Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (39)


198 raspunsuri la acest subiect

#191
JulyMorning

JulyMorning

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.234 mesaje

Postat 10 februarie 2010 - 18:14

Ah, da, mai era ceva.

Vivela, scuzati intarzierea cu care raspund. Da, se poate cumpara cu card in lei si de pe amazon si ebay. Eu nu am decat 2 carduri in lei, in valuta nu am deloc si cu astea doua am facut plati pe internet, in o gramda de tari si n-am avut nici o problema. Doar ca depinde de politica bancii la ce curs face schimbul valutar. In principiu nu iesi mai prost decat la orice casa de schimb valutar.



_____________________________________

Our future determines our past



bobocica Maia(28.08.2008)

Poze

[gravi]20+

#192
Crissy_C

Crissy_C

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 707 mesaje

Postat 10 februarie 2010 - 18:14

Bafta multa Bia si July maine la ecografii!!![majoreta][majoreta] Sa veniti cu cele mai bune rezultate si bebei mari si jucausi!
July, eu pe a mea o simt in toate partile [:D] In sensul ca daca sta cu capul in jos sau invers, in picioare, poti s-o simti si ft jos, de ce nu? Daca sta pe orizontala, atunci simti in laterale[:)]

Softurela, da, si eu sper sa se aplice la toata lumea compensarea asta de 100% pt minim 6 saptamani. Vezi ce-ti spun cei de la HR de la tine, dar sa-ti arate si articolul de lege! [:D] Ca nu se stie niciodata...

Cristina, fericita [gravi] 22+ cu [fetita] Patricia

#193
rosanne

rosanne

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 386 mesaje

Postat 10 februarie 2010 - 18:33

Asa...am revenit si eu



July la 20 de saptamani fundul uterului(inaltimea) este la nivelul ombilicului, de asta o simti decat pana acolo.....



Cu legea asta....eu am cautat contractul colectiv de munca, dar nu scrie nimic acolo de concediul de maternitate si de cei 15%. Eu vreau sa depun cerere cand duc concediul prenatal....nu am ce pierde.

Apropo Cristina_26, tu ai profitat de articolul asta?



Eu acum sunt in concediu de odihna pana vineri, apoi saptamana viitoare imi iau concediu medical 100% pe acut si apoi pe 22 feb intru in concediu prenatal, pana la DPN 73 de zile....eu zic ca e ok....mi-am lasat 12 zile dupa cele 42 zile obligatorii la postnatal.



Roxy [gravired] 28+ cu [fetita] Diana





Site-ul meu


Site-ul nostru


#194
softurela

softurela

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.049 mesaje

Postat 10 februarie 2010 - 18:48

Citat:
citat din mesajul lui Crissy_C

Softurela, da, si eu sper sa se aplice la toata lumea compensarea asta de 100% pt minim 6 saptamani. Vezi ce-ti spun cei de la HR de la tine, dar sa-ti arate si articolul de lege! [:D] Ca nu se stie niciodata...

Cristina, fericita [gravi] 22+ cu [fetita] Patricia


Nu am aflat mare lucru de la HR, serviciul de calcul salarii e externalizat...deci fetele nu stiu mare lucru.
In schimb, sefa mea mi-a confirmat ca a luat 100% brut in primele 6 saptamani si apoi a intrat pe limitare.
Finuta mea mi-a zis ca ea nu a luat 100% ci 85%. Deci, cred ca depinde de la firma la firma...unele mai trag teapa.
Eu acum 2 ani, nu-mi amintesc sa fi luat 100% din brut in schimb am beneficiat de limitare. Am luat cu 14 mil mai putin decat 85% din sal brut.
Am primit si un salariu mediu brut pe unitate deci per total am iesit bine.

Mami de fetite: Diana (15.dec.2007) si 22+

Nasterea unui Miracol: http://forum.desprec...TOPIC_ID=134518

#195
arturicii

arturicii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.117 mesaje

Postat 10 februarie 2010 - 19:03

am reusit si eu sa aduc la lumina camera baietilor ca mai nou i-a apucat si acasa cheful de desenat si decupat; nu va zic ca la 6 dim s-au trezit ca aveau treaba...

Olivia, azi cu gandul la tine m-am trezit si imi pare rau ca te-a necajit sotul cu reactia lui.
Insa o sa vezi ce mamica super vei fi ptr baietel.[pup] In plus, poate veti vrea sa incercati si o surioara.

Eu m-am amuzat teribil ieri la echo ptr ca ne-a zis dr ca sansele ca sotul meu sa aiba o fetita (va reamintesc, are 4 baieti) erau cam de 3%..... A zis si dr ca ar trebui sa se simta ca si cum a castigat la loterie.

Aveam un card cadou de la Mos si ieri dupa echo l-am rezolvat; era la un magazin cu haine ptr gravide; mi-am luat 2 sutiene ptr alaptat (unul cu sarma si unul ptr noapte, fara) si o perna ptr alaptat.
Nu va zic ca aseara se bateau baietii mei care sa doarma cu perna....




Ioana,
[comoara]Philip 6ani, [cavaler]Yann 6ani, [8**]Sabina 28+



#196
arturicii

arturicii

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.117 mesaje

Postat 10 februarie 2010 - 19:13

Roxy (Roseanne), da, dr nu prea crede ca nu o sa sangerez pana la termen si ptr ca nu vrea sa opereze pe uter in contractii/hemoragie prefera varianta safe ptr mine adica sa o scoata pe Sabina la 37-38 sapt;
Cica in martie facem programarea.
Tare asta cu regimul disociat; ieri am mancat toata ziua numai....humus. Deci disociat[:D]. Am gasit niste variante de humus cu masline, umus cu ceapa prajita, humus cu lamaie, humus cu ardei iute. Nu m-am putut opri toata ziulica.

Cristina, nu am nici o problema, inca, legata de cezariana anterioara. Insa nici nu apasa bebe atat de jos. Te anunt cand apare ceva

Ioana,
[comoara]Philip 6ani, [cavaler]Yann 6ani, [8**]Sabina 28+



#197
NicoletaB

NicoletaB

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.171 mesaje

Postat 10 februarie 2010 - 19:17

Softurela- cand se da aceasta compensare? in prenatal sau in postnatal?

[gravired]20+ [baietel]

#198
mai_iun_2010

mai_iun_2010

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 10 februarie 2010 - 19:29

[flo]
Sa continuam aici!
[flo]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -