Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

FIV Dr DRAGOS ALBU 34


229 raspunsuri la acest subiect

#221
aristica

aristica

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.130 mesaje

Postat 24 iunie 2011 - 13:24

balanta nu iau nimic oral - de fapt, nici cand am descoperit candida, nu mi-a dat nimic oral, iar sotul a avut canesten unguent, tot 12 zile.[pup]

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

#222
angelica28

angelica28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.176 mesaje

Postat 24 iunie 2011 - 19:06

FLO ,MARIPET ,banuiesc ce este in sufletul vostru ,am trecut si eu timp de 9 ani prin toate starile posibile ,,dar niciodata nu am incetat sa sper ,NICIODATA!
Maripet ia cazul meu ,am facut inseminare ,cite asanse aveam ......aproape nule ,cite inseminari reusesau statistic luind-o .................1 la 200,si uite ca sa putut ,nu vreau sa bravez acum ,dar vreau sa te ridici de jos oricit de greu ar fi si sa fi pregatita de inca o lupta ,uite iar un exemplu:mi-am pierdut puiutul mult asteptat la 13 saptamini[q][q][q] ,dar crede-ma a doua zi eram gata de lupta ,nu am cedat ..plingeam ,urlam [q],dar imi spuneam voi ramine iar ,voi avea un copil cu orice pret,asa ca iubitele mele incercati sa va intariti ,cautati in voi puterea de a merge mai departe ,de a lupta,stiu este al dracu de greu si dupa cum vedeti nu va da un sfat o mamica care nu stie chinul acesta prin care treceti voi,stiu fff bine ,si va spun un secret:este mult mai groaznic sa ramai si apoi sa pierzi sarcina ,decit sa nu ramai niciodata ,este o durere sfisietoare.......credeti-ma pe cuvint[q][q][bang][bang] ,asa ca MARIPET ,vreau sa aud de la tine ca esti gata sa incerci ,sa lupti ,iar tu FLO cred ca adoptia la tine ar fi un remediu.VA IMBRATISESZ CU MULT DRAG IUBITELE MELE![pup][pup][pup][pup][pup][pup]

Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
2 INSEMINARI ,A TREIA IN CURS ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Dupa inseminarea facuta acum mi sa mai adaugat fragmin 5000u
SUNT INSARCINATA![gravired]+4

#223
angelica28

angelica28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.176 mesaje

Postat 24 iunie 2011 - 19:26

Am si eu o intrebare eu fac Fragmin zilnic .....,si de 2 zile simt o durere crunta in picioare ,in stingu inclusiv osul simt ca ma arde de la genunchi in sus spre coapsa ,si la ambele picioare mi se pun circei ingrozitori ,sau nu stiu cum sa va explic ..,simt ca mi se incaleca venele, dar asta de la genunchi in jos spre talpa dar in partea muschiului,ma trezesc si noaptea cu o durere groaznica ,de la ce o fi voi ati patit asa ceva,nu stiu cu ce sa imi dau,am luat azi de la farmacie STIMUVEN plus,cica nu afecteaza sarcina ,mi-am dat cu spirt ,degeaba ,ce ma sfatuiti?



Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
2 INSEMINARI ,A TREIA IN CURS ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Dupa inseminarea facuta acum mi sa mai adaugat fragmin 5000u
SUNT INSARCINATA![gravired]+4

#224
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 24 iunie 2011 - 21:13

Citat:
citat din mesajul lui angelica28

Am si eu o intrebare eu fac Fragmin zilnic .....,si de 2 zile simt o durere crunta in picioare ,in stingu inclusiv osul simt ca ma arde de la genunchi in sus spre coapsa ,si la ambele picioare mi se pun circei ingrozitori ,sau nu stiu cum sa va explic ..,simt ca mi se incaleca venele, dar asta de la genunchi in jos spre talpa dar in partea muschiului,ma trezesc si noaptea cu o durere groaznica ,de la ce o fi voi ati patit asa ceva,nu stiu cu ce sa imi dau,am luat azi de la farmacie STIMUVEN plus,cica nu afecteaza sarcina ,mi-am dat cu spirt ,degeaba ,ce ma sfatuiti?



Mutatia677-in stare homozigota
Mutatia844g -in stare heterozigota
2 INSEMINARI ,A TREIA IN CURS ,O SARCINA OBTINUTA NATURAL IN IUNIE 2010,OPRITA DIN EVOLUTIE LA 13 SAPTAMINI
Tratament actual inainte de sarcina:femibion1 1/zi,acid folic1/zi ;magmeB61/zi;vit E3/zi;cetebe1/zi,
Dupa inseminarea facuta acum mi sa mai adaugat fragmin 5000u
SUNT INSARCINATA![gravired]+4


Angelica, si eu am simtit asa, dar din timpul tratamentului, inainte de punctie, simteam o durere adanca , surda de la genunchi in joc, ca o durere de oase la crestere sau ca reumatismul...eu am zis ca poate e de la vreme, etc...stateam cu picioarele pe pereti, am facut cateva dusuri mai reci la picioare, dar nu mult, sa nu racesc la burta si mi-am facut masaj in talpi. Cat am intrerupt injectiile, intre punctie si ET, nu am mai avut dureri.
Si eu fac zilnic Fragmin iar si am inceput sa resimt aceeasi durere in picioare. Ma gandesc ca dc dr Uscatescu mi-a spus la control sa ma astept de la Fragmin sa ma invinetesc foare repede, nu numai la injectii, dar la orice lovitura sau atingere, fie ea cat de usoara, ca sunt pielea, venele mult mai sensibile decat pana acum, poate tot de aici vine si sensibilitatea mai mare la picioare...

Mutatia -844G in gena PAI-I in stare heterozigota; Mutatia 677 C>T in gena MTHFR - in stare heterozigota; Mutatia 1298 A>C in gena MTHFR- in stare heterozigota

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca



#225
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 24 iunie 2011 - 21:57

Fetelor, cred ca incepe sa ma zgaltzaie piticul de care imi era teama...e atat de grea perioada asta incat acum realizez ca nici inainte de tratament, cat am tras, nici in timpul schemei...nimic nu se compara cu perioada asta de asteptare..parca trece timpul cu o cu totul alta logica decat pana acum...ufff

Mutatia -844G in gena PAI-I in stare heterozigota; Mutatia 677 C>T in gena MTHFR - in stare heterozigota; Mutatia 1298 A>C in gena MTHFR- in stare heterozigota

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca



#226
hopefull

hopefull

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 141 mesaje

Postat 24 iunie 2011 - 22:09

Buna!
Fetele, eu am aflat ca se face FIV pe natural la ML de la voi.....cel mai bine ar fi sa intrati pe site-ul clinicii si sa cititi ce am citit si eu.
Daca ar fi sa fac un rezumat din ce am inteles eu, toata treaba ar sta cam asa: programul se adreseaza celor peste 40 de ani sau celor cu rezerva ovariana scazuta si costa doar 41 de milioane (lei vechi ca inca nu m-am obisnuit cu astia ""grei"!!). Se face monitorizare echo (mie Albu mi-a zis sa-l sun in ziua 1 de CM sa-mi spuna ce sa iau si sa vin la primul echo in ziua 8) si daca se zareste vreun folicul mai mult ca sigur ca se dau ceva medicamente ca sa poata controla ovulatia, se recolteaza ovocitul.....si mai departe stiti! Apoi, dupa ce s-a obtinut embrionul se face transferul embrionar. E vorba de un singur embrion, asta daca nu e vreo norocoasa care sa obtina fara stimulare doua ovocite.....sau mai multe!!!
Eu am deja 11 ani de cand tot "muncesc din greu" si abia anul trecut am aflat exact cum stau si ce am de facut. Pana atunci am bajbait pe la diverse "somitati" in domeniu, care n-au avut bunul simt sa-mi spuna dupa operatii (si aveam deja doua la activ in Mai cand m-a operat Albu!!!) cu ce "defilez", adica faptul ca din ovarul stang nu mai am decat un firicel....."o lama fina de tesut", daca e sa spun exact cuvintele lui Albu dupa operatia clasica de anul trecut, iar din dreptul am ramas cu o treime. Am pierdut 11 ani aiurea, uitandu-ma in zadar luna de luna in chiloti si sperand ca n-o sa mai vad rosu! Asa ca, dupa doua operatii clasice si doua laparoscopice, dupa ce mi-au fost scoase trompele pentru ca erau invadate de endometrioza, dupa ce am aflat ca-s in prag de menopauza la 35 de ani, singura mea sansa e sa fac FIV pe natural. Altfel mi s-a recomandat sa incerc cu donatoare sau sa apelez la adoptie. Totusi cred in sansa mea si nu ma las pana nu intru la menopauza....ca doar sunt berbeaca!
Bafta multa celor care sunt "in focuri" si felicitari celor care au reusit sa-si indeplineasca visul!
Va pup si mai vorbim!
Sa aveti un week-end placut!

Gabi

#227
corry_28

corry_28

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 915 mesaje

Postat 24 iunie 2011 - 23:34

Anastasia, ce face fata?
Care-i starea de spirit?
Ce am citit mai sus, ca timpul trece greu?Asa este, dar fii optimista si increzatoare.
Ce varianta ai adoptat: stat in casa, linistita, atenta cu mancarea, cu efortul sau mergi pe premiza "daca este sa fie, este oricum""?
Cate zile ai de la ET?

Mult a fost, putin a ramas!
[pup][pup][pup](doi sunt de la pitici[:D])

[gravired]31+cu [bebic]"Mugurel" si [bebic]"Strugurel"

#228
Anastasia_7

Anastasia_7

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.069 mesaje

Postat 24 iunie 2011 - 23:58

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Anastasia, ce face fata?
Care-i starea de spirit?
Ce am citit mai sus, ca timpul trece greu?Asa este, dar fii optimista si increzatoare.
Ce varianta ai adoptat: stat in casa, linistita, atenta cu mancarea, cu efortul sau mergi pe premiza "daca este sa fie, este oricum""?
Cate zile ai de la ET?

Mult a fost, putin a ramas!
[pup][pup][pup](doi sunt de la pitici[:D])

[gravired]31+cu [bebic]"Mugurel" si [bebic]"Strugurel"


Corry, sunt linistita, pe exterior, dar inaintrul meu sunt emotii si stari de nedescris..azi m-am uitat pe net sa vad imagini cu embrioni in ziua 4, cum sunt ai mei acum, si eram atat de emotionata de parca vedeam fete de bebelusi. Avand in vedere grosimea endometrului, dr mi-a recomandat cat mai mult stat la pat si nu foarte mult efort, deloc ridicat greutati, plus celelalte recomandari generale de pe fisa pe care am primit-o toate. Mi-am luat liber perioada aceasta, pana lunea viitoare, perioada de azi incepand pana miercuri mi-a spus dl. dr ca e cea mai importanta, prcatic in zilele acelea se da verdictul si de aceea urmatoarele 4 zile trebuie sa imi impun sa stau cat mai cuminte. Nu sunt paranoica, dar nu ma lasa sufletul sa nu respect cele recomandate si nici sa merg pe premisa, "daca e sa fie, va fi oricum"...
Cu mancarea nu fac nimic special, decat ca, pana la testul beta, nu mai pap ciocolata neagra, care era desertul meu preferat, mi-a spus dl dr sa asteptam pana atunci si fara multa cofeina, maxim o cafea pe zi, dar eu nu o beau nici pe aia... pe caldurile astea groaznice, imi vine sa mananc numai branza cu rosii. Cu statul cuminte e greu, ca eu sunt mai agitata de felul meu, iar lupta cu gandurile si cu trecerea zilelor e cumplita..
Utrogestan trebuie sa pun 4 pe zi si intr-adevar, nu e foarte placut, dar dau inainte cu ovulele, sa fie bine!
Te pup[pup] si pup cu foc Strugurelul si Mugurelul!!![olala][pup]

Mutatia -844G in gena PAI-I in stare heterozigota; Mutatia 677 C>T in gena MTHFR - in stare heterozigota; Mutatia 1298 A>C in gena MTHFR- in stare heterozigota

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca



#229
mirela2

mirela2

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.876 mesaje

Postat 25 iunie 2011 - 13:23

neata fetelor

aveti capitol nou sa l umpleti numai cu vesti bune



pupici



mami cu motaneii [bebic]Razvan si [bebic] Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999) [ruga]



colacei de inot pentru bebelusi


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Febra bebe A si nopti nedormite

    Deutzuk
    - Astăzi, 12:25

  • Un pic de liniste

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 09:56

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -