Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

nastere naturala dupa cezariana


140 raspunsuri la acest subiect

#21
paulush

paulush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 10 iunie 2011 - 19:12

Inteleg. Cum e un factor foarte variabil, la a doua sarcina nu are de ce sa apara iar.



#22
miereamara

miereamara

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.205 mesaje

Postat 10 iunie 2011 - 19:29

Bineinteles ca nu trebuie sa se intample iar. Stiu tot ce a provocat asta, el era in prezentatie buna inainte de nastere, dupa ore de cytotec si pitocin, cu niste contractii absolut oribile l-am simtit cum s-a intors.



Acum am schimbat spitalul, medicul (care ma sprijina indiferent de ce decizie o sa adopt), am o doula, las sotul cu copilul acasa (pt ca nu cred ca mi-ar face bine prezenta lui stresata, m-ar deruta si mai mult, plus ca prefer sa stiu baietelul cu cineva in care are incredere, nu trebuie sa mai duc si grtija lui), sunt chestii la care m-am gandit ca ma ajuta si chestii pe care preconizez ca m-ar deruta/deturna, vreau sa stau cat mai mult acasa si sa ma duc la spital in ultima parte a travaliului, fara inducere, fara epidurala, Doamne ajuta[:)]



Baby Gator



Tiny baby gator





Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

#23
paulush

paulush

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 237 mesaje

Postat 10 iunie 2011 - 19:40

Suna foarte promitator. Cand trebuie sa nasti?

#24
miereamara

miereamara

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.205 mesaje

Postat 10 iunie 2011 - 19:58

Noiembrie 24, stiu, mai este timp:)Ideea este ca daca voiam o cezariana direct ramaneam la medicul vechi, asa a trebuit sa caut un spital mai VBAC friendly si un medic la fel. Din pacate nu ma primesc la centru de nastere (cu moase) - nu ofera VBAC (ceea ce mi se pare o prostie sincer, nu prea lasa alternativa femeilor care isi doresc asta).



Baby Gator



Tiny baby gator





Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

#25
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 12 iunie 2011 - 14:26

miere tot respectul! imi mentin parerea ca esti o curajoasa!



#26
Ramonika

Ramonika

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.482 mesaje

Postat 13 iunie 2011 - 11:26

va intreb cu cea mai mare sinceritate, de ce v-ati dori o nastere naturala dupa ceza? doar pt. ca a fost dureros la ceza?

eu mi-am dorit mult nastere naturala, insa fata mea a fost in pozitie pelvina decompleta, deci era f. riscant, asa ca am ales ceza.



acum mi-as dori al doilea copil, insa m-am gandit (pe langa faptul ca in Iasi nimeni nu ar accepta VBAC) ca daca tot am o operatie, o cicatrice, ce mai conteaza una peste alta, adica inca o taietura si o cicatrice in acelasi loc?

daca as naste natural, probabil ca mi-ar face epiziotomie si as fi taiata si cusuta si acolo si pe burta? ce rost are?



mentionez ca nu imi doresc al treilea copil. doar doi. probabil. [:)]








Ramonika [mamica] Ruxandra (30.11.2009) [copil] tati [roker] si Vladutz [pis]

zebra roz

#27
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 13 iunie 2011 - 12:18

datorita refacerii;

am deja un copil de 2, 4 ani acasa; nu vreau as ma gandesc ca imi ia iar cateva saptamani pana sa fiu eu insumi si in timpul asta sa am si bbmic si baiatul mai mare;

o operatie e o operatie indifernt de cum vezi lucrurile;

ce ma descurajeaza pe mine e lipsa de suport pt cele care vor natural dupa cezariana aici in Bucuresti; nu vreau la particular datorita costurilor (la primul eram dispusa sa fac efortul, acum ma gandsc ca e gradinita particulara a primului pe aproape un an si nu am chef sa il transfer al stat doar ca sa pot naste natural la o clinica privata)

#28
ralu_t

ralu_t

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.206 mesaje

Postat 13 iunie 2011 - 12:27

mh...asta ma innebuneste pe mine. ideea ca va trebui sa stau cu fire pe burta si sa-i vad pe ceilalti stresati in jurul meu cand eu imi doresc sa fiu in lumea mea, cu durerea mea (literlamente), incurajata ca va fi bine. asta a fost si pozitia dr.lui de la isis, monitorizare permanenta. si eu am avut uter hipercontractil la prima sarcina, la cum sta situatia momentan presimt ca asa va fi si la sarcina asta...dar tot nu vad legatura cu monitorizarea (daca ai timp spune-mi si mie ce explicatii ti-au dat). adica mi s-ar parea ok ca o data la ceva timp sa imi monitorizeze si uterul, si bebeul si dilatatia, m-ar linistii si pe mine treaba asta, dar nu permanent.

irina , nici pe mine nu ma sprijina sotul cu toata gura. insa imi intelege f bine alegerea. si eu ii inteleg reticentele. se teme,asta e motivul pentru care e reticent. eu ma bucur ca si-a asumat el rolul asta in cuplul nostru, de detinator al temerilor, si eu pe cel plin de optimism si increzatoare ca va fi bine. si chiar cred asta cu tot sufletul. ramane de vazut cum va fi.

si eu voi avea o doula, si un medic VBAC friendly...eu vin de acasa cu vointa si dorinta, si restul... voi accepta ca nu de pinde doar de mine.

ramonika motivatiile sunt multe, si cred ca mai niciunele nu tin cont de durere ca factor principal sau de cicatricea existenta. ca de durere ai parte si la nasterea naturala. cred ca tine in primul rand de feminitate. apoi de relatia cu copilul, de recuperare a ceva ce trebuia sa se fi intamplat la prima nastere si nu s-a intamplat...etc.



ps. si tocmai am avut o discutie cu sora mea, rezident francez, cu 2 cezariene la activ facute in fr. de ambele dati a depasit termenul si nu au reusit sa-i provoace nasterea, copil intrat in suferinta fetala, lichid amniotic verde,etc. si am intrebat-o cat de inspaimantatoare i-a fost facuta prezentarea cu VBAC la a doua nastere, ce i s-a zis de ruptura uterina...etc. raspuns: i s-au dat 10% sanse sa reuseasca VBAC si i s-a spus ca trebuie sa lupte pentru cele 10 procente ale ei. ca acolo naturala ramane mereu prima alternativa iar de ruptura uterina nici macar nu i s-a pomenit. nu inseamna ca nu sunt, insa nu cred ca sunt atat de dese sau mai dese ca multe alte complicatii care sunt grave si care pot aparea in timpul nasterii (de ce fel o fi ea) cu care nu te inspaimanta nimeni inainte sa nasti. sarcina este un risc, nasterea la fel, asa a fost mereu, trebuie sa asumam asta.











ralu-[mamica] de Tudorica fara frica (15.05.2008) si [url="http://babystrology.com/tickers/baby-ticker-glass.swf?parent=ralu&year=2011&month=11&day=9&babycount=1" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" width="120" height="180"></embed></object>"] [gravi][fetita]18+ cu o margica mititica Luiza [/url]

i believe in miracles...povestea noastra
[9cer]

#29
miereamara

miereamara

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.205 mesaje

Postat 13 iunie 2011 - 16:20

Ramonika din pacate nu e "numai inca o cicatrice pe burta", asta e doar o preconceptie, riscurile la cezariana sunt mult mai mari decat atat si privesc atat mama cat si copilul, cu putina bunavointa poti gasi tone de informatii pe internet referitor la asta.



Baby Gator



Tiny baby gator





Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.

#30
Porumbita

Porumbita

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.341 mesaje

Postat 13 iunie 2011 - 16:40

ralu_t duala e din Bucuresti sau constanta?
cu cat timp inainte te-ai gandit sa te duci in Constanta? la controale cat de des te duci?

pun intrebarile luandu ma dupa orasul de sub nickul tau;


Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Ieri, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Hainute

    Roxana3001
    - Ieri, 21:36

  • Adevărul despre sarcină

    IonIza
    - Ieri, 21:02

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Ieri, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Ieri, 14:18

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -