Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Piticodrom Festiv de Sept - Oct 2005 (6)


106 raspunsuri la acest subiect

#101
kristinutza

kristinutza

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 376 mesaje

Postat 29 noiembrie 2012 - 15:02

Am fost si la sedinta. Printre altele, ne-a spus doamna ca ea le spune copiilor sa citeasca de 10 ori lectia din abecedar ca ii asculta la citit in fiecare zi si sa citeasca si lectia care urmeaza, sa stie cat de cat la clasa. Sa aiba alfabetar cu silabe, liniute despartitoare (cratime) - Radu are unul magnetic care nu are cratime si silabe. Sa faca exercitii suplimentare sa etc. etc. Adica numai lucruri de care nu aveam habar si de care m-am ingrozit pe moment. Ma gandeam cum v-am scris si voua ultimul mesaj si-mi parea ca nu ma implic cu nimic in educatia copilului si ma simteam cam prost.

Spasita, dupa sedinta am ramas sa vorbesc cu doamna, gandidu-ma sa-i recunosc ca nu m-am agitat cu scoala lui Radu, dar ca ma angajez ca de-acum incolo fac tot ce trebuie. Ei, si cand m-am apropiat, m-a dat de exemplu celorlalti parinti ca se vede la Radu ca exerseaza si ca se preocupa. Ca el ridica primul mana si se ofera sa citeasca, stie adunari/ scaderi etc. Nici nu stiam ce sa mai zic. N-am exersat ni-mic, doar ce si-a facut el temele acasa, pe majoritatea nici n-am stiut ce/ cum a scris la final si macar daca si le-a pus in ghiozdan. Cu cat il/ ne lauda doamna mai mult, cu atat ma blocam mai tare.

Am plecat cu diverse ganduri de la sedinta. Acasa i-am povestit lui fi-miu ce mi-a spus doamna. Mi-a raspuns la toate: ca pt citit e atent in clasa si stie sa citeasca, e usor, ii place; ca la alfabetar foloseste drept cratima un "l" si s-a descurcat; ca a inteles sa faca adunarile/ scaderile din clasa; ca nu are nevoie de ajutor, ca e frumos la scoala si ca nu crede ca trebuie sa faca suplimentar sau sa citeasca daca vede ca se descurca bine. Ca daca are nevoie de ajutor la lectii o sa-mi spuna, dar ca prefera sa le faca singur (cica mai mult ar dura sa-mi explice mie ce are de facut decat sa le faca singur si ca prefera asa). Diverse oferte de poze (pentru obiecte, brelocuri, calendare etc.) pe la scoala, inscrieri la ateliere de pictura si alte lucruri de care eu am aflat de la sedinta si de la alti parinti (le spusesera copiii lor) - a avut raspuns la fiecare: poza si-a facut ca le-a zis ca pot face poza si apoi comanda daca vor obiecte, nu mi-a mai zis pentru ca s-a gandit ca nu vrea niciun obiect. Pentru atelierul de pictura zice ca probabil se va inscrie. Are o pusculita in care isi strange banuti (cate un rest de la cumparaturi de la noi pe care il lasam lui cand ne ajuta, plus ce ii mai da maica-mea din cand in cand) si isi ia la scoala cate 1-2 lei sa-si cumpere cate ceva de la bufet, dar oricum are bani si poate sa dea si singur la scoala mai mult daca e nevoie pt ceva anume.

In fine... m-a lasat cu gura cascata la multe faze. In plus, astazi a adus carnetul de note acasa. Are 12 FB.
A lasat carnetul la bunica si a iesit, soacra-mea avand un parc in fata blocului. A vazut 2 prieteni in parc, a cerut voie sa iasa. A coborat pe scari, a traversat o stradutza mica si acum se joaca afara, se uita soacra-mea pe geam din cand in cand dupa el. Ma rog, nu e prima oara, de vreun an mai face asa; iar de vreo 3 ani il mai lasam singur acasa (maxim 2 ore, inclusiv sa se spele si sa se culce de seara).

Cand am auzit-o pe doamna la scoala cu o gramada de cerinte pe care eu nu le indeplineam nici pe departe, m-am simtit tare prost. Dar cand am auzit de laude si de notele bune... nu m-am mai simtit prost :). Se pare ca fi-miu isi croieste un drum din ce in ce mai independent si sunt mandra de el.
Si atata timp cat il simt fericit, nu vreau sa-l disturb cu nimic din dezvoltarea lui. Vad ca are drumul lui...

#102
miflore

miflore

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.022 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 15:23

Buna zanelor!

Ce mai faceti? Nu ne mai ajunge timpul!

Noi avem varicela, 100 de bubite, voi cum stati cu bolile copilariei?

La noi e prima.

Va pup, pa!!!

[pup]



Mihaela si [zana] Ana Maria

Poze AICI

#103
alinam

alinam

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.379 mesaje

Postat 08 aprilie 2013 - 19:01

[:D]
Buna , Ana varicela, nasol, da e vremea ei, Vlad a facuto primavara trecuta, va dorim insanatosire frabnica, fara mancarimi prea afurisite!

Alina, mama de Vlad


#104
marinela79

marinela79

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 182 mesaje

Postat 20 aprilie 2013 - 12:53

Bun gasit in casa noua! Incerc si eu noua platforma, sa ma asigur ca pot tine pasul.

 

Noi nu am avut nici o boala a copilariei. Din pacate, l-am vaccinat inainte sa am anumite opinii pe tema asta. Azi nu as mai face la fel.

Pupici.



#105
diana_n

diana_n

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 706 mesaje

Postat 05 iunie 2013 - 20:07

Buna ziua !

 

Sper ca acum sunt toate bune, Fabiano e bine, Ana e bine.

Noi suntem bine, baietii cresc, Peter mai repede si mai inalt, Nicholas mai usurel, asa, care-i graba ? :-)

Peter termina clasa 1-a, programul de ajutor pentru citit a functionat, in februarie citea la nivelul de sfarsit de an, iar la recunoasterea cuvintelor era la nivel de clasa a -3a. Dar tot nu mi-a trecut de tot supararea ca vroiau sa citeasca cursiv in prima saptamana de clasa 1-a.

Pentru ca a sarit liniutele si bastonasele scrie vai de capul lui (si al tuturor celorlati copii din tara asta). Nu ma supar, n-am de ce, daca profesoarele lui nu se supara...

Cu notele e alta poveste. Unele obiecte (de ex. engleza, mate) au 3 note(cuvinte), fiecare cu 3 stagii (incepator, in curs de dezvoltare, obiectiv atins). Alte obiecte(de ex. sport, desen) au alte 3 note (alte cuvinte), fiecare cu alte 3 stagii (alte cuvinte). Adica Peter are o plaja de 12 cuvinte cu care i se poate caracteriza nivelul scolar. La intalnirea cu profesoara din ianuarie n-am inteles nimic, nici eu, nici cealalata mamica romanca din clasa. Profesoara statea cu foaia cu calificative in fata si din cand in cand arunca un ochi pe foaia explicativa a celor 12 cuvinte, pana si ea se incurca. Ca idee, era unde trebuie sa fie un copil din clasa 1, in luna ianuarie. 

 

A descoperit "Diary of a wimpy kid" si e mare fan. 

Isi va petrece vacanta de vara in Romania, deabia asteapta, intreaba in fiecare zi cate zile mai sunt pana pleaca. Citeste bine,repede si am pus-o pe mama sa-si faca permis la biblioteca din Bacau ca sa poata imprumuta carti. Socrii sunt profesori de matematica, asa ca l-am aranjat pe vara :-) 

 

Mi-a facut placere sa citesc mesajele din ultimul an, ma bucur ca uitandu-ma la user name am recunoscut toate mamicile si le stiam numele copiior.



#106
futuremother

futuremother

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 477 mesaje

Postat 19 iunie 2014 - 14:49

Buna, fetelor!

 

Am reusit sa mai intru si eu, sper sa nu fie ultima data :)

Nici Raisa nu a facut nicio boala a copilariei, am vaccinat- o ... desi .. acum nu stiu daca as mai face la fel, asa cum ziceai Marinela. La vremea respectiva aveam doar temeri fata de boala... restul parca nu mai conta :(

Urmeaza sa faca vaccinul in toamna, cel de 9 ani, cu care ne- a batut la cap la scoala inca din clasa I.

Noi suntem bine, Raisa a terminat cu bine si clasa a 2-a, mai are un fratior de 5.5 ani ... 

Va doresc vacanta placuta si sper sa ne 'reauzim'.

[flo2]



#107
natydea

natydea

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 21 mesaje

Postat 03 martie 2015 - 12:21

Buna,

 

Nici eu nu am mai reusit sa intru de mult dar cand am timp mai arunc cate o privire sa vad daca sunt ceva noutati.

Darius a terminat cu bine clasa a 2-a si a intrat in forta in a 3-a. Facem baschet, vioara si in weekenduri mergem la cercetasi. Se intelege foarte bine cu fratiorul lui Denis si acum sunt foarte fericita ca e mica diferenta de varsta intre ei si au multe subiecte in comun. A fost un pic greu dar merita. La toate activitatile merg impreuna si cand vin de la scoala de abia asteapta sa se vada. Sunt extraordinari.

Va pup.




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -