Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Dilema alegere nasi


12 raspunsuri la acest subiect

#1
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 28 ianuarie 2010 - 13:22

Nu peste multa vreme o sa avem o fetitza.Cam e vremea sa ne hotaram asupra nasilor. In privinta asta avem 2 mari probleme:
1.Nasii de cununie- nu ii vrem sa fie nasii copilului , din anumite motive plus ca nu suntem deloc genul traditionalist, sa punem si la copil aceiasi nasi.Insa ei sunt pe la 50 si ceva de ani, ar putea gandi altfel. Nici nu stiu ...se mai pastreaza chestia asta?E musai? Trebuie sa le cerem oficial permisiunea sa ne boteze altii copilul? N-as prea vrea...ma tem sa nu cumva sa zica "nu", desi relatiile intre noi s-au racit destul de mult fata de momentul casatoriei. Pe de alta parte nici nu vreau sa-i lezez...dar...Putem merge "pe burta" si sa alegem pur si simplu alti nasi?
2. Pentru fata vrem niste nasi tineri si care sa fie apropiati de ea.
Prima alegere este un cuplu foooarte drag noua si care in alte conditii ar accepta cu incantare sa o boteze. Insa...viitoarea posibila nasha este insarcinata si ea, sunt 7 saptamani intre noi, eu o sa nasc la inceputul lui aprilie, ea la sfarsitul lui mai. Aici intervine dilema de ordin tehnic: ea, proaspata lauza are voie sa boteze? Presupun ca nu are voie sa intre in biserica pana ce nu trec 40 de zile si nu-i citeste popa....Ma insel?Ar trebui sa punem atunci botezul mai incolo, desi noi ne dorim sa o botezam destul de repede, in iunie.
Pe de alta parte, eu avand o sarcina cu probleme, e posibil sa nasc mai devreme de aprilie si atunci ne decalam si mai mult cu botezul, adica noi am vrea sa o botezam pe la 2 luni, ori ar insemna sa o botezam ahaaa la sfarsitul lui iulie, chiar august, ceea ce mi se pare chiar departe.
Ce ma sfatuiti?

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

#2
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 29 ianuarie 2010 - 13:31

Sunt cam multe variabile in situatia alegerii nasilor tineri. Si noi trebuia sa fim nasi in 2007. Nunta era pe 30 iunie eu aveam dpn-ul la inceputul lui iunie. Pana la urma am renuntat si bine am facut deoarece am nascut pe 14 iunie si pe 30 nici nu ma puteam tine bine pe picioare dar sa fac fata unei nunti pe post de nasa.
Eu zic ori sa amanati botezul ori sa alegi alti nasi.
Cat despre nasii de cununie: ei stiu ca esti insarcinata? Si-au manifestat dorinta de a boteza copilul? Nasii nostri de cununie, cand au aflat ca sunt gravida, au spus ca, dca vrem, ar vrea sa boteze tot ei copilul.

#3
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 29 ianuarie 2010 - 17:26

Da, nasii de cununie stiu ca o sa avem un copil, s-au bucurat, dar nu au zis nimic de nasit, nu au intrebat nimic in sensul asta. Nu le-am spus imediat ce am aflat ca sunt gravida, le-am spus la destul de mult timp dup-aia, am avut de la inceput o sarcina cu multe probleme si sincera sa fiu...nu prea mi-a venit sa "dau sfoara in tara" ca nu stiam daca voi reusi sa pastrez copilul, cu toate eforturile mele.Am avut si o nasoala disgravidie de prim trimestru cu scazut in greutate, varsat tot inclusiv apa, deshidratare, spital, perfuzii...s-a aflat ca sunt insarcinata in familie asa pe parcurs, nu eram in stare sa-mi anunt fericirea...am fost varza
Nasii au aflat tarziu ...de Craciun...imi pare rau pentru asta, mi-a fost si rusine ca le-am zis abea in luna 6 aproape...dar....relatiile chiar s-au cam racit si daca noi nu sunam, ei nu suna niciodata. E destul de complicata povestea, nu vreau sa intru in amanunte, vina este a ambelor parti; sunt rude din partea mea, ea este sora tatalui meu.Nu a existat nici un conflict intre noi...doar ca pe parcursul anilor ne-am racit din diverse motive si acuma singurele telefoane pe care le dam sunt de zilele lor de nastere si de sarbatorile mari.
Asa ca practic, pe parcursul sarcinii nu am vorbit decat atunci de Craciun. De Revelion au fost plecati si au avut telefoanele inchise.
Cam asta e situatia. Cam trista.

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer

#4
SoriLea

SoriLea

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.763 mesaje

Postat 29 ianuarie 2010 - 17:27

Eu sunt de parere ca e frumos cel putin sa fie intrebati. Sunt nasii vostrii totusi...

Lucrul important este acesta...sa fii capabil in orice moment sa sacrifici tot ce ai, pentru ce ai putea sa devii. Charles Dubois


SoriLea - MAMI DE RAZVANEL



#5
szivarvany

szivarvany

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 23.458 mesaje

Postat 29 ianuarie 2010 - 18:07

Eu am nasit fiul verisoarei mele. A iesit scandal ca nasa de nunta e cealalta verisoara a noastra [:D] Pana a inteles motivele a durat un pic, dar i-a trecut. De fapt toata familia a fost rasculata si numai noi doua nu intelegeam cu ce-i deranjeaza.

Iar nasii fie`mi sunt ... adica nu sunt nasi in niciun sens.

Eu zic sa va alegeti ca nasi persoane apropiate, mai ales ca si ea e graviduta, copiii vor relationa, asa e si fi`mea cu finul [pk]

Acum ca veti muta data botezului cu 1-2-3 saptamani ... eu zic ca merita.

Parerea mea.



Daria & felina fioroasa[zana] GIULIA(2004 08 16) cu [buburuza] Sela

#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 29 ianuarie 2010 - 18:10

buna,

daca nasii de cununie ar fi avut placerea sa va boteze fetita, s-ar fi oferit ei, ori cand au aflat ca esti insarcinata, ori acum, mai aproape de nastere. faptul ca relatiile dintre voi s-au "ofilit" de tot si ca va mai auziti doar cand dati voi telefon la ei spune foarte mult - acestia nu sunt nasi in adevaratul sens al cuvantului, au onorat o obligatie/traditie doar pentru ca sunt rude apropiate voua.

nu stiu daca "se poarta" intrebatul nasilor de cununie, dar, in locul vostru, le-as comunica inr-un fel sau altul ca am gasit nasi de botez, de aceeasi varsta - pana la urma ce veti avea de pierdut ? pentru ca oricum sunteti in relatii foarte...reci...si daca-i lezati, ce se intampla ? pana la urma trebuie sa va faca si voua placere alegerea nasilor de botez, nu trebuie sa faceti voi pe placul altora, doar de dragul traditiilor sau de rusinea de a incalca nu stiu ce reguli nescrise.

parerea mea este sa alegeti ca nasi de botez familia cu care sunteti prieteni; aveti mult mai multe in comun, o sa faceti schimb de sfaturi privind cresterea si ingrijirea copiilor, va veti plimba impreuna, veti petrece mult timp impreuna, poate vacante, concedii, iesiri la iarba verde, etc.

si stai linistita, fetita poate fi botezata si mai tarziu, nu-i musai s-o botezi la 2 luni...abia isi mai intareste sistemul imunitar si mai eviti din pericolele de imbolnavire...(ma refer la faptul ca in timpul ceremoniei de botez si a petrecerii de dupa, copilul este mai expus germenilor, ca toata lumea vrea s-o pupe, sa-i puna mana pe manute, obrajori, etc., mai tuseste unul, mai stranuta altul...e mai bine sa fii prudenta decat sa-ti para rau pe urma...)

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
Printesa mea este in concursul Pampers, aici
http://concurs.pampe...ils.php?id=1068 si http://concurs.pampe...ils.php?id=1043
Multumim pentru orice vot primit !

"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

#7
buli

buli

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.547 mesaje

Postat 29 ianuarie 2010 - 18:26

eu as face asa:

le-as spune direct nasilor de cununie ca avem niste prieteni care vor sa fie nasii copilului si i-as sintreba daca ii deranjeaza (nu daca sint de acord); daca ar zice ca vor neaparat as pune 2 perechi de nasi.

as face botezul cit nasa tinara e inca insarcinata, repejor dupa nastere, 2 bebelusi insemana mai multe variabile. nu stiu exact cum e postul anul asta. si daca sarcina ei e ok, o sa-i fie mai usor sa participe cu o luna inainte de nastere decit cu o luna dupa.



@

#8
Tala

Tala

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.517 mesaje

Postat 29 ianuarie 2010 - 22:42

Cred ca nu prea ai de ce sa-ti faci probleme. Mi-e clar ca daca ar fi vrut s-ar fi oferit si mie una mi se pare ciudat sa intrebi pe cineva asa ceva pt ca risti sa-l pui intr-o situatie tare ciudata (poate chiar nu vor sau nu pot). Apoi e dreptul vostru sa alegeti nasii pt copil pentru ca e de dorit sa-si indeplineasca aceasta misiune de parinti spirituali, ori in relatiile in care sunteti cu matusa, e mai dificil (si apoi, ce veti face daca de dragul traditiei vor dori sa o si cunune, cand ei vor avea 70 sau 80 de ani???)
Alegeti perechea tanara si prietena cu voi, asa cum au spus si fetele, conteaza ca vor fi copii de aceeasi varsta ca voi va intelegeti. Din cate stiu nu conteaza daca este sau nu post, copiii se boteaza oricand. Deci, go for it, ganditi-va la fetita in primul rand si apoi la obligatiile impuse de traditii.

mamica de sef mic (08.09.2006)
Bucurie!

#9
mcrmiki

mcrmiki

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 535 mesaje

Postat 30 ianuarie 2010 - 02:41

Eu cred ca ar fi frumos sa mergeti la nasii de cununie si sa le comunicati ca v-ati gandit deja la botez si ca ati vrea ca nasii fetei sa fie prietenii vostrii, mai ales ca sunteti apropiati de varsta. Daca ii deranjeaza puteti pune doua perechi e nasi, asa cum a spus si Buli. Nu ar fi frumos din partea voastra sa-i ignorati, avand in vedere ca v-au cununat.

Cat despre botez, il puteti face si mai tarziu, noi i-am botezat pe mijlociul si pe cel mic la 6 luni si a fost foarte bine. Si numai bine isi revine si nasa dupa nasere, eventual cereti si parerea ei.

Sper sa luati decizia cea mai buna. Nastere usoara!



Un cuvant plin de iubire pretuieste atat de mult si totusi el costa atat de putin." N. Iorga

Familia mea

Miha&Sorin&Bogdan(24.12.2000)&Vlad(17.11.2003)&Alexandru(29.09.2006)





#10
delsim

delsim

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.202 mesaje

Postat 30 ianuarie 2010 - 12:57

Va multumesc pentru raspunsuri!
Regulile nescrise ale societatii si morala mea , ma cam obliga sa-i anunt sub o forma sau alta. O sa o sun si o sa o intreb daca o deranjeaza ca niste prieteni tineri sa ne boteze fetitza.
Mi-e foarte greu sa fac asta, dar vad ca nu am incotro.
De dus la ei nu merge...eu stau la pat , nu am voie decat la baie si la doctor, sa se duca doar sotul meu nu e convenabil ca sunt rudele mele si oricum gasesc mereu pretexte sa nu fie acasa, iar de invitat pe ei la noi...e si mai complicat.
Exclud din start varianta cu 2 perechi de nasi , adica cu ei participand la nasie (in mod normal nu avem nimic cu varianta 4 nashi dar nu ii vrem sub nici o forma pe ei). De ce sa-i vrem? O sa fie aceiasi nasi fantoma, noi o sa trebuiasca ca pana acum sa le fim vesnic supusi si indatorati, vesnic datori cu cadouri scumpe etc.
Si eu si sotul meu am suferit,ca sa zic asa, din cauza nasilor de botez alesi de parintii nostri. Au fost alegeri neinspirate, din familie, cu care pana la urma relatiile nu s-au pastrat asa cum ar fi trebuit. Si acuma ca si cuplu am avut "ghinion". Poate un ghinion previzibil intr-un fel sau altul, dar nici nu prea am avut variante la momentul respectiv, dintre toti prietenii nostri cupluri am fost primii care ne-am casatorit si ma rog...din anumite puncte de vedere chiar ii admir si am crezut ca o sa fie mai bine.
Ideea e ca nu vrem sa dam gres si in privinta fetei. Normal ca si cu prietenii, astia sau altii, situatia se poate schimba in timp, dar pana una alta suntem cum a zis CorinaDani: mult tip petrecut impreuna, ne ajutam reciproc, ne sfatuim, vacante impreuna, iubesc copiii la nebunie, chiar voiau o fetitza (vor avea baiat deocamdata)
Deci ne leaga multe. Pe de alta parte , tocmai pentru faptul ca tinem cu adevarat la ei, nu vrem sa le propunem si sa-i punem intr-o situatie delicata, stiu ca lucrurile astea nu se prea refuza.
Avem si alte variante , tot dintre prieteni, dar ei sunt pe primul loc si de-asta ..ne tot gandim ...sa le zicem lor...sa le propunem altora...imi pare rau sa-i pierdem de nasi pentru ca avem sarcini atat de apropiate. Dar ne-am bucurat din tot sufletul pentru ei ca prieteni, noua chestia cu gravidenia ne-a iesit din prima, e se chinuiau de vre-un an jumate si sincer ma si simteam prost ca noi suntem fericiti si ei tot umbla pe la doctori. Am fost atat de usurata si fericita ca au reusit...
Intelegeti ideea..vrem nasi nu numai cu numele si apoi din partea noastra sa curga cu indatoriri, obligatii, mai ales ca in contextul general al familiei , intre tatal meu si sora lui lucrurile nu stau deloc bine si nici nu o se remedieze lucrurle astea prea curand, lucruri care de altfel nici nu tin de noi.
Si noi la randul nostru am botezat...suntem foarte mandrii de fina noastra, are deja 5 ani, suntem apropiati de parintii ei, comunicam cat de des putem, ne vedem cat de des putem, ne face placere sa-i luam una alta, ne intereseaza lucrurile care ii plac si ne straduim sa nimerim cat mai bine cadourile si ea ne iubeste si e incantata sa ne vada.Am botezat cu inca un cuplu apropiat lor si nu am avut nici o problema, insa noi toti fiind tineri suntem mai deschisi in privinta asta si am colaborat bine si cu botezul propriu zis.
Avem o relatie apropiata si normala si cam asa ceva ne dorim si pentru fiica noastra.
Ce mai voiam sa spun....aa...nu prea avem cum sa facem botezul cat inca potentiala nasha este insarcinata, desi are o sarcina ok, dar nu avem timp fizic sa ne organizam bine, eu o sa fiu in perioadade acomodare cu bebe, sotul lucreaza de dimineata pana seara si fiind primavara-vara adica in plina perioada de nunti , mi-e frica ca nu o sa gasim restaurant.Ar trebui cautat de acuma, ceea ce si fac...din pat , cautand pe net ca altfel deocamdata nu prea am cum.
Stiu ca aveti dreptate...o sa sun...ma ia cu transpiratii numai cand ma gandesc...dar asta este...eu unul din lucrurile neplacute din viata pe care trebuie sa-l fac...offfffff

Delia

"Ceea ce suntem contribuie mai mult la fericirea noastra decat ceea ce avem." Schopenhauer


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Ieri, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -