Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cine ne poate ajuta ?


19 raspunsuri la acest subiect

#11
liliana csaki

liliana csaki

    Membru junior

  • Moderators
  • 677 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 13:34

Gabriela, nu ma supar ca n-am de ce, dealtfel observatia ta mi se pare de bun simt si logica, cand faci un copil e nevoie de amandoi[:D], de ce ar fi in cazul adoptiei altfel?

Eu la "DPC evalueaza familia functie de modul de implicare in intocmirea dosarului, de numarul de drumuri pe care le fac IMPREUNA la asistenta sociala care se ocupa de caz" ma refeream, dar poate ca nici vivi nu s-a exprimat tocmai bine.

In rest sunt cu totul de acord cu tine, trebuie in primul rand sa-si doreasca amandoi(oricare-ar fi ei) sa faca pasul si atunci gasesc si resurse.

Situatia legala a copilului tot ei trebuie sa o rezolve si au si competenta necesara sa vada daca toate actele sunt corect intocmite. Dealtfel, in mod normal familia adoptatoare si fam naturala nici n-ar trebui sa se intalneasca.

bafta,



Pozele noastre

Poze noi

#12
oana_mm

oana_mm

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 18:19

Vivi - bine ai venit si sa dea Dumnezeu sa iti rezolvi dosarul cat mai repede si cu cat mai putina bataie de cap.
Eu sunt tot pe sectorul 3 si trebuie sa le iau apararea celor de la DPC pentru ca eu, fara sa cunosc pe absolut nimeni, nu am avut nici un fel de probleme cu ei. Totul a mers uns pana la proba contrarie.
Cand ma luptam sa il aduc pe Eric acasa m-a sfatuit cineva astfel: Fa-te frate cu dracu' pana treci puntea. Si eu ca si multe alte fete care au trecut prin furcile caudine ca sa ne vedem cu bebelusii acasa, am lasat orgoliile deoparte si am incercat sa parem cat mai dragute si mai saritoare chiar cu persoane care nu meritau acest lucru absolut deloc.
Si totusi, eu am avut parte de foarte multe persoane complet necunoscute care m-au ajutat nesperat de mult si s-au purtat incredibil de frumos.
Ce stiu si eu sigur este ca la sectorul 3 nu sunt copii adoptabili sub 2 ani. Poate de asta s-au uitat ele asa stramb la tine cand le-ai spus ce vrei. Dar din cate stiu eu legea spune ca poti sa iti gasesti copilul oriunde in tara nu numai in Bucuresti.

Oana si bb Eric (20.05.2004)
http://www.lamaze.ro
http://community.web...om/user/oana_mm

#13
vivi.vio

vivi.vio

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 18:45

Qsar, Liliana si Aissa
In primul rand vreau sa va spun ca nici nu realizati cat de mult conteaza ce scrieti si din aceasta cauza scriu tot la acest subiect,pentru ca ma ajuta ce spuneti.Daca e cazul sa scriu la alt subiect,va rog sa-mi spuneti.
In ceea ce priveste comportamentul(implicarea) cuplului in intocmirea dosarului,poate exprimarea mea nu a fost ce mai fericita, dar s-a inteles ce am vrut sa zic.Am stat si am analizat si e logic ca ei sa urmareasca gradul de implicare in intocmirea dosarului pentru ca au de realizat profilul psihologic al familiei adoptatoare.
Aissa, sunt de acord ca depindem de cei de la DPC si am de gand sa "las capul mai jos" , cand e cazul si in niste limite.In cazul fetei tale ai spus ca cineva de la DPC a luat-o pe mama si a dus-o la notar.
Dupa o prima citire a legii actuale :
"ART. 14
Pãrinþii fireºti ai copilului sau, dupã caz, tutorele acestuia trebuie sã consimtã la adopþie în mod liber, necondiþionat, ºi numai dupã ce au fost informaþi în mod corespunzãtor asupra consecinþelor adopþiei, în special asupra încetãrii legãturilor de rudenie ale copilului. Direcþia în a cãrei razã teritorialã locuiesc pãrinþii fireºti sau, dupã caz, tutorele este obligatã sã asigure consilierea ºi informarea acestora înaintea exprimãrii de cãtre aceºtia a consimþãmântului la adopþie ºi sã întocmeascã un raport în acest sens.
ART. 15
(1) Consimþãmântul pãrinþilor fireºti sau, dupã caz, al tutorelui se dã în faþa instanþei judecãtoreºti o datã cu soluþionarea cererii de deschidere a procedurii adopþiei.
(2) În cazul adopþiei copilului de cãtre soþul pãrintelui sãu, consimþãmântul pãrintelui firesc se dã în formã autenticã prin act notarial.
(3) O datã cu solicitarea consimþãmântului prevãzut la alin. (1), instanþa solicitã direcþiei raportul care confirmã îndeplinirea obligaþiei prevãzute la art. 14.
ART. 16
(1) Consimþãmântul la adopþie al pãrinþilor fireºti ai copilului sau, dupã caz, al tutorelui poate fi dat numai dupã trecerea unui termen de 60 de zile de la data naºterii copilului înscrisã în certificatul de naºtere.
(2) Pãrintele firesc sau, dupã caz, tutorele poate revoca consimþãmântul în termen de 30 de zile de la data exprimãrii lui în condiþiile legii.
ART. 17
(1) Consimþãmântul la adopþie al copilului care a împlinit vârsta de 10 ani se dã în faþa instanþei judecãtoreºti, în faza încuviinþãrii adopþiei.
(2) Adopþia nu va putea fi încuviinþatã fãrã consimþãmântul copilului care a împlinit vârsta de 10 ani.
(3) Anterior exprimãrii consimþãmântului, direcþia în a cãrei razã teritorialã domiciliazã copilul care a împlinit vârsta de 10 ani îl va sfãtui ºi informa pe acesta, þinând seama de vârsta ºi de maturitatea sa, în special asupra consecinþelor adopþiei ºi ale consimþãmântului sãu la adopþie, ºi va întocmi un raport în acest sens.
ART. 18
(1) Consimþãmântul adoptatorului sau familiei adoptatoare se dã în faþa instanþei judecãtoreºti o datã cu soluþionarea cererii de încuviinþare a adopþiei.
(2) Dacã persoana care doreºte sã adopte este cãsãtoritã, este necesar ºi consimþãmântul soþului sãu, cu excepþia cazurilor în care acesta este în imposibilitate de a-ºi manifesta voinþa. Dispoziþiile alin. (1) se aplicã în mod corespunzãtor"..............
plus prevederile legate de familia largita (prin care eu,in interpretarea mea am inteles rudele firesti pana la gradul IV), am concluzionat : INSTANTA,AVOCAT,NOTAR,JURIST,DPC,EU si SOTUL,RABDARE,CALM,VERIFICARE RIGUROASA A DOCUMENTELOR ,ASTFEL INCAT SA FIE INATACABILE DIN PUNCT DE VEDERE JURIDIC.
Va rog sa nu ma catalogati ca fiind o persoana infatuata, ci sa ma priviti ca o viitoare mamica cu o grija excesiva de a nu-i fi luat copilul mai tarziu de catre parintii firesti.
Oricum aspectul acesta e foarte mult discutabil, se poate intampla oricand, suntem constienti si pregatiti psihic si eu si barbatul meu,dar nu suntem de acord ca asta sa se intample din cauza unor scapari in acte pe care e datoria noastra ca parinti sa le preintampinam.



#14
liliana csaki

liliana csaki

    Membru junior

  • Moderators
  • 677 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 19:20

Vivi, instanta verifica toata documentatia, mai mult acum toate procedurile trec prin instanta, se fac cu acordul acesteia asa ca este total exclus sa existe vicii de procedura si in consecinta, odata ce hotararea ramane definitiva, nimic nu se mai schimba. Probabil ca toate ne-am pus diverse intrebari la vremea noastra dar nici sa nu-ti treaca prin cap ca s-ar putea intampla ceva de genul asta dupa ce ai incheiat procedurile.



Pozele noastre

Poze noi

#15
vivi.vio

vivi.vio

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 20:09

Bun, Liliana, sa dea Dumnezeu sa fie asa si sa-mi fac griji de pomana.Vom trai si vom vedea.
Acum am alta prioritate :caracterizarile.Ma intreaba oamenii cam ce sa scrie in ele,pe ce sa puna accent,ce forma sa aiba...
Puteti macar sa ma ajutati cu niste sfaturi cam ce trebuie sa contina, daca nu cu un model?Cu celelalte acte am vorbit si le facem fara probleme.
Multumesc

#16
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 20:53

vivi.vio,

De unde trebuie caracterizarile? De la job si...?

Daca trebuie de la prieteni, preferabil este sa rugati prieteni care sunt deja parinti. In principiu trebuie sa scrie de cand va cunosc, ca se poate pune baza in voi, ca sunteti saritori, si, daca au copii, ca va purtati frumos cu bb, ca va jucati... De-astea. Iar formularile sa fie pe cat posibil in limbaj simplu, nu juridic. Recomandarile de la munca trebuie sa precizeze ca sunteti seriosi, apreciati de sefi si colegi, ca sunteti persoane de actiune, buni coechipieri... bla-bla!

Si revenind la problema initiala, daca asta va linisteste, este in regula sa apelati la ajutorul unui avocat, dar numai pentru consultanta (privata) sa va explice neclaritatile din lege, nu sa va asiste sau reprezinte in relatia cu autoritatile.

Succes,
Q

#17
aissa

aissa

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.589 mesaje

Postat 04 februarie 2005 - 23:54

Cei de la DPC sunt obligati sa faca dosarul "beton" inainte de a intra in instanta, nu o sa se prezinte nimeni cu documente ce pot fi atacate. Asta cred ca e motivul pentru care acum e o pauza, cred ca se instruiesc ce si cum au de facut. La consimtamant nu ii obliga nimeni pe parinti. Cand am spus ca a fost cineva si a luat-o pe mama m-am referit ca in ziua Z, cand putea fi luata declaratia, s-a dus cineva sa o cheme si au fost impreuna la notar. Altfel cine stie daca ar veni singura.

Caracterizari eu am avut 2, una de la niste prieteni (care au spus ca ne cunosc de ani multi, ca suntem o familie unita, stiu ca ne dorim mult un copil si sunt convinsi ca putem sa-i asiguram un climat propice unei dezvoltari armonioase....scrisa de mana, maxim 1/2 pagina) iar a 2-a de la mine de la serviciu, de la sefa mea (ca de 10 ani de cand lucrez acolo m-am afirmat ca un om serios, am avansat de la pozitia ...la pozitia cutare, ca in anul ...m-am casatoric cu "gagiu" si ca viata noastra parea lipsita de griji si tot ce ne lipsea era un copil. Ca in urma diferitelor tratamente si investigatii s-a dovedit ca nu putem...si ca dumneaei considera ca suntem o familie foarte potrivita sa fim parinti...). Ceva de genul asta am avut eu, suna pe alocuri caraghios si pompos, dar nu trebuie sa fie standard ca sa nu para trase la xerox.






Cristina si[zana] Alexandra(30.09.2004)[foto]

#18
vivi.vio

vivi.vio

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 71 mesaje

Postat 07 februarie 2005 - 17:16

Multumesc pentru ideile legate de Caracterizari.Sunt foarte bune si pun oamenii la treaba saptamana asta.
Cat despre dosare"beton", nu vreau sa par pesimista,ci sunt doar realista,dar de vicii de procedura datorate,de exemplu, aparitiei unei rude de pana la gradul IV(dovedita),peste un timp de....ani, ce ziceti?
Lipsa declaratiei de la acea ruda ce implica oare?V-ati gandit? Eu ma gandesc si urmeaza sa aflu exact cat de curand.Promit ca va voi scrie.
Tot ce pot sa va spun este ca acum cu noua lege lucrurile sunt mult mai complicate decat inainte si din cate am aflat si eu e o perioada in care si ei stabilesc modul de aplicare practica a Nornelor metodologice.

#19
angy

angy

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 13 mesaje

Postat 25 februarie 2005 - 09:48

[copil]Buna ziua!Eu acum citeva zile am inceput sa fac atestatul pentru mine si sotul meu,in momentul asta el se ocupa de banii familiei,adica munceste non-stop ,dar isi va face timp sa vina la acele intilniri.Nu am retinut numele dar avea dreptate cineva mai inainte care zicea ca trebuie sa gindesti pozitiv.Fata cu care am vorbit eu la adoptii mi s-a parut ok,mai vad.Problema mea e alta ,ce inseamna doua caracterizari,de la munca?de la prieteni?Noi am inceput sa muncim de la revolutie numai privat,adica nu am avut sefii?Cine ne caracterizeaza?[?]Bafta in continuare ,cu actele, ca ne trebuie la totii![:D]

angy


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -