Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 6 voturi

25 de saptamani


166 raspunsuri la acest subiect

#11
motanik

motanik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.217 mesaje

Postat 07 martie 2010 - 01:27

Extraordinar! [flo]

Sanatate puiului, sa creasca mare!





Deus, poza ta e...incredibila. Mi-au dat lacrimile.

Dumnezeu e mare.







--------------------



Andra si bebe Theodora



Angels wanted to do the moonwalk so God sent one to bring Michael Jackson



We Are the World for Haiti -help now!


#12
roxy

roxy

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.613 mesaje

Postat 08 martie 2010 - 10:53

poza aceea cu degetul care prinde mana s-a spus ca e un trucaj, pentru sensibilizarea oamenilor.In ce sens trucaj, adica doctorul i-a scos mana cu degetul, atat cat sa faca poza , aceasta poza care a facut inconjurul lumii, si nu bebe si-a scos singur mana afara si l-a apucat pe doctor de deget cum se incearca sa se spuna.

In legatura cu bebe mic care s-a nascut la 25 de saptamani de sarcina, ce pot sa spun, e groaznic ca mama sa treci prin asa ceva, sa-l vezi asa mic si neajutorat si sa nu poti face nimic.E bine cand e totul bine, dar sper din suflet sa fie fara probleme, sa aiba o viata frumoasa si linistita, pentru ca se stie ca in aceste cazuri lista cu probleme posibile ce pot aparea pe parcurs este foarte lunga si durereroasa.Ii dores cinca odata sa depaseasca orice problema si sa fie un norocos in viata.



roxy mamica lui Alex (17 august 2007)si Cristi (05 iunie 2000)



[i]









#13
joklk

joklk

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 877 mesaje

Postat 08 martie 2010 - 17:11

Cred ca doar mamicile de prematuri pot sa inteleaga prin ce au trecut parintii aceea atatea luni pana l-au vazut acasa. Totusi teama pentru ei inca nu s-a terminat. Pana nu il vor vedea intr-adevar recuperand tot ce are de recuperat v-a exista un coltisor al fricii in sufletul lor. In acelasi timp cu siguranta isi percep copilul mult mai altfel decat restul. E un sentiment coplesitor sa ii vezi asa de mici cum trebuie sa lupte pentru viata lor.



E intr-adevar o minune![flo]



Johanna mami de strengarita Karla Luiza (14.09.2008)

pozele noastre

Povestea piticului nostru drag Karla-Luiza

universul meu de copil - poze



#14
Sheannamp

Sheannamp

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.335 mesaje

Postat 09 martie 2010 - 21:29

Intr-adevar o reusita remarcabila.
Dar mai e mult de luptat. Un prematur nu este considerat sanatos si recuperat cu adevarat decat in jurul varstei de 7 ani.
Sunt niste mari miracole aceste esente mici dar, simpla supravietuire nu e de ajuns.
Ii doresc si le doresc tuturor prematurilor multa sanatate!
Iar viitoarelor mame sa fie ferite de nasterea prematura!

#15
cosminiq

cosminiq

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.491 mesaje

Postat 18 martie 2010 - 12:47

Sheannamp, ai mare dreptate [pk][pk]
Si eu am nascut la 30 de sapt si de asta am numai un copil[q],imi e frica sa mai trec odata printr-o nastere prematura...nu pt mine ci pentru bebelusul care se lupta pt viata lui[pk][q]
Eu am fost un caz norocos pt ca copilutul meu are aproape 6 ani si e foarte bine.
Asa e viata asta!Unii fac o gramada de copii si nu sunt bucurosi si altii ....
O zi buna va doresc!

[si-eu]Mihaela,mami de ingeras Cosminiq[bonjovi][pup]



http://picasaweb.goo...om/BazarGeneral
http://forum.desprec...TOPIC_ID=148802

#16
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 19 martie 2010 - 00:22

Pentru mine e un mister greutatea de 250 gr la 25 saptamani...Eu am nascut-o pe Daria la 26 saptamani (calculate de mine) iar pe acea bentita de identificare si cardul care se pune in incubator langa fiecare copil (imi pare rau ca nu-l am scanat, dar o sa caut o poza in care se vede)e trecut ca Daria e nascuta la 25/26 saptamani si a avut greutatea de 700 gr.



Deasemenea daca va amintiti de Maria, a lui Floride cires, era nascuta tot la 25 saptamani cu 500 gr.

Mie greutatea de 250 gr mi se pare extrem de mica la aceasta varsta gestationala...





[ruga] Doamne ai grija de Daria Maria



Daria minunea noastra-Poze



Povestea nasterii









#17
p@ulici

p@ulici

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 671 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 12:33

Mi-e tare teama de o astfel de situatie, dar din pacate s-ar putea sa nasc oricand. Printesa mea avea 550 g la 23 de saptamani, acum sper sa mai treaca cateva saptamani timp in care sa stea in burtica si sa creasca cat de mult. Povestile cu final fericit ma incurajeaza mult, dar sunt tare speriata totusi si ma intreb unde ar fi cel mai bine sa nasc, eu fiind din Satu Mare. Poate imi dati voi un sfat.
[gravi] 28+


Gena MTHFR Mutatia A1298C Genotip HOMOZIGOT Tratament: Clexane 0.4, ThromboAss 100, Utrogestan, Prima sarcina Supravegheata de dr. Heim Manuela Satu Mare

#18
dalma

dalma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 201 mesaje

Postat 26 aprilie 2010 - 14:46

Citat:
citat din mesajul lui paulapor
Mi-e tare teama de o astfel de situatie, dar din pacate s-ar putea sa nasc oricand. Printesa mea avea 550 g la 23 de saptamani, acum sper sa mai treaca cateva saptamani timp in care sa stea in burtica si sa creasca cat de mult. Povestile cu final fericit ma incurajeaza mult, dar sunt tare speriata totusi si ma intreb unde ar fi cel mai bine sa nasc, eu fiind din Satu Mare. Poate imi dati voi un sfat.[gravi] 28+
Buna,Sper sa nu fie cazul si va dorim multa sanatate.Cat timp noi am fost in spital, am cunoscut 2 mamici de prematuri din Satu Mare. Nascusera acolo si copii au fost adusi la Maternitatea din Oradea.Daca poti sa te internezi in Oradea, sa ai un medic care sa-ti urmareasca sarcina, eu zic ca merita sa incerci.Sectia de prematuri e nou renovata, foarte curat, conditiile sunt dintre cele mai bune.Oricum, parerea mea este ca in cazurile de prematuritate, doctorii sunt de cele mai multe ori neputinciosi Aici e voia lui Dumnezeu.[ruga] Doamne ai grija de Daria MariaDaria minunea noastra-PozePovestea nasterii

#19
cipriana85

cipriana85

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 65 mesaje

Postat 07 mai 2010 - 12:40

Cat am fost internata ca sa pot sa duc sarcine, a nascut o femeie , la 25 de sapt, 700 gr. , al saptelea copil in familie, nu a avut nevoie de nici o alta interventie in afara de stat la incubator.
Copii speciali.
Sa le de-a Dumnezeu multa sanatate.

PUPICI

#20
oana_cnt

oana_cnt

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 12 mai 2010 - 01:06

Vin cu o mare rugaminte la voi in numele Danei (Noname), care azi a nascut doua fetite, una de 420 de grame una de 510 grame! Traiesc inca dar sansele sunt minime ,minime! Ne roaga sa ne rugam pentru ele ,e disperata si plange de ti se rupe sufletul.

sarcina a fost obtinuta greu, prin FIV si cu multe probleme!

Va rog din inima rugati-va pentru micute sa traiasca si sa fie bine!



Oana




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -