Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copiii si pericolele internetului


21 raspunsuri la acest subiect

#1
bathsheba

bathsheba

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 01 martie 2010 - 10:50

Ciberspatiul este o jungla, unde nu totdeauna se respecta legalitatea. Unul din cele mai mari pericole le reprezinta chiar desenele animate si jocurile cele mai nevinovate. V-ati intrebat vreodata de ce dupa vizionarea unui film de animatie, copilul vostru vrea sa-i cumparati o anumita jucarie, produs de imbracaminte, bautura racoritoare etc? Unele dintre filme contin mesaje subliminale, adica acele mesaje care nu sunt percepute constient, dar pot determina un anumit comportament. Daca s-ar limita numai la publicitatea comerciala, ar fi inca bine. Dar unele sunt ilegale si pot face mult rau. Avem datoria sa raportam astfel de saituri pirat ce ni se par suspecte.

#2
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 martie 2010 - 11:19

Eu nu m-as duce cu gandul chiar pana la mesaje subliminale. Pur si simplu copilul indrageste un personaj si doreste sa il aiba sub forma de jucarie. Este o dorinta perfect justificata si normala.
Ramane la latitudinea parintelui daca o cumpara sau nu.

Violenta, sexul, mesajele usor erotice din anumite desene animate pot determina un anumit comportament si chiar pot deschide calea spre o dezvolatre hormonala mai rapida. Si aici trebuie sa intervina tot parintele.

De unde stim ca un site este pirat? Unde sa-l raportam?

Nu este mai bine ca noi parintii sa ne protejam copiii prin parental control? Este special conceput si mai mult de atat este gratis, lipsit de virusi si se downloadeaza simplu fara batai de cap.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

#3
sanziana72

sanziana72

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 846 mesaje

Postat 01 martie 2010 - 19:30

Nu stiu daca sunt mesaje subliminiale, din cate stiu sunt interzise prin lege. Dar se descurca foarte bine si cu reclamele legale. Cantitatea de reclame care se vehiculeaza la televizor e atat de mare incat, prin repetitie, ni se imprima in creier.



Chiar ma gandeam zilele trecute ca ar putea folosi logica reclamelor ca sa ii invete ceva pe copii. In loc sa imi cante "Hai in lumea Barni", mai bine le-ar recita zilnic "Zdreanta" sau tabla inmultirii (pana la scoala ar sti tot). Fiica mea chiar nu are nevoie sa invete ce bun e samponul X ca iti face parul fara matreata (cel putin momentan) [:D].



"We can do no great things - only small things with great love." ("Nu putem face lucruri mari – doar lucruri mici cu multa dragoste.")Mother Teresa (1910 - 1997)



Un strop de creatie

#4
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 01 martie 2010 - 19:53

Citat:
citat din mesajul lui viviana

Eu nu m-as duce cu gandul chiar pana la mesaje subliminale. Pur si simplu copilul indrageste un personaj si doreste sa il aiba sub forma de jucarie. Este o dorinta perfect justificata si normala.
Ramane la latitudinea parintelui daca o cumpara sau nu.

Violenta, sexul, mesajele usor erotice din anumite desene animate pot determina un anumit comportament si chiar pot deschide calea spre o dezvolatre hormonala mai rapida. Si aici trebuie sa intervina tot parintele.

De unde stim ca un site este pirat? Unde sa-l raportam?

Nu este mai bine ca noi parintii sa ne protejam copiii prin parental control? Este special conceput si mai mult de atat este gratis, lipsit de virusi si se downloadeaza simplu fara batai de cap.

Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi



Corect!

Batsheba, daca tie ´´ti se pare´´ ceva nu inseamna ca este chair asa cum ti se pare.La ce anume te referi, ce ti s-a intamplat?


#5
desprecopii

desprecopii

    Membru de baza

  • Administrators
  • 6.113 mesaje

Postat 01 martie 2010 - 20:07

Aici veti gasi cele 10 reguli pentru parintii ai caror copii isi petrec timp pe internet.



[dc]



**************

Citesc cu placere: Supereva.ro | Blogul meu |

#6
bathsheba

bathsheba

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 38 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 11:05

[/quote]

Batsheba, daca tie ´´ti se pare´´ ceva nu inseamna ca este chair asa cum ti se pare.La ce anume te referi, ce ti s-a intamplat?

[/quote]



"Mi se pare"? Ia citeste asta!

http://www.jurnaluld...amenintata.html

#7
conchita

conchita

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.238 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 11:25

Citat:
citat din mesajul lui bathsheba

"Mi se pare"? Ia citeste asta!

http://www.jurnaluld...amenintata.html





mi-as dori sa fie posibil sa-mi returneze cineva timpul pierdut definitiv sa citesc mizeria aia de "articol".



reclama mascata

#8
Iasmin08

Iasmin08

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.100 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 11:53

Desigur ca trebuie sa existe anumite limite in ceea ce priveste utilizarea internetului de catre copii. Dar avand in vedere ca in viitor se pare ca va fi utilizat din ce in ce mai mult, avand in vedere cat de repede evolueaza acest teritoriu (al internetului, al software-urilor) nu cred ca le putem interzice accesul (chiar daca e cam greu de triat absolut tot accesul lor- vorbesc de o varsta mai mare). Nu putem sa le cerem sa nu se alieze progresului- Tv, calculator, card bancar si toate beneficiile lor impreuna cu dezavantajele lor. Ba dimpotriva, eu cred ca trebuie sa invatam din mers impreuna cu ei pentru ca nu ar fi de mirare sa ne invete anumite detalii (in fond sunt mai toti minitehnici). Impreuna cu ei si pentru ei e raspunsul, nu privarea.[flo]

Iasmin, mama de strengar de 8 anisori

#9
Lali

Lali

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.893 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 12:31

Citat:
citat din mesajul lui bathsheba
Batsheba, daca tie ´´ti se pare´´ ceva nu inseamna ca este chair asa cum ti se pare.La ce anume te referi, ce ti s-a intamplat?"Mi se pare"? Ia citeste asta!http://www.jurnaluld...amenintata.html
ooooops! [bang][bang][bang] cred intr-adevar ca link-ul de mai sus e unul din pericolele internetuluiEdit: pericol pentru oameni mari, nu pentru copii

#10
ladyJ

ladyJ

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.837 mesaje

Postat 02 martie 2010 - 12:43

Citat:
citat din mesajul lui conchita
Citat:
citat din mesajul lui bathsheba"Mi se pare"? Ia citeste asta!http://www.jurnaluld...amenintata.html
mi-as dori sa fie posibil sa-mi returneze cineva timpul pierdut definitiv sa citesc mizeria aia de "articol".reclama mascata
Ok, merg pe mana ta Conchita. Nu-l citesc. [:D]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -