Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

nu l-a vrut si acum parca regreta?!? - va rog sfat


9 raspunsuri la acest subiect

#1
littlemisu

littlemisu
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 15 ianuarie 2010 - 15:52

Am 27ani si am un pui de vreo 4 luni. Fostul prieten cu care eram doar de 2 luni cand am ramas gravida nu l-a vrut si a insistat sa fac avort, ca mai avem timp, ca nu sunt bani acum, bla bla -uri din astea. Relatia nu era de viitor, el tinea de ea dar eu incepusem sa ma gandesc sa-l parasesc cand am aflat vestea. Eu toata viata mi-am dorit un copil ca unde mananca 2 mai e loc si de unul si asa cum am fost noi (eu si fratele meu) crescuti cu putinul care-l aveau parintii. Din fericire pt mine am un servici bunicel si banii nu sunt multi dar destui. I-am spus ca nu vreau bani de la el, nu vreau sa ramanem amandoi doar pt ce e un copil, nu am avut nici o pretentie decat sa fie tata pt bebe. El nu si nu. Toata sarcina nu m-a cautat (si a fost o sarcina grea). Cand am nascut nu l-am cautat (pt ca imi ceruse cand nasc sa nu il pun in brate). La vreo 3 luni de la nastere m-am trezit cu un mesaj ca vrea si el poze cu micutzul, nu ce face cum se simte daca e sanatos, doar poze. L-am sunat si i-am zis toate si bune ca e argint viu si rele ca a avut ceva probleme specifice bebelusilor.
I-am spus ca a avut timp toata vara sa se gandeasca (timp de 7 luni), acum copilul e trecut fara tata si ca nu vreau probleme. El a zis ca a fost alegerea lui.
El nu are venit fix, nu are carte de munca, 100% in instanta voi castiga daca vreodata se "trezeste" ca are copil. Sunt egoista dar nu vreau ca baiatul meu sa aiba de-a face cu el. Am avut o sarcina imposibil de grea si o nastere imposibil de dureroasa si grea incat nu cred ca voi mai naste vreodata. Primele 3 luni din viata lui Mihai au fost grele si cu griji.
Credeti ca voi avea vreo sansa in instanta ca el sa nu obtina nici un drept?!?

#2
ciarli

ciarli

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 297 mesaje

Postat 15 ianuarie 2010 - 16:51

Buna,



Ai sanse in instanta ca el sa nu obinta copilul in ingrijire. Insa nu ai sanse sa nu il "treaca" pe numele lui si nu ai sanse sa nu ii acorzi drept de vizita.



Sincer, trecand peste probleme legale, personal cred ca, daca isi doreste sa se implice in viata copilului cat de putin, e bine sa ii dai aceasta sansa copilui. Sansa de a-si cunoaste tatal. Are destul timp mai tarziu sa-l judece pt ce a facut. Citeam undeva ca "un tata rau e mai bun decat un tata lipsa".



Iti doresc noroc si multa intelepiciune iar pt puiul tau multa sanatate.

Ciarli



Leia&Maia

#3
Gabi_K

Gabi_K

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.350 mesaje

Postat 15 ianuarie 2010 - 22:59

bine ai venit pe forum!



Pentru informatii exacte posteaza la topicul legislativ, acolo sigur vei afla raspunsul. Nu are cum sa-ti ia copilul, insa e bine sa ai dovezi si martori, ca in timpul sarcinii nu s-a interesat de tine, si dupa nastere nu a contribuit cu nimic la cresterea copilului.



Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)

poze noi poze si mai noi

poze cele mai noi

Povestea nasterii: Lili si Robert

#4
littlemisu

littlemisu
  • Membri
  • 7 mesaje

Postat 16 ianuarie 2010 - 10:23

Da Ciarli ai dreptate ca Mihai are dreptul sa-si stie tatal, dar daca la un moment dat persoana cu care ma voi casatori va fi de acord sa-l infieze, atunci va avea tata. Multumesc pentru sfat, si stiu ca va trebui sa il las pe Mihai sa-l judece pe tatal lui.
Mihaela si Mihai



#5
Yasmine

Yasmine

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.020 mesaje

Postat 17 ianuarie 2010 - 22:08

Nu sunt sigura ca nu sunt sanse. Fosta mea cumnata a trecut la fel linie in certificat in prima faza, ca dupa 6-7 luni, tatal sa se razgandeasca. Cu acordul ei l-a trecut in certificat, si dupa citva timp el iar s-a razgandit, nu a mai vrut nici sa-l vada, nicidecum sa plateasca. Si i-a fost foarte greu apoi sa-l mai scoata de acolo. Ea si-a efacut viata si a plecat cu noual sot in Grecia, si a durat aproape un an pana a reusit sa-si ia copilul cu ea. Parerea mea e ca daca din primul moment nu a fost langa tine, exista posibilitatea sa se razgandeasca mai tarziu si sa-ti sie tie mult mai greu. Daca ai dus sarcina singura si poti sa-ti cresti copilul singura, parerea mea e, ca nu ai nevoie de el. Daca vrea sa fie tata, poate sa fie si daca nu e trecut in certificat.

>>Daruieste lumii un zambet shi toata lumea iti va zambi!<< Charlie Chaplin

Corinna, Andreas Noël, Yasmin Serena si Mara Letizia 34+


#6
addinel

addinel

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 728 mesaje

Postat 03 februarie 2010 - 01:55

Citat:
citat din mesajul lui ciarli

Citeam undeva ca "un tata rau e mai bun decat un tata lipsa".





eu cred ca un tata care azi apare, maine dispare si apare iar ras-poimaine doar ca sa faca vreun scandal sau un tata care promite ca vine sa te ia la fotbal maine si 5 luni nu mai dai de el si echipamentul asteapta in cui... mai bine lipsa. zau asa! cred ca un copil se poate obisnui mai repede cu ideea ca un tata nu e, decat sa aiba unul care il distruge emotional.



mama lu' maria



randuri pentru maria

#7
ellinia

ellinia

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.041 mesaje

Postat 03 februarie 2010 - 16:40

De acord cu addinel. Mai bine lipsa decat un tata care sa-l faca sa sufere. Esti tanara, ai toate sansele sa te recasatoresti, copilul tau sa aiba un tata. Eu am crescut fara tata, tot un tata indiferent, genul care trece pe langa tine pe strada si nu te baga in seama. In timp m-am obisnuit cu ideea (mama mea nu s-a recasatorit), viata mea a fost linistita. Cu totul altfel ar fi stat lucrurile daca as fi avut vreun tata abuziv sau mai stiu eu cum.

#8
pogonici1977

pogonici1977

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.039 mesaje

Postat 16 februarie 2010 - 18:10

din punct de vedere juridic singura lui posibiittae ca sa aiba drepturi asupra copilului si ca sa fie trecut numele lui pe certificatul copiului e sa deschida el actiune de RECUNOASTEEA PATERNITATII ceea ce insemna test de sange ADN la IML si costa 3000ron

anul 2010 va fi anul meu de reusita.... caci doamne doamne ne va ajuta si vom fi si noi parinti

#9
LauraNicole

LauraNicole

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.880 mesaje

Postat 30 aprilie 2010 - 05:38

Citat:
citat din mesajul lui pogonici1977

din punct de vedere juridic singura lui posibiittae ca sa aiba drepturi asupra copilului si ca sa fie trecut numele lui pe certificatul copiului e sa deschida el actiune de RECUNOASTEEA PATERNITATII ceea ce insemna test de sange ADN la IML si costa 3000ron

anul 2010 va fi anul meu de reusita.... caci doamne doamne ne va ajuta si vom fi si noi parinti


Acelasi lucru ti-l pot afirma si eu .Copilul meu are linie (deocamdata) in dreptul tatalui iar anul trecut il apucase subit pe el si pe nevasta-sa sa-i faca test de paternitate fetei desi nu le-am cerut nimic,nici macar BUNA ZIUA ! Fara acordul meu nu au putut face nimic iar fie-mea e fericita si fara averea si prezenta individului desi este ff bogat si tot din orasul in care locuiesti tu ba si avocat pe deasupra iar nevasta-sa judecatoare .Decat cu un tata care azi isi aduce aminte ca are copil iar maine uita,poimaine isi aminteste iar,mai bine lipsa !Mai rau zapacesti copilul .Cand o mai creste ii explici frumos ce si cum si gata .A mea acum are 13 ani si o doare in 14 de "natural" !

----------------------------------------------
Povestile Alexei: http://forum.desprec...p?log_id=148914

O palma nu inseamna educatie!O palma inseamna ABUZ emotional si fizic asupra copilului !ZERO TOLERANTA PENTRU CEI/CELE CARE-SI LOVESC COPILUL FIZIC SAU PSIHIC !

#10
danielatt

danielatt

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 30 aprilie 2010 - 12:30

Si eu la fel am decis. In momentul in care el a aflat ca sunt insarcinata, a facut tot posibilul(inclusiv intimidari fizice) sa ma faca sa avortez. In ziua in care eram in materninate, s-a trezit instinctul de "tata" iar apoi am incercat sa dau o sansa copilului meu de a avea un tata pe certficat si eventual in viata reala. Aparea si disparea, drept pentru care am renuntat si ne este bine asa.

daca ar aparea iar, l-as expedia din start tocmai pentru ca nu vreau sa bulversez copilul.



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - apr 26 2024 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Saptamana 19

    ZDenisa
    - Astăzi, 00:33

  • Patutul bebelinei

    Roxana3001
    - Ieri, 21:56

  • O noapte furtunoasa

    Roxi_pisicul23
    - Ieri, 13:18

  • Cumpărături

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:35

  • Consult Trimestrul 1

    CatiCatut
    - Ieri, 10:22

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -