Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV Dr dragos albu 42


229 raspunsuri la acest subiect

#21
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 20 septembrie 2011 - 12:29

tinuta n-am nimic cu doamna asta tinerica - chiar ii spuneam ca uitasem cum arata o femeie cu maciuca in mana, iti creeaza o alta stare de spirit...bine, acum nu ma intelege gresit, ca nu-i vina lui Albu ca-i barbat[:D] Doar ca ar fi trebuit sa ma anunte si pe mine cineva. Iar cu Vaduva e alta treaba - p-asta n-am cum s-o trec cu vederea. Putea sa-mi dea un sms in care sa-mi spuna: Veniti la eco miercuri la 7:30. nu sa inceapa cu: deoarece progesteronul este prea mare...Ei pe Bune? Dar de unde stia ea ca-i progesteronul prea mare? Asta ma enerveaza la culme....dar, cum vorbeam mai devreme cu adriana, care zici ca mi-i mama, sora sau orice alt neam de natura feminina (big hug), nu vreau sa dezlantui vreun razboi, vreau doar sa fiu tratata corect, atat eu cat si sotul si sa plec de acolo cu-n copchil pe care sa-l livrez pe lumea asta cu inima plina de fericire, nu de intrebari...
Si azi am timp de forum si incep sa aberez, deci mai bine te intreb: Tu ce faci? Cum esti?[flo]
cami tu ai ceva nou?

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

#22
tinuta78

tinuta78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 20 septembrie 2011 - 12:39

[:)], ai timp de forum, ai....Asta-i bine.
Cat despe mama, sora ta,...si eu a stiu pe adrianaady...ohoho.. de pe vremea cand mergeam la tutunaru. Ihh, ce vremuri[alcool]. Am imbatranit de atunci.

Despre mine..., inca astept uratii. Am inteles ca histero se face pana in ziua 10-11 maxim, Dar din a cata zi?Din prima zi? Dupa oprirea sangerarii? z1-5-7-8??? Ca sa-mi pot face calculul, daca vine azi, maine, poimaine..., ma mai incadrez in zilele astea? Oricum eu asi vrea sa ma duc cu fivul pana dupa jumatatea lui noiembrie sa ma linistesc putin cu evenimentele de pana in post[:D].
[pup]

#23
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 20 septembrie 2011 - 12:41

[:D]api de prin ziua 5, ca la unele femei menstruatia tine putin, pana in ziua 11. Adica se face din ziua in care nu mai ai nicio sangerare, pana la ovulatie.
...frumoasa partea cu postul[pk]

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

#24
angelica28

angelica28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.176 mesaje

Postat 20 septembrie 2011 - 12:47

Artistica mi se pare revoltator ce se intimpla ...................eu nu inteleg o chestie ,eu platesc niste servici la dr Albu ............nu m-am dus la clinica si am cerut un dr la intimplare [bang]...............ei si daca eu m-am hotarit la el si am incredere in el ,de ce ne tot baga pe git niste incompetenti .............aaaaaaa ,inteleg cum a fost si cazul meu era in concediu ........si trebuie urgent un eco ,ok ...........dar atita timp cit eu am inceput o schema pt fertilizare .........mi se pare corect sa fiu monitorizata de dr ales de mine ............este revoltator ........mi-am amintit iar de dr Steriu ........sunt niste incompetenti,eu una daca o sa ajung la fiv ,o sa ii spun dr Albu ca vreau ca toate monitorizarile ,dar absolut toate sa fie facute de el .......nu de dr care ii duc apoi analizele lui ,nu nene ,eu platesc serviciile dr Albu ,sunt pacienta lui ,el se ocupa de mine ![bang]

Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
2 INSEMINARI ,A TREIA IN CURS ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Inseminare reusita in iunie 2011 dar pierduta la 8 saptamini.

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

#25
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 20 septembrie 2011 - 12:55

angelica ai mareee dreptate! Ca si eu anul trecut, la fiv-ul facut tot la medlife, am facut prima eco cu o doamna mai in varsta, blonda, cu parul prins in coada, ca Albu era in concediu. Ei si doamna aceea mi-a spus ca am endometrul prea mic[alcool][alcool][alcool]...eu eram pe ciclu...va dati seama??? Si acum mai putin de o luna i-am si zis lui Albu ca nu ma apuc de fiv daca e plecat, i-am adus aminte de povestea cu doctorita asta blonda si m-a asigurat ca va fi in tara si ca vom face totul impreuna...dar uite ca n-a fost asa.
Ce sa mai zic?! o fi avut prea multe persoane si n-a vrut sa ma lase sa astept? A omis cineva sa-mi treaca pe lista de protocol cu cine fac ecografiile? Donsoara vaduva s-a gandit sa dea la medicina si s-a apucat sa dea sms-uri cu date gresite, din cauza excesului de zel?
"Incurcate-s caile Medlife-ului..."

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

#26
angelica28

angelica28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.176 mesaje

Postat 20 septembrie 2011 - 13:05

Stai ca incep acum schema pt inseminare ....o sa tin cont sa ii precizez ............ca vreau monitorizarile cu dinsul ...................la prima inseminare ,nu am avut probleme el ma monitorizat de fiecare data ,sper sa nu am surprize acum ].......dar clar eu nu o sa accept ....................sa mi se bage pe bani mei alt medic pe git ,sub nici o forma!

Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
2 INSEMINARI ,A TREIA IN CURS ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Inseminare reusita in iunie 2011 dar pierduta la 8 saptamini.

"In momentul in care un copil s-a nascut, s-a nascut si mama.Ea nu a existat inainte.Femeia existase , dar nu si mama. O mama este ceva absolut nou.”
Rajneesh

#27
alilumi

alilumi

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 637 mesaje

Postat 20 septembrie 2011 - 13:40

doamnelor,
cand am stat de vorba cu dl. dr. -imediat dupa histeroscopie-, am inteles ca intr-o anume perioada din sept. are un mic concediu, sau cam asa ceva. De aceea am si amanat stimularea pentru octombrie. si da, aveti dreptate: data trecuta cand am primit schema programarilor, era specificat numele doctorului. la o eco am conscut-o si eu pe d-soara/d-na dr. cu pricina, dar inainte de inceperea tratamentului.
nu stiu, poate m-am "plafonat" eu, dar am sentimentul uneori ca tind sa se transforme in sistemul "pe banda rulanta". cred ca ar trebui sa fie cu muuult mai atenti la capitolul organziare, ptr. ca profesionalismul unui doctor ajunge sa fie insuficient.

incerc si eu sa nu ma stresez[bang], desi am avut motive si voi mai avea... mai ales ca este si ultima incercare... aspiranta de octombrie ce sunt[alcool]...

[pup]toate doamnele! [flo]


#28
tinuta78

tinuta78

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 679 mesaje

Postat 20 septembrie 2011 - 14:12

Off, mai aspirante stresate, va tuc [pup]sa va dau puteri. Mai ales ca ati mai trecut prin asta, stiti ca stresul nu ajuta. Eu ma simt puternica, mai ales ca tocmai ce am terminat 10 sedinte de acupunctura[:D], care banuiesc ca-s si cauza intarzierii uratilor[bang]. Deci si astea fac si bine, dar mai si deregleaza.

Mai fetelor,fiind un subiect despre FIV cu Albu, asteptam impresii despre tratament, evolutia voastra la monitorizari, punctie, transfer si BETAAA....
Deci, aristica, bccami, alilumi, si restul..... asteptam detalii[pk]

Cand am fost la dr luna trecuta, erau cateva fete la monitorizari, dozari progesteron, dar nici una n-a scris nimic aici. Oricum erau mult mai putine decat in martie. Probabil majoritatea s-au indreptat spre clinicile care au intrat in programul FIV gratis. Deci, avand in vedere ca s-a restrans clientela MMFului(batea vantul rau pe la ei),....ma mir ca scade calitatea serviciilor.
E adevarat, eu am fost luni si joi dimineata (monitorizari se fac marti si vineri), poate deasta mi s-a parut asa liber, dar si Dl Dr foarte dispus la discutii, chiar m-am bucurat c-a fost asa. Probabil a fost si cu perioada concediilor, cine mai stie, dar imi doresc sa fie asa si cand voi incepe eu.

#29
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 20 septembrie 2011 - 14:22

ali deci ramane octombrie?
[flo]
tinuta pai si "plangerile" de mai sus, tot de fiv tin. Ca fiv-ul asta nu inseamna doar valorile de la P4 si E2 si nr. de foliculi. Inseamna pregatirea de dinnainte cu toate histeroscopiile, laparoscopiile si histerosalpingografiile pe care le facem, cu toate spermogramele si spermoculturile sotiulor, cu toate listele de protocoale, ecografiile si controalele. Apoi vin analizele cu rezultatele lor, punctia, icsi sau ne-icsi, et sau fet-ul si marea asteptare. Deci tot de fiv e vorba...
Eu nu am ajuns mai departe, sa zic mai multe decat pana acum:
- belele la prima eco
- chist ovarian stang
- 2 foliculi antrali pe stanga, 5 pe dreapta
- P4: 2.2
- E2: 52
- endometrul o.k. cu urme de la histero, insa acoperite de un fel de strat nou.

Poate are cami ceva noutati
si n-o mai vad pe roxana

si despre acupunctura...ai temrinat sedintele?

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

#30
balanta_tm

balanta_tm

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.129 mesaje

Postat 20 septembrie 2011 - 15:08

aristica, lasand la o parte peripetiile de la prima eco, pe mine ma pun pe ganduri urmatoarele:
- doar 7 foliculi antrali, nu este prea putin ca sa incepi fivul asa? ma refer la faptul ca tu nu ai probleme cu rezerva ovariana si poate ca luna asta nu este o luna "buna". sau?
- chistul ala cred ca mie mi-ar pune capac si as zice "stop" luna asta; mai ales ca esti din bucuresti deci nu trebuie sa anulezi cazare, bilete de avion, etc
- endometrul ce are urme de histero...daca urmele se vad la eco, cred ca sunt destul de serioase



Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -