Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Modificare lege adoptie


8 raspunsuri la acest subiect

#1
Mmmaria

Mmmaria

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 334 mesaje

Postat 24 ianuarie 2005 - 15:34

Poate ca sunt prea optimista, stiu ca este o intreprindere care cere un efort enorm dar nu ma pot impaca cu ideea ca atatia copii care au nevoie de cineva sunt lasati de izbeliste si atatia parinti care vor sa adopte copii sunt impiedicati de o lege.
Este o lege care a fost facuta de oameni, deci poate fi modificata, completata, imbunatatita, fara a face rau nimanui.
Nu ma pot impaca cu aceasta situatie si nici nu vreau sa ma impac. Daca am reusit sa strangem fonduri pentru cei loviti de soarta din Asia, daca am reusit sa ajutam oameni din alte locuri, cred ca putem sa facem ceva sa ne ajutam si pe noi, cei de aici.
Nu stiu cum putem face acest lucru, nu stiu daca o simpla campanie de strangere de fonduri este suficienta (nu cred), nu stiu daca presa ar putea sa ne ajute mai mult, stiu ca avem nevoie de sfaturi competente de la avocati, juristi si oameni care lucreaza in domeniul protectiei copilului, dar trebuie sa fac ceva.
Daca nu pot mai mult, macar sa strig.
Stie cineva cum se poate face ceva? E cineva dispus sa faca la fel?


#2
qsar

qsar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 945 mesaje

Postat 24 ianuarie 2005 - 17:37

Mi-ar placea sa cred ca putem face ceva, ca putem schimba ceva. Macar sa intelegem cum functioneaza acest complicat aparat birocratic. Mie limbajul juridic mi-e cu neputinta de-nteles. In plus, sistemul asta nou abia a intrat in functiune. Nici macar cei care lucreaza in sistem nu l-au inteles inca.

Numai bine,
Q



#3
muresan felicia

muresan felicia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 23 mai 2005 - 18:46

Da, ar fi foarte foarte important ca cineva sa faca ceva pentru a modifica legea aceasta noua. Am apreciat initiativa celor de la Jurnalul National si ceea ce au facut ei. Poate ca ne pot ajuta.

#4
valiburu

valiburu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 266 mesaje

Postat 24 mai 2005 - 09:38

din ceea ce am inteles noi pe unde am fost pt adoptie, legea aceasta in vigoare a fost facuta asa pt a stopa adoptiile internationale, problema cu care Romania se confrunta. Poate a fost o solutie de moment aleasa de PSD ca sa inchida gura oficialilor europeni si cu siguranta se va schimba ceva pt ca nu le convine sa scoata bani de la buget, sa cheltuiasca sume frumusele pe copii abandonati care se inmultesc pe zi ce trece.
Va fi bine in curand! Speranta, moare ultima

#5
asi

asi

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.796 mesaje

Postat 24 mai 2005 - 18:05

quote:
Originally posted by valiburu

Va fi bine in curand! Speranta, moare ultima



Sa speram ca asa va fi.Poate peste 1an sau 2 cand vom vrea o surioara pentru Razvan sa nu mai fie asa de complicat.

http://community.web....com/user/ubi19

#6
HAPPY GIRL

HAPPY GIRL

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 10 mesaje

Postat 04 iunie 2005 - 18:18

Buna fetelor!
Am citit articolul din "Jurnalul National" despre Alin, baietelul de 5 ani luat in plasament si care nu este adoptabil.
Si noi suntem in aceeasi situatie.
In luna noiembrie scriam pe acest forum ca vrem sa adoptam o fetita pe care am botezat-o de la 2 luni dar mama ei nu isi dadea consimtamantul. Am primit raspuns ca nu putem face nimic.Cum se poate ca o mama sa nu-si doreasca copilul, sa nu se intereseze deloc de el de cand a iesit din spital si totusi sa mai aiba dreptul asupra lui?
Stiti ce am facut? Exact ce au facut parintii lui Alin: am luat-o in plasament.Ne-am asumat un risc enorm dar n-aveam alta posibilitate.Eram deja atasati de ea si pur si simplu nu am putut-o lasa acolo. Nu ne-a ramas decat speranta ca se va schimba legea adoptiei.
Am luat-o de la 9 luni, in luna decembrie, am petrecut Craciunul si Revelionul in 3 iar acum are 1 an si doua luni si este fericita; a crecut frumos, s-a dezvoltat psihic foarte bine si doctorul ne-a zis ca nu mai pare un copil institutionalizat. O iubim foarte mult si nu stiu ce ne-am face daca am pierde-o.
Daca mai este cineva in situatia noastra as vrea sa stiu ce au hotarat. Va multumesc.

TYOUBSCALX

#7
muresan felicia

muresan felicia

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 14 mesaje

Postat 06 iunie 2005 - 16:41

si eu sunt in aceeasi situatie, si chiar acum sunt disperata. Am crezut ca intalnirea aceea din 2 iunie va schimba ceva, dar se pare ca nu prea multe.
Noi am luat in plasament copilul in urma cu 1 an si jumatate.Mama lui isi daduse acordul, tatal insa ne-a tot purtat si ne poarta inca. Pe legea noua nu avem nici o sansa pentru ca tatal refuza sa isi de-a consimtamantul. Cand am luat noi copilul in plasament, tatal nu se interesa deloc de copil (si nici acum nu o face), nu il vizita; de aceea am zis ca copilul are nevoie de o familie. Dar cand tatal a auzit ca cineva vrea sa adopte s-a aratat dintr-odata intereast de copil, dar doar cu vorba. Acum nu mai stim ce sa facem. Dupa legea noua daca ne-am duce in tribunal, i l-ar da acasa. SI nu vrem sa il pierdem sub nici un chip. Sunt dispusa sa fac orice pentru a schimba legea.

#8
IT

IT

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 47 mesaje

Postat 07 iunie 2005 - 23:45

Multe salutari

Alaturat este un mic citat din ziarul Telegraf "Criza financiarã prin care trece sistemul de asistenþã socialã ºi protecþia copilului din întreaga þarã a rãbufnit la Constanþa, ca urmare a faptului cã cei 400 de asistenþi maternali din judeþ nu ºi-au mai primit salariile pe luna mai. Intrigaþi de aceastã situaþia, dar ºi de posibilitatea ca ei sã rãmînã fãrã micuþii pe care îi îngrijesc ca pe proprii copii, peste 200 de asistenþi maternali au ieºit ieri în stradã. "În urma crizei financiare, asistenþilor maternali li s-au pus deja în vedere douã mãsuri imediate. În primul rînd, li se vor micºora salariile cu 65% pe o perioadã de ºase luni ºi, pe rînd, ei vor intra în concediu fãrã platã. În al doilea rînd, li s-a spus cã sistemul de asistenþã maternalã se va desfiinþa, lucru care ar însemna o crimã pentru aceºti copii", a declarat preºedintele Federaþiei Generale a Sindicatelor "Familia", Cristina Anghel"

Ideea mea ar fi ca poate cei care au probleme in procesul de adoptie (si pentru sustinatori bineinteles) ar putea lua contact cu aceasta federatie. E de presupus ca au putere mai mare de influenta si poate pot sa puna in miscare un proces de schimbare a legii si ma refer in special la clarificarea rapida a statutului copiilor abandonati,astfel incit acestia sa-si poata gasi o familie iubitoare.
Cu cit mai multe cazuri cu atit mai bune sanse.

A doua sugestie ar fi ca Directiile judetene care cunosc foarte bine problemele si care au juristi si cunosc cadre medicale implicate in abandon, pot sa faca rapoarte bazate pe date,declaratii ,statistici care mai mult ca sigur sint din ce in ce mai negative .Aceste reapoarte pot fi o buna sustinere pentru citiva (e suficient 1 sau 2) politicieni (care de fapt ne reprezinta), sa depuna o propunere de schimbare articol/lege la Parlament (i se da si numar de inregistrare ) si sa faca demersuri pentru inceperea rapida a discutiilor. Poate cei de la Jurnalul National vor sa coopereze in continuare.

Multa bafta si care mai aveti sugestii si experiente nu ezitati sa le impartasiti !

Eu cred ca acesti copii nu au inca "o voce" si nu pot sa-si apere drepturile . Poate putem sa-i ajutam ...




Panic Questions

  • Trombofilie

    Criss05
    - Astăzi, 21:28

  • Constipatie

    draghia mioara clara
    - Ieri, 20:26

  • Reflexul Moro

    cristian_boricean
    - Ieri, 13:49

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

Last Blogs

  • Linistea dinaintea furtunii

    RoxiMada
    - Astăzi, 21:32

  • Săptămâna 26

    lili.95
    - Astăzi, 13:07

  • Vreme frumoasa

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:40

  • Cumparaturi È™i curatenie

    FloreClau
    - Astăzi, 11:44

  • Cum s-a schimbat corpul meu în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 08:05

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -