Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

Romanii din Marea Britanie (28)


520 raspunsuri la acest subiect

#41
alexroco2010

alexroco2010

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 14 august 2011 - 17:49

Buna ,

S i eu acum am terminat curatenia ca am schimbat ceva mobila in dormitor .Pai sa stii pt student finance tot 3260 primesc si anul asta deja am confirmarea nu sa schimbat nimic .Este o suma fixa .Am primit deja scrisoarea .Anul trecut tot atat am primit insa pt ca am aplicat tarziu i-am primit toti intr-o transa .Anul asta in schimb vor fi 3 transe.Ce sa spun multe eseuri si 2 examene matematica si biology .examenele usoare pt mine .Eu am mai facut o facultate in tara.In schimb eseurile destul de grelute .Primul an ai applied biology , individual in society ,law and ethics , un portofoliu cu eseuri 5 la nr si un eseu care trebuie facut dupa un model de pacient din placement .cam asta destul de grelute dat fiind faptului ca eu nu am avut prea mult timp de citit.
In rest a fost ok.

Eu am aplicat la midwife si mi-au pus sa ma transfer la adult nursing pt ca nu am nici o experienta in domeniul medical si sa incep cu asta .La lsbu se prefera top up sau curs accelerat cum spun ei pt midwife .Se accepta numai studentii care au facut adult nursing in prealabil.

In rest astept sa incep noul an pe 5 septembrie si mamai pregatesc la biologie ca am avut o tema de vacanta de vreo 30 pagini.

Te pup si sper sa ne mai povestim .Id meu de mess e roco1617@yahoo.com

Roxana

#42
julia23

julia23

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 107 mesaje

Postat 17 august 2011 - 00:46

Buna seara

Sotul meu lucreaza in Anglia,eu as dori sa vin cu fetita in octombrie dar am nevoie de procura de la el ca sa ii fac pasaportul si sa pot iesi cu ea din tara.
Va rog mult daca stiti unde ar trebui sa mearga el pt. a-mi face procura si cam cat ar costa.

Multumesc mult![pup]

Adriana si Julia(06.11.2003)
http://community.web...ser/julia062003

#43
alexroco2010

alexroco2010

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 18 august 2011 - 02:18

Buna Julia ,

Daca sotul tau este deja in Anglia procura trebuie sa o faca la consulatul roman din Londra .Are nevoie de datele tale ale copilului si de buletinul lui.Cred ca dureaza cam o jumatate de zi in perioada asta ca este foarte aglomerat, trebuie sa mearga de dimineata .Am fost saptamana trecuta sa-i reinoiesc pasaportul fiului meu si era acolo o mare harmalaie am avut de facut si o procura .Procura costa in jur de 60 euro .Multa bafta cu actele!!

Roxana mamica de nazdravan Alexandru Lucian Mihail

#44
alexroco2010

alexroco2010

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 18 august 2011 - 02:22

Draga Julia ,

Am recitit mesajult tau si in cazul in care vrei sa-i faci si pasaport fetitei ai nevoie de 2 procuri .Una pt pasaport si una pt calatoria ta cu ea .Cred ca pt procura pt pasaport ai nevoie si de copia certificatului de casatorie cred .

Mai poti verifica mai multe pe site-ul ambasadei romane la londra sectia consulara .Incearca linkul asta http://londra.mae.ro...ang=ro&id=10435 la sectiunea acte notariale .


Mult noroc ,

Roxana mamaica de nazdravan Alexandru Lucian Mihail

#45
MissJJ

MissJJ

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.846 mesaje

Postat 18 august 2011 - 03:05

Roxana te-am adaugat.[flo]
Pt cei ce au aplicat anul trecut a ramas suma la fel, dar pt noii aplicanti a scazut din cate se pare.
Bafta in noul an!
Eu merg la inceputul lui sept la the new starter event la univ si in aceeasi zi seara merg la ceremonia de terminare a cursului la colegiu. Abia astept si eu sa termin toate hartiile si sa pot incepe odata. De inceput incepem in ultima sapt din sept.

[pup]



_______________________________________________________________________
Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not.
Anatole France


#46
alexroco2010

alexroco2010

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 19 august 2011 - 00:09

Buna ,

Eu am prietena care a inceput in mai la mental health nursing si tot la fel i-au dat .Pt nursing e o suma fixa asa mi sa spus.
Oricum multa bafta.

Dar probabil pt ca tu esti la degree e diferita suma .Eu am aplicat la degree dar cand am mers la examen comisia ne-a sfatuit sa ne schimbam dosarul la diploma si la sfarsitul anului 2 daca dorim sa ne transferam la degree in felul acesta vom avea bursa asigurata fara sa ne testeze veniturile .Si si ne-au explicat ca la angajare oricum nu conteaza daca avem degree sau diploma si asa ca toti cei care am aplicat pt degree ne-am transferat la diploma .Oricum daca am fi ramas la degree tot la un loc cu cei de la degree studiam doar ca notarea noastra era cu 10% mai stricta .Practica si tot ce era de facut faceam la fel.

Oricum sper sa mai vorbim pe mess.

Te pup

Roxana mamica de nazdravan Alexandru Lucian Mihail

#47
MissJJ

MissJJ

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.846 mesaje

Postat 19 august 2011 - 02:28

Aaaa pai vezi de aia, noi am fost sfatuiti sa aplicam pt degree, ca diploma o faze out acuma si era vb ca atunci cand te transferi din cauza ca o sa fie 2013 o sa trebuiasca sa platim ultimul an si nu mai primesti suma fixa. La mine toate o sa fie assesed in fct de income, dar na decat deloc e bun si asa.
Da mai vb, vezi ca eus mai mereu invisible, da un buzz cand esti prin zona sau lasa mesaj si raspund cand apuc ca na cu maimutele pe cap nu stau mereu la calculator das around si raspund intr-un final. [pup]

_______________________________________________________________________
Stupidity is far more dangerous than evil, for evil takes a break from time to time, stupidity does not.
Anatole France


#48
motanik

motanik

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.217 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 04:18

Hello englezoaicelor, ce mai faceti? Liniste si pace la subiectul nostru, wake up! [:D] Cum ati petrecut vara asta? Sunteti gata de scoala?



--------------------



Povestea minunilor





#49
alexroco2010

alexroco2010

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 16 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 13:11

Motanik,

Buna,


Gata de luni incep si eu cursurile .Vacanta mai mult am dedicat-o celui mic .Am incercat sa petrecem cat mai mult timp impreuna .Am facut vizite prin imprejurimi .Anul asta nu am reusit sa plecam in alta parte .Planuim o vacanta de sarbatori in Ro si in vara urmatoare plecam intr-o vacanta mai lunga .
Tu pe unde esti in Londra sau ?

Roxana mamica de nazdravan Alexandru Lucian Mihail

#50
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 02 septembrie 2011 - 16:19

Buna fetelor,
Noi am fost in Spania 2 saptamini, apoi un weekend prelungit in Tenby
http://www.tenbyvisitorguide.co.uk/
unde a fost extraordinar de frumos, ne-am odihinit si clatit ochii si mintile, iar in weekendul trecut am fost in Salisbury

http://en.wikipedia.org/wiki/Salisbury

superfain, peisaje de vis, catedrala fosrte frumoasa, desi in nspe ani de cind sint aici am vazut destule, dar asta chiar e deosebita.
Inainte de asta am fost la Stonehenge

http://www.stonehenge.co.uk/about.php

N-am fost prea impresionati de aia nici n-am stat prea mult pe acolo.

Mota, voi pe unde ati fost?



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -