Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

iubitul nu vrea bebelusul


28 raspunsuri la acest subiect

#21
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 29 iunie 2011 - 14:05

marius, nu m-am exprimat eu corect.

am vrut sa spun ca utilizatorul respectiv putea sa urmareasca firul discutiilor de la subiectul initiat, fara sa se mai logheze pe forum, ramanand "invizibil". in acest caz nu se mai putea vedea daca a mai accesat forumul. sau voi verificati si IP-ul calculatorului de pe care este accesat forumul ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#22
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 29 iunie 2011 - 14:55

Faptul ca e invizibil nu presupune ca nu este logat.



Eu pur si simplu / Pagina legislativa

#23
oanap85

oanap85

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.357 mesaje

Postat 05 iulie 2011 - 15:01

nu conteaza daca subiectul e la misto sau nu insa vreau sa-mi spun parerea si pt voi ...cred ca tipa s-a gandit ce se poate intampla daca nu se protejeaxa ,deci si-a asumat o oarecare raspundere...EL,are parinti deci banuiesc ca s-a gandit si la asta, nu?...ea la 25 de ani e destul de matura sa faca copii,eu la 26 de ani am 3 copii si sunt mai responsabila decat sotul meu la 35,dar asta pt ca el e plecat toata ziua si cand ii spun sa stea putin cu ei imi spune"nu ma descurc"asa vinovat si trist[:-@]...poate sa vina sa spuna "tati a plecat",noi vom fi alaturi de ea si o vom incuraja pt ca eu personal daca pastreaza copilul o felicit si nu am decat cuv de lauda pt ea...ce rost are sa o criticam pt faptul cum s-a intamplat faptul e deja consumat...poti sa cunosti pers si o luna ,sa faci copil sa te casatoresti cred ca asta nu tine de timp,poti sta si 10 ani cu op pers si sa-ti dai seama ca de fapt nu o cunosti

#24
IonescuOana

IonescuOana

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 688 mesaje

Postat 29 august 2011 - 03:48

Oare ce s-a intamplat pana la urma?

O DAU PE SOACRA-MEA, DAR NU LA SCHIMB, CI PE DEGEABA! DAR NICI ASA NU CRED S-O IA CINEVA!

#25
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 31 august 2011 - 22:22

Citat:
citat din mesajul lui Matzaila_81

Nu, sa explice cum de cu atatea mijloace de conceptie ea a ramas gravida? Acum s-a inteles?
Ma asteptam sa nu fie nevoie de atatea precizari dar iata ca uneori e mai dificil.

Nu poti sa te joci cu asa ceva. Nu e ceva cu care sa glumesti. Opa, am simtit fluturasi in stomac, ia sa vad daca merge sa fac si un copil pentru ca pot pur si simplu.
Multe femei se casatoresc din pacate avand in minte doar imaginea nuntii si multe fac copii gandindu-se doar la ce hainute dragute o sa-i cumpere.
Uneori se intampla insa si accidente si te poti trezi insarcinata la cateva luni de relatie fara sa fi planificat asta.
Eram curioasa cazul asta in ce categorie se incadreaza.


Dar de ce te intereseaza? E problema ta cum a ramas gravida? Ti-a venit la usa sa se planga? S-au terminat programele la OTV?
Indiferent cum a ramas gravida, important e ca fata isi doreste copilul si ca o intereseaza ce e mai bine si nu sa-l nasca si sa-l arunce prin vre-un container sau ghena de gunoi. Si eu am fost mama singura, ramasa gravida dupa o relatie de 6 ani, el nu si-a dorit copii, toti imi spuneau sa avortez ca asa e cel mai bine pentru mine si rezultatul este in camera ei si a implinit 14 ani in mai si am crescut-o SINGURA. Sa-ti dau detalii cum am ramas gravida? Vrei si ora? Ca ziua o stiu sigur.

Mami_tati, e posibil ca iubitul tau sa nu accepte copilul niciodata sau sa se indragosteasca subit cand il va vedea prima data. In prima situatie, iti va fi foarte greu, extrem de greu dar vei avea si momente super frumoase. Si nu esti singura. Daca ai nevoie de ajutor e de ajuns sa deschizi gura. Fara jena. Multa bafta si sa fie bine.

----------------------------------------------
mama de Alexa,minune vie, 23mai1997 si Sandra ingeras 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA!

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprec...88&whichpage=11

#26
Matzaila_81

Matzaila_81

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.655 mesaje

Postat 01 septembrie 2011 - 11:26

Laura, daca iubitul tau nu vroia copii si tu ai ramas accidental insarcinata ceea ce acum 14 ani se intampla foarte usor este de laudat ca te-ai descurcat atat de bine si ca ai pastrat copilul.
Daca insa stiai ca nu vrea copil si intentionat ai ramas insarcinata atunci e o bila neagra pentru tine si nu este nimic de lauda in asta. I-ai refuzat din start copilului tau sansa de a creste intr-o familie formata din mama si tata asa cum e de preferat.
La asta ma refeream. In momentul de fata e foarte usor sa te protejezi. Sunt atatea mijloace prin care poti evita asta daca nu vrei cu adevarat. Ok, si acum sunt accidente dar foarte, foarte putine.
Sa ramai intentionata insarcinata desi sti sigur ca partenerul nu vrea copilul si dupa sa te astepti sa-i vina mintea la cap si sa fie induiosat mi se pare prostie crasa si egoism si inconstienta fata de copilul care se va naste.
Si inca ceva Laura, eu am vorbit frumos, asta nu justifica saritul tau de fund in sus pe baza unor frustrati strict personale. Imi pare rau ca ai trecut prin ce ai trecut dar asta nu e o justificare pentru tonul cu tenta de mahala. Mai multa atentie pe viitor.


#27
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 01 septembrie 2011 - 18:56

Draga mea, frustari personale(nu frustratii) se pare ca ai tu de vreme ce judeci pe cineva pentru motivele pe care le-a avut sau nu sa faca un copil. Nu e treaba ta de ce a hotarat asta si tati_mami nu ti-a cerut tie ajutorul sa-si creasca copilul ci, pentru ca trece printr-o situatie deosebita, are nevoie de cuvinte care sa o ajute sa se hotareasca.
Aceleasi mijloace de protejare existau si acum 14-15 ani si aveai la fel de usor acces la ele. Sa nu mai spun ca si motivele pentru care o femeie/fata alege sa faca un copil sunt exact aceleasi: pentru ca in momentul in care ramane insarcinata realizeaza ca isi doreste copilul respectiv.
Si accidental se poate ramane gravida chiar si folosind prezervativul care are 90% factor de protectie. nu 100%.
Si daca un barbat nu doreste sa aiba copii exista metode de contraceptie si pentru barbati dar se pare ca exista conceptia de "Da de ce sa fac eu ceva? E treaba ei! " ca apoi sa-si puna palma-n cur si sa o intinda.In 7 luni de zile el nu a stiut ca ea poate ramane gravida? Nu stia ca exista riscul sa devina tata daca nu se protejeaza nici unul?
Eu nu am folosit nici un ton de mahala si te rog sa nu ma jignesti. Tonul pe care l-ai folosit tu in mesajul adresat fetei este discutabil ca si tonul folosit si cu alte ocazii si anume de dat peste degete ca si-a/si-au permis sa greseasca. Tin sa-ti aduc aminte ca s-a terminat de mult perioada comunista in care o femeie era judecata ca a indraznit sa ramana gravida fara acordul spermantului. Daca citesti mesajele din urma vei observa ca nu numai eu am remarcat tonul postarii tale. Oi locui eu la mii de km departare de Romania dar inca mai cunosc limba romana de ajuns incat sa-i inteleg sensul.


----------------------------------------------
mama de Alexa,minune vie, 23mai1997 si Sandra ingeras 4septembrie2004/august2007

O palma sau urlat la copil nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC ! NU EXISTA MOTIVATIE SI NICI SCUZA!

PUTETI AJUTA CU O JUCARIE,O HAINUTA,UN BANUT PE CEI CARE AU ATATA NEVOIE AICI:
http://forum.desprec...88&whichpage=11

#28
anca_nicolae

anca_nicolae

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.660 mesaje

Postat 01 septembrie 2011 - 19:40

Laura,



e f ok ce ai scris mai sus, si e f adevarat. Asa este, sunt INCA multe idei preconcepute, si despre cine trebuie sa se protejeze mai mult, si despre a cui e vina daca se ajuge la o sarcina neplanificata, despre motivatia de a scrie aici.. despre multe. Important este ca fiecare sa fie in sinea lui in armonie cu gandurile si deciziile luate.



De ex:



- de multe ori sunt luate la trei pazeste persoanele care "indraznesc" sa isi povesteasca anumite ganduri/pareri/intrebari despre situatii delicate, ca vaii, ce vin ele acum sa se vaite, ca doar nu le rezolva nimeni problema etc. Dar multi nu pentru vaicareala scriu, ci pt o confesiune cu ei insisi, in primul rand. Si daca citesc si gandurile altora, e si mai bine.



- de si mai multe ori vad ca sarcinile neplanificate sunt puse imediat pe seama "planificarii femeii de a tranti un copil fara voia tatalui". Insa, de multe ori, nu e deloc asa. Cele care intr-adevar au "planificat" fiti sigure, nu vin aici pe forum sa povesteacsa si sa afle raspunsuri, pt ca ele DEJA au fost hotarate de drumul ales, INAINTE de conceperea in sine. Oricum, cu toate mijloacele anticonceptionale [cu care se "lauda" societatea], nu exista cale 100%, pe teren LUNG. Mai ales pt femei peste 35 de ani. Uite, de ex, eu cu tatal celui mic am fost 6 luni impreuna, eu avand 37 de ani [in 37 de ani am avut doar 2 sarcini asteptate, deci 2 copii]. Medicul imi spusese clar ca nu imi mai recomanda pastile ci doar sterilet, insa eu mai doream un copil, in viitor. In cele 6 luni, amandoi discutasem si stiam exact ca el doreste sa ne despartim, fiind mai mic cu 10 ani, si deci nu era cazul sa ne propunem copii. Cu toate astea, in seara cand am ramas insarcinata [stiam amandoi ca sunt in ziua 14] am gandit ca voi lua Postinor [1,2 pe an ai voie]. Nu am folosit prezervativ pt ca nu ne intalnisem cu acest scop, sex, ci pt a-i oferi eu cadoul de ziua lui si a ne lua ramas bun definitiv. Sunt situatii in care sentimentul de moment aparte si nerepetabil te determina sa ajungi la pasiune, si fara prezervativ. Cum spuneam, dupa, am fost la farmacie si am luat postinor, dar iata ca dupa alte 2 saptamani am realizat ca trebuie sa fac testul de sarcina si da, erau 2 liniute. Medicul mi-a spus ca pur si simplu bb a vrut sa traisca si de asta postinorul nu a avut efect. Noi doi fusesem foarte corecti unul cu altul, eu ii spusesem ca imi doresc al 3-lea copil, DAR cu cineva pe care voi iubi, ma va iubi si ne vom dori amandoi, deci nu cu el, daca tot voia atat de mult sa se desparta de mine. "Cineva" insa a vazut, poate, cat de mult l-am iubit eu pe daddy si poate, de asta, mi-a oferit acest ultim cadou de la el. DUPA ce am vazut ca da, la mine in trup este un bb mic de la cineva pe care iubisem f mult si despre care am gandit ca este sufletul meu pereche, am avut cateva zile si nopti de intrebari. Dar, am stiut ca imi doresc sa PASTREZ acest copilas de la el. Nu imi planificasem sa trantesc un copil fara voia lui daddy, dar acum, daca il primisem "cadou", da, am vrut sa-l pastrez. [pentru cine vrea detalii, eu am povestit la capitolul 2, clubul parintilor singuri..]



- Asa ca pot exista situatii foarte variate, nu toate lucrurile merg ca la matematica...



Eu sper ca acest forum sa fie un loc de dialog constructiv, cald, armonios, si nu un alt loc in care suntem doar pusi la zid. Unii oameni sunt mai calculati si reci, altii mai pasionali.., dar cumva, forumul este pentru toti.



Laura [flo]



anca

.



Poze cu noi



[zana]Veronica-Elena 13 ani, [bascket]Tudor-Iulian 11 ani, [auto]Robert-Adrian 2 anisori [pup]


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -