Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Vacanta de vara pe litoralul Bulgariei


69 raspunsuri la acest subiect

#61
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 13:12

eu nu pot sa cred stirea cu Hepatita A in apele Bulgariei - !!!

este aberanta!!!!



#62
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 14:25

Atita timp cit au fost ploi abundente,cu victime(animale) pot exista surse infectioase,asa ca ...paza buna trece primejdia rea.

 

Dana



#63
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 15:36

De luni avem sejur la hotel Kaliakra, in Albena. Conducerea statiunii zice ca totul ar fi OK :

 

http://albena.bg/en/news/view/id/647

 

 

Pe de alta parte, sa-mi tin domnisoara de 3 ani doar la piscina si departe de valuri va fi 'a challenging task'...dar nu am alternativa, chiar daca i-as face azi vaccinul Havrix (contra hepatitei A) eficienta lui maxima e in 15 zile.

 

Doamne ajuta...



#64
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 16:00

dana, eu imi amintesc din copilarie cum, atunci cand in clasa mea sau a fratelui se imbolnavea cineva de hep A, mama chema o asistenta si ne facea injectii cu gamaglobulina, probabil pentru a ne proteja de virus ? oare se mai procedeaza asa ?

 

in alta ordine de idei, sper ca nu sunt aici pe forum persoane care si-au cumparat sejururi de la agentia de turism ABC Clever Turism, agentia e "tzepara", a incasat banii oamenilor si nu le-a platit rezervarile. cunoasteti scenariul - birourile inchise, patronul de negasit, oamenii isi plang banii platiti si concediul ruinat...

http://www.mediasinf...nti/2014/07/01/



#65
ch_dana

ch_dana

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.546 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 16:17

Oooo, cum sa nu, n-am incasat eu trei injectii in...politicos zis, fese ? Plangeam de mama focului...

 

Dar se pare ca nu se mai gaseste, uite o sa intreb acum la farmacie. As avea timp exact pentru trei doze...daca gasesc pe cineva sa vina acasa sa i le faca.



#66
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 20:52



e posibil sa fie o campanie anti-bulgaria, demarata zilele trecute de rusi, ca pedeapsa daca vreti, pentru ca nu le permit sa faca acel gazoduct prin bulgaria.

intai au incercat sa falimenteze/induca panica in sistemul bancar, acum turismul...vor sa-i aduca probabil in "sapa de lemn" pe vecinii bulgari...

 

Marţi, Prof. Todor Kantardzhiev, Director al Centrului Naţional de boli infecţioase şi parazitare, a negat teoria, într-un interviu difuzat pe Nova TV.

 

Foarte puţin probabil a fi infectat cu hepatita A în apa mării, din mai multe motive. În primul rând, există o cantitate foarte mică (de germeni patogeni - n. trad.). În al doilea rând, soarele puternic ucide virusul şi până în prezent nu există niciun caz raportat de epidemie din apă de mare. În al treilea rând, virusul trebuie să pătrundă în corp, acesta nu trece prin piele. ”

putina atentie in plus nu strica oricum.

Sincer? Eu am crezut ca e "facatura" lansata de romani, pentru a-i impiedica pe turisti sa-si mai faca rezervari pt sejururi in Bulgaria si astfel sa se gandeasca sa vina pe litoralul romanesc. [soricel]  Litoralul nostru a pierdut multi turisti cu ani in urma, cand oamenii au inceput sa perefere Bulgaria. Am zis ca o fi o tactica de a noastra sa induca panica cu virusul asta, si sa "tina" unii oameni pe aici. 


Editat de monicabo, 04 iulie 2014 - 20:54 .


#67
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 20:56

Dana, vacanta placuta! Sa ne povestesti la intoarcere.

 

Cu virusul, daca e adevarat, da, nu s-ar lua prin piele, dar exista pericolul sa inghiti apa, mai ales in cazul copiilor.

Dar pe de alta parte, da, ar fi trebuit sa izbucneasca de pe acum o epidemie de hepatita in zona... Acum, ca mai incolo, eventualul virus moare...



#68
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.940 mesaje

Postat 04 iulie 2014 - 22:12

Pericol de a contacta hep. A exista cam peste tot, in toate destinatiile turistice estivale, se poate lua de la un banal cub de gheatza facut din apa din surse nesigure/neverificate.
Noi ne-am vaccinat toti 3 impotriva hepatitei A, inclusiv piciul care avea 1 an si 2 luni la prima iesire (in Rep. Dominicana).
Edit: tot Havrix i-am facut, noua ne-au zis ca se imunizeaza in 10 zile, i l-am facut exact cu 10 zile inainte de plecare. Oricum, pt el au fost necesare 3 doze, ultima i-am facut-o recent ca am tot amanat, dar nici nu am mai fost la mare de anul trecut pana acum.

Editat de Fleurdelise, 04 iulie 2014 - 22:16 .


#69
carmencat

carmencat

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.680 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 12:37

M-am intors din Bulgaria, Nisipurile de Aur, hotel Berlin Golden Beach, teoretic 4 stele, tot teoretic AI. E cu un mare NU, daca va bate gandul vreodata.

Partea de cazare din punct de vedere al dimensiunii camerelor ok, curatenia, personalul, nu sunt ok. Trebuia sa alergam dupa cameriste sa ne schimbe prosoapele, cu aspiratorul nu s-a dat niciodata in 7 zile. Rezervorul de la toaleta curgea, nu l-au reparat. Partea de restaurant jalnica, nu sub 4 stele, sub orice critica. Din toate punctele de vedere.

Nu mi s-a mai intamplat niciodata asa ceva, nici in Bulgaria, nici in alte parti.



#70
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 09 iulie 2014 - 13:35

nu mai este nici Bulgaria ce a fost odata... am cateva cunostinte care au mers ani de-a randul, insa au renuntat din diverse motive  [sad]

 

Ingrid si Cristi 11 ani




Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Astăzi, 10:22

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -