Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ora de culcare a copiilor


379 raspunsuri la acest subiect

#371
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 24 septembrie 2011 - 00:39

Citat:
citat din mesajul lui mina

Pana la urma, crestem copiii astfel incat sa ne simtim noi bine, sau sa se simta ei bine? (me scuzati, informatie suplimentara pe subiect n-am avut de unde mai aduce ... da nu m-am putut abtine).


Amandoua - si pentru noi si pentru ei.

#372
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 24 septembrie 2011 - 01:10

Citat:
citat din mesajul lui Sabina

Buflea, pai nu a zis nimeni ca ar fi usor:) nu e deloc, dar asta nu inseamna ca vor fi nefericiti. Ca au angoase creatoare...ehe, dar asta nu e nefericire. ba e fericire maxima sa fii intr-o stare din asta de nebuluoasa cand lucrezi, e adrenalina la maximum :P

Si pe chiar alta parte:) nu toti cei care studiaza arte ajung in varf, dar pot castiga f bine din lectii, din prelegeri, samd samd.
Eu am auzit pentru prima data in viata mea, aici pe forumu asta, ca artistii sunt condamnati la o viata de nefericire. Mie mi se pare ca nu mai exista domenii safe in ziua de azi, toate meseriile sunt la moda cativa ani, dupa care concurenta devine acerba ,etc. Sefii sunt cum sunt, programul de lucru e infernal, multi nu mai stiu nimic decat job-casa-cumparaturi. Cu ce e asta mai simplu?

viata e la fel de grea pt toata lumea. Indiferent de meserie. E la mintea cocosului asta.

Trist mi s-ar parea ca un copil sa NU vrea sa faca arta si sa il impinga parintii, sa il oblige. Am vazut, cum am mai zis, multe cazuri. Intr-adevar, parca e mai trist decat sa te oblige informatica in loc de inginerie, in sensul ca o meserie tehinica pana la urma o faci si gata, dar sa faci arta din obligatie, e chiar aiurea, pt ca n-ai nicio sansa sa o faci bine, orict pompeaza babacii in cei mai grozavi profesori si oricate ore studiezi cu batu la popou.

Ai dreptate - nicaieri nu e usor, peste tot se munceste mult, orice profesie se construieste pas cu pas ...
Totusi in profesiile "domestice" exista o oarecare planificare si perspectiva - ca sa faci o cariera iti trebuie profesionalism, cunostinte, ambitie si ceva noroc ... in domeniile artistice iti trebuie noroc, noroc, noroc sa te bata muza, sa poti materializa ideea, noroc sa te descopere cineva, sa creada cineva in tine, sa te promoveze, sa te puna pe afis ... prea mult noroc dupa simtzirea mea si prea multa rabdare si speranta ...vezi, mie nu imi place sa imi traiesc viata in sentimente, sperante si asteptare.

De asemenea, "avantajul" profesiilor domestice este flexibilitatea - nu e nevoie sa ai o pasiune mistuitoare ca sa fii fericit - o profesie domestica se poate practica si daca "nu-ti displace" - si se poate practica cu profesionalism si se poate foarte bine trai decent din ea si cu banii obtinuti se poate intretine un hobby artistic care te echilibreaza emotional [:)] - este si asta o varianta, nu ? [:)] Si suna si ca un plan de viata [:)][:I]

#373
Sabina

Sabina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 11.695 mesaje

Postat 24 septembrie 2011 - 01:23

sunt perfect de acord cu tine , iar treaba cu meseria mai concreta si hobby-ul artistic e absolut ideala. F multi dintre cei care au studiat muzica fac asa.Ma refer la cei pe care ii cunosc personal.

ba de multe ori exista si artisti binisor cotati care au cu totul alta meserie, din care castiga pt traiul zilnic. Asta se intampla des in fotografie.



dar sa nu ii consideram tampiti si taietori de frunze si sa nu ii condamnam la nefericire pe cei carora li se potriveste treaba asta cu starea continua de fierbere:)



____________



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!



Cum mi-am alaptat copiii

______________



Sabina's blog, [hippi] Sofia Galagia si [yum] bb Gheo
Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.




#374
mina

mina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.609 mesaje

Postat 24 septembrie 2011 - 11:33

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Citat:
citat din mesajul lui minaPana la urma, crestem copiii astfel incat sa ne simtim noi bine, sau sa se simta ei bine? (me scuzati, informatie suplimentara pe subiect n-am avut de unde mai aduce ... da nu m-am putut abtine).
Amandoua - si pentru noi si pentru ei.
Sunt de acord. Intrebarea era, evident, un pic retorica. Numai ca pe parcursul acestor discutii au fost cateva raspunsuri atat de "eu parintele STIU cum e mai bine pentru copil, no matter what" incat parea ca nu exista cale de mijloc. Imi cresc copilul sa fie fericit. Punct. Asta nu inseamna ca-l las de capul lui. Nici ca ii impun total si inatacabil vointa mea. Si foarte rar simt nevoia (care s-a manifestat atat de acut la subiectul asta) de a sublinia acest echilibru de forte, in care eu, parintele, stiu, dictez, trasez. Mie mi se pare ca asta denota multa nesiguranta. Dar asta e doar parerea mea.Mina siMatei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tatidin:09.09.2004cronicile vizigotuluiTocanaDeCuvinteSome people dream of success...while others wake up and work hard at it

#375
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 24 septembrie 2011 - 15:02


ma minunez si ma minunez cum se tot foloseste obsesiv expresia

facultati de taiat frunze la caini,
facultati de taiat frunze la caini,
facultati de taiat frunze la caini,
facultati de taiat frunze la caini,
facultati de taiat frunze la caini,
facultati de taiat frunze la caini,
facultati de taiat frunze la caini,
facultati de taiat frunze la caini,

oare ce ar incearca cineva sa-si dovedeasca??


p.s. Sabina nu este o finuta.. este o mult prea finuta
(parere personala, bineinteles [:D])


Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)



#376
ruxandra_sb

ruxandra_sb

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.540 mesaje

Postat 24 septembrie 2011 - 15:05

Citat:
citat din mesajul lui en_kvinna

Anca, in Suedia geografia e la ''Earth Science'' istoria la ''Social science''.

Facultatile astea de taiat frunze la caini, pe langa faptul ca au centre de cercetare din care scot bani(ce ti-e si cu clima, geomorfologia, auzi dom'le sa pazim Yellowstone-ul da' de ce?, ori sa studeim si cartografiem dorsalele oceanice, ori falia San Adreas, da-le dracu' explodeze ca pe noi nu ne intereseaza).

Mai nou exista geoinginerie, oare cand se construieste un drum sau un cartier pe-o rapa sau cand se foreaza dupa petrol oare aia cam ce pregatire au? Oare aia nu au cunostinte geografice despre teren si produsele dupa care sapa? Geologia (ruda a geografie) oare in the north continent tot la Arts e? Vezi tu, daca nu erau geologi, geomorfologi, hidrologi(si hidrologia zau ca are muuulte ramuri) atunci cand vine apa ne lua pe toti, si drumurile trebuiau refacute an de an din cauza scurgerii subterane, care prin maiestria artistica a celor implicati a fost posibila dirijarea controlata asa incat drumurile nu se surpa de la panza freatica. Da' e arts.

Ei bine, nu toti absolventii de astfel de arts ajung geoingineri, na! Da' ajung profesori. Si a fi profesor desi e prost platit si totusi decent( si e si o munca decenta si curata comparativ cu alte meseri)iti instruieste copila. De la gradi pana la doctorat(daca o sa-l fac), daca tu consideri ca se poate trai si fara profi(ca daca toti gandesc ca tine nici dracu' nu se mai face prof) eu zic sa faci home schooling si cu faculta o lasi mai moale, si te reorientezi spre alte meseri fara faculta.



..si sa nu sarim prea usor peste acest mesaj. [8D]




Denn die Ferne ist niemals dort, wo man sich befindet. (Janosch)



#377
anca74

anca74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 759 mesaje

Postat 24 septembrie 2011 - 16:10

Mai, eu am cam epuizat tot ce am avut de spus pe marginea acestui subiect. Si ca idei "novatoare", si ca argumente, si ca tot. [:D]



Daca doriti sa continuati off topic prin a o peria bine pe Sabinuta pana cand va straluci, go ahead, make her day! [:)]

Probabil are si ea nevoie din cand in cand, si unii dintre voi asijderea, de lingusiri din astea complet aiurea ca sa va boost-ati increderea in propria persoana.



Asa ca, desfasurati-va in voie! Pentru mine nu prezinta niciun interes discutiile de asemenea natura, oricare ar fi protagonistul/ protagonista.







My posts represent my own opinions, thoughts, etc. and no one else's. [cit]

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura [zana]



Shape up, Anca!

Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.

#378
lapona

lapona

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 25 septembrie 2011 - 20:08

Am vazut ca a fost aniversarea lui Anna Laura. Profit de ocazie si ii doresc sa fie sanatoasa. Ii mai doresc ca atunci cand va deschide ochii cu adevarat asupra vietii, sa simta ca e fericita si iubita. Iar fericirea nu o va putea experimenta (intr-o prima etapa cel putin) decat daca mama ei va invata sa o pretuiasca asa cum e ea, va invata sa o faca sa se simta importanta si valoroasa indiferent de realizarile pe care le bifeaza, indiferent de drumul pe care il va alege, indiferent de banii pe care ii va avea si indiferent de ora la care se va culca. Iar daca mama ei nu va reusi pana la urma sa faca asta, ii doresc Laurei sa aiba sansa de a intalni un barbat (sau o femeie :-) care sa o faca sa se simta valoroasa pentru simplul fapt ca ea exista.
Iar lui Anca74 ii doresc sa se mai gandeasca din cand in cand ca s-ar putea ca viata sa ne fie daruita si pentru alte ratiuni decat acelea de a castiga bani, de a trudi pentru asta de dimineata pana noaptea, de a spori numarul realizarilor materiale si pe cel al treptelor ascensiunii profesionale si de a nu mai avea vreme pentru vreo intrebare sau pentru vreo neliniste (alta neliniste decat aceea ca fiica ei va ajunge o ratata daca nu se inscrie perfect in tiparele lumii nebune si fara busola in care mama ei a fost bucuroasa sa o aduca).
Multi ani fericiti, Anna Laura! [flo]

#379
anca74

anca74

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 759 mesaje

Postat 26 septembrie 2011 - 15:51

Mai, dragelor, va multumesc sincer pentru urari!

Faza este ca nu a fost ziua fetitei mele recent, ci in ianuarie, dar ma rog... Din partea mea, in fiecare zi este ziua ei! [olala]



In privinta mesajelor subliminale pe care mi le-ati transmis, apreciez gestul. [pup] Merci frumos, lapona! [flo]





My posts represent my own opinions, thoughts, etc. and no one else's. [cit]

Mamica de Zanuta mica, Anna Laura [zana]



Shape up, Anca!

Le meilleur moyen de réaliser ses rêves c'est de se réveiller.


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Astăzi, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Astăzi, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -