincioase pentru pomana ? sau macar sa-ti spuna cu cine a vorbit, sa te duci tu dupa aceea sa discuti.

sau, cand nefericitul eveniment se va intampla, cu siguranta vei merge la priveghi, la slujba, la inmormantare. poate gasesti atunci o persoana care stie rostul acestor obiceiuri si o vei contacta dupa ce va veti linisti un pic.

degeaba iti spun fetele de una, de alta, obiceiurile difera de la o zona la alta a tarii, de la sat la oras, ba chiar si intre cartiere diferite ale aceluiasi oras.

Corina - mamica printesei Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#10
nadaflorilor

nadaflorilor

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.132 mesaje

Postat 06 octombrie 2011 - 19:11

de obicei lucruirle astea se discuta si la praznicul dupa inmormantare, trebuie sa fie acolo ceva femei mai cu experienta, le intrebi si gata, preotul si dascalul nu-ti vor spune cati covrigi si lumanari sa iei, ei ce mult isi vor da cu parerea la numarul de vase, dar nici acolo ca e treaba delicata....

noi am discutat treburile astea dupa inmormantare, cu toata supararea se gaseste timp si putere si ptr discutiile astea

eventual intreaba pe cine organizeaza praznicul de la inmormantare despre ce a insemnat organizarea acestuia (batiste, prosoape, vase, colaci, menu daca e post il potrivesti tu, haine sau ce se da de pomana), in plus sunt obiceiuri specifice ce se fac 40 de zile, ... asta poti intreba persoana care va cara apa, tamaia mormantul etc.

de aici vei primi cate bordeiuri atatea sfaturi, tu trebuie sa te potrivesti si cu obiceiul locului

niste sfaturi generale gasesti aici

http://www.restauran...mormantare.html




Nina,[gravired] 29s+, [fetita]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -