Sari la conținut

Sari la conținut


* * * - - 2 voturi

Cere lucruri care sunt cu mult peste varsta lui


367 raspunsuri la acest subiect

#361
beren

beren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.735 mesaje

Postat 08 iunie 2011 - 00:27

Citat:
citat din mesajul lui ladyJ
Intelegi de ce cred eu ca autoarea subiectului ar avea nevoie de terapie individuala? Bagajul o opreste sa inteleaga niste evidente.Se poate intampla oricui.



Absolut de acord.

De fapt, la asta servesc discutiile astea, oricum. Well, cat de eficiente sunt depinde de fiecare caz.

De exemplu, eu cred ca Rufus chiar vrea sa inteleaga natura problemelor lui. Si probabil ca va realiza ceva semnificativ, dupa asemenea interactiuni.

Despre altii care scriu la subiect doar ca sa tulbure apele, nu merita sa comentam prea mult. Oricum, fiecare pasare pe limba ei piere.

#362
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 iunie 2011 - 00:44

Citat:
citat din mesajul lui beren



De exemplu, eu cred ca Rufus chiar vrea sa inteleaga natura problemelor lui. Si probabil ca va realiza ceva semnificativ, dupa asemenea interactiuni.









Beren, da si nu.

Da, vreau din tot sufletul sa inteleg natura problemelor mele.

Nu, din astfel de interactiuni nu realizez absolut nimic. Nici eu nici altcineva care ar intentiona asa ceva.

Slava Domnului, am avut parte de o gramada de idei si sfaturi, unele au fost pe placul meu, altele nu. Dar nu m-au ofensat, caci n-au fost ofensatoare.

Din ceea ce am gasit (si primit) aici, n-am ce sa iau. Buruienile si mizeria au acoperit mai toate lucrurile bune. Sau, altfel spus, ifosele cu pretentii de profesionalism acopera interventiile care chiar valoreaza ceva pentru unii dintre noi.



Mie imi seamna perfect cu galeriile unor echipe de fotbal care merg pe stadioane sa injure si sa se cafteasca. Nu pentru fotbal.

Si dupa aia vin cu gura mare ca i-au cocosat jandarmii.



Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#363
beren

beren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.735 mesaje

Postat 08 iunie 2011 - 00:46

Citat:
citat din mesajul lui saskia
Nu stiu la ce cutiuta te referi tu, eu vad cutiuta aia in care stau persoanele acelea agresive. Avem voie sa vedem diferit sau nu,


Marina, nu mai speria userii agresivi, nu vezi ca butoanele tale ii fac nervosi? [:D]


Ce sa spun, tare interesanti cei care se manifesta agresiv dar se tem de autoritate...
Cum ii zice la cazul asta in cartea de psihologie?
[fum]

Mda, literatura de specialitate e chiar bogata; un titlu clasic: Stanley Milgram, "Obedience to Authority". Publicata in 1974. [bibe]

Stai asa, mai scrie acolo ca cei vizati isi manifesta "autoritatea" la randul lor fata de cei mai "slabi". Cum ar fi copiii, de exemplu.

Dar sigur, astia care "fac teorie" sau umbla cu "trimisul la psiholog" nu-s destul de "concreti" [:D] si nu stiu multe despre realitate.

(Asa spunea si amicul care se credea Bonaparte.) [8D]

#364
beren

beren

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.735 mesaje

Postat 08 iunie 2011 - 00:50

Citat:
citat din mesajul lui Rufus
Slava Domnului, am avut parte de o gramada de idei si sfaturi, unele au fost pe placul meu, altele nu. Dar nu m-au ofensat, caci n-au fost ofensatoare.


Ca o regula generala, alea care par mai putin pe placul tau sunt probabil cele mai utile.

Despre cum discutiile au loc in fum si zgomot, nu e mare lucru de spus. Astia-s oamenii...

Revenind la discutie, mi-as pune urmatoarea intrebare in locul tau: cred sincer ca sentimentele copilului meu merita la fel de mult respect ca ale mele sau ale parintilor mei?

Indiferent de cat de gresite sau superficiale crezi tu ca sunt motivele care au dus la acele sentimente - crezi ca merita aceeasi atentie?

#365
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 08 iunie 2011 - 01:21

beren, eu zic ca merita.

In primul rand pentru ca, in caz ca le refuzam ceva, trebuie sa stim ce consecinte ar putea avea refuzul nostru.

Asta e mai important decat motivarea refuzului.

Dar, tot important este sa stabilim consecintele acceptarii noastre neconditionate.

Deci, merita sa judecam bine.



Dar...intreb si eu: crezi ca intotdeauna intre dorintele si sentimentele copiilor exista egalitate?



Rufus, Tora si iadele[foto] Retrospectiva 2008 Retrospectiva 2009 Retrospectiva 2010



"EXPERIENTA este numele pe care-l dam greselilor noastre" Oscar Wilde

#366
giulia71

giulia71

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.182 mesaje

Postat 08 iunie 2011 - 02:12

ladyJ, in primul rand iti multumesc ca mi-ai atras atentia.

Nu ma asteptam nici eu sa ma intind atata la discutii, dar am simtit nevoia sa dau mai multe detalii ca sa fie cumva tabloul complet. N-am reusit, s-a iscat furtuna.

M-am gandit , sincer, cand am deschis subiectul ca sunt multi copii care probabil isi bat parintii la cap sa le cumpere gadgeturi si am zis sa imprumut din ideile lor pentru a amana cumva momentul, varsta de 11 ani. Nici aici n-am nimerit-o ca multe mamici sunt de acord ca copii sa aibe tehnologie avansata la varsta frageda.

Si uite asa explicand motivele,nu ascunzadu-le, nicidecum, am mai dat din casa.

De psiholog, in ciuda oprobiului lui Denizel suntem multumiti, adica nu multumiti pentru noi, dar se vad rezultatele la scoala si el copilul este OK.

Concluzionez ca atunci cand iti expui problemele pe un forum public, risti sa auzi diverse pareri, care mai de care, totul e sa ai capacitatea de filtrare si sa iei ce e mai bun de la fiecare.

Cam atat, subiectul poate fi inchis.


uneori gandesc prea mult....

#367
Marina

Marina

    Membru de baza

  • Moderators
  • 6.356 mesaje

Postat 08 iunie 2011 - 02:26

Inchis din punctul meu de vedere :) bafta Giulia[flo]

Marina

Ps: tehnic nu-l pot inchide pentru ca nu moderez sectiunea[:D]


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Cum am tratat răcelile în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 06:30

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Ieri, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Ieri, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Ieri, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Ieri, 19:50

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -