Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Burtici cu flori de liliac de mai-iunie 2010 (33)


199 raspunsuri la acest subiect

#191
Crissy_C

Crissy_C

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 707 mesaje

Postat 28 ianuarie 2010 - 13:54

[hopsieu] Neatza burtici!

Urez si eu bun venit Oliviei si Margianei! Sarcini usoare si bebei sanatosi!

Teuta, sanatate multa mamei, bine ca se reface acum! Of, prin ce a trebuit sa treci, gravidutza! Sper ca bebe sa fie bine si ferit de emotiile tale acolo, in burtica, bafta multa la eco! Eu am facut doar DT, dar banuiesc ca si TT-ul e la fel: un test de sange, care se interpreteaza in functie de o ecografie foarte recenta (max cateva zile).

Anamariam, si eu am avut putine emotii ieri ca bebelina mea a fost ceva mai discreta - adica,am simtit-o miscand, dar foarte slab, ca de obicei e mai vanjoasa [:D] Eu cred ca ne facem prea multe griji, toate testele, analizele si descoperirile astea ne dau prea multe emotii si ganduri negre. Pe vremuri, cu mai putine informatii, cred ca si mamicile erau mai linistite. Eu in primul trimestru am fost asa stresata sa nu pierd copilul desi totul era in regula - si asta pt ca citisem peste tot ca atunci e riscul cel mai mare si aveam prietene care patisera asta... Si in loc sa ma bucur de fiecare clipa, eu verificam chilotul de pete de sange, de ajunsesem sa port numai lenjerie alba, nu cumva sa nu ma sesizez[nervo]. Off, cred ca sunt eu mai nebuna, dar de cand a inceput mititica sa miste, sunt muuult mai linistita si fericita.[olala]



Cristina, fericita [gravi] 20+ cu [fetita] Patricia

#192
anka25

anka25
  • Membri
  • 5 mesaje

Postat 28 ianuarie 2010 - 14:09

Anka 25 [gravi]22+ [baietel] Darius DPN 01.06.2010

#193
NicoletaB

NicoletaB

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.171 mesaje

Postat 28 ianuarie 2010 - 14:13

Teuta- insanatosire grabnica mamei!
Proceduta la TT e la fel ca cea de la DT. Eu inca nu mi-am luat rezultatul ca mi-e lene sa ma misc pana acolo. Il iau luni, ca tot ma duc la control.


[gravired]18+ [baietel]

#194
murica

murica

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 140 mesaje

Postat 28 ianuarie 2010 - 14:32

Buna fetele
Abia astept primavara. Sper sa vina cat de curand ca nu imi mai vin hainele de iarna [:)]
Bine ati venit gravidutze noi. Sa fim cu toatele sanatoase, fara griji, cu bebei sanatosi.
Pentru destresare va recomand sa faceti sonoterapie cu muzica lui Gheorghe Iovu (va descurcati voi sa o gasiti pe net). Eu fac asta regulat, de cativa ani, si sa stiti ca a dat rezultate de fiecare data. La inceput o sa vi se para foarte trista muzica, dar apoi o sa va lipseasca. Bune rezultate dadea la mine mai ales cand ma enerva sefa cu vreo nedreptate. Si bebica mea acum e tare incantata cand ii pun muzica asta, incepe miscari usoare, ca de balerina, de la stanga la dreapta (nu fabulez, credeti-ma [:D]).
Am o mica intrebare pentru voi, poate v-ati confruntat cu problema sau poate ati auzit prin alte parti: am vreo 2 zile de cand portiunea de piele din dreptul stomacului, sub san, a inceput sa imi amorteasca. Atunci cand pun mana simt doar o amorteala si apoi sagetutze reci ca atunci cand amorteste mana. Initial am crezut ca o fi de la sutien, ca ma strange, dar azi nu port si e la fel. Se manifesta doar la serviciu, la stat pe scaun la birou. S-o fi obturat vreun nerv, cine stie? Poate nu o fi nimic grav.
Nana, cum mai e cu stomacul tau? Isi revine de la tratament?
Arturicii, jos palaria pentru o mamica atat de dedicata si de talentata.
Va pup pe toate si mai vorbim.

[gravi]Murica 25+ si [fetita] Evelyne-Maria

#195
tigruta

tigruta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 971 mesaje

Postat 28 ianuarie 2010 - 14:39

Arturici dar ce torturi frumoase ai facut tu..se vede pe fetele lor cat sunt de incantati..la multi ani
Teuta multa sanatate mamei tale.

elena[gravi]19+

#196
Madamar

Madamar

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.693 mesaje

Postat 28 ianuarie 2010 - 15:03

Citat:
citat din mesajul lui Reallaura



O sa ma bag si eu pe siteul cu alaptatul...multumim de postare JulyMorning

Din experienta mea ce pot spune e ca intr-adevar, pusul copilului la san e cel mai important, nu mancarea, nu ceaiurile, nu galactogilul - aveam zile cand mancam cate o cutie de galactogil si degeaba.



Laurita, mami [8**] de Mircea Ioan, 15 mai 2008 si [gravired] 27+ [fetita] Ilinca Sabina









Laurita, deci Galactogilul, si am mai vz ca est eun alt preparat care se cheama Galafor daca nu gresesc sunt indicate pentru stimularea lactatiei, precum si unele ceaiuri... nu fac mare lucru in lactatie, atit cit face pusul copilului la sin?

ca ma gindeam sa imi achizitionez si eu niste prerparate din cele numite mai sus... insa ma aflu in dubii acum.



Mary [gravi] 22+



evolutia lui bebe



„Mama este singura fiinta capabila sa-si imparta iubirea între cei zece copii ai ei si totusi sa i-o dea fiecaruia întreaga”

#197
mai_iun_2010

mai_iun_2010

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 425 mesaje

Postat 28 ianuarie 2010 - 15:10

Odiseea florilor de liliac continua AICI

#198
Madamar

Madamar

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.693 mesaje

Postat 28 ianuarie 2010 - 15:26

Sper sa nu se inchida cap. asta pina postez eu...:)



Am ajuns si eu acasa si savurez o papica gustoasa despre care vreau sa va impartasesc si voua:).. asta pentru ca eu greu descopar ceva nou care sa imi si placa: este prima data cind fac dovlecei cu smintina, reteta fiind asta:



Dovlecei Cu Smantana



Ingrediente

dovlecei potrivit de mari, unt, smantana, faina



Preparare

Se rad dovleceii de coaja; se taie potrivit, in lung. Se pune apa fierbinte, sarata, sa dea vreo doua clocote. Cand incep sa se moaie, se scurg bine de apa, se pune unt si se lasa inabusiti. Se adauga apoi smantana amestecata cu un praf de faina. Se da compozitia la cuptor la foc mic. Dovleceii trebuie sa fie fierti dar nu sfaramati.



Durata

30 min



Imbunatatiti cu putin piept de pui fiert sunt o minunatie!:)

Si pentru ca mi-am pus burta la cale, sa ma laud:): diseara dorm pe pernutza de gravida - abia astept! Astazi o ridica sotul de la furnizorul despre care am mai vb-it noi: http://pernegravide....com/modele.html - a aparut acum pe site si posibilitatea sa alegeti intre cele 2 culori entru fata de perna, precum si posibilitatea sa comandati fata de perna suplimentara;)....AAh, deja ma intind gindindu-ma la pernutza:)!

Si mi-am comandat si fata de perna suplimentara;)!



Mary [gravi] 22+



evolutia lui bebe



„Mama este singura fiinta capabila sa-si imparta iubirea între cei zece copii ai ei si totusi sa i-o dea fiecaruia întreaga”

#199
TEUTA2

TEUTA2

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 86 mesaje

Postat 28 ianuarie 2010 - 16:27

Citat:
citat din mesajul lui NicoletaB

Teuta- insanatosire grabnica mamei!
Proceduta la TT e la fel ca cea de la DT. Eu inca nu mi-am luat rezultatul ca mi-e lene sa ma misc pana acolo. Il iau luni, ca tot ma duc la control.


[gravired]18+ [baietel]


Nicoleta,dar cat dureaza pentru aflarea rezulatelor?Rezulatul la analiza de sange se poate sti a doua zi,iar eco o ai pe loc,nu?(sau ma insel poate...)

[pup]


TEO 18+


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -