Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

nasterea la arcadia - iasi (6)


296 raspunsuri la acest subiect

#291
ionelamaria

ionelamaria

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.713 mesaje

Postat 18 iunie 2011 - 13:33

Mada, din pacate vaccinurile sunt o mare industrie si apoi ceva bun. Nu spun ca nu sunt si ok , dar, sa fim seriosi.... poliomelita e considerata eradicata.... si se face inca vaccinare in masa, TBC-ul nu se mai face in tarile civilizate ( vaccinul impotriva TBC) , dar e drept ca la ei izolat mai apar cazuri, nu ca la noi.

Sa mai spun ca medicul recomanda paracetamol preventiv dupa vaccin si habar nu au ca de fapt acest medicament incetineste sistemul imunitar si reduce efectul pozitiv al vaccinului????

Parerea mea e ca, macar daca il facem copiilor sa le dam numai daca au febra ibuprofen nu paracetamol. Pentru durere locala e de preferat compresa rece ( cartof de la frigider, varza de la frigider e chiar mai bine)



Despre controversele vaccinurilor veti gasi singure pe net daca vreti... nu-i cazul sa dau eu detalii. Sincer, nimic nu ma va convinge ca nu fac rau copilului cu vaccinuri dar nu am avut curaj sa le refuz




Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 21+ cu [baietel]


#292
loredanar

loredanar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.214 mesaje

Postat 18 iunie 2011 - 18:20

Citat:
citat din mesajul lui ionelamaria
Lore in partea dreapta a abdomenului spre coloana ( deci intre uter si coloana) se afla o vena importanta care hraneste si oxigeneaza partea de jos a organismului tau si implicit placenta. Atunci cand stai pe spate sau pe dreapta acea vena se poate optura. Cu toate astea nu e regula. Atunci cand ceva nu e ok bebe se agita si tie ti se face rau de la schimbarile de tensiune. Atat timp cat tu esti ok, nu te simti rau, bebe nu se agita sau nu devine prea lenes, nu-ti amortesc picioarele.... poti sta linistita pe spate. Daca ar fi probleme cu cresterea bebelinei ( ar fi mai mica decat varsta ei) se recomanda preventiv dormitul pe stanga sa ajunga suficient sange la ea.... dar daca totul e ok.... stai linistita cum te simti tu bine[pup]
Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 21+ cu [baietel]
Multumesc pt raspuns ionela, si tie mada.[flo] Nu stiu daca are legatura cu acea vena insa chiar imi amorteste si fix piciorul drept... Cred ca o sa ma stradui mai mult sa dorm pe stanga ca sa fiu sigura... in somn insa chiar nu stiu cum as putea controla acest lucru pe deplin. O sa o intreb si pe doctorita la urmatorul control.Lori [gravi] 29+ fericita cu [fetita] Mara

#293
AlynaB

AlynaB

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 355 mesaje

Postat 18 iunie 2011 - 22:25

Buna fetelor!Ce faceti? ce va fac bb? Au crescut mari ? Noi nu am mai intrat de ceva vreme, Alex al meu nu imi dormea mai deloc nici ziua nici noaptea....Acum parca parca, ma mai odihnesc si eu.
Ati mai fost la control dupa cele 40 zile? Eu nu am mai apucat...
va pupacesc dulcic de tot si va doresc multa multa sanatate, sa va creasca bb mari si sanatosi!!!!!



#294
eska

eska

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 68 mesaje

Postat 18 iunie 2011 - 22:31

ce ziceti,trecem la capitol nou? poate se pricepe careva, pe mine una ma depaseste [:-/]

[gravi] 31+ cu [baietel]

#295
madline82

madline82

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.033 mesaje

Postat 19 iunie 2011 - 12:04

Neatza fetelor, eska nici eu nustiu cum sa trec la capitol nou..Poate celelalte fete..

Alyna , poate bebe are colici, am inteles ca pot sa apara si mai tarziu. Eu la a mea m-am decis sa ii dau cate o picatura de ulei de in presat la rece, ma duc azi la plafar sa cumapr, am vb cu mai multe mamici care au facut asta si bebelusii nu au mai avut deloc probleme...se pare ca ceiucul baby calm nu ne ajuta prea mult...

Lore, eu cand dormeam pe dreapta imi amortea pic stang si cand dormeam pe stg imi amortea dreptul..nu stiu care e explicatia..dar ar fi bine sa poti alterna cat de cat poztiile, pt ca sa dormi 8 ore pe aceeasi parte e un chin!

CAmelia, tot astept sa ne povestetsi, probabil ca inca esti obosita dupa nastere, sper sa te recuperezi repede si sa incerci sa dormi cat mai mult!

Va pup pe toate si va doresc o zi buna![pup]

DPN 15-22 mai, fetita

#296
ionelamaria

ionelamaria

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.713 mesaje

Postat 19 iunie 2011 - 20:40

Capitolul 7




Mami fericita de [copil]Mihnea (14.11.2009 ) acum [gravi] 21+ cu [baietel]



Panic Questions

  • Poze pt o a 2-a sarcina

    PaulaTin
    - Astăzi, 08:43

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

Last Blogs

  • Ultima zi la job

    RoxiMada
    - Astăzi, 18:42

  • Gata cu serviciul!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 18:10

  • nasterea

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:18

  • Carucior

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:07

  • EMOTII VERSUS STRES

    Andrevvv
    - Astăzi, 13:54

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -